İsviçre Ticari Vize

2023'te İsviçre Ticari Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İsviçre ticari vizesi, İsviçre’ye iş amaçlı ziyarette bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına verilen kısa süreli bir vize türüdür. İsviçre ticari vizesi, C tipi bir vize türüdür ve diğer tüm Schengen vize türleri gibi, altı ay içinde en fazla 90 gün için seyahat hakkı tanımaktadır. İsviçre için çok, iki ve tek girişli iş vizesi türleri bulunmaktadır. Çok girişli İsviçre vizesi alan yabancı ülke vatandaşları, İsviçre veya diğer Schengen ülkelerinde çok sayıda giriş yapabilmekte ancak toplam 90 gün konaklayabilmektedir. Umuma mahsus pasaport türüne sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İsviçre’ye yapacakları iş seyahatinde vizeye tabi tutulmaktadır.

Vizem.net, Türkiye’den İsviçre’ye ticari amaçlı seyahat etmek isteyen iş insanlarına, vize evraklarının hazırlanma sürecinden vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre İş Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

İsviçre iş vizesinin; İsviçre’ye bir konferans katılımı, iş toplantısı, fuar ziyareti gibi ticari amaçlı yapılacak ve 90 günden az sürecek seyahatler için alınması gerekmektedir.

İsviçre Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

İsviçre ticari vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre ticari vize başvuru formu : İsviçre ticari vize başvuru formunun; İngilizce, Almanca, İtalyanca veya Fransızca dilinde, mavi veya siyah tükenmez kalem ile eksiksiz olarak doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Başvurunun şahsen yapılmadığı durumlarda, üçüncü şahıs adına düzenlenmiş ve tarih belirtilmiş bir vekaletname gerekmektedir.
 • Pasaport : İsviçre ticari vizesi için 10 yıl içinde düzenlenmiş, en az 2 adet boş sayfası bulunan, Schengen ülkelerine yapılan seyahatten sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunan, geçerli bir pasaport gerekmektedir. Pasaport fotokopisi ve varsa daha önceki tüm vizelerin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopileri,İsviçre ticari vize gerekli evraklararasında yer almaktadır.
 • Biyometrik fotoğraf : Başvuru sahibine ait, 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet aynı ve güncel biyometrik fotoğrafın, İsviçre iş vizesi başvuru belgeleri arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil v ukuatlı nüfus kayıt örneği : Başvuru sahibinin bütün ailesini kapsayan tam tekmil nüfus kayıt örneğini, İsviçre ticari vize başvurusu sırasında teslim etmesi gerekmektedir.
 • Davet mektubu : İsviçre ticari vize başvurusunda; resmi şirket adına İngilizce, İtalyanca, Almanca veya Fransızca dillerinden biri ile yazılmış, üzerinde davet eden şirketin iletişim bilgileri bulunan, davet edilen kişinin kişisel bilgilerini, ziyaretin amacını, hangi tarihler arasında gerçekleşeceğini ve seyahat masraflarını kimin karşılayacağını beyan eden bir davet mektubu gerekmektedir. İsviçre ticari vize davet mektubunun, davet edilen kişinin ilgili şirket ile bağlantısını açıklaması gerekmektedir. İsviçre’de yapılacak bir fuara katılmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının katılım belgesi veya giriş kartı ibraz etmeleri zorunludur.
 • Seyahat sağlık sigortası : En az 30.000 Euro teminatlı, tüm Schengen ülkelerini ve seyahat süresini kapsayan, olası sağlık sorunlarının masraflarını karşılayacak seyahat sağlık sigortasının orijinal belge ve fotokopisinin, İsviçre iş vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım r ezervasyon bilgileri : İsviçre’ye iş amacıyla seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının, vize başvurusu esnasında uçak rezervasyonu bilgilerini içeren belge sunmaları gerekmektedir.
 • Maddi durum belgesi : İsviçre iş vize başvurusunda, başvuru sahibinin ve çalıştığı şirketin son 3 aya ait güncel ve yeterli meblağ içeren ve düzenli gelir kaynağı belirten bir banka hesap dökümü teslim edilmesi gerekmektedir. Banka hesap dökümünün, banka tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin son 3 aya ait maaş bordrosu da, İsviçre ticari vize başvurusu için gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Vize ücreti : İsviçre iş vizesi için gereken vize harcının başvuru sahibi tarafından ödenmesi ve dekontunun sunulması gerekmektedir.
 • İsviçre ticari vize başvuru dilekçesi : İsviçre ticari vize başvuru dilekçesinin, antetli kağıt üzerine yazılmış olması gerekmektedir. İsviçre ticari vize başvuru dilekçesi; başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, pasaport numarasını, işe başlama tarihini ve iş yerindeki görevini açıklar nitelikte yazılmalıdır. Kalış amacı ve ziyaret süresi, ücretli veya ücretsiz izin bilgileri, İsviçre ticari vize başvuru dilekçesinde bulunması gereken bilgiler arasında yer almaktadır.
 • Ek belgeler : Vize başvurusunda bulunan kişinin çalışma durumuna göre, SGK işe giriş bildirgesi, SGK tescil ve hizmet dökümü, güncel vergi levhası fotokopisi, sicil gazetesi fotokopisi, faaliyet belgesi gibi evraklar, İsviçre’ye iş amacıyla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından talep edilmektedir.

Ticari İsviçre Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Ticari İsviçre vizesi için davet mektubu, davet edeni şirket tarafından İsviçre’ye davet edilen yabancı ülke vatandaşları için yazılmalıdır ve resmi şirket adına ziyaretin amacını ve hangi tarihler arasında gerçekleşeceğini ve seyahat masraflarını kimin karşılayacağını beyan etmelidir. Davet mektubunda, vize başvuru sahibini İsviçre’ye davet eden şirketin iletişim bilgileri mutlaka bulunmalıdır. İsviçre ticari vize davet mektubunun; İngilizce, Almanca, İtalyanca veya Fransızca dillerinden biri ile yazılması gerekmektedir.

İsviçre’de yapılacak bir fuara katılmak isteyen iş insanlarının katılım belgesi veya giriş kartı ibrazı zorunlu tutulmaktadır. İsviçre’ye fuar, iş toplantısı veya konferans gibi amaçlarla ziyaret etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, davetiye ile İsviçre vize başvurusu yapabilmektedir.

İsviçre Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

İsviçre ticari vize dilekçesinin, Büyükelçiliğe hitaben yazılmış olması gerekmektedir. Seyahat amacını ve güzergahını beyan eden İsviçre ticari vize dilekçesinin, yapılacak iş hakkında detaylı bilgi içermesi ve İngilizce, Fransızca, Almanca veya İtalyanca dillerinden birinde yazılması gerekmektedir.

İsviçre ticari vize başvuru dilekçesinin, antetli kağıt üzerine yazılmış ve başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, pasaport numarasını, işe başlama tarihini ve iş yerindeki görevini açıklar nitelikte olması beklenmektedir. Kalış amacı ve ziyaret süresi, ücretli veya ücretsiz izin bilgileri, İsviçre ticari vize başvuru dilekçesinde bulunması gereken bilgiler arasında yer almaktadır.

İsviçre Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre ticari vize başvurusu, İsviçre Schengen vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurumun vize başvuru merkezlerine şahsen gidilerek ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir.

İsviçre İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre iş vizesi başvurusu, gerekli vize evrakları hazırlandıktan sonra, yetkili aracı kurumdan vize başvuru randevusu alınarak yapılmaktadır. Aracı kurumun başvuru merkezine şahsen gidilen randevu sırasında; evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesinden sonra İsviçre iş vizesi başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Son 5 yıl içinde almış oldukları bir Schengen vizesi olması durumunda ticari İsviçre vizesi almak için başvuru yapacak kişilerin vize işlemleri, gerekli evrakların Vizem.net’in İstanbul ofisine gönderilmesi halinde vize başvuru merkezine gitmelerine gerek kalmadan danışmanlar tarafından tamamlanabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre İş Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre iş vizesi başvuru ücreti 80 eurodur. İsviçre iş vizesi başvuru ücretinin, vize başvurusu esnasında nakit ve Türk Lirası cinsinden ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, otel ve ulaşım rezervasyonları, seyahat sigortası, gerekli durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık hizmeti ücreti dahil, İsviçre vize masrafları ortalama olarak 185 Euro tutmaktadır.

İsviçre Ticari Vize Sonucu Kaç Günde Çıkar?

İsviçre ticari vize sonucu, ortalama olarak 15 günde çıkmaktadır. Yoğunluk, resmi tatil gibi faktörler, vize sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre ticari vize özellikleri hakkında merkezimize en sık sorulan sorular yanıtları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Ticari Vize ile İsviçre'de Ne Kadar Kalınabilir?

İsviçre ticari vizesi, C tipi kısa süreli bir Schengen vize türü olduğu için, hamillerine altı ay içinde İsviçre ve Schengen ülkelerinde en fazla 90 gün kalma hakkı tanımaktadır.

İsviçre İş Vizesi Uzatılabilr Mi?

İsviçre iş vizesi, genellikle uzatılabilen bir vize türü değildir. İsviçre ticari vizesinin istisnai durumlarda ve bu durumların kanıtlanması ile uzatılabilmesi mümkündür.

İsviçre ticari vizesinin başlangıç tarihinden sonra ülkeye geç giriş, tıbbi tedavi, cenaze, ülke genelinde yaşanabilecek protestolar, aşırı hava koşulları, doğal afetler gibi mücbir sebepler ve planlanmış düğün gibi önemli kişisel sebepler, İsviçre ticari vize süresinin uzatılması için değerlendirilmektedir.

Ticari Vize ile İsviçre'de Çalışılabilir Mi?

Ticari vize ile İsviçre’de çalışmak mümkün değildir. İsviçre ticari vizesi, ülkede 90 günden kısa sürecek iş faaliyetleri için İsviçre’de bulunacak olan yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir.

İsviçre’de çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının uzun süreli bir vize türü olan İsviçre’de çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İsviçre'de Ticari Vize ile Şirket Kurulabilir Mi?

İsviçre’de ticari vize ile şirket kurmak mümkün değildir. İsviçre’de şirket kurmak için, oturma iznine veya İsviçre çalışma vizesine başvurmak gerekmektedir.

Planladığı şirket çalışmasının iş gücü açısından verimli olabileceğini ayrıntılı bir iş planı ve güçlü iş bağlantıları ile kanıtlayan yabancı ülke vatandaşları, İsviçre'de şirket kurmak için nitelikli bulunmaktadır.

İsviçre Ticaret Ateşeliği Nerededir?

İsviçre Ticari Ateşeliği, Lombachweg, 33, 3006, Bern, İsviçre adresinde bulunmaktadır. İsviçre Ticari Ateşeliğinin telefon numarası 00 41-31 351 43 75 ve e-posta adresi bern@ekonomi.gov.tr’dir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: