İsviçre Dil Okulu Vizesi

2023'te İsviçre Dil Okulu Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsviçre dil okulu vizesi, İsviçre’de dil eğitimi almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının İsviçre’de uzun dönem kalmalarını sağlayan bir vize türüdür. Yabancı öğrenciler çoğunlukla Almanca, Fransızca, İtalyanca veya İngilizce öğrenmek amacıyla İsviçre’deki dil okullarını tercih etmektedir; fakat başka diller için de İsviçre’de dil eğitimi almak mümkündür.

İsviçre’deki dil eğitim kurumlarına yapılacak kayıt işlemlerinden vize başvurularına kadar tüm süreç için Vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre Dil Okulu Vizesi Şartları Nelerdir?

İsviçre dil okulu vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre’deki başvurulan dil okulundan kabul alınması
 • İsviçre’deki dil okulunun, başvuran öğrencinin adına kabul mektubu göndermesi
 • Eğitim ve yaşam masraflarının, İsviçre’de kalınacak süre boyunca karşılanacağına dair yeterli finansal kaynakların bulunması
 • Öğrencinin vatandaşı olduğu ülke ile sağlam bağları olduğunun ve eğitim süresi bittiğinde geri döneceğinin kanıtlanması

İsviçre’de dil okuluna gitmek isteyen vatandaşlar tarafından İsviçre vizesi için gerekli şartlar uygulanmalıdır.

İsviçre için Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre dil okulu vizesi alınabilmesi için öncelikle İsviçre’de bulunan bir dil eğitimi kurumuna başvuru yapılmalıdır. Kurumdan onay alındıktan ve kayıt işlemleri gerçekleştirildikten sonra İsviçre dil okulu vize başvurusu için aracı kurum üzerinden vize randevusu alınmalıdır.

İsviçre’deki dil eğitimi kurumundan gelen kabul mektubu ve diğer vize evrakları ile birlikte, vize randevusu tarihinde İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na gidilmeli ve ilgili evraklar teslim edilmelidir. İsviçre vizesi için biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesiyle İsviçre dil okulu vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İsviçre Dil Kursu Vizesi için Gerekli Evrakları Nelerdir?

İsviçre dil kursu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre dil okulu başvuru formu: Eksiksiz olarak Almanca, Fransızca, İtalyanca veya İngilizce dillerinden birinde doldurulan 3 adet form, başvuruyu yapan kişi tarafından imzalanmalıdır.
 • Vesikalık fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmiş, 4 adet 35x45 mm ölçülerinde biyometrik vesikalık fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Geçerli pasaport: Pasaport kişiye son on yıl içerisinde verilmiş olmalıdır. Pasaportun en az iki adet boş sayfası bulunmalıdır ve vizenin verildiği tarihte pasaportun en az üç ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır.
 • Mali durum belgeleri: Okul ücretinin ilk yıl için ödendiğine dair makbuz fotokopisi, varsa İsviçre'de ikamet eden bir yakının gelir veya varlıklarının taahhüt ve gelir kanıt beyanı veya İsviçre'de yetkilendirilmiş bankalardan yeterli finansal varlığın doğrulandığını onaylayan belge evraklara dahil edilmelidir.
 • Dil okulundan alınmış onay mektubu: Mektubun iki adet kopyasıyla beraber orjinali evraklar arasında olmalıdır.
 • Diploma ve sertifikalar: Öğrencinin şimdiye kadar aldığı bütün diploma ve sertifikalar orjinalleriyle birlikte sunulmalıdır.
 • Özgeçmiş: Geçmişteki kariyer bilgilerinin yer aldığıyazılı bir belge sunulmalıdır.
 • Niyet mektubu: Eğitim sebebi ve gelecek planlarını içeren motivasyon mektubu bulunmalıdır.
 • Geri dönüş taahhütnamesi: Öğrenim bittikten hemen sonra öğrencinin İsviçre’ye geri döneceğini garantileyen şahsen imzalanmış belge konsolosluğa sunulmalıdır.
 • Vize harcı: İsviçre dil okulu vizesi ücretinin ödendiğini gösteren dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.

İsviçre Dil Eğitimi Vizesi için Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

İsviçre dil eğitimi vizesi için niyet mektubu, İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Niyet mektubu İngilizce, Almanca, Fransızca veya İtalyanca dillerinden birinde yazılmalıdır.

İsviçre niyet mektubunun içeriğinde başvuru sahibinin kişisel bilgileri, İsviçre’de dil eğitimi alma amacı, gelecek planları, eğitim alınacak dil kurumunun bilgileri, dil eğitimi programının başlangıç ve bitiş tarihleri, finansal kaynaklar, konaklanacak yer ile ilgili bilgiler bulunmalıdır.

İsviçre Dil Okulu Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nasıldır?

İsviçre dil okulu vizesi için fotoğraf ölçüleri, 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. İsviçre vize biyometrik fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır.

İsviçre dil okulu vizesi için örnek fotoğraf görseli aşağıda verilmiştir.

İsviçre Dil Okulu Vizesi için Örnek Fotoğraf
İsviçre Dil Okulu Vizesi için Örnek Fotoğraf

İsviçre'de Dil Eğitimi için Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre’de dil eğitimi için vize başvurusu şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. İsviçre vizesi için başvurular İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan İsviçre dil okulu vize başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Dil Kursu Vizesi için Randevu Nereden Alınır?

İsviçre dil kursu vizesi için randevu, yetkili aracı kurum olan TLSContact’in resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. Online randevu oluşturmak için siteye üye olunması ve gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Randevu oluşturulduktan sonra TLSContact başvuru merkezindeki vize görüşmesinde gerekli belgeler ibraz edilmelidir.

İsviçre Dil Kursu Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre dil kursu vize ücreti, 12 yaş ve üzeri bireyler için 80 Euro; 6- 12 yaş arası bireyler için ise 40 Eurodur. Ödemeler, vize başvurusu yapıldığı sırada nakit olarak, TL cinsinden yapılmaktadır; başka para birimleri ve kredi kartı geçerli değildir.

2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, seyahat sigortası, rezervasyon işlemleri, yeminli, tercüme ve danışmanlık ücretleri dahil olmak üzere; İsviçre vizesi masrafları ortalama 245 Euro tutmaktadır.

İsviçre Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre dil okulu vizesinin çıkması ortalama 8- 10 hafta sürmektedir. Bu süre resmi tatiller, yoğunluk vb. sebeplerle uzayabilmektedir.

Dil Okulu Vizesi İsviçre Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Dil okulu vizesi İsviçre takip ve sorgulama işlemi, başvuru için açılan TLSContact hesabından online olarak yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak başvurulan İsviçre dil okulu vizesi, 5 aşamalı SMS servisi ve online olarak takip sistemi üzerinden takip edilmekte ve sorgulanmaktadır.

İsviçre Dil Kursu Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

İsviçre dil kursu vizesinin reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçersiz pasaport gibi eksik veya sahte evrak sunulması
 • Kişinin yeterli finansal kaynağının bulunmaması
 • Sicil kaydının temiz olmaması
 • Başvuru sahibinin ülkesine geri döneceğini kanıtlayamaması

İsviçre Dil Kursu Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsviçre dil kursu vizesinin reddedilmesi durumunda kişiler, ret kararının verilmesini takip eden 30 gün içerisinde bir itiraz dilekçesi yazarak itirazlarını bildirebilmektedir. İtiraz dilekçesi verilebilmesi için 200 İsviçre Frangı ödenmesi gerekmektedir, bu ücret itirazın sonucundan bağımsız olarak geri ödenebilir değildir.

İsviçre dil okulu vizesi ret ihtimalini en aza indirmek için dil okulu vizesi başvuru evrakları dikkatle incelenmeli ve içeriğinde doğru bilgiler olduğundan emin olunmalıdır.

İsviçre Dil Okulu Vizesinin Hamiline Sağladığı Haklar Nelerdir?

İsviçre dil okulu vizesinin hamiline sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre’de eğitim alma ve oturma hakkı
 • İsviçre’de çalışma izni
 • Schengen bölgesi ülkelerinde serbest dolaşım hakkı

Dil Kursu Vizesi ile İsviçre'de Ne Kadar Çalışılabilir?

Dil kursu vizesi ile İsviçre’de bulunan öğrenciler çalışmaya ancak ülkede altı ay kaldıktan sonra başlayabilmektedir. İsviçre dil okulu çalışma izni, İsviçre’de öğrencilik boyunca hamiline haftada 15 saat çalışma hakkı vermektedir.

Öğrenciler göçmenlik ofisindeki kantonlarını bilgilenirdikleri takdirde, İsviçre çalışma izni ile tatil zamanlarında tam zamanlı çalışma hakkı elde edebilmektedir.

İsviçre Dil Kursu Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İsviçre dil kursu vizesi ile 180 gün gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla tüm Schengen ülkelerine gidilebilmektedir.

Eğitim için İsviçre dil okulu vizesi ile seyahat edilebilecek ülkeler; Almanya, Hollanda,Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Letonya, Estonya, Litvanya, Lüksemburg, Liechtenstein, Malta, İzlanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: