İsviçre Vatandaşlığı

2023'te İsviçre Vatandaşlığı Başvuru Şartları ve İşlemleri

İsviçre’nin yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık verme kanunu İsviçre Federal Anayasası’nın 37. maddesine göre belirlenmiştir. Anne veya babası İsviçre vatandaşı olan kişiler, evlat edinilme yoluyla İsviçre vatandaşı olan ebeveyne sahip olan çocuklar ve gerekli kriterleri karşılayarak İsviçre vatandaşlığına başvuran yabancı kişilere İsviçre vatandaşlığı verilebilmektedir.

İsviçre’de vatandaşlık alabilmek için gerekli kanunlar İsviçre Federal Meclisi tarafından yürürlüğe koyulmaktadır ve yapılan başvurular İsviçre Federal Meclisi tarafından değerlendirilmektedir. İsviçre vatandaşlık kanunu kapsamında belirlenmiş kriterleri karşılayan yabancı uyruklu kişiler İsviçre vatandaşlığına başvuru yapabilmektedir. İsviçre vatandaşlığı alan kişiler, 18 yaşına geldikten sonra federal seçimlerde ve referandumlarda oy kullanma, federal siyasi görev için aday olma, İsviçre pasaportu edinme, İsviçre topraklarına istediği zaman giriş yapabilme, Avrupa Birliği üye ülkelerini vizesiz ziyaret etme, çalışma, eğitim alma ve mülk satın alma gibi İsviçre vatandaşlığı avantajları ve imkanlarına sahip olmaktadır.

İsviçre Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

İsviçre vatandaşı olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre toplumuna başarılı ve uyumlu bir şekilde entegre olmak
 • İsviçre'deki gündelik yaşamı devam ettirebilecek düzeyde dil bilmek
 • İsviçre’nin iç ve dış güvenliğine yönelik tehdit unsuru oluşturmamak
 • İsviçre uyruklu anne ya da babanın çocuğu olmak
 • İsviçre'ye çalışmak veya okumak için gelip belirli bir süre boyunca İsviçre’de yaşamak

İsviçre Vatandaşı Nasıl Olunur?

Başvuru şartları ve prosedürlerine göre değişen İsviçre vatandaşı olma yolları aşağıda verilmiştir.

 • İsviçre’de en az 10 yıl ikamet eden ve vatandaşlık başvurusundan önceki son 5 yıl içerisinde en az 3 yıl İsviçre’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler İsviçre vatandaşlığına başvuru yapabilmektedir.
 • İsviçreli bir vatandaşla evlenen kişiler İsviçre vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
 • İsviçre'de doğmuş veya İsviçre'de yaşayan yabancı uyruklu bir ailenin çocukları için İsviçre vatandaşlığına başvuru yapılabilmektedir.
 • Vatansız olan kişiler gerekli kriterleri karşıladığı takdirde İsviçre vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
 • Geçmişte İsviçre vatandaşlık haklarını kaybeden kişilere yeniden vatandaşlık hakkı tanınabilmektedir.
 • İsviçreli ebeveynler tarafından evlat edinilen çocuklar için İsviçre vatandaşlığı alınabilmektedir.

Soybağı ile İsviçre Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Soybağı ile İsviçre vatandaşlığı, annesi ya da babası İsviçreli olan çocuklar için geçerlidir. En az bir İsviçreli ebeveynin çocuğu olarak dünyaya gelen çocukların annesi ya da babası, çocuğun dünyaya gelmesinden önce İsviçre vatandaşlığı alması halinde doğan çocuğun vatandaşlık başvurusu için belirli şartlar aranmaktadır.

İsviçre vatandaşlığı almış anne ya da babanın çocuğu olarak doğan çocuklar için yapılan İsviçre vatandaşlık başvurusu gereğince, çocukların 18 yaşından küçük olması ve başvurudan önceki son 5 yıl içerisinde en az 3 yıl İsviçre’de ikamet etmiş olması gerekmektedir. Annesi ya da babası İsviçre vatandaşlığından vazgeçmiş çocukların İsviçre vatandaşlığına başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.

İsviçreli bir anne ya da babanın çocuğu olarak başka bir ülkede dünyaya gelen çocuklar için kolaylaştırılmış İsviçre vatandaşlık başvurusunda bulunulabilmektedir. Başvurusu yapılacak çocukların 18 yaşından büyük olmaması şartı aranmaktadır.

Vatandaşlığa Geçiş ile İsviçre Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vatandaşlığa geçiş ile İsviçre vatandaşlığı almanın arasında sıradan vatandaşlık, kolaylaştırılmış vatandaşlık ve vatandaşlığın geri alınması seçenekleri bulunmaktadır.

İsviçre vatandaşlığına geçiş için en yaygın görülen seçenek İsviçre sıradan vatandaşlık başvurusudur. İsviçre sıradan vatandaşlık başvurusu kapsamında, başvuru sahibinin İsviçre’de en az 10 yıl yaşamış olması ve 3 yılının başvurudan önceki son 5 yıl içerisinde olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin yasal olarak İsviçre daimi oturum iznine sahip olması şartı aranmaktadır.

Kolaylaştırılmış İsviçre vatandaşlığı başvurusu kapsamında İsviçre vatandaşı ile evli olan kişiler, İsviçre’de doğmuş ve İsviçre’de ikamet eden yabancı uyruklu bir ailenin soyundan gelen kişiler ve vatansız olan kişiler başvuru yapabilmektedir.

İsviçre vatandaşlığının geri alınması, geçmişte İsviçre vatandaşlığını müsadere ile kaybetmiş kişiler için yeniden vatandaşlığa başvurma adına bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Evlilik Yoluyla İsviçre Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Evlilik yoluyla İsviçre vatandaşlığı, İsviçre evlilik vatandaşlık süreci için başvuru yapan kişinin eşi İsviçre vatandaşı ise alınabilmektedir. İsviçre vatandaşlığının evlilik yoluyla alınabilmesi için belirli bir süre İsviçre’de ikamet etme şartı aranmaktadır.

Evlilik yoluyla İsviçre kolaylaştırılmış vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerin İsviçre’de en az 5 yıl ikamet etmiş olmaları gerekmektedir. İsviçre eş birleşimi yoluyla vatandaşlık başvurusu yapılan tarihten önceki son 1 yılın İsviçre’de geçirilmesi, en az 3 yıl boyunca evli kalınması ve evliliğin aktif olarak devam ediyor olması gerekmektedir.

Evlat Edinilme Yoluyla İsviçre Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Evlat edinilme yoluyla İsviçre vatandaşlığının alınabilmesi için evlat edinilen kişinin 18 yaşından küçük olması gerekmektedir. İsviçre’de evlat edinilecek çocuğun biyolojik ebeveynleri yaşıyorsa kendilerinden tam yasal izin alınması gerekmektedir.

İsviçre Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre vatandaşlık başvuruları, başvuru sahibinin ikamet ettiği yerel kanton veya belediyede bulunan vatandaşlığa kabul birimlerine yapılmaktadır.

İsviçre Vatandaşlığı Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre vatandaşlığı almak için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • İsviçre vatandaşlık başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait C tipi oturum izni belgesi
 • İsviçre’de faaliyet gösteren onaylı dil okullarından alınmış dil yeterlilik belgesi

İsviçre kantonu veya belediyesi tarafından İsviçre vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklardan farklı olarak ek belge talep edilebilmektedir.

İsviçre için Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Alınır?

İsviçre için vatandaşlık başvuru formu İsviçre'de ikamet eden kişiler tarafından İsviçre Devlet Göç Sekreterliği’nden temin edebilmektedir. İsviçre için vatandaşlık başvuru formu ch@sem.admin.ch mail adresinden online olarak talep edilebilmektedir.

Doldurulmuş İsviçre vatandaşlık başvuru formu, posta yoluyla ya da elden olmak üzere İsviçre Devlet Göç Sekreterliği’ne veya yerel kanton ile belediyelere gönderilmektedir.

İsviçre Vatandaşlığı için Dil Sınavı Sonucu Nasıl Olmalıdır?

İsviçre vatandaşlığı için aranan dil yeterlilik kriteri gereğince başvuru sahibinin günlük yaşantıdaki herhangi bir İsviçre resmi dilinde hem sözlü hem de yazılı olarak iletişim kurabilmesi gerekmektedir. İsviçre vatandaşlığı için dil sınav sonucunun, yazılı dil bilgisi için en az A2 seviyesinde, sözlü dil bilgisi için en az B1 seviyesinde olması gerekmektedir.

İsviçre Vatandaşlık Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre vatandaşlık ücreti, sıradan vatandaşlık başvuruları için belediyeler üzerinden kişi başı 500- 1000 İsviçre frangı, kantonlar üzerinden kişi başı 2.000 İsviçre frangı olarak belirlenmiştir.

Kolaylaştırılmış İsviçre vatandaşlığı başvurularında 12 yaşından küçükler için 250 İsviçre frangı, 12- 18 yaş arasındaki çocuklar için 650 İsviçre frangı ve yetişkinler için 900 İsviçre frangı ödenmektedir.

İsviçre Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsviçre vatandaşlığı ortalama 12- 18 ayda çıkmaktadır.

İsviçre Vatandaşlığı ile Kazanılan Haklar Nelerdir?

İsviçre vatandaşlığı ile kazanılan haklar arasında 18 yaşına geldikten sonra oy kullanma, siyasi seçimlerde aday olma, İsviçre pasaportuna ve kimliğine sahip olma, İsviçre’ye istediği zaman girebilme ve Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat etme gibi imkanlar bulunmaktadır.

İsviçre Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Evet, İsviçre çifte vatandaşlık hakkı vermektedir. İsviçre çifte vatandaşlık hakkı 1 Ocak 1992 tarihinden itibaren uygulanmaktadır. İsviçre yasalarına göre, İsviçre vatandaşı olan kişilerin önceki vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre vatandaşlığı ve başvuru şartları ile ilgili merkezimize en sık sorulan sorular yanıtlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

İsviçre Pasaportu Nasıl Alınır?

İsviçre pasaportu İsviçre vatandaşlık başvurusu kabul edilen kişiler için düzenlenmektedir. İsviçre vatandaşı olan kişilere verilen pasaport ile İsviçre’ye giriş yapmak mümkün olmaktadır.

İsviçre vatandaşlık başvurusunun yapıldığı yerel kanton veya belediye birimlerinden gelecek değerlendirme sonucuna göre, bağlı olunan kantonun pasaport dairesinden pasaport alınmaktadır.

Yetişkin kişiler için pasaport ücreti 150 İsviçre frangı iken 18 yaş altı başvuru sahipleri için 70 İsviçre frangıdır.

İsviçre'de Ev Alarak Vatandaşlık Alınır Mı?

Hayır, İsviçre’de ev alarak vatandaşlık almak mümkün değildir. İsviçre vatandaşlığı alabilmek için İsviçre Federal Meclisi tarafından belirlenen şartları karşılamak ve en az 10 yıl boyunca İsviçre’de yasal olarak ikamet etmek gerekmektedir.

İsviçre Doğumla Vatandaşlık Verir Mi?

Hayır, İsviçre doğumla vatandaşlık hakkı vermemektedir. İsviçre’de ikamet eden ve en az biri İsviçreli olan evli ebeveynlerin çocuklarına İsviçre vatandaşlığı verilmektedir.

İltica Yolu ile İsviçre Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

İltica yolu ile İsviçre vatandaşlığı İsviçre’de bulunan mülteciler ve F izni ile geçici olarak kabul edilen yabancı uyruklu kişiler için alınabilmektedir. F izni ile geçici ikametgah hakkı olan yabancı uyruklu kişilerin İsviçre vatandaşlığı alabilmesi için İsviçre’de 20 yıl boyunca ikamet etmesi gerekmektedir.

İsviçre’ye iltica yolu ile gelen yabancı uyruklu kişiler 10 yıl boyunca İsviçre’de ikamet etmeleri durumunda vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahip olmaktadır. Vatandaşlık başvurusunu İsviçre iltica yoluyla yapan kişilerin başvuru yapmadan önceki son 5 yılın en az 3 yılını İsviçre’de geçirmesi gerekmektedir.

İsviçre Vatandaşlığı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

İsviçre vatandaşlığının iptal edildiği durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Vatandaşlık hakkının düşmesi: İsviçreli bir ebeveynin yurt dışında doğan ve başka bir vatandaşlığa sahip olan çocuğu için yurtdışındaki bir İsviçre makamına veya İsviçre'deki bulunan bir makama vatandaşlık başvurusu yapılmadıkça kişinin 25 yaşında otomatik olarak İsviçre vatandaşlığı iptal olmaktadır.
 • Muafiyet: Yurtdışında yaşayan ve başka bir ülke vatandaşı olan İsviçre vatandaşları, diğer vatandaşlığını tercih etmesi sonucu İsviçre vatandaşlığından çıkabilmektedir.
 • Hükümsüzlük beyanı: İsviçre vatandaşlığına başvuru yapan kişinin, vatandaşlığa kabul prosedüründe yanlış bilgi beyan etmesi veya önemli gerçekleri gizlemesi durumunda vatandaşlıkları geçersiz sayılmaktadır. Hükümsüzlük beyanı yasal olarak bağlayıcı hale geldiğinde, ilgili kişi en az 2 yıl boyunca vatandaşlık başvurusu yapamamaktadır.
 • Vatandaşlıktan vazgeçme: Kişilerin kendi isteği ve başvurusu ile İsviçre vatandaşlığından vazgeçme durumudur.
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: