İsviçre Vize Davetiyesi

İsviçre'ye Davetiye ile Gitmek için Gerekenler Nelerdir?

İsviçre vize davet mektubu, İsviçre’de ziyaret edilmesi planlanan kişi tarafından İsviçre dış temsilciliğine verilmek üzere yazılan belge türüdür. İsviçre’ye gitmek için davetiye; İsviçre’de ikamet eden arkadaşlar, akrabalar, iş ortakları, eğitim ve sağlık kurumları tarafından vize başvurusu yapan kişinin seyahat amacını belirtmektedir.

İsviçre'ye Gitmek için Davetiye Şart Mıdır?

İsviçre’ye gitmek için davetiye her vize türü için olmamakla birlikte İsviçre’de aile, akraba veya arkadaş ziyaretinde bulunacak veya ülkeyi eğitim, sağlık veya iş amaçlı seyahat edecek kişiler için gerekli bir belgedir.

İsviçre’ye aile, eğitim, sağlık veya iş amaçlı bir ziyarette bulunacak kişilerin davet mektubunun olması, vize başvurularının onay alma ihtimalini artırmaktadır.

İsviçre Davet Mektubu ile Vize Almak Kolay Mıdır?

İsviçre davet mektubu ile vize almanın kolay bir süreç haline gelmesi için diğer vize evraklarının eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

İsviçre'ye Davetiye ile Nasıl Gidilir?

İsviçre’ye davetiye ile gitmek için; ziyaret edilecek kişi, eğitim ve sağlık kurumları veya şirket tarafından vize başvuru sahibi adına davet mektubunun hazırlanması ve davet mektubunun Türkiye’deki başvuru sahibine gönderilmesi gerekmektedir.

İsviçre vize davetiye mektubu teslim alındıktan sonra başvuru sahibi tarafından vize randevusu alınarak randevu sırasında davet mektubu ve gerekli diğer evraklar teslim edilmelidir; vize harcı yatırılarak başvuru tamamlanmalıdır. İsviçre için vize başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda İsviçre’ye gidilebilmektedir.

İsviçre'den Davetiye Nasıl Gönderilir?

İsviçre’den davetiye; İsviçre’ye yanına gidilecek kişi veya ilgili eğitim kurumu, şirket ya da hastane yetkilileri tarafından posta yoluyla İsviçre vizesi başvuru sahibi adına Türkiye’ye gönderilmektedir.

İsviçre'den Davetiye Kaç Günde Gelir?

İsviçre’den davetiye ortalama 7- 15 gün içerisinde gelmektedir.

İsviçre Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsviçre vizesi davet mektubu İsviçre’nin Almanca, Fransızca veya İtalyanca resmi dillerinden biri ile (İsviçre konsolosluğuna hitaben yazılmış olmalıdır. İsviçre vizesi davet mektubu; ziyareti gerçekleştirecek olan kişinin davet edildiği bilgisini, ziyaret tarihlerini, davet eden kişi ya da kurumun imzasını; davet edilen ve davet eden kişilerin isim, soyisim, doğum tarihi, adres, telefon numarası ve e- mail bilgilerini içermelidir.

Belçika vize başvuruları için davetiye ile vize almak, mektubun başvuru sahibinin seyahat amacını yansıtması nedeniyle daha kolay bir süreç haline gelmektedir.

Davetiye ile İsviçre Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Davetiye ile İsviçre vize başvurusu C tipi vize başvuruları için aracı kurumun vize başvuru merkezine, D tipi vize başvuruları için İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan kısa ve uzun süreli tüm İsviçre vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Davet Mektubu ile İsviçre Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Davet mektubu ile İsviçre vizesi için randevu, vize türü farketmeksizin yetkilisi aracı kurum üzerinden veya akredite acenteler aracılığıyla alınmaktadır.

Davet mektubu ile alınan İsviçre vize randevu işlemlerinden sonra gerekli evraklar ve davet mektubu birlikte teslim edilmektedir.

Davetiye ile Alınabilen İsviçre Vize Türleri Nelerdir?

Davetiye ile alınabilen İsviçre vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre aile ziyareti vizesi
 • İsviçre ticaret vizesi
 • İsviçre öğrenci vizesi
 • İsviçre sağlık vizesi

İsviçre için Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Nasıldır?

İsviçre için aile ziyareti vizesi davet mektubu, yanına gidilecek olan aile ferdi tarafından yazılmalıdır. İsviçre davet mektubunda vize başvurusu yapan kişiye ve davet eden kişiye ait kişisel bilgilerin yanı sıra davet edilen kişi ile aradaki bağın ve ziyaret süresinin belirtilmesi gerekmektedir. Destekleyici belge olarak kişilerin akrabalık ilişkilerini kanıtlayan belgenin, ziyaret süresinin, ziyaret amacının ve mektubu yazan kişinin finansal durumuna ait belgelerin İsviçre davet mektubuna eklenmesi gerekmektedir.

İsviçre Ziyaret Vizesi için Davetiye Örneği

İsviçre ziyaret vizesi için davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

İsviçre Ziyaret Vizesi Davetiye Örneği
İsviçre Ziyaret Vizesi Davetiye Örneği

Başvuru sırasında evraklar arasında davet mektubunun bulunması İsviçre aile ziyareti vizesi alımını kolaylaştırmaktadır.

İsviçre İş Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsviçre iş vizesi davet mektubunda yanına gidilecek kişi ile olan iş ilişkisi ve İsviçre’de bulunulan süre boyunca iş planı belirtilmelidir.

İsviçre iş vizesi davet mektubuna ek olarak /isvicre/vize/aile-ziyareti/ başvurusu için, kişinin çalıştığı kurum veya kişi tarafından yazılmış, orada çalıştığını onaylayan, kurum içindeki pozisyonunu, aktif görev aldığı tarihleri, maaşını belirten ve neden iş için seyahat etmek durumunda olduğunu açıklayan bir işveren mektubu eklenmesi gerekmektedir.

İsviçre Ticari Vize Davet Mektubu Örneği

İsviçre Ticari Vize Davetiye Örneği
İsviçre Ticari Vize Davetiye Örneği

İsviçre ticari vize davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir

İsviçre'ye Davetiye ile Gitmek için Gerekli Diğer Evraklar Nelerdir?

İsviçre’ye davetiye ile gitmek için gerekli diğer evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika v ize başvuru formu: Eksiksiz olarak Almanca, İngilizce, Fransızca veya İtalyanca doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Veriliş tarihinin son on yıl içerisinde olması, en az iki adet boş sayfası bulunması ve ülkeden çıkış tarihinden en az üç ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Tüm aile bireylerinin ad- soyadlarını, doğum tarihlerini ve yerlerini, anne- baba isimlerini, medeni hallerini, uyruklarını bildiren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Belçika s eyahat sağlık sigortası: İmzalı ve kaşeli olması gereken sigortanın; tüm Schengen ülkelerinde ve en az ülkede bulunulacak sürede geçerli olması; olası rahatsızlık durumunda ülkeye geri dönüşü, acil tıbbi müdahaleyi ve hastaneye acil yatış tedavisini karşılaması gerekmektedir.
 • Uçak rezervasyonu: Ülkeye geliş ve ülkeden gidiş tarihlerinin uçak rezervasyonları ile belgelenmesi gerekmektedir.
 • Maddi durum belgeleri: Son 3 aya ait ve seyahat boyunca masrafların karşılanacağını gösteren banka hesap dökümünün veya maaş bordrosunun gösterilmesi gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Yetişkinler için 80 euro, 6- 12 yaş arası çocuklar için 40 Euro olan vize ücreti yalnızca Türk lirası cinsinden ve nakit olarak ödenmektedir.

Gerekli belgeler, İsviçre vize işlemleri için vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna göre değişebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: