İsviçre Üniversiteleri

İsviçre Üniversiteleri ve İsviçre'de Okumak için Şartlar

İsviçre, eğitim kalitesine önem veren, dünya üniversiteler sıralamasında iyi derecelere sahip okullar bulunduran, yabancı öğrenciler tarafından yaygın bir şekilde tercih edilen bir ülkedir. Dünya üniversiteler sıralamasındaki ilk 200 sırada 7 İsviçre üniversitesi bulunmaktadır.

Yükseköğretime bağlı olarak İsviçre’deki ilk üniversite 1460 yılında Basel kentinde kurulmuştur. Günümüze dek ilerleyen ve sürekli gelişen İsviçre’de eğitim ekolü, dünyanın en yüksek niteliklerine sahip enstitülere ve üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. İsviçre’de toplam 12 adet devlet üniversitesi bulunmaktadır. İsviçre’deki üniversitelerin 10 tanesi kantonlara bağlı iken 2 tanesi federal teknoloji enstitüleri olarak hizmet vermektedir. İsviçre’de bulunan federal teknoloji enstitüleri doğrudan İsviçre hükümeti tarafından yönetilmektedir.

İsviçre’de bulunan federal teknoloji enstitüleri, öğretim programları gereğince Amerikan üniversite sistemi ile benzerlikler gösterdiği için yabancı uyruklu öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. İsviçre üniversite okumak için yabancı uyruklu öğrenciler tarafından popüler bir şekilde tercih edilmektedir.

İsviçre’de okumak isteyen öğrenciler, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmektedir. İsviçre’de lisans eğitimleri tüm üniversitelerde mevcut iken doktora eğitimleri federal teknoloji enstitülerinde veya İsviçre kanton üniversitelerinde alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre'de Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

İsviçre üniversite eğitim sistemi kapsamında devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve federal teknoloji enstitüleri olmak üzere çeşitli üniversite türleri bulunmaktadır. İsviçre federal teknoloji enstitüleri, İsviçre hükümeti tarafından yönetilmektedir.

İsviçre üniversitelerinde lisans eğitimleri genellikle 4 yıl, yüksek lisans eğitimleri genellikle 2 yıl ve doktora eğitimleri 3- 5 yıl arası sürmektedir. İsviçre üniversite bölümleri geniş bir yelpazeye sahiptir. İsviçre üniversitelerinde tıp, eczacılık, diş hekimliği, veterinerlik, hukuk, işletme, kamu yönetimi, mühendislik, mimarlık, matematik, öğretmenlik, sosyoloji, psikoloji, turizm gibi alanlarda eğitim almak mümkündür.

İsviçre’de üniversite eğitimi Bologna modeline uygun olarak yürütülmektedir ve AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) kullanılmaktadır. İsviçre’de eğitimde başarılı olan öğrenciler diploma almaktadır ve isteğe bağlı olarak bir üst düzeye kayıt olabilmektedir.

İsviçre'nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

2022 yılı QS verilerine göre en iyi İsviçre üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (Zurich ETH)
 • Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL)
 • Cenevre Üniversitesi
 • Zürih Üniversitesi
 • Bern Üniversitesi
 • Basel Üniversitesi
 • Lozan Üniversitesi
 • St. Gallen Üniversitesi
 • Fribourg Üniversitesi

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nde Eğitim Nasıldır?

 İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nde Eğitim Nasıldır?
İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nde Eğitim Nasıldır?

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü, İsviçre’nin Zürih kentinde 1855 yılında kurulmuştur. QS 2022 verilerine göre İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nün sıralaması 8’dir. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde 23.000’den fazla öğrenci eğitim almaktadır ve üniversite, 120 farklı ülkeden 8700 yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde uluslararası öğrencilerin okuldaki öğrenci sayısına oranı %37’dir. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde lisans bölümleri için eğitim ücretleri sömestr başına ortalama 1.190 eurodur. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan öğrenciler, mali durumlarını resmi belgelerle kanıtlayabilmesi koşuluyla geçim bursu alabilmektedir.

Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) Eğitimi Nasıldır?

Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) Eğitimi Nasıldır?
Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) Eğitimi Nasıldır?

Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL), 1853 yılında İsviçre’nin Lozan şehrinde kurulmuş bir devlet üniversitesidir. QS-2022 sıralamasına göre Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü 14. sırada yer almaktadır. Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü’nde aktif olarak 12.000 öğrenci bulunmaktadır ve %57 ile 6.800 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü’nde lisans eğitim ücretleri yıllık ortalama 1.040 eurodur. Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü, sosyal teşvik ve üstün başarı bursları vermektedir.

Cenevre Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Cenevre Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?
Cenevre Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Cenevre Üniversitesi, İsviçre’nin Cenevre şehrinde 1559 yılında kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir. Cenevre Üniversitesi, QS-2022 sıralamasında 105. sırada yer almaktadır. Cenevre Üniversitesi, 17.000 öğrenciye aktif olarak eğitim vermektedir ve öğrencilerin %37’si (6.300) uluslararası öğrencidir. Cenevre Üniversitesi’nde eğitim ücretleri yıllık ortalama 900 eurodur.

Eğitim Dili İngilizce Olan İsviçre Üniversiteleri Hangileridir?

Eğitim dili İngilizce olan İsviçre üniversiteleri aşağıda paylaşılmıştır.

 • İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü
 • Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü
 • Cenevre Üniversitesi
 • Zürih Üniversitesi
 • Bern Üniversitesi
 • EU İşletme Üniversitesi
 • İsviçre Amerikan Üniversitesi
 • Cenevre Uluslararası Üniversitesi
 • İsviçre İşletme ve Otel İşletmeciliği Üniversitesi
 • Montrö İşletme Üniversitesi

İsviçre Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

İsviçre üniversite ücretleri; üniversiteye, eğitim alınan bölüme, eğitim derecesine ve süresine göre farklılık göstermektedir. İsviçre kamu üniversitelerinin eğitim ücretleri yıllık ortalama 400- 3.700 Euro arasında değişmektedir. Bern Üniversitesi’nde lisans bölümleri için eğitim ücretleri yıllık ortalama 1.700 euro, Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü’nde ortalama 1.040 Euro ve Cenevre Üniversitesi’nde ortalama 900 eurodur. İsviçre özel üniversite fiyatları, kamu üniversite fiyatlarından daha pahalıdır. İsviçre’deki özel üniversitelerde yıllık eğitim ücretleri 43.000 euroya kadar ulaşabilmektedir.

İsviçre'de Ücretsiz Üniversite Eğitimi Alınabilir Mi?

Hayır, İsviçre'de öğrenim ücreti olmayan üniversite bulunmamaktadır, ancak üniversite başarı bursları veya devlet bursları ile öğrenim ücretleri karşılanabilmektedir.

Yabancı Öğrenciler için İsviçre Üniversite Bursları Nelerdir?

Yabancı öğrenciler için İsviçre üniversite bursları aşağıda paylaşılmıştır.

 • Cenevre Üniversitesi üstün başarı yüksek lisans bursları
 • İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü üstün başarı yüksek lisans bursları
 • Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü üstün başarı bursları
 • UNIL Master's yabancı öğrenci bursları
 • Cenevre Uluslararası Hukuk Akademisi ve İnsan Hakları bölüm bursları
 • Nestle kadın öğrenciler için yüksek lisans bursları
 • Yabancı öğrenciler için İsviçre Hükümeti üstün başarı bursları
 • St. Gallen Üniversitesi üstün başarı bursları
 • İsviçre Üniversitelerinde Kimya veya Biyokimya bölümleri için Alfred Werner yüksek lisans bursları
 • Uluslararası Öğrenciler için Friedrich Naumann Vakfı bursları

İsviçre Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre üniversite başvurusu için ilk olarak eğitim alınacak üniversite ve bölüm tespit edilmeli, ilgili üniversitelerin başvuru aşamaları ve gereklilikleri takip edilmelidir. İsviçre üniversite başvurusu için gerekli belgeler hazırlanmalı ve üniversitenin uluslararası öğrenciler departmanı ile telefon ya da mail yoluyla irtibata geçilmelidir. İsviçre’deki üniversitenin eğitim harç bedeli ödendikten sonra üniversiteden alınacak kabul ve davet mektubu ile İsviçre eğitim vizesi başvurusunda bulunulmalıdır.

İsviçre’deki üniversitelerden mezun olan kişilerin diploması Türkiye’de geçerli olmaktadır. YÖK, İsviçre üniversite denklik işlemlerini kabul etmektedir.

İsviçre'de Üniversite Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre’de üniversite başvurusu için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Geçerli bir pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Lise diploması
 • Lise transkripti
 • İngilizce, İtalyanca, Fransızca veya Almanca dil yeterlilik belgesi
 • Özgeçmiş
 • İsviçre’de okuma isteği hakkında yazılan niyet mektubu
 • İsviçre’de eğitim alınacak üniversiteye ücretin ödendiğine dair dekont

İsviçre’de üniversite okumak için şartlar ve gerekli olan başvuru belgeleri, üniversitelere ve bulunulan kantona bağlı olarak değişebilmektedir.

İsviçre'de Üniversite Okumak İçin Hangi Vize Alınır?

İsviçre’de üniversite okumak için alınması gereken vize türü İsviçre öğrenci vizesidir. Başvuru yapılan İsviçre üniversitesine kabul edildikten sonra gönderilen kabul belgesi ile İsviçre öğrenci vizesine başvuru yapılmaktadır.

İsviçre öğrenci vizesi için başvuru yapmak isteyen kişilerin İsviçre’den aldığı üniversite kabul mektubu ve diğer vize başvuru evrakları ile şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir. İsviçre uzun dönemli öğrenci vizesi hamili olan kişiler, vize geçerlilik süresi boyunca yasal olarak İsviçre’de eğitim alma ve ikamet etme hakkına sahip olmaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan İsviçre öğrenci vizesi başvuruları için vize ve eğitim danışmanlığı hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

İsviçre'de üniversite eğitimi hakkında merkezimize en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

İsviçre'de Yüksek Lisans Fiyatları Ne Kadardır?

İsviçre’de yüksek lisans fiyatları ortalama 2.900 Euro ile 12.500 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre’deki özel üniversitelerde yüksek lisans eğitim ücretleri, kamu üniversitelerinden daha pahalıdır. Özel üniversitelerde İsviçre yüksek lisans eğitimi için ücretler yıllık 23.000 Euro ile 82.000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre'de Üniversite Okumanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İsviçre’de üniversite okumanın çeşitli avantajları bulunmaktadır. İsviçre’de dünyaca ünlü, başarılı ve QS sıralamasında yüksek sıralamalara sahip üniversiteler bulunmaktadır. İsviçre’deki üniversitelerde çok uluslu bir atmosfer bulunmaktadır ve sosyal ve kültürel yönden zengin içerikli faaliyetler gerçekleştirilmektedir. İsviçre’deki kamu üniversitelerinin eğitim ücretleri diğer ülkelere göre daha ekonomiktir ve burs fırsatları fazladır.

İsviçre’de üniversite okumanın bazı dezavantajları bulunmaktadır. İsviçre’de genel olarak yaşam pahalıdır ve dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Yabancı uyruklu vatandaş olarak İsviçre’den vize almak zor bir süreçten geçmeyi zorunlu kılmaktadır.

İsviçre'de Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafları Ne Kadardır?

İsviçre’de üniversite öğrencilerinin yaşam masrafları kapsamında konaklama masrafları aylık ortalama 1.400 euro, yemek masrafları aylık ortalama 400- 550 euro, ulaşım masrafları aylık ortalama 67 Euro tutmaktadır.

İsviçre'de Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

İsviçre’de uluslararası öğrenci olarak üniversite okurken çalışmak mümkündür. İsviçre’deki yabancı uyruklu öğrenciler, eğitimleri devam ederken yasal olarak haftada en fazla 15 saate kadar çalışabilmektedir. Yaz tatilinde ve hafta sonunda İsviçre’de tam zamanlı olarak çalışmaya izin verilmektedir.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşı olarak İsviçre’de eğitim alan öğrenciler, İsviçre’de okurken çalışmak için eğitimlerinin başlamasından itibaren 6 ay beklemek durumundadır.

İsviçre'de Çalışan Üniversite Öğrencileri Ne Kadar Kazanır?

İsviçre’de yasal olarak çalışan üniversite öğrencileri saatlik ortalama 20 Euro kazanmaktadır. Haftalık en fazla 15 saat çalışabilen üniversite öğrencileri aylık ortalama 1.200 Euro kazanabilmektedir.

İsviçre Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre yurtdışı eğitim danışmanlığı ücretleri, kayıt yaptırılacak eğitim türüne göre değişiklik göstermektedir. İsviçre’deki üniversitelerde uluslararası öğrenci olarak lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri almak mümkün olmaktadır.

Vizem.net, İsviçre'de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler için eğitim ve vize başvuru danışmanlığı sunan akredite kuruluştur. İsviçre eğitim danışmanlığı ücretleri ortalama 120- 400 Euro arasında olmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: