İsviçre'de Asgari Ücret ve Maaşlar

İsviçre'de Asgari Ücret ve 2023 Yılı Meslek Maaşları

İsviçre’de asgari ücret ulusal olarak belirlenmemiştir; fakat ülke içerisindeki bazı kantonlarda toplu sözleşmeler ve şirketler tarafından, belirli bir sektör veya şirket için belirlenmiş asgari ücretler bulunmaktadır.

İsviçre’deki asgari ücret dünya ortalamasının en yüksek %4’lük dilimi içerisinde yer almaktadır.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün çalışmalarına göre; İsviçre, yaklaşık olarak aylık 6,500 İsviçre frangı ile dünyada en yüksek asgari ücrete sahip olan ülkedir.

Vizem.net İsveç’te çalışmaya gidecek çalışma izinleri onaylanmış ve dil yeterliliğine sahip kişiler için İsviçre vize başvuru sürecini takip eden akredite kuruluştur.

Asgari Ücretin Bulunduğu İsviçre Kantonları Hangileridir?

Asgari ücretin bulunduğu İsviçre kantonları Neuchatel, Jura, Cenevre, Basel, Zürih gibi kantonlardır. Neuchatel ve Jura, 2017’de asgari ücreti saat başı 20 İsviçre frangı olarak belirleyerek uygulamayı onaylayan ilk kantonlar olmuştur.

2020 yılında yapılan referandum ile, Cenevre’de asgari ücret saat başı 23 İsviçre frangına sabitlenerek dünyada ödenen en yüksek asgari ücret haline gelmiştir. İlk Almanca konuşulan kanton olan Basel’de asgari ücret saat başına 21 İsviçre frangı olarak belirlenmiştir.

Henüz belirlenmiş bir asgari ücret bulunmayan Winterthur ve Kloten kantonları, asgari ücreti saat başına 23 İsviçre frangı olarak belirlemek üzere çalışmalara devam etmektedir.

İsviçre Saatlik Asgari Ücret Ne Kadardır?

İsviçre’de saatlik asgari ücret hangi kantonda çalışıldığına göre 19.20- 23.20 İsviçre frangı arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre'de Ortalama Maaş Ne Kadardır?

İsviçre’de ortalama maaş Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 2020 yılındaki verilerine göre yıllık 60,600 İsviçre frangıdır. İsviçre’de maaşlar geçen 10 yıl içerisinde sabit kalmıştır.

2022 Yılında İsviçre'de Meslek Maaşları Ne Kadardır?

2022 yılında İsviçre’de en çok kazanan meslek grupları bilişim, bilimsel ve teknik araştırma, finans ve sigorta sektöründe çalışılan meslek gruplarıdır. İsviçre’de en fazla kazanan meslek grupları; doktorlar ve cerrahlar, hakim ve avukatlar, banka yöneticileri, CEO’lar, finans müdürleri, üniversite profesörleri, pilotlar ve pazarlama yöneticileridir; en az kazanan meslek grupları kuaför, temizlik, yemek, otel ve konaklama gibi kişisel hizmet sektöründe çalışanlardır.

Türkiye’de net asgari ücret aylık 4,253,40 TL iken, Almanya’da 1,621 euro, Fransa’da 1,603 euro, İtalya’da 1,130 euro, İspanya’da 1,000 euro, Danimarka’da ise 1,740 eurodur. İsviçre’de minimum ücret alarak hizmet sektöründe çalışanlar aylık ortalama 4,412 İsviçre frangı gelir elde etmektedir.

İsviçre Doktor Maaşları Ne Kadardır?

İsviçre’de doktor maaşları bulunulan şehir, uzmanlık alanı, iş tecrübesi, sene içinde kazanılan bonuslara göre değişiklik göstermekle birlikte; en düşük yıllık ortalama gelir 107 bin iken, en yüksek yıllık ortalama gelir 492 bin İsviçre frangıdır. İsviçre’de doktor maaşı aylık ortalama en yüksek 41,000, ortalama en düşük 8,900 İsviçre frangıdır.

İsviçre'de Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

İsviçre’de mühendis maaşları, en düşük ortalama 33,200 İsviçre frangı ile en yüksek ortalama 221,000 İsviçre frangı olmak üzere deneyim ve çalışılan süreye göre değişmektedir. İsviçre’de en yüksek İsviçre mühendis maaşı; petrol, elektrik, makina, enerji, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme, genetik ve saha mühendislerine verilmektedir.

İsviçre'de Hemşire Maaşı Ne Kadardır?

İsviçre’de hemşire maaşı yıllık ortalama 120,000 İsviçre frangı, aylara bölündüğünde ortalama gelir 10,000 İsviçre frangıdır. İsviçre hemşire maaşları alanda geçirilen yıl ve deneyime göre artmaktadır.

İsviçre Yazılımcı Maaşları Ne Kadardır?

İsviçre yazılımcı maaşları yıllık ortalama 125,000 İsviçre frangıdır. İsviçre ortalama maaş yazılımcılar için aylık olarak hesaplandığında ortalama 10,416 İsviçre frangıdır. İsviçre’de yazılımcıların maaş artışını en çok, alandaki deneyimleri ve kişisel becerileri belirlemektedir.

İsviçre Avukat Maaşları Ne Kadardır?

İsviçre avukat maaşları yıllık ortalaması 245,000 İsviçre frangı, aylık ortalaması ise 20,416 İsviçre frangıdır. İsviçre’de avukat maaşları deneyim, yetenek ve bulunulan şehre göre değişiklik göstermektedir.

İsviçre Öğretmen Maaşı Ne Kadardır?

İsviçre’de öğretmen maaşı her yıl için 95,600 İsviçre frangıdır. İsviçre’de en düşük yıllık öğretmen maaşı ortalaması 44,000 İsviçre frangı, en yüksek yıllık öğretmen maaşı ortalaması 152,000 İsviçre frangıdır. İsviçre’de öğretmen maaşları; öğretmenlerin tecrübesine ve bulundukları şehre göre değişiklik göstermektedir.

İsviçre Pilot Maaşları Ne Kadardır?

İsviçre’de pilot maaşı yıllık ortalama 210,000 İsviçre frangıdır. İsviçre’de pilot olarak elde edilen ortalama aylık gelir 17,000 İsviçre frangıdır.

İsviçre'de En Çok Kazandıran Meslekler Nelerdir?

İsviçre’de en yüksek maaşlı meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Doktor ve cerrahlar
 • Hakim ve avukatlar
 • Banka yöneticileri
 • CEO’lar
 • Ortodontistler
 • Profesörler
 • Pilotlar
 • Pazarlama Müdürleri

İsviçre İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İsviçre’de işsizlik maaşı geçen altı ay içerisinde sigortalı maaşın %70’ine denk olarak ödenmektedir. Kişinin 25 yaşın altında, sorumlu olduğu bir çocuğunun veya sigortalı aylık maaşının 3,797 İsviçre frangının altında olması durumlarında, İsviçre’de işsizlik maaşı sigortalı maaşın %80’i olarak hesaplanmaktadır. İsviçre İşsizlik maaşı, aylık olarak ortalama 12,350 İsviçre frangından daha düşüktür.

İsviçre'de Emekli Maaşı Ne Kadardır?

İsviçre’de emekli maaşı, İsviçre’de çalışmış olan bütün yaşlı ve çalışamayacak durumda olan bireyler için zorunlu şekilde, en düşük 1.195 ve en yüksek 2.390 İsviçre frangı olarak ödenmektedir.

İsviçre’de, icra edilen mesleğe ve çalışılan dönemde emeklilik için ödenen ücrete göre hesaplanarak alınan ayrıca bir İsviçre emekli maaşı bulunmaktadır.

İsviçre'de Asgari Ücret Yaşam Masrafları için Yeterli Midir?

İsviçre’de asgari ücret ile, yaşam masraflarını karşılayabilmek mümkündür. İsviçre’de asgari ücretle çalışan bir kişi; kirasını, faturalarını, market alışverişini ve kişisel ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılayabilmektedir.

İsviçre’de yaşam masraflarından en büyük pay ev kirasına ayrılmaktadır; bu masrafı azaltmak ve minimuma indirmek için stüdyo daireler veya oda paylaşımı tercih edilebilmektedir. İsviçre’de aylık yaklaşık olarak 1,600 İsviçre Frangı, İsviçre’de yaşam maliyetleri için yeterli olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre asgari ücreti ve çalışma şartları hakkında en sık sorulan sorular cevaplarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

İsviçre Gelir Vergisi Oranları Nasıldır?

İsviçre gelir vergisi oranları çoğu kantonda federal olarak belirlenmiş oran üzerinden hesaplanmaktadır fakat sabit oranla gelir vergisi düzenlemeleri yapan kantonlar bulunmaktadır. İsviçre vergi oranları maaş, medeni hal, kaç çocuk sahibi olunduğu gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

2021 yılında 0-14.500 İsviçre frangı arasında geliri olanlar için vergilendirme yapılmamıştır. İsviçre’de gelir vergisi oranı %0.77 ile %11.5 arasında değişmektedir.

İsviçre Çalışma Koşulları Nasıldır?

İsviçre’de çalışma koşulları, göçmenler ve İsviçre vatandaşları için neredeyse aynı şekildedir. İsviçre, çalışma koşullarının en iyi seviyede olduğu ülkelerden birisidir. İsviçre’de yasalar ile belirlenmiş haftalık maksimum çalışma süresi 45 saattir. İsviçre çalışma saatleri genellikle haftalık 41 saat ile 45 saat arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre’de çalışanlar genellikle aralık ayında olmak üzere ekstra bir maaş almaktadır. İsviçre’de çocuğu olan çalışanlar; özel sektörde çalıştıkları takdirde, şirket tarafından en azından 16 yaşa kadar her çocuk için ödenen çocuk yardımı almaktadır. İsviçre’de hastalık veya kaza sebebiyle işe gidilmeyen durumlarda ne kadar maaş alınacağını kişilerin maaş sigortası poliçesi belirlemektedir.

Taşınma, kişinin kendi veya ailesinden birinin düğünü, doğum veya bir aile ferdinin ölümü gibi önemli konularda İsviçre’de mazeret izni almak mümkündür. İsviçre vatandaşlarıyla neredeyse birebir aynı hakları sunan, yüksek standartlı çalışma koşulları yabancılar için İsviçre’de çalışma talebini artırmaktadır.

İsviçre'de İş Fırsatları Nasıldır?

İsviçre’de iş fırsatları oldukça çeşitlidir. İsviçre’de göçmenlerin çalışabileceği birçok farklı sektör bir arada bulunmaktadır.

En fazla iş imkanının bulunduğu İsviçre şehirleri başta Zürih, Bern ve Cenevre olmak üzere Basel, Lozan ve Interlaken’dır.

İsviçre’de iş imkanının en fazla olduğu alanlar mühendislikler, finans hizmetleri, bilişim teknolojisi, proje yönetimi, araştırma, turizm, sağlık ve kamu hizmetleridir.

İsviçre İş İlanları Hangi Sitelerden Takip Edilir?

İsviçre iş ilanlarının takip edilebileceği siteler aşağıda verilmiştir.

 • expatica.com
 • glassdoor.com
 • betterask.erni
 • academics.com
 • it-jobs-switzerland.ch

Güncel meslekler ve iş ilanlarıyla ilgili bilgileri İsviçre iş bulma siteleri ile öğrenmek mümkündür.

Çalışmak için İsviçre'ye Nasıl Gidilir?

Çalışmak için İsviçre’ye, İsviçre’de faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi alarak gidilebilmektedir. İsviçre’den iş teklifi alan kişilerin, gerekli evrakları hazırlayarak İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’na gitmesi ve çalışma vizesi alması gerekmektedir.

İsviçre’ye çalışmak için gidenlerin; İsviçre’ye vardıklarında işe başlamadan 14 gün öncesinde ilgili göçmenlik ofisine giderek İsviçre çalışma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Vizem.net İsviçre’den iş teklifi almış TC vatandaşlarının uzun süreli İsviçre çalışma vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: