İsviçre D Tipi Vize

İsviçre D Tipi Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

İsviçre D tipi vize, uzun süreli seyahatler için verilen bir vize türüdür. İsviçre uzun süreli vize, 3 aydan uzun sürecek olan eğitim ve çalışma durumlarında ve aile birleşimlerinde başvuru sahipleri tarafından tercih edilmektedir. İsviçre D tipi vizesi ile kişilere oturum izni hakkı, çalışma izni hakkı gibi haklar verilebilmektedir. Türkiye'den yapılan İsviçre D tipi vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan akredite acente Vizem.net danışmanlığında son 5 yılda yapılan 567 vize başvurusundan 558'i onaylanmıştır. Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Kimler İsviçre Uzun Süreli Vize Alabilir?

İsviçre’de çalışmak, eğitim almak veya aile birleşimi için uzun süreli ikamet etmek isteyen kişiler tarafından gerekli şartlar sağlandığı takdirde İsviçre uzun süreli vize alınabilmektedir.

İsviçre D Tipi Vize Türleri Nelerdir?

İsviçre D tipi vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • İsviçre öğrenci vizesi
 • İsviçre çalışma vizesi
 • İsviçre aile birleşimi vizesi
 • İsviçre yatırımcı vizesi

İsviçre Ulusal Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre ulusal vize için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • İsviçre ulusal vize başvuru formu: Başvuru sahibi adına eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup imzalanmış üç nüsha İsviçre ulusal vize başvuru formu gerekmektedir. Başvuru formu elden, daktilodan veya bilgisayar üzerinden Almanca, İngilizce, Fransızca veya İtalyanca dillerinden biri kullanılarak doldurulabilmektedir, fakat elden doldurulduğunda mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf : Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz, biyometri standartlarına uygun başvuru sahibine ait dört adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az iki sayfası boş, vize geçerlilik süresinden sonra 3 ay daha geçerliliği bulunan, başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir adet pasaport gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaportun ilk sayfasının (biyometrik verilerin bulunduğu sayfa), geçmiş vizelerin ve önceki giriş- çıkış damgalarının A4 kağıdına okunaklı bir şekilde fotokopisinin çekilip bir adet orijinal belge ve iki adet fotokopi halinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Teslim edilmesi gereken belgeler talep edilen vize türüne göre değişmekte olup yukarıda verilen belgeler İsviçre D tipi vize türleri için istenen ortak belgelerdir. İsviçre uzun süreli vize başvuru süreçlerinde, yatırım, eğitim, çalışma ve aile birleşimi vize türlerine göre veya başvuru sahibinin mesleğine ve yaşına göre ilave belgeler talep edilebilmektedir.

İsviçre D tipi vize türü olan İsviçre eğitim vizesi haricinde bir vize talep ediliyorsa, başvuru sahibinin vize harcını ödeyip dekontunu sunması gerekmektedir, öğrenciler vize harcından muaftır. Vize harcı ödemeleri sadece Türk lirası ve nakit olarak kabul edilmektedir.

İsviçre Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre Ulusal Vize Başvuru Formu Örneği
İsviçre Ulusal Vize Başvuru Formu Örneği

İsviçre ulusal vize başvuru formu İsviçre vize başvurusu sürecinde teslim edilmesi zorunlu olan önemli belgeler arasındadır. Başvuru sahibinin İsviçre ulusal vize başvuru formunu eksiksiz, doğru ve diğer belgelerde yer verilen bilgiler ile uyumlu şekilde doldurması gerekmektedir. Reşit olmayan çocukların imzalarının yasal velileri tarafından atıldığından emin olunmalıdır. Vize başvuru formunun eksik veya yanlış doldurulması başvuru sürecinin olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir. İsviçre ulusal vize başvuru formu İngilizce, İtalyanca, Fransızca veya Almanca dillerinden biri kullanılarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibinin formu imzalaması gerekmektedir. İsviçre D tipi vize başvuru formu online olarak, elden veya daktilo ile doldurulabilmektedir, fakat elden düzyazı ile doldurulan başvuru formlarında mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılması zorunludur. İsviçre ulusal vize başvuru formları genellikle 3 sayfadan oluşmakta olup, formda kişisel bilgiler, ulaşım ve iletişim bilgileri, aile bilgileri, meslek bilgileri, pasaport bilgileri, vize türü bilgileri ve seyahat bilgileri yer almaktadır. Vize başvuru formundaki tüm kısımların eksiksiz, güncel ve doğru bilgiler ile doldurulup başvuru sahibi tarafından imzalanıp üç nüsha halinde teslim edilmesi gerekmektedir. İsviçre ulusal vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

İsviçre Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

İsviçre uzun süreli vize başvuruları yetkili aracı kurumdan randevu alınarak İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na şahsen yapılmaktadır.

İsviçre uzun süreli vize başvurularının denetimini İsviçre’deki yetkili göçmenlik dairesi üstlenmektedir. İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu, yalnızca İsviçre’deki yetkili göçmenlik dairesi tarafından onay verilen İsviçre vize başvurusu için vize vermektedir.

Vizem.net İsviçre ulusal vize başvurularında gerekli evrakların kontrolünden başvuru takip işlemlerine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite danışmanlık şirketidir. Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre öğrenci vizesine başvurmadan önce yapılması gereken ilk adım İsviçre’deki eğitim kurumuna başvuru yapılması ve bu kurumdan onay alınmasıdır. İsviçre’deki eğitim kurumundan kabul alındıktan sonra aracı kurum üzerinden vize randevusunun alınması gerekmektedir. Eğitim kurumu tarafından başvuru sahibine iletilen kabul belgesi ve İsviçre öğrenci vizesi için gerekli belgeler hazırlanmalı, randevu tarihi ve saatinde İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’nda hazır bulunulmalıdır. İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’nda başvuru sahibinin evraklarını teslim etmesi ve biyometri işlemlerini halletmesi ile öğrenci vizesi başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır. Öğrenciler için İsviçre vizesi başvuru sürecinde öğrenim görülecek olan dilde yabancı dil testi zorunlu kılınmaktadır.

İsviçre D Tipi Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre çalışma vizesine başvurmadan önce yapılması gereken ilk adım İsviçre’de iş bulunması veya İsviçre’de bir kurum veya şirketten iş teklifi alınmasıdır. İsviçre’deki iş pozisyonu kesinleştirildikten sonra İsviçre’de çalışma vizesi başvurusu için yetkili aracı kurum üzerinden randevu oluşturulmalı, randevu tarihi ve saatinde İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’nda bulunulmalıdır. Başvuru sahibi tarafından iş sözleşmesinin aslının ve diğer gerekli İsviçre çalışma vizesi belgelerinin teslimi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize harcının ödenmesi ile çalışma vizesi başvuru işlemleri tamamlanmış olmaktadır.

Aile Birleşimi için İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Aile birleşimi vizesi İsviçre’de bir araya gelmek isteyen fakat güncel olarak farklı ülkelerde ikamet eden aile üyeleri için verilen bir vize türüdür. İsviçre aile birleşimi vizesine başvuru yapmak için yetkili aracı kurum üzerinden randevu alınması gerekmektedir. İsviçre aile birleşimi vizesi için gerekli olan tüm başvuru belgeleri ve evraklarının dosya haline getirilmesinden sonra, randevu tarihi ve saatinde İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na gidilmelidir. İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’nda evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücreti ödemeleri tamamlandıktan sonra, başvuru sahibinin İsviçre aile birleşimi vizesi başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır.

İsviçre Ulusal Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre ulusal vize başvuruları İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Ankara’da yer alan İsviçre Büyükelçiliği, İsviçre vize başvuruları için hizmet vermemektedir.

İsviçre D Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre D tipi vize başvurusu randevuları yetkili aracı kurum olan TLSContact’in resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır. TLSContact internet sitesi üzerinden online başvuru formunun doldurulması, İsviçre D tipi vize türüne göre gerekli belge ve evrakların hazırlanması ve internet sitesi üzerinden alınan randevu saati ve tarihinde İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’nda hazır bulunulması gerekmektedir.

İsviçre D Vizesi için Parmak İzi Kaydı Nerede Verilir?

İsviçre D tipi vize için gerekli olan parmak izi kayıtları, İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’nda vize randevuları esnasında başvuru sahipleri tarafından verilmektedir.

İsviçre Uzun Süreli Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre uzun süreli vize ücreti, 0- 6 yaş grubu için ücretsiz, 6- 12 yaş grubu için 40 euro, 12 yaş ve üzeri başvuru sahipleri için 80 eurodur. İsviçre uzun süreli vize ücretleri yalnızca nakit ve Türk lirası olarak alınmaktadır, diğer para birimleri veya banka/ kredi kartı ödemeleri geçersizdir. 2022 yılı için güncel vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere, İsviçre vize masrafları yaklaşık olarak 245 Euro tutmaktadır.

İsviçre D Tipi Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İsviçre D tipi vize takip ve sorgulama işlemleri aracı kurumun resmi internet sitesinde bulunan vize takip sisteminden online olarak yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan İsviçre d tipi ulusal vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi hem 5 aşamalı SMS servisi ile hem de online olarak yapılmaktadır.

İsviçre Ulusal Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İsviçre ulusal vize başvuruları yaklaşık olarak 8 ila 12 hafta arasında sürmektedir. İsviçre ulusal vize başvuruları resmi tatil, yoğunluk veya Covid-19 prosedürleri dolayısıyla 12 haftadan daha geç bir süre içerisinde sonuçlanabilmektedir.

İsviçre D Tipi Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

İsviçre D tipi vize, başvuru sahiplerine en fazla 1 yıllığına verilmektedir.

İsviçre D Tipi Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

İsviçre D tipi vize ret nedenleri aşağıda verilmiştir.

 • Eksik veya sahte evrak sunulması
 • Finansal yeterliliğin karşılanamaması
 • Adli sicil kaydında suç geçmişinin bulunması
 • Yabancı dil şartının karşılanmaması

İsviçre D Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsviçre D tipi vize reddine, ret kararının verilmesini takip eden 30 gün içerisinde başvuru sahibi tarafından yazılan bir İsviçre D tipi vize reddi itiraz dilekçesi ile itiraz edilebilmektedir. İsviçre D tipi vize reddine itiraz etmenin bedeli değişmekle beraber ortalama 200 CHF’dir ve itiraz sonucuna bakılmaksızın bu miktar iade edilmemektedir.

D Tipi Vize ile İsviçre Oturum İzni Nasıl Alınır?

D tipi vize ile İsviçre oturum izni için ülkeye giriş yapıldıktan sonra 14 gün içinde İsviçre’deki yerel nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırılması gerekmektedir. İsviçre D tipi vize türü İsviçre’ye giriş için izin vermektedir ancak İsviçre’de ikamet etmek isteyen herkesin oturum iznine sahip olması gerekmektedir. İsviçre D tipi vize sahibinin ikamet edeceği bölgeye göre yetkili göçmenlik ofisini bulması ve başvurusunu buradan gerçekleştirmesi gerekmektedir. İsviçre oturum izni 26 farklı bölgede bulunan yetkili ofislerden alınabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: