İsviçre Çalışma İzni

İsviçre Çalışma İzni Süreçleri

İsviçre çalışma izni; İsviçre’de çalışma ve geçerliliği süresince yaşama hakkı sağlayan bir belgedir.

İsviçre; çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteleri, gelişmiş bir ülke olması, ekonomisinin iyi olması, çalışma imkanlarının bolluğu ve çalışma standartlarının iyi olması sebebiyle diğer ülke vatandaşları tarafından tercih edilmektedir.

Vizem.net, İsviçre’den iş teklifi alan kişilerin İsviçre çalışma izni ve uzun dönemli vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre'de Çalışmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İsviçre’de çalışmak için gerekli şartlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru sahibinin nitelikli ve kalifiye bir çalışan (uzman, yönetici) olması ve üniversite diplomasına sahip olması ve birkaç yıllık iş tecrübesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibini hazırda bekleyen bir iş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi yerine işe kabul edilecek bir AB vatandaşının olmaması gerekmektedir.
 • İsviçre çalışma izni için yıllık kotaların dolmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibine yapılan iş teklifinin, İsviçre vatandaşı için geçerli olan maaş ve çalışma koşulları ile aynı olması gerekmektedir.
 • İsviçre çalışma izni için yetkililer; dil becerileri, İsviçre toplumuna entegre olma yetkinliği, sabıka kaydı, başvuru sahibinin kendisini ve aile üyelerini geçindirebilme durumlarını göz önünde bulundurmaktadır.

İsviçre Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

İsviçre çalışma izin türleri, İzin-L ve İzin-B olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. İsviçre’de kısa süreli kalmayı sağlayan izin türü İzin-L’dir. L izni iş sözleşmesine bağlıdır ve en fazla 1 yıl daha uzatılabilmektedir, ancak aynı işveren için çalışmaya devam edilmesi durumunda uzatılmamaktadır.

İsviçre’de bir yıl süreyle geçerli olan fakat yeniden yayınlanmaması için gerekçe bulunmadığı sürece, yıllık olarak uzatılabilen ilk veya geçici oturma izni türü İzin-B’dir. İzin-B, aynı işverene bağlı ve kota esasına göre düzenlenmektedir.

İsviçre'de Çalışma İzni için Vize Nasıl Alınır?

İsviçre’de çalışma izni alabilmek için, başvuru sahibinin İsviçre’den bir iş teklifi almış olması ve işin kabul edilmesi gerekmektedir.

İş bulunduktan sonra, İsviçre’de oturum ve çalışma izni için vize başvurusunda bulunulması ve ilgili kurumdan vize randevusu alınması gerekmektedir. Başvuru sahibinin randevu tarihinde İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na, İsviçre çalışma vizesi evraklarını ve iş sözleşmesinin aslını teslim etmesi, vize harç ücretini ödemesi ve başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

İsviçre çalışma vizesi alındıktan sonra İsviçre’ye gidildiğinde işe başlama tarihinden 14 gün önce, ilgili göçmenlik ofislerinden çalışma izin belgesi alınması gerekmektedir. Yabancı vatandaşların İsviçre’de çalışma ve oturma izni hakkı bulunmaktadır.

İsviçre Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait güncel, hasarsız ve en az iki sayfası boş olan bir pasaport gerekmektedir.
 • İsviçre çalışma vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından; mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılarak eksiksiz bir şekilde Almanca, Fransızca, İtalyanca veya İngilizce doldurulması, gerçek bilgiler ve başvuru sahibinin imzasını içermesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait 4 adet, güncel biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: 2 adet, A4 kağıdına ve eğer varsa daha önceki vizelerin giriş - çıkış damgalarını gösteren pasaport fotokopisi gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Başvuru sahibine ait iş sözleşmesinin aslı ve 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 • Vize harç dekontu: Başvuru sahibinin nakit olarak ödediği vize harcının dekontu gerekmektedir.

İsviçre Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre çalışma izni başvurusu; başvuru sahibinin kendisi veya işvereni tarafından kanton göçmenlik ve istihdam piyasası yetkililerine yapılmaktadır.

Çalışma izninin, işe başlama tarihinden 14 gün önce ilgili göçmenlik bürolarından temin edilmesi istenmektedir.

İsviçre'de Çalışma İzni Ücretleri Ne Kadardır?

İsviçre’de çalışma izni ücreti, kişi başına 80 Euro olmakla birlikte başvuru sahibinin ödemeyi TL cinsinden ve nakit olarak yapması gerekmektedir. Kredi kartı ya da başka bir para birimi geçersiz sayılmaktadır.

2022 yılı için tüm İsviçre vizesi masrafları; vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere 245 Euro tutmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsviçre çalışma izni, 4 ile 6 hafta arasında çıkmaktadır.

Çalışma İzni ile İsviçre'de Kalıcı Oturma İzni Alınır Mı?

Çalışma izni ile İsviçre’de kalıcı oturma izni, başvuru sahibinin çalışma izninin 10 yıl olması ve bu süre boyunca kesintisiz İsviçre’de yaşaması durumunda alınabilmektedir.

Başvuru sahibinin gerekli diğer kriterleri sağlaması, İsviçre’de oturma izni almasını kolaylaştırmaktadır.

İsviçre Çalışma İzni ile İsviçre Vatandaşlığı Ne Zaman Alınır?

İsviçre çalışma izni ile İsviçre vatandaşlığı alınabilmesi için, evlilik veya soybağı yoluyla vatandaşlık dışında kesintisiz olarak 10 yıl İsviçre’de yaşanması ve çalışılması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre’de çalışma koşulları ve çalışma izni hakları konusunda merkezimize en sık iletilen sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

İsviçre Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İsviçre’de öğrenci çalışma izni, öğrencilerin öğrenimlerine başladıktan 6 ay sonra alınabilmektedir.

Yabancı öğrenciler İsviçre’de dönem boyunca haftalık 15 saati aşmamak koşulu ile çalışabilmektedir. İsviçre’de öğrencilerin tatil günlerinde kanton göçmenlik bürolarına bilgi verilmesi şartıyla tam zamanlı çalışılmasına izin verilmektedir.

Öğrenci olarak çalışıldığında, işverenin öğrenciye asgari ücret ödemesi gerekmektedir. İsviçre’de çalışan öğrenci kazancı, ayda 2200 ile 2800 CHF olmaktadır.

İsviçre Çalışma İzni Olanlar Ailelerini İsviçre'ye Getirebilir Mi?

İsviçre çalışma izni olanlar; aile üyelerinin adli sicil kaydının temiz olması, ailedeki tüm üyelerin geçimini karşılayabilecek gelirin olması ve İsviçre’de konaklama yapılacak evin her bir aile bireyi için yeterli büyüklükte olması koşullarının sağlanması durumunda ailelerini İsviçre’ye getirebilmektedir.

İsviçre’de Çalışma Koşulları Nasıldır?

İsviçre %3 oranında düşük işsizlik oranı ve çalışma koşulları ile en iyi ülkeler arasına girmektedir.

İsviçre’de haftalık çalışma saati 40 saatten fazla olmamaktadır. 40 saatten fazla süren çalışma saatleri İsviçre’de ek prim ile ücretlendirilmektedir. İsviçre’de yıllık izin kullanma hakkı 4 haftadır.

Çalışma şartlarının kolay olması, maaşların ve hayat kalitesinin yüksek olması, İsviçre’de çalışmak için talepte bulunan kişi sayısının fazla olmasında önemli yer tutmaktadır.

İsviçre'de Asgari Ücret Ne Kadardır?

İsviçre’de asgari ücret kantonlara göre saatlik 19- 23 İsviçre Frangı olarak belirlenmiştir.

İsviçre'de İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Meslekler Hangileridir?

İsviçre’de iş fırsatlarının en fazla olduğu meslek grupları; bankacılık, sigortacılık, mühendislik, IT, eczacılık, hukuk, ev temizliği ve tamirat işleri, yaşlı bakım hizmetleri, inşaat ve gayrimenkul olarak bilinmektedir.

İsviçre'de Nasıl İş Bulunur?

İsviçre’de iş bulma ajansları ve online iş ilanlarına başvurularak iş bulunabilmektedir.

İş bulma ajansları; başvuru sahibinin bilgi, deneyim ve becerilerine uygun bir iş bulma fırsatı sunarken mülakat teknikleri ve iş güvenliği hakkında bilgilendirme imkanı sunmaktadır.

İsviçre İş Bulma Siteleri Hangileridir?

İsviçre iş bulma siteleri aşağıda verilmiştir.

 • Jobup.Ch
 • Careerjet
 • Swiss Dev Jobs
 • Indeed
 • Neuvoo
 • Jobeo

İsviçre’de iş bulmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar İsviçre iş ilanları ile online olarak iş bulabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: