İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre Öğrenci Vizesi Prosedürleri

İsviçre öğrenci vizesi, yabancı ülkelerden İsviçre’ye eğitim amaçlı gitmek isteyen kişilere verilen bir İsviçre vize türüdür. Dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim programlarını yurt dışında almak için İsviçre’de okumak isteyen yabancı öğrencilerin öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Yüksek eğitim kalitesi ile İsviçre, her yıl çok sayıda farklı ülkelerden öğrenci vizesi başvurusu almaktadır. Son 5 yılda danışmanlık hizmeti verdiği 568 İsviçre öğrenci vizesi başvurusundan 559'u onaylanan Vizem.net, Türkiye'deki en yüksek onaylanma skoruna sahip akredite kuruluştur. Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?

İsviçre öğrenci vizesi, İsviçre kısa süreli (C tipi) öğrenci vizesi ve İsviçre uzun süreli (D tipi) öğrenci vizesi olmak üzere iki türe ayrılmaktadır.

İsviçre Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Nedir?

İsviçre kısa süreli (C tipi) öğrenci vizesi, kısa süreli eğitim programlarına katılmak için İsviçre’ye gelecek yabancı öğrencilere verilen bir İsviçre öğrenci vizesi türüdür. İsviçre kısa süreli (C tipi) öğrenci vizesi, 3 aydan kısa sürecek olan her türlü eğitim programını kapsamaktadır. 3 ay veya 3 aydan kısa sürecek olan dil eğitim programları için İsviçre kısa süreli (C tipi) öğrenci vizesine başvuru yapılmaktadır.

İsviçre Uzun Dönemli Öğrenci Vizesi Nedir?

İsviçre uzun dönemli (D tipi) öğrenci vizesi, İsviçre’de uzun süreli eğitim programlarına katılmak isteyen yabancı öğrencilere verilen bir İsviçre öğrenci vizesi türüdür. İsviçre uzun dönemli (D tipi) öğrenci vizesi, İsviçre’de üniversite okumak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür ve 3 aydan fazla sürecek olan diğer eğitim programlarını kapsamaktadır.

3 aydan daha uzun süren dil, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim programı başvuruları İsviçre uzun dönemli (D tipi) öğrenci vizesi üzerinden yapılmaktadır.

İsviçre Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre öğrenci vizesine yapılan başvuruların ilk adımı İsviçre’de bulunan bir eğitim kurumuna başvuru yapmak ve kurumdan kabul almaktır. İsviçre’deki eğitim kurumuna başvuru yapılması ve kabul alınması durumunda başvuru sahibinin aracı kurum üzerinden İsviçre öğrenci vizesi randevusu alması gerekmektedir. İsviçre’deki eğitim kurumu tarafından verilen kabul mektubu ve diğer vize evrakları ile birlikte randevu tarihi ve saatinde İstanbul Başkonsolosluğu'na gidilmesi gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu öğrenci vizesi başvurularında evrakların teslimi, vize ücretlerinin alımı ve biyometri gibi işlemlerden sorumludur. Randevu gününde evrakların ibrazı, biyometri işlemleri ve vize ücretinin teslimi bittiğinde, İsviçre öğrenci vizesi başvuru işlemleri tamamlanmış olmaktadır.

İsviçre Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsviçre öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • İsviçre öğrenci vizesi başvuru formu: Almanca, İngilizce, Fransızca veya İtalyanca dilinde elden veya internetten eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış üç adet İsviçre öğrenci vizesi başvuru formu gerekmektedir. İsviçre öğrenci vizesi elden doldurulduğu takdirde mavi veya siyah tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.
 • İsviçre öğrenci vizesi motivasyon mektubu: Öğrencinin tahsil nedeni, geleceği ve planlarının açıklanıp eğitimin detaylarına yer verildiği iki nüsha İsviçre motivasyon mektubu gerekmektedir.
 • Pasaport: On yıldan eski olmayan, en az iki sayfası boş, İsviçre çıkış tarihinden itibaren en az üç ay daha geçerlilik süresi bulunan başvuru sahibine ait pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz, biyometri standartlarına uygun dört adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaportun ilk sayfasına ait 2 adet fotokopininİsviçre öğrenci vizesi evraklarıarasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Maddi durumu gösterir belge: Öğrencinin maddi durumunu gösterir bir belge teslim ederek öğrenim bedelini karşılayacağını kanıtlaması gerekmektedir. Sponsor belgesi, burs veya kredi belgesi ve benzeri evraklar maddi durumu kanıtlamak için yeterli olmaktadır. Maddi durumu gösterir belge haricinde, İsviçre’de hesap durumunu gösteren bir banka teyidinin veya İsviçre’de şubesi olan bir bankaya ait hesap cüzdanının sunulması gerekmektedir.
 • Kabul mektubu: İsviçre’deki eğitim kurumu tarafından başvuru sahibine resmi bir dille yazılıp imzalanmış ve mühürlenmiş, davet niteliğinde olan ve eğitimin tüm detaylarının yer aldığı bir adet orijinal kabul mektubu ve kabul mektubunun iki nüshası gerekmektedir.
 • Eğitim belgeleri: Öğrencinin sahip olduğu tüm diplomalar, sertifikalar ve öğrenim planları orijinal belge ve iki nüsha olarak başvuru sahibi tarafından yetkili merciye teslim edilmelidir. Eğitim belgelerinin İsviçre’nin resmi dillerinden birine veya İngilizce’ye çevrilmiş olması gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: İsviçre’nin resmi dillerinden birinde veya İngilizce olarak yazılmış başvuru sahibine ait iki nüsha özgeçmiş gerekmektedir, diğer dillerde yazılmış olan özgeçmişlerin çevirisinin yapılması zorunludur.
 • İsviçre’den geri dönüş taahhütnamesi: Eğitim süresi dolduktan sonra öğrencinin ülkesine geri döneceğini garantileyen, başvuru sahibi tarafından imzalanmış, İsviçre’nin resmi dillerinden birinde veya İngilizce olarak yazılmış veya Türkçe’den bu dillere çevrilmiş iki nüsha geri dönüş taahhütnamesi gerekmektedir.

İsviçre Öğrenci Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre öğrenci vize başvuru formu, İngilizce, Almanca, İtalyanca veya Fransızca dilinde doldurulmuş veya bu dillerden birine çevirisi yapılmış, başvuru sahibi tarafından vize randevusu tarihinde üç nüsha olarak teslim edilmesi gereken belgedir. İsviçre öğrenci vize başvuru formu internetten veya elden yazılabilmekte olup elden yazıldığı durumlarda mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılmalıdır ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. İsviçre öğrenci vizesi başvuru formu doldurulurken verilen bilgilerin diğer evraklarda yer alan bilgilerle uyumlu olduğu kontrol edilmelidir. Başvuru sahiplerinin vize başvuru formunu eksiksiz ve dikkatli bir şekilde doldurması gerekmektedir, yanlış doldurulan başvuru formları sebebi ile vize başvurusunun ret alma olasılığı bulunmaktadır. İsviçre öğrenci vizesi başvuru formunda başvuru sahibinin kişisel bilgileri, iletişim ve ulaşım bilgileri, meslek bilgisi, pasaport bilgileri, talep edilen vize türü bilgileri ve eğitim kurumu bilgileri yer almaktadır. Başvuru formunda istenen tüm bilgilerin güncel, doğru olmasına ve pasaport veya diğer belgelerde yer alan bilgilerle çelişmiyor olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İsviçre öğrenci vizesi başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

İsviçre Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Örneği
İsviçre Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Örneği

İsviçre Öğrenci Vizesi için Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsviçre öğrenci vizesi için gerekli belgeler arasında yer alan kabul mektubu, İsviçre’deki eğitim kurumu tarafından başvuru sahibi adına düzenlenmiş olmalıdır. İsviçre kabul mektubunda öğrencinin bilgileri, eğitim programının türü ve adı, eğitimin başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir ve mektup genel hatlarıyla onay ve davet niteliğinde olmalıdır. İsviçre öğrenci vizesi için yazılan kabul mektubunun imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir.

Öğrenciler için İsviçre Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Öğrenciler için İsviçre vizesi başvuruları, uzun süreli (D tipi) vize türü için ücretsizdir.

2022 yılı itibariyle İsviçre öğrenci vizesi başvurusuna dahil olan seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, yeminli tercüme ve danışmanlık ücretleri ortalama olarak 165 eurodur.

İsviçre Öğrenci Vizesi Nasıl Takip Edilir?

İsviçre öğrenci vizesi için takip ve sorgulama işlemleri aracı kurumunun web sitesinde yer alan vize takip sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığı ile yapılan İsviçre öğrenci vizesi başvurularında, takip ve sorgulama işlemleri 5 aşamalı SMS servisi veya online takip sistemi aracılığıyla yapılabilmektedir. Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Öğrenci Vizesi İsviçre için Kaç Günde Çıkar?

Öğrenci vizesi İsviçre için ortalama olarak 8-10 hafta içerisinde çıkmaktadır. Resmi tatiller, vize başvurularının değerlendirildiği yetkili kurumda yaşanan yoğunluk, Covid-19 sebepli aksaklıklar ve benzeri durumlar dolayısıyla vizenin sonuçlanma süresi 10 haftayı geçebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre öğrenci vizesi ile ilgili merkezimize en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Öğrenci Vizesi ile İsviçre'de Çalışılabilir Mi?

Evet, İsviçre öğrenci vizesi ile İsviçre’de çalışılabilmektedir. İsviçre öğrenci vizesine sahip olan öğrencilerin, eğitimin programının başlamasının üzerinden 6 ay geçmesini bekleyerek ve İsviçre öğrenci çalışma izni alarak çalışmaya başlaması mümkündür. İsviçre’de okuyan öğrencilere verilen İsviçre çalışma izni haftada 15 saat ile sınırlıdır.

İsviçre’de resmi tatillerde uluslararası öğrencilerin tam zamanlı çalışması mümkündür fakat öncesinde Göçmenlik Bürosu’na bilgilendirme yapılmalıdır. İsviçre çalışma izni prosedürlerinde, İsviçre doktora çalışma izni veya İsviçre yüksek lisans çalışma izni gibi çalışma izni türleri bulunmamaktadır, ülkeye girişten sonra 6 ay bekleyip güncel olarak öğrenci olan herkesin öğrenci çalışma iznine başvuru yapması mümkündür.

İsviçre'de Çalışan Öğrenci Kazancı Ne Kadardır?

İsviçre’de çalışan öğrenci kazancı aylık olarak 2,200 ila 2,800 CHF arasındadır, alınan maaşlar iş türüne göre değişmekte olup öğrenciler çoğu işveren tarafından minimum maaş ile işe alınmaktadır.

İsviçre'de Öğrencilerin Aylık Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

İsviçre’de öğrencilerin aylık yaşam ve eğitim maliyetleri katılınan eğitim programına, şehre, öğrencinin önceliklerine ve benzeri faktörlere göre değişebilmektedir. Uluslararası bir öğrencinin İsviçre’de yaşayıp okuması için gerekli olan aylık ortalama miktar 1,600 ila 2,000 CHF arasındadır, bu maliyete öğrenim harcı dahil olmaktadır. İsviçre yaşam maliyetleri öğrencinin kendi tercihlerine göre yükselebilmektedir.

Mezun Olduktan Sonra İsviçre'de Çalışılabilir Mi?

Mezun olduktan sonra İsviçre’de çalışmak mümkündür. İsviçre öğrenci vizesi ile eğitim programından yeni mezun olmuş olan öğrencilerin 6 ay beklemesi, 6 ayın sonunda tam zamanlı ve kalıcı iş için ayrı bir çalışma iznine başvuru yapması gerekmektedir.

İsviçre Dil Kursu için Vize Nasıl Alınır?

İsviçre dil kursu vizeleri kısa süreli (C tipi) veya uzun süreli (D tipi) olmak üzere iki şekilde alınabilmektedir. 3 aydan kısa süren dil kursları için İsviçre kısa süreli (C tipi) vize türüne aracı kurum başvuru merkezinden başvuru yapılması gerekmektedir. 3 aydan uzun süren D tipi İsviçre dil okulu vizesi için başvurular İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’ndan alınmaktadır.

İsviçre'de Üniversite Okumak İçin Öğrenci Oturum İzni Gerekli Midir?

İsviçre’de üniversite okumak için öğrenci oturum izni gerekmektedir. İsviçre’ye giriş tarihinden itibaren 14 gün içerisinde yetkili göç ofisine kayıt yaptırılarak ve kimlik, vize, İsviçre’deki adres bilgisini gösteren bir belge ile başvuru yapılarak oturma izni başvuru işlemleri tamamlanabilmektedir.

İsviçre Öğrenci Vizesi ile Aile Üyeleri İsviçre'ye Gelebilir Mi?

İsviçre öğrenci vizesi ile aile üyelerinin İsviçre’ye gelme durumu, öğrencinin AB vatandaşı olup olmaması bağlı olarak değişmektedir.

Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkeleri arasından İsviçre’ye okumak için gelen öğrencilerin yanlarında eş, çocuk veya aile üyesi getirmesi mümkündür ancak Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkeleri dışında bir ülkeden İsviçre’ye eğitim için gelen öğrencilerin yanlarında yakınlarından birisini getirmesi mümkün olmamaktadır.

İsviçre'de Okumanın Avantajları Nelerdir?

İsviçre’de okumanın avantajları aşağıda verilmiştir.

 • Uluslararası ve çok kültürlü atmosfer
 • Kaliteli eğitim sistemi
 • Yaşam maliyetinin düşüklüğü
 • Doğal güzellikler
 • Kariyer fırsatları
 • Güvenli ortam
 • İstihdam olanakları
 • Güçlü ekonomi
 • Yaşam kalitesinin yüksekliği

İsviçre'deki En İyi Üniversiteler Hangileridir?

İsviçre’deki en iyi üniversiteler aşağıda verilmiştir.

 • Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü
 • Federal Teknoloji Üniversitesi
 • Zürih Üniversitesi
 • Cenevre Üniversitesi
 • Lozan Üniversitesi
 • Basel Üniversitesi
 • Bern Üniversitesi
 • Fribourg Üniversitesi
 • Neuchatel Üniversitesi
 • St. Gallen Üniversitesi

İsviçre’de bulunan üniversitelerde birçok farklı lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına yer verilmektedir. İsviçre üniversiteleri özellikle bilim, matematik ve mühendislik alanlarında öğrencilerin birinci tercihidir.

İsviçre Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İsviçre öğrenci vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartına uyulduğu takdirde Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere seyahat edilebilmektedir. Schengen Bölgesinde Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn ülkeleri bulunmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: