İsviçre Sanatçı Vizesi

İsviçre Sanatçı Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsviçre sanatçı vizesi, kültür ve spor etkinliği vizesi olarak da bilinmektedir ve sanatçılara, sporculara ve dini liderlere verilen bir vizedir. İsviçre sanatçı vizesi, İsviçre’deki film çekimlerine, spor karşılaşmalarına, yarışmalara ve etkinliklere katılmak için yapılacak ziyaretleri kapsamaktadır. İsviçre sanatçı vizesi başvurularında standart kısa süreli vize gerekliliklerine ek olarak kültürel veya sportif etkinlik bilgilerinin ve başvuru sahiplerinin bireysel yetkinliklerinin belgelenmesi gerekmektedir.

Vizem.net Türkiye’den yapılan İsviçre sanatçı vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite danışmanlık şirketidir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler İsviçre Sanatçı Vizesi Alabilir?

İsviçre sanatçı vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Sanatçılar
 • Sporcular
 • Dini liderler
 • Film çekim ekipleri

İsviçre Sanatçı Vizesi Başvuru Şartları Nedir?

İsviçre sanatçı vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin alanında kabul görmüş başarılara sahip olması
 • Başvuru sahibinin ulusal veya uluslararası takdir kazanmış olması
 • Başvuru sahibinin yetenek veya uzmanlık alanında önemli, özgün ve sanatsal katkıda bulunmuş olması
 • Başvuru sahibi hakkında ana medyada yayınlanmış materyallerin bulunması
 • Başvuru sahibi hakkında önemli gazetelerde veya dergilerde eleştirel incelemeler veya diğer yayınlanmış materyallerin bulunması
 • Başvuru sahibinin sözleşmeler veya güvenilir belgelerle hizmet karşılığında aldığı yüksek maaş veya diğer ücretlerin gösterilmesi

İsviçre Sanatçı Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre sanatçı vizesi almak için gerekli vize evrakları hazırlandıktan sonra yetkili aracı kurumdan randevu alınmalıdır. İsviçre sanatçı vizesi, aracı kurumun başvuru merkezinde yapılan randevu esnasında evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi aşamaları tamamlanarak alınabilmektedir.

Sanatçılar için İsviçre Vize Evrakları Nelerdir?

Sanatçılar için İsviçre vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre sanatçı vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu Almanca, Fransızca, İtalyanca veya İngilizce dillerinde eksiksiz biçimde mavi veya siyah tükenmez kalem ile doldurulmalıdır ve şahsen imzalanmış olmalıdır.
 • Geçerli pasaport: Veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan, en az 2 adet boş sayfası bulunan, Schengen bölgesi çıkış tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerlilik süresi olan bir pasaport gereklidir.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaport fotokopisi ve varsa daha önceki tüm vizelerin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopileri istenmektedir.
 • Fotoğraf: Güncel, 2 adet aynı biyometrik fotoğraf gereklidir. Biyometrik fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bütün aileyi kapsayan nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Kaza ve seyahat sağlık sigortası: Sağlık sigortasının orijinali ve fotokopisi,imzalı ve kaşeli olarak istenmektedir. Sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Tüm Schengen ülkelerini ve en az seyahat süresini kapsamalıdır.
 • Uçak rezervasyonu: Gidiş ve dönüş uçak rezervasyonunun gösterilmesi gereklidir.
 • Konaklama belgesi: İsviçre seyahati süresince konaklanacak yerin belgelenmesi istenmektedir.
 • Maddi durum belgesi: Son 3 aya ait maaş bordrosu ve banka tarafından onaylı güncel hesap özeti istenmektedir.
 • Kültürel etkinlik belgeleri: Etkinliği düzenleyen kurumdan gönderilen güncel tarihli ve imzalı davetiye veya kültürel programın organizatörü ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir etkinlik için düzenlenen davetiye sunulmalıdır. İsviçre’de kalış süresi ve sebebi, davet eden şirket ile başvuru sahibi arasındaki iş birliği hakkında bilgi, seyahat masraflarını kimin ödediği bilgisi, davet mektubunu imzalayan kişinin iletişim ve görev bilgilerini belgeleyen evraklar istenmektedir. Sportif etkinlikler için ek olarak etkinliğin spor durumu hakkında bilgi, spor etkinliğine katılımı teyit eden spor kulubü, federasyonu veya akreditasyondan güncel tarihli ve imzalı davet yazısı ile bağlı olunan spor kulübü veya federasyonundan alınan sporcu lisansı istenmektedir.
 • Vize harç dekontu: Vize harcı ödenerek dekontu gösterilmelidir.

Sanatçılar için İsviçre vizesi, C tipi Schengen vizesi kategorisindedir. Kültürel ve sportif etkinliği belgeleyen evraklar eksiksiz olarak temin edilmeli ve İsviçre vizesi için gerekli evraklar ile birlikte bir düzen içerisinde hazırlanmalıdır; sayfaları birleştirmek için ataç veya zımba kullanılmamalıdır.

İsviçre Sanatçı Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İsviçre sanatçı vizesi için sağlık sigortası, olası rahatsızlık durumunda geri dönüş seyahatini, acil tıbbi yardımı veya acil yatarak edilecek tedaviyi karşılamalıdır. Seyahat sağlık sigortasının en az 30.000 Euro teminat bedeli olmalıdır. İsviçre sanatçı vizesi sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerini ve en az seyahat süresini kapsamalıdır.

İsviçre Sanatçı Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İsviçre sanatçı vizesi davet mektubu, davet eden kurum ile vize başvuru sahibi arasındaki iş birliği hakkında bilgileri içermelidir. İsviçre sanatçı vizesi davet mektubu kültürel veya sportif etkinliği düzenleyen kurum, kişi veya organizasyon adına, İsviçre konsolosluğuna hitaben yazılmalı ve davet edilen kişi yani İsviçre sanatçı vizesi başvuru adayının pasaportta yazan şekliyle kişisel bilgilerini, kalış sebebi ve süresini, seyahat masraflarını kimin ödediğine dair bilgiyi ve davet mektubunu imzalayan kişinin iletişim bilgilerini ve görev tanımını içermelidir.

İsviçre sanatçı vizesi için başvuru yaparken İsviçre vizesi davet mektubu şartlarının eksiksiz yerine getirilmesine dikkat edilmelidir.

Sanatçılar için İsviçre Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Sanatçılar için İsviçre vize başvurusu yetkili aracı kurum TLSContact vize başvuru merkezine yapılmalıdır.

Son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi bulunan sanatçıların İsviçre sanatçı vizesi başvuruları, gerekli vize evraklarını Vizem.net’in merkez ofisine göndermeleri durumunda uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Sanatçı Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

İsviçre sanatçı vizesi randevu alma işlemi yetkili aracı kurum TLSContact’ın resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. İsviçre sanatçı vizesi başvuru işlemine başlamak için TLSContact Türkiye internet sitesine kayıt olup TLSContact hesabı oluşturulmalıdır. TLSContact internet sitesi üzerinden hesaba giriş yapılarak yönlendirmeler doğrultusunda randevu alınmalı ve randevu onayı çıktısı ile birlikte belirlenen tarihte TLSContact başvuru merkezine gidilmelidir.

İsviçre Sanatçı Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre sanatçı vizesi başvuru ücreti yani vize ücreti 80 Euro’dur. İsviçre sanatçı vizesi başvuru ücreti ödemesi başvuru esnasında sadece nakit ve Türk lirası olarak kabul edilmektedir.

İsviçre sanatçı vizesi ücreti konsolosluk tarafından Euro olarak belirlenir ancak sadece Türk lirası olarak ödenir ve kredi kartı kabul edilmez. Döviz kuru konsolosluk makamı tarafından kararlaştırılır ve periyodik olarak güncellenir; bu nedenle İsviçre vize başvuru ücreti döviz kurundaki duruma göre değişiklik gösterebilmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İsviçre vizesi masrafları ortalama 185 Euro tutmaktadır.

İsviçre Sanatçı Vizesi Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İsviçre sanatçı vizesi başvuru takip işlemi online olarak aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan İsviçre sanatçı vizesi başvuruları 5 aşamalı SMS servisi ve online olarak takip edilebilir.

İsviçre Sanatçı Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İsviçre sanatçı vize başvurusu ortalama 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğunluk durumuna, ek belge talep edilmesine veya değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak sürenin uzayabileceğine dikkat edilmelidir.

Sanatçı Vizesi ile İsviçre'de Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Sanatçı vizesi ile İsviçre’de en fazla 90 güne kadar kalınabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: