Küba Basın Vizesi

Küba Basın Vizesi Başvuru Süreci 2023

Basın mensubu, gazeteci, radyocu ve muhabir olarak çalışıp iş amacıyla Küba’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türü Küba basın vizesidir. Küba basın vizesi hamilleri, vize geçerlilik süresi boyunca Küba’da görev amacıyla bulunabilmektedir.

Küba’da gerçekleşecek basın faaliyetlerine katılmak, bilgilendirici ve eğitici medya içeriği oluşturmak, film ve sinema için çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla yabancı uyruklu kişiler görev gereğince Küba’da bulunabilmektedir. Basın mensubu olarak Küba’ya gitmek isteyen Türk vatandaşı kişilerin Küba vize işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan Küba vizesi başvurularında, başvuru sahibinin Küba Büyükelçiliği’ne gitmesine gerek kalmadan tüm süreç için danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kimler Küba Basın Vizesine Başvurabilir?

Tam zamanlı olarak çalışan gazeteci, muhabir, televizyon yayıncısı, teknik personel ile freelance olarak çalışan gazeteciler Küba basın vizesine başvuru yapabilmektedir.

Medya Çalışanları için Küba Vizesi Şartları Nelerdir?

Medya çalışanları için Küba vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Küba basın vizesine başvurmadan önce Küba Büyükelçiliği Basın Ofisi’nden vize başvurusu için izin alınması gerekmektedir.
 • Küba basın vizesi alarak Küba’da gerçekleştirilecek faaliyetin bir medya kuruluşu ile bağlantılı olması şartı aranmaktadır.
 • Küba basın vizesi ile Küba’da katılınacak basın faaliyetlerinin doğası gereği bilgilendirici olması ve Küba’ya karşı zarar veren bir unsur içermemesi gerekmektedir.

Küba Turist Vizesi ile Küba’da Gazetecilik Yapılabilir Mi?

Hayır, Küba turist vizesi ile Küba’da gazetecilik yapılamamaktadır.

Küba turist vizesi hamillerinin Küba’da gazeteci olarak çalışmasına müsaade edilmediğinden, Küba’da basın mensubu olmak isteyen kişilerin Küba basın vizesi alması gerekmektedir.

Küba Gazeteci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba gazeteci vizesi için gerekli başvuru evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Küba Büyükelçiliği izin belgesi: Başvuru sahibinin, vize başvurusundan önce Küba Büyükelçiliği’nden basın faaliyetleri için izin belgesi alması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve planlanan seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Küba gazeteci vize başvuru formu: Vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından eksiksiz bilgilerle doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 3 ay içerisinde çektirdiği 1 adet fotoğrafı teslim etmesi gerekmektedir.
 • İşyeri mektubu: Türkiye’de çalışılan basın kurumu tarafından vize başvuru sahibinin Küba’daki görevine yönelik resmi mektubun başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Küba’daki basın ajansı tarafından verilen davetiye: Vize başvuru sahibinin adına düzenlenmiş davetiyede Küba’daki göreve dair iş tanımı ve seyahat tarihlerine yönelik bilgilerin yer alması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Küba’da geçirilecek süre zarfındaki olası sağlık masraflarını karşılamak üzere yeterli teminat tutarına sahip seyahat sağlık sigortasının düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Ulaşımı kanıtlayıcı belgeler: Basın mensubu olarak Küba’ya planlanan göreve gidiş geliş için düzenlenen uçak biletlerinin sunulması gerekmektedir.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belgeler: Basın mensubu olarak Küba’da geçirilecek süreçte konaklanacak adrese ait rezervasyonun sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru bedeli ödeme dekontu: Küba gazeteci vizesi başvurusu için harç bedelinin ödendiğini gösteren dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.

Küba Medya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Küba medya vizesine başvuru yapabilmek için ilk olarak Küba Büyükelçiliği’nin basın ofisinden onay alınması gerekmektedir. Küba Büyükelçiliği’nin basın ofisinin onay verme işlemi ortalama 1 ay sürmektedir. Onay işlemi tamamlanan kişiler, Küba medya vizesi başvurularını şahsen veya posta yoluyla Küba Büyükelçiliği’nden randevu almaya gerek olmadan gerçekleştirebilmektedir. Posta yoluyla yapılan Küba medya vizesi başvuruları için vize harcı dışında ek bir ödeme yapılmaktadır.

Küba Büyükelçiliği’nin basın ofisinden onay alan kişiler, Küba Büyükelçiliği’ne vize başvuru evraklarını teslim ederek ve biyometri işlemlerini tamamlayarak vize başvurusunu yapabilmektedir. Küba vize başvuru formu kapsamında doldurulan bilgiler kapsamında belirtilen tarihler için vize düzenlenmektedir. Küba medya vizesi alan kişilerin Küba Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Basın Merkezi’ne kayıt işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

Küba Gazeteci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba gazeteci vizesi başvuruları ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Küba Büyükelçiliği’nin basın ofisinde yaşanabilecek yoğunluklar ve evrak eksikliği gibi sebeplerle vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Küba Basın Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Küba basın vizesi tek girişli düzenlenmektedir ve en fazla 30 günlüğüne verilmektedir. 30 günden uzun süreli konaklamalar için vize uzatma işlemleri Küba’da gerçekleştirilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: