Küba Konsolosluğu

Küba Konsolosluğu | Consulado de Cuba

Ankara’da bulunan Küba Konsolosluğu, hem Küba ve Türkiye arasındaki siyasi ve sosyal ilişkileri geliştirme hem de Küba ve Türk vatandaşlarının ihtiyaç duyabileceği hizmetleri sağlama konusunda büyük bir önem taşımaktadır. Küba’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize, oturma ve çalışma izni gibi başvuruları Türkiye’de bulunan Küba dış temsilciliğinde değerlendirilmektedir. Ayrıca Türkiye’de bulunan Küba vatandaşlarının ihtiyaç duyabileceği tüm durumlarda Küba Konsolosluğuna başvurma hakları bulunmaktadır.

Küba Ankara Büyükelçisi’nin iki ülke arasındaki siyasi işbirliğini sağlama ve sürdürme görevi bulunduğu için büyükelçilik makamı, Küba ve Türkiye ilişkileri açısından büyük önem taşımaktadır. 1979 yılında Küba’nın Havana şehrinde açılan ve hala hizmet vermekte olan Türkiye Büyükelçiliği sayesinde iki ülke arasındaki siyasi ilişki yakınlık kazanmıştır. 2015 yılında ilk kez bir Türk cumhurbaşkanının Küba’ya ziyaret düzenlemesi ile iki ülke, son yıllarda siyasi bakımdan en yakın ilişkilerini kurmaktadır.

Türkiye Küba Konsolosluğu Hangi İllerde Bulunur?

Türkiye Küba Konsolosluğu, Ankara ilinde bulunmaktadır.

Küba Büyükelçiliği Ankara

Küba Büyükelçiliği, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır ve büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez’dir. Küba Büyükelçiliğinde Konsolosluk İşleri, Ekonomik ve Ticari İşler, Siyasi ve Medya İşleri departmanları bulunmaktadır.

Türkiye vatandaşları için vize işlemleri, oturma izni başvuruları, Küba’da evlilik ve Küba’ya evcil hayvan götürme izni gibi hizmetler sunmaktadır. Küba Büyükelçiliği, Küba vatandaşları için ise evlilik ve doğum belgeleri düzenleme, pasaport işlemleri, sicil kaydı, pasaport, boşanma işlemleri başta olmak üzere pek çok hizmet sunmaktadır.

Ankara Küba Büyükelçiliği, Aziziye Mahallesi Pak Sokak, No:1 D:28 Çankaya/ANKARA adresinde bulunmaktadır.

Küba Konsolosluğu İzmir’de Var Mıdır?

Hayır, İzmir’de Küba Konsolosluğu bulunmamaktadır.

Küba Konsolosluğu İstanbul’da Var Mıdır?

Hayır, İstanbul’da Küba Konsolosluğu bulunmamaktadır.

Küba Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Küba Konsolosluğu telefon numarası; (0312) 442 89 70 ve (0312) 442 89 71’dir. Küba Konsolosluğu e-posta adresi ise secretary@embacubatr.net’tir.

Küba Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Küba Konsolosluğu resmi web sitesi, http://www.cubadiplomatica.cu/ şeklindedir. Küba tüm ülkelerdeki konsoloslukları için aynı internet sitesini kullandığından, ana sayfada Türkiye seçilmelidir.

Ankara Küba Konsolosluğu Tatil Günleri Nelerdir?

Küba Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

  • 1 ve 2 Ocak: Küba Devrimi Zafer Günü
  • 15 Nisan: Kutsal Cuma
  • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
  • 25-26-27 Temmuz: Devrim Yıldönümü Günü
  • 10 Ekim: Bağımsızlık Günü
  • 25 Aralık: Noel
  • 31 Aralık: Yılbaşı arifesi

Küba Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Küba Konsolosluğu, hafta içi her gün 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ankara Küba Konsolosluğu’nda Hangi İşlemler Yapılır?

Ankara Küba Konsolosluğunda Türk vatandaşları için vize işlemleri, Küba’da oturma ve çalışma izni başvuruları, belge ve sertifikaların tasdiki, Küba’da evlilik ve boşanma işlemleri ve Küba’ya evcil hayvan götürme izni düzenleme hizmetleri sunulmaktadır.

Türkiye’de ikamet etmekte olan Küba vatandaşları ise konsolosluk aracılığıyla pasaport yenileme, kimlik ve seyahat belgesi düzenleme, sicil ve nüfusa kayıt işlemleri ve Küba makamlarından evlilik, boşanma, doğum, ölüm belgesi gibi evrakları getirtme hizmetlerden faydalanabilmektedir.

Küba Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Küba Konsolosluğu vize işlemleri için Ankara’da bulunan Küba temsilciliğine şahsen başvuru yoluyla, posta yoluyla veya akredite vize acentesi aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir.

Küba Konsolosluğuna şahsen yapılacak başvurular için randevu sistemi bulunmamaktadır. Küba vize işlemleri gerçekleştirmek isteyenlerin çalışma saatleri içerisinde konsolosluğa başvurmaları gerekmektedir.

Küba Türkiye Konsolosluğu Nerededir?

Küba Türkiye Konsolosluğu Havana şehrinde bulunmakta ve büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Küba Türkiye Konsolosluğu, 5 Ta, Avenida, No: 3805, Entre 36 Y 40, Miramar, Playa Havana adresinde yer almaktadır. Küba Türkiye Konsolosluğu ile iletişim kurmak için (+1) 613 902 5711 telefon numarası kullanılabilmektedir.

Küba Türkiye Konsolosluğuna embajada.habana@mfa.gov.tr e-posta adresinden ulaşılabilmektedir. Küba Türkiye Konsolosluğuna acil durumlarda ulaşmak için +53 (7) 2042237, +53 (7) 2041204, +53 (7) 2041205 telefon numaraları üzerinden iletişime geçilebilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: