İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

İsviçre aile ziyareti vizesi İsviçre’de yaşayan aile, akraba veya arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken türüdür. İsviçre aile ziyareti vizesi, akraba veya arkadaş ziyareti vizesi olarak da bilinmektedir. İsviçre aile ziyareti vizesi hamiline İsviçre’de 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar kalma hakkı tanımaktadır.

Vizem.net, İsviçre aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurularında gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize başvuru takibi işlemlerine kadar tüm başvuru süreci için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre aile ziyareti vizesi başvurusu için gerekli vize evrakları hazırlandıktan sonra, yetkili aracı kurumdan randevu alınmalıdır. Başvurular, aracı kurumun başvuru merkezinde yapılan randevu sırasında evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi aşamalarından sonra tamamlanabilmektedir.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı, en az iki sayfası boş olmalı ve Schengen sınırlarından çıkış tarihinden en az 3 ay daha uzun geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Pasaportun 2. ve 3.sayfasının fotokopisi ve mevcut ise daha önceki tüm vizelerin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopileri sunulmalıdır.
  • İsviçre aile ziyareti başvuru formu: Almanca, Fransızca, İtalyanca veya İngilizce dillerinde eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmış olmalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise üçüncü şahıs adına düzenlenmiş ve tarih belirtilmiş vekalet yazısı eklenmelidir.
  • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan iki adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
  • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibi, tüm ailesini kapsayan nüfus kayıt örneğini ibraz etmelidir.
  • Davet mektubu: İsviçre’deki davet eden aile bireyi tarafından yazılan bir davet mektubu sunulmalıdır.
  • Kaza ve seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminat bedeli gösterilerek hazırlanmış ve ziyaret süresinin tamamını kapsayan, Schengen bölgesinin tamamında geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
  • Uçak rezervasyonu: Yolculuk uçak ile yapılacaksa gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu, otobüs ile yapılacaksa gidiş-dönüş otobüs bileti rezervasyonu yapılmalıdır. Yolculuk şahsi araç ile yapılacaksa aracın tescil belgesi ve triptik belgesi ibraz edilmelidir.
  • Maddi durum belgeleri: Son 3 aya ait güncel ve yeteri miktarda, düzenli gelir kaynağı gösterilmeli ve banka tarafından kaşeli ve imzalı hesap dökümü sunulmalıdır. Varsa, son 3 aya ait maaş bordrosu ibraz edilmelidir.
  • Vize ücret dekontu: Vize ücretinin yatırıldığına dair dekont ibraz edilmelidir.

Başvuru sahibinin yaşına ve mesleğine göre gerekli evraklar farklılık gösterebilmekte ve ekstra evrak ibraz edilmesi gerekebilmektedir.

İsviçre Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu, başvuru sahibinin kimlik bilgilerini, seyahat zamanı ve amacını ve maddi durum bilgilerini içermektedir. İsviçre arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu online olarak doldurulmalı ve daha sonra çıktı alıp imzalanmalıdır. Başvuru sahipleri, vize randevusuna gitmeden önce vize başvuru formunu doldurmuş olmalıdır.

Aşağıda İsviçre arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu görseli verilmiştir.

İsviçre Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Örneği
İsviçre Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Örneği

İsviçre Ziyaret Vizesi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

İsviçre ziyaret vizesi için nüfus kayıt örneği e-devlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldığında Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinin hizmetleri arasından seçilerek veya ana sayfadan arama yapılarak tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabilmektedir.

Aşağıda e-devlet üzerinden nüfus kayıt örneği için belge oluşturma ekranı görseli verilmiştir.

E-Devlet Üzerinde Nüfus Kayıt Örneği Oluşturma
E-Devlet Üzerinde Nüfus Kayıt Örneği Oluşturma

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsviçre aile ziyareti vizesi için davet mektubu, davet eden kişi tarafından tarih ve imzalı bir şekilde Almanca, Fransızca veya İtalyanca dillerinde yazılmalıdır.

Davet mektubu, davet eden kişinin kişisel bilgilerini, telefon numarasını ve e-posta adresini ve davet eden kişinin davet edilen kişiye olan yakınlık derecesini ve akraba ise akrabalık bağını gösteren güncel vukuatlı nüfus kayıt örneğini içermelidir. Davet mektubunda ziyaret sebebinin ve ziyaretin hangi tarihler arasında olacağının bilgisi verilmelidir. Davet eden kişi davet mektubuna oturma izni fotokopisi veya İsviçre kimlik kartı fotokopisini eklemelidir. İsviçre’ye davetiye ile gitmek için vize başvurusunda bulunanlar eğer davet eden kişide konaklamayacaksa otel rezervasyonu ve o kişi ile görüşeceğine dair onay yazısı sunmalıdır.

Aile Ziyareti Vizesi için İsviçre Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Aile ziyareti vizesi için İsviçre seyahat sigortası, tıbbi nedenlerle Türkiye’ye geri dönüş sırasında ortaya çıkabilecek ekstra masraflar ile karşı karşıya kalınmasını önlemek için minimum 30.000 € teminatlı olarak yaptırılmalıdır. İsviçre seyahat sigortası, Schengen Bölgesi’nde kalınan sürenin tamamını kapsamalı ve tüm Schengen üye devletleri için geçerli olmalıdır.

İsviçre Aile Arkadaş Akraba Ziyareti Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre aile, arkadaş, akraba ziyaret vize başvurusu yetkili aracı kurum TLSContact’ın vize başvuru merkezine yapılmalıdır.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan İsviçre aile ziyareti vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre ziyaret vizesi ücreti 12 yaş ve üzeri için 80 eurodur. 6 yaşına kadar olan çocuklar vize harcından muaf iken, 6-12 yaş arası çocuklar için vize harcı 40 eurodur. Vize harcı TL cinsinden nakit olarak ödenmektedir; kredi kartı ve döviz ile yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

İsviçre vizesi masrafları tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası ve gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil 2022 yılı için ortalama 185 Euro tutmaktadır.

İsviçre Aile Ziyareti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre aile ziyareti vize randevusu yetkili aracı kurum TLSContact’ın resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir.

Ankara ve İstanbul’da yer alan TLSContact merkezlerinden İsviçre vizesi için randevu alma işlemi yapılabilmektedir. İsviçre vizesi için randevu almadan önce başvuru formu doldurulmalıdır. Randevu alan başvuru sahiplerinin randevuya gitmeden önce Schengen vize başvuru formunu online olarak doldurmaları gerekmektedir.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre aile ziyareti vizesi ortalama 15 günde çıkmaktadır. İsviçre aile ziyareti vizesi, konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge talep edilmesine veya vize değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak 15 günden daha geç bir sürede de çıkabilmektedir.

İsviçre Ziyaret Vizesi Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsviçre ziyaret vizesi başvurusu sorgulama işlemi, Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak başvurulması halinde, 5 aşamalı SMS servisi ve online olarak yapılmaktadır.

TLS İsviçre vize başvuru merkezi aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden İsviçre vize sorgulama ve takip işlemi, online olarak yapılabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: