İsviçre Yatırımcı Vizesi

İsviçre Yatırımcı Vizesi Başvuru İşlemleri

İsviçre yatırımcı vizesi, yatırım yapma amacıyla yurt dışından İsviçre’ye gelen kişilerin oturma izni almasını sağlayan vize türüdür.

Yabancı yatırımcılar veya sermayesi olan varlıklı kişiler, İsviçre yatırımcı vizesine gerekli belgeler ile başvurduktan sonra İsviçre hükümetinin hedefi doğrultusunda ülkedeki yabancı yatırımın artırılmasına katkı sağlamaları halinde İsviçre’de oturma izni alabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan İsviçre yatırımcı vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan ve son 5 yılda Türkiye'den yapılan İsviçre uzun süreli vize başvurularında %98,4 oranında vize onayına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre'ye Yatırım Yapma Seçenekleri Nelerdir?

İsviçre’ye yatırım yapma seçenekleri İsviçre Şirket Kurulumu ve İsviçre Götürü Usulünde Vergilendirme olarak ikiye ayrılmaktadır. Yatırımcılar ve şirket sahipleri için İsviçre Şirket Kurulumu seçeneği uygunken, İsviçre Götürü Usulünde Vergilendirme ise varlıklı bireyler veya emekliler için uygundur.

İsviçre'de Yatırımcı Vizesi Şartları Nelerdir?

İsviçre’de yatırımcı vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru yapan kişinin İsviçre’de halihazırda bir mesleği veya işi olmaması gerekmektedir.
 • Yatırımcının son 10 yılda İsviçre’de ikamet etmemiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin İsviçre vatandaşı olmaması gerekmektedir.
 • İsviçre’de satın alınmış veya kiralanmış bir yere sahip olunması gerekmektedir.
 • İsviçre yatırımcı vizesine başvuru yapan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir; İsviçre Götürü Usulünde Vergilendirme seçeneği ile emekli olarak oturum izni isteyenlerin ise 55 yaşını doldurmuş ve yatırımcı kategorisine girebilecek şekilde yeterli maddi durumu olduğunu ispatlamış olmaları gerekmektedir. Avrupa Birliği vatandaşları için yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • Başvuru yapan kişilerin temiz bir adli sicil kaydına ve iyi bir ahlaka sahip olmalarının yanı sıra kimlik belgelerinden oluşan uzun bir gerekli evrak listesi beyan etmeleri gerekmektedir.

İsviçre Yatırımcı Vizesi için Minimum Yatırım Miktarı Nedir?

İsviçre yatırımcı vizesi için minimum yatırım miktarı, iki farklı yatırım seçeneğine göre değişebilmektedir.

İsviçre Şirket Kurulumu seçeneğiyle yatırım yapacak olan kişilerin İsviçre’de halihazırda bulunan bir şirkete veya yeni kurulacak bir şirkete en az 500.000 İsviçre frangı yatırım yapmaları gerekmektedir.

İsviçre Götürü Usulünde Vergilendirme seçeneğiyle yatırım yapılacaksa, İsviçre’deki herhangi bir kantona (İsviçre’de konfederasyonu oluşturan devletlerden her biri) minimum 200.000 İsviçre frangı götürü vergi ödemesi yapılması gerekmektedir. Miktarlar, kantona göre değişebilmektedir.

İsviçre için Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre için yatırımcı vizesi alınabilmesi için öncelikle yetkili aracı kurum üzerinden vize başvuru randevusu alınmalıdır. Gerekli olan tüm belgeler hazırlandıktan sonra eksiksiz bir şekilde randevunun alındığı gün İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna gidilerek hazırlanan belgelerin beyan edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İsviçre Yatırımcı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre yatırımcı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre yatırımcı vizesi başvuru formu: Form, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerinden biri ile online olarak veya online formun çıktısı alınarak siyah ya da lacivert tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Başvuru formundan 3 adet gerekmektedir; başvuru sahibinin e-mail, telefon numarası bilgisi formların tamamına eklenmeli ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş olan, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, arka planı beyaz 4 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış olan, vizenin geçerlilik tarihinden minimum 3 ay daha geçerliliği olan ve en az iki sayfası boş olan bir pasaport gerekmektedir. Pasaportun ve varsa önceki vize ve giriş-çıkış damgalarının fotokopisi de eklenmelidir.
 • İş sözleşmesi: Şirket kurmak veya şirkete yatırım yapmak amacıyla oluşturulan ve imzalanan sözleşmeler beyan edilmelidir.
 • Vize harç dekontu: Vize ücretinin ödenmesi ve dekontunun beyan edilmesi gerekmektedir.

İsviçre’ye yatırım yolu ile gidecek kişinin emekli olması halinde emekliliğini ve gelirini gösteren belgeler beyan etmesi gerekmektedir.

İsviçre için Yatırımcı Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre için yatırımcı vizesi başvurusunun İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna şahsen yapılması gerekmektedir.

İsviçre Yatırımcı Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre yatırımcı vizesi randevusu, İsviçre vizesi için yetkili aracı kurum olan TLS Contact’ın web sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir.

TLS Contact’ın resmi internet sitesine girildikten sonra sitede bir hesap oluşturulmalı, daha sonra gerekli belgeler hazırlanmalı ve aynı site üzerinden İsviçre vize randevu işlemleri için konsolosluk randevusu alınmalıdır.

İsviçre Yatırımcı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre yatırımcı vizesi ücreti 80 eurodur. Vize harcı ödemesi başvuru esnasında yalnızca Türk lirası cinsinden nakit olarak yapılabilmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İsviçre vizesi masrafları ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre Yatırımcı Vize İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

İsviçre yatırımcı vize işlemleri ortalama olarak 8-12 haftada sonuçlanabilmektedir. Resmi tatiller, ek evrakların istenmesi, yoğunluk gibi durumlarda başvuru değerlendirme süreci uzayabilmektedir.

İsviçre Yatırımcı Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

İsviçre yatırımcı vizesi ile oturum izni alınabilmektedir.

İsviçre’ye yurt dışından yatırım amacıyla gelen kişilere ilk aşamada 1 yıllık oturum izni verilmesinin ardından, uygun kriterleri sağlamak kaydıyla geçirilen 1 yıllık sürenin sonunda kişilerin İsviçre oturum izni uzatılabilmektedir.

İsviçre'de Yatırım Yolu ile Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

İsviçre’de yatırım yolu ile kalıcı oturma iznine, İsviçre’de yaşayan yabancı yatırımcılar geçici oturma izni ile 10 yıl geçirdikten sonra başvurabilmektedir. Süre sonunda şartların sağlanması halinde kalıcı oturma izni alınabilmektedir.

İsviçre Yatırımcı Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

İsviçre yatırımcı vizesi ile vatandaşlık alınabilmektedir. Geçici ve kalıcı oturma izinleri ile toplam 10 yıl İsviçre’de ikamet edilmesi halinde İsviçre vatandaşlığı başvurusunda bulunulabilmektedir.

Yapılan başvuru sonucunda; dil yeterliliği, topluma uyum sağlama, ahlaki yeterlilik gibi kriterlerin değerlendirilmesi ile kişinin uygun görülmesi halinde İsviçre vatandaşlığı alınabilmektedir.

İsviçre Yatırımcı Vize Hamili Ailesini Yanına Getirebilir Mi?

İsviçre yatırımcı vize hamili kişiler, ailesini İsviçre’ye davet edebilmektedir. Finansal kaynaklarının her bir aile ferdinin konaklama süresi boyunca olan geçimi için yeterli olması halinde İsviçre yatırımcı vizesine sahip olan kişiler, ailesini İsviçre’ye getirebilmektedir.

İsviçre'de İş Kurmak için En Uygun Yatırım Alanları Nelerdir?

İsviçre’de iş kurmak için en uygun yatırım alanları bilişim, teknoloji, çevre, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm olarak sayılabilir.

İsviçre’deki teknoloji ve bilişim odaklı şirketlerin fazla olmasının yanı sıra İsviçre’deki çeşitli devlet uygulamaları ve politikaları sebebiyle çevre, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm gibi konulara yoğunlaşmış şirketler çok sayıdadır. Bahsedilen alanlardan biri ile ilgili projelere sahip olan bireyler İsviçre’de şirket kurmak için daha konforlu hareket edebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: