Küba Vizesi

Küba Vizesi İşlemleri ve Vize Türleri

Küba vizesi, Küba’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken, kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) olmak üzere birçok farklı türü bulunan bir vizedir. Küba turist vizesi olarak bilinen Küba turist kartı, tek girişli olarak ve 30 gün için düzenlenmektedir ve belirli bazı ülkelerin vatandaşları dışında Küba’ya giriş yapmak isteyen kişilerden talep edilmektedir.

Küba’ya turizm dışındaki amaçlar ile seyahat etmek isteyen kişilerin uzun süreli (D tipi) Küba vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Küba vize başvurularını değerlendirme ve vize onayı konusunda yetkili tek makam Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliğidir.

Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti’nden kısa süreli Küba turist kartı başvurularını kişinin vize başvuru merkezine müracaat etmesine gerek kalmaksızın doğrudan yapabilen, uzun süreli (D tipi) Küba vizesi başvurularında ise başvuru sahiplerine tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Küba Pasaport İstiyor Mu?

Evet, Küba pasaport istemektedir. Küba’ya seyahat etmek isteyen herkesin, gelinen ülke fark etmeksizin Küba’ya giriş yapmak için pasaport ibraz etmeleri gerekmektedir. Küba seyahatleri için sunulacak pasaportların, planlanan Küba seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunması gerekmektedir.

Küba Vize İstiyor Mu?

Küba, pasaport tiplerine bağlı olarak kimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Küba’ya seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır. Küba seyahati gerçekleştirmek isteyen diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise en fazla 90 gün sürecek Küba seyahatleri için vizeden muaftır.

Küba Yeşil Pasaport Sahiplerinden Vize İstiyor Mu?

Hayır, Küba yeşil (hususi) pasaport sahiplerinden vize istememektedir. Yeşil pasaport, devlet memurlarına ve gerekli şartları sağladıkları durumlarda devlet memurlarının aile bireylerine verilen ve 5 yıl süresi bulunan bir pasaport türüdür. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 güne kadar sürecek Küba seyahatleri için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Küba Vize Türleri Nelerdir?

Küba vize türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Küba turist vizesi (turist kartı): Küba turist vizesi ya da turist kartı, Küba’ya turizm temelli amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilere verilen ve hamiline 30 gün süre ile Küba’da bulunma hakkı tanıyan vize türüdür. Küba turist vizesi 2 parçadan oluşan bir kağıt olarak verilmektedir ve başvuru sahibinin pasaportuna basılmamaktadır.
 • Küba aile vizesi (A-2): Küba aile vizesi, Küba’ya aile birleşimi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilere verilen vize türüdür. Küba’da yaşayan birinci dereceden bir aile bireyinin yanına gitmek isteyen bir yabancı ülke vatandaşının Küba aile vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.
 • Küba basın vizesi (D-6): Küba basın vizesi, iş temelli nedenlerle Küba’ya seyahat etmek isteyen basın mensubu kişilere verilen vize türüdür. Küba basın vizesine başvuruda bulunmak isteyen gazetecilerin, bu vize türüne başvurmak için Küba dış temsilciliklerinde yer alan basın ofisinden onay almaları gerekmektedir.
 • Küba iş vizesi (D-7): Küba iş vizesi, Küba’ya iş faaliyetleri sürdürmek amacıyla seyahat etmek isteyen kişilere verilen vize türüdür. Küba iş vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, Küba dış temsilciliklerinde yer alan ilgili ofisten onay almaları gerekmektedir.
 • Küba çalışma vizesi (D-1): Küba çalışma vizesi, Küba’da yer alan bir şirket ile bağlantılı olarak teknisyen ya da bilim insanı gibi işlerde çalışan yabancı ülke vatandaşlarına verilen vize türüdür.
 • Küba öğrenci vizesi (D-2): Küba öğrenci vizesi, Küba’da yer alan bir eğitim kurumundan kabul almış olan öğrencilere verilen bir vize türüdür.
 • Küba sağlık vizesi (D-10): Küba sağlık vizesi, Küba’da yer alan bir tıbbi kurumda tedavi görmek amacıyla Küba’ya seyahat etmek isteyen kişilere verilen vize türüdür.

Küba Vize Şartları Nelerdir?

Küba vize şartları aşağıda listelenmektedir.

 • Küba vizesi ya da turist kartı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin sabıka kaydı bulunmaması ve insanlığa veya haysiyete karşı herhangi bir saldırıda bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Küba vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Küba hükümeti ile muhalif ilişkileri olan bir grubun üyesi olmamaları gerekmektedir.
 • Küba vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Küba ülkesinde istenmeyen kişi (persona non grata) olarak görülmemesi gerekmektedir.
 • Küba vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin geçerli bir pasaportu bulunması ve bu pasaportun Küba’ya giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir.

Yukarıda listelenmiş olan Küba vize şartları tüm Küba seyahatleri için geçerlidir; ancak uzun süreli kalış gerektiren Küba seyahatleri için ek vize şartları aranabilmektedir.

Küba Vizesi Nereden Alınır?

Küba vizesi, Ankara’da yer alan Küba Büyükelçiliğine müracaat edilerek alınabilmektedir. Küba vize başvurusu işlemleri için birçok farklı yöntem mümkün olmakla birlikte, Ankara’da yer alan Küba Büyükelçiliği başvuru değerlendirme işlemleri ve vize onayında yetkili olan tek makamdır.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Küba vize başvurusu işlemleri kişinin başvuruda bulunmak istediği vize türüne bağlı olarak değişmektedir. Küba turist vizesi olarak da bilinen Küba turist kartı; Ankara Küba Büyükelçiliğine şahsen müracaat edilerek, posta yolu ile başvuru yapılarak ya da akredite vize acenteleri üzerinden online başvuru yaparak alınabilmektedir.

Küba vize türleri içerisinden iş vizesi, aile vizesi ya da öğrenci vizesi gibi uzun süreli vizelerden birine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin Ankara’da yer alan Küba Büyükelçiliğine şahsen ya da kargo yoluyla başvuru yapmaları gerekmektedir. Uzun süreli vize türleri için Küba online vize başvuru imkanı bulunmamaktadır.

Küba Turist Kartı Nasıl Alınır?

Küba Turist Vizesi
Küba Turist Vizesi

Küba turist kartı, gerekli evrakların hazırlanmasının ardından Ankara’da yer alan Küba Büyükelçiliğine başvuru sahibinin şahsen müracaat etmesi yolu ile alınabilmektedir. Küba turist kartı başvuruları için Küba Büyükelçiliğinden randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır; çalışma saatleri içerisinde Büyükelçiliğe gidilerek başvuru yapılabilmektedir.

Küba turist kartı, vize başvurusu için gerekli evrakların fotokopilerinin ilgili dış temsilciliğe posta yoluyla iletilmesi yolu ile de alınabilmektedir. Küba Büyükelçiliğine kargo yolu ile yapılan Küba turist kartı başvurularında, gerekli vize evraklarına ek olarak vizenin teslim edileceği adresin yazıldığı zarf ve posta pulunun da gönderilmesi gerekmektedir. Küba Büyükelçiliğine kargo yolu ile yapılacak olan Küba turist vizesi başvuruları için; Yurtiçi Kargo, DHL, PTT, MNG kargo ve UPS kargo şirketleri kabul edilmektedir. Kargo yolu ile yapılan Küba turist kartı başvurularında; 2022 için 341 Türk lirası olarak belirlenmiş olan vize ücretinin yanı sıra, 388 Türk lirası olarak belirlenen ek ücretin de ödenmesi ve ödeme dekontunun Büyükelçiliğe iletilmesi gerekmektedir.

Akredite acenteler üzerinden yapılacak Küba turist vizesi başvurularında; gerekli evraklar vize başvuru sahibi tarafından şahsen teslim edilebilmekte ya da bilgisayar üzerinden taratılarak online olarak acente ofisine iletilebilmektedir. Akredite acenteler üzerinden yapılacak Küba turist vizesi başvurularında, başvuru sahibinin pasaportunda yer alan fotoğraflı sayfanın renkli ve yüksek çözünürlükle taranmış bir kopyasının vize yetkilisine mail yolu ile ulaştırılması gerekmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan Küba turist vizesi başvurularında başvuru formu doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, vize dilekçesi yazımı ve seyahat sigortası işlemleri uzman danışmanlar tarafından yapılmakta olup, başvuru sahibinin sadece taranmış pasaportunu mail yolu ile iletmesi yeterli olmaktadır.

Küba online vize bilgi hattı: 0850 241 1868

Uzun Süreli Küba Oturum Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun süreli Küba oturum vizesi başvuruları, başvuru sahibinin Ankara’da yer alan Küba Büyükelçiliğine çalışma saatleri içerisinde müracaat etmesi ya da posta yolu ile yapılabilmektedir.

Uzun süreli Küba oturma izni başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; son 3 ay içerisinde ülkelerinde yer alan polis kuruluşundan alınmış bir adli sicil belgesinin olması, son 6 ay içerisinde alınmış kan testi, AIDS testi ve göğüs kafesi için çekilmiş olan radyografik testleri içeren bir sağlık raporunun olması, kişinin Küba’ya seyahat etmek istemesinin nedenlerini içeren bir yazı sunması ve başvuruda bulunulacak Küba vizesi türüne göre uygun belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Küba uzun süreli vize başvurularında, gerekli evrakların merkez ofise ulaşmasından itibaren ortalama 30 gün içerisinde vize sonucu alınmaktadır. Küba dış temsilciliğinin nadiren talepte bulunduğu haller dışında, başvuru sahibinin Ankara’daki dış temsilciliğe şahsen müracaat etmesine gerek kalmadan vize işlemleri tamamlanabilmektedir.

Küba Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Küba vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiye ait ve en ay 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiye ait, biyometrik standartlara uygun ve kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü 1 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Küba vize başvuru formu: Küba vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Küba vize başvuru formu içerisinde verilen tüm bilgilerin, vize başvurusunda ibraz edilen destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile uyumlu olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
 • İşyerinden alınmış izin yazısı: Küba vizesi başvuru sahibi için düzenlenmiş ve kişinin işyerinden alınmış kaşeli ve imzalı bir izin yazısı vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Küba vize başvurusunda ibraz edilen izin yazısı içerisinde vize başvuru sahibinin planlanan Küba seyahati tarihleri süresince izinli olduğu bilgisi, vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, işine dair bilgiler, maaşına dair bilgiler ve planlanan Küba seyahatinin tarihleri yer almalıdır.
 • Uçuş rezervasyon belgeleri: Küba vizesi başvuru sahibi adına Küba seyahati için düzenlenmiş gidiş ve dönüş uçak rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Küba vizesine başvuruda bulunan kişi adına düzenlenmiş, planlanan Küba seyahati tarihleri süresince geçerliliği bulunan ve Küba’da geçerli olan bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin fotokopisi vize başvurusunda istenen belgeler arasında yer almaktadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi: Küba vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesinin fotokopisi Küba vizesi başvurusunda sunulmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi olmayan yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin en az 6 ay süresi olan bir ikamet tezkeresi ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Vize ücreti ödeme dekontu: Küba vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için ödenmiş olması gereken vize ücretinin ödendiğini gösteren dekont belgesi vize başvurusunda ibraz edilmelidir.

Yukarıda listelenmiş olan gerekli evraklar tüm Küba vizesi türleri için geçerli olan evraklardır. Öğrenim, iş ve diğer amaçlar ile alınmak istenen vizelerin türüne bağlı olarak Küba vizesi için gerekli evraklar değişebilmektedir.

Küba Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Küba vizesi için başvuru formu ilgili büyükelçilikten temin edilerek doldurulmalıdır. Küba vizesi için başvuru formunun vize başvuru sahibi tarafından bilgisayar üzerinden büyük harfler kullanılarak doldurulması gerekmektedir.

Bilgisayar üzerinden doldurulması gereken Küba vizesi başvuru formu, doldurulduktan sonra çıktı alınarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Küba vize başvuru formu içerisinde doldurulması beklenen; başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, iletişim bilgileri, medeni durum bilgileri, eğitim bilgileri, çalışma durumuna dair bilgiler, sponsorluk bilgileri, ulaşım rezervasyon bilgileri ve konaklama bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmasına dikkat edilmelidir. Küba vizesi başvuru formunda tüm bilgiler girildikten sonra başvuru formunun baştan sona tekrar kontrol edilmesi önerilmektedir.

Küba vizesi başvuru formu örneği aşağıdaki görselde verilmektedir.

Küba Business Vize Başvuru Formu
Küba Business Vize Başvuru Formu

Küba Vizesi için İşyeri İzin Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Küba vizesi için işyeri izin yazısı içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, işyerinde çalıştığı pozisyona dair bilgiler, aldığı maaşa dair bilgiler ve planlanan Küba seyahatinin tarihleri verilmelidir. Küba vizesi başvurusu için yazılan işyeri izin yazısı şirkete ait antetli kağıda yazılmış, imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

Küba Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Küba vizesi için seyahat sağlık sigortası, Ankara Küba Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş olan gerekli vize başvuru evrakları arasında yer almaktadır. Küba vizesi için seyahat sağlık sigortası poliçesinin kimi durumlarda Küba’ya girişlerde sınır memurlarına ve vize uzatma işlemleri sırasında göçmenlik ofisine beyan edilmesi gerekebilmektedir.

Küba vizesi için seyahat sağlık sigortası; tıbbi acil durumlar, seyahatin iptal edilmesi ya da bölünmesi, bagaj çalınması, kaybolması ya da hasar görmesi ve acil durumlar nedeniyle kişinin ülkesine iade edilmesi gibi durumları kapsayıcı nitelikte olmalıdır. Vize başvuru sahiplerinin Küba seyahat sigortası poliçelerinin bir kopyasını vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

Küba Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Küba vizesi için fotoğraf ölçüsü 45 mm uzunluğunda ve 35 mm genişliğinde olmalıdır. Küba vizesi için ibraz edilecek fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmesi, kişinin yüzünün net bir biçimde görünmesi, beyaz arka plana sahip olması, kişinin gülümsememesi ve renkli olarak çekilmiş olması gerekmektedir.

Küba vizesi için sunulmaya uygun olan bir fotoğraf örneği aşağıda verilmiştir.

Küba Vize Fotoğrafı Örneği
Küba Vize Fotoğrafı Örneği

Küba Vizesi için Banka Hesap Dökümü Gerekli Midir?

Hayır, Küba vizesi için banka hesap dökümü sunulması gerekmemektedir. Küba vizesi için gerekli belgeler arasında finansal yeterlilik belgeleri bulunmamaktadır.

Küba Vize Başvurusu için Konaklama Rezervasyonu Şart Mıdır?

Küba vize başvurusu için konaklama rezervasyonu şart değildir; ancak Küba’ya giriş yaparken sınır memuruna konaklama rezervasyonlarının ibraz edilmesi gerekebilmektedir. Konaklama rezervasyonu bir otel, tatil köyü, misafirhane veya özel mülk için olabilmektedir.

Küba Vize Fiyatları Ne Kadardır?

Küba vize fiyatları, Ankara Küba Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. 2022 yılı için Küba turist vizesi ücreti, başvurunun şahsen Büyükelçiliğe yapılacağı durumlar için, 341 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Küba vize başvurusunu kargo yolu ile yapacak ve vizenin onaylanması durumunda vize belgelerini yine kargo yolu ile teslim alacak kişilerin, 341 Türk lirası olan vize ücretine ek olarak 388 Türk lirası olarak belirlenen ücreti de yatırmaları gerekmektedir.

Küba vize başvuruları için; vize harcı, gerekli form doldurma işlemleri, seyahat sigortası işlemleri ve vize gönderimi dahil tüm işlemler için 2022 yılı Küba vize ücreti ortalama 120 Euro tutmaktadır.

Güncel fiyatlar için: 0850 241 1868

Küba Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Küba vize ücreti ödemeleri, Küba Büyükelçiliği tarafından yalnızca banka havalesi yöntemi ile kabul edilmektedir. Küba vizesi başvurularını şahsen yapan kişiler vize ücretinin ödemek ile yükümlüdür.

Küba vizesi başvurularını yetkili acenteler üzerinden yapan başvuru sahipleri ise, acente hizmet bedeli ile birlikte vize ücretini de ödeyebilmektedir ve ardından yetkili acente kişi adına vize ücreti ödemesini yapabilmektedir.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesi, Küba turist vizesi için ilgili büyükelçiliğe yapılan başvurular için belgelerin teslim alınmasının ardından 7 ile 10 gün içerisinde çıkmaktadır. Küba turist vizesi (turist kartı) başvurularının akredite vize acenteleri ya da yetkili seyahat acenteleri üzerinden online olarak yapıldığı durumlarda ise vize işlemleri birkaç gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli (D tipi) Küba vizesi başvuruları ise ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Küba vizesi başvurularında, başvuru sahibine ait taranmış pasaportun iletildiği gün başvuru işlemleri yapılmaktadır. İstanbul’dan yapılan başvurularda ekspres başvuru ile aynı gün, diğer şehirlerden yapılan başvurularda ise 2 ile 3 iş günü içerisinde Küba vizesi başvuru sahibine teslim edilmektedir.

Küba Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Küba vize takip işlemlerine, Küba turist vizesi işlemlerinin birkaç gün içerisinde tamamlanması nedeniyle gerek bulunmamaktadır.

Uzun süreli (D tipi) Küba vizesi başvurusunda bulunan kişiler ise, ilgili büyükelçiliğe conscuba@embacubatr.net resmi adresi üzerinden mail yolu ile ya da 0312 442 89 70-71 telefon numarası üzerinden ulaşarak vize değerlendirme süreci ile ilgili bilgi alabilmektedir.

Vizem.net üzerinden gerçekleştirilen uzun süreli Küba vizesi başvuruları için takip işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Küba Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Küba vizesi 30 gün süre için verilmektedir. Küba vizesi hamiline Küba’da 30 gün süre ile bulunma hakkı tanımaktadır; ancak vize sahiplerinin Küba’da bulundukları süre içerisinde kalış süresini 30 gün daha uzatma imkanları bulunmaktadır.

Küba vizesinin geçerlilik süresi 6 aydır ve bu süre içerisinde Küba’ya giriş yapılmadığı durumlarda vize, geçerliliğini yitirmektedir. Küba vizesi geçerliliğini yitiren kişilerin Küba’ya seyahat etmek istedikleri durumda tekrar vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Küba Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Küba vizesi süresi, vize hamilinin Küba’da yer alan göçmenlik bürosuna müracaat ederek gerekli belgeleri beyan etmesi yolu ile uzatılabilmektedir. Küba vizesi süresi uzatmak için; başvuru sahibine ait pasaport, güncel Küba vizesi, seyahat sağlık sigortası, Küba’da yer alan bankalardan alınabilecek başvuru ücreti ödeme dekontu, otel rezervasyonu ya da yasal kiralık ev (casa particular) kaydı ve uçak bileti rezervasyonu gibi gerekli belgelerin ilgili kuruma sunulması gerekmektedir.

Küba Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Turistik Küba vizesi bir tür ülkeye giriş kartı olarak düzenlenmektedir ve vize başvurularında ret kararı çıkma olasılığı düşüktür. Küba turist kartı ret durumu ancak Küba’da daha önce suça karışmış kişilerin ya da Küba’ya girmesi yasak olarak görülen kişilerin vize başvuruları için olasıdır.

Uzun süreli Küba vizelerinin reddedilme sebepleri aşağıda listelenmektedir.

 • Uzun süreli Küba vizesi başvuru dosyasında eksik evrak ibraz edilmiş olması
 • Uzun süreli Küba vizesi başvurusunda gerekli şartları sağlamayan bir seyahat sigortası sunulmuş olması
 • Uzun süreli Küba vizesi başvurusunun nedenlerinin açıkça belirtilmemiş olması
 • Uzun süreli Küba vizesi başvurusunda sunulan pasaportun geçerlilik süresinin bulunmaması

Küba Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılır?

Küba vize işlemleri, 81 ilde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından Küba turist vizesi başvuruları için bilgisayar ortamı üzerinden taranmış pasaportların Vizem.net’e iletilmesi yolu ile online olarak yapılabilmektedir.

Akredite acente Vizem.net, vize başvuru sahiplerine aynı zamanda uzun süreli (D tipi) Küba vizeleri için de danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Küba Vizesi Almak Zor Mudur?

Hayır, Küba vizesi almak zor bir işlem değildir. Schengen vizeleri ve diğer birçok yabancı ülkelerin vize uygulamaları ile kıyaslandığında, Küba vizesi için gerekli evrakların ve başvuru şartlarının kapsamı çok daha sınırlıdır. Küba vizesi için posta yolu ile ya da akredite acenteler üzerinden online başvuru yapabilme imkanı, Küba vizesi alma sürecini kolaylaştırmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

üba’nın vize uygulamaları ve başvuru süreçleri ile ilgili merkezimize sıkça iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Küba’nın Vize Uyguladığı Ülkeler Hangileridir?

Küba’nın vize uyguladığı ülkeler aşağıda listelenmektedir.

 • Afganistan
 • Bangladeş
 • Kamerun
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Gana
 • Gine
 • Hindistan
 • İran
 • Irak
 • Nepal
 • Nijerya
 • Pakistan
 • Filipinler
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Sri Lanka
 • Suriye
 • Özbekistan
 • Yemen

Yukarıda listelenmiş olan ülkeler dışındaki ülke vatandaşları Küba vize politikası dahilinde vizeden muaf tutulmaktadır. Yukarıda listelenmiş olan ülkeler dışındaki ülke vatandaşları 30 günlük turist kartı alarak Küba’ya giriş yapabilme hakkına sahiptir.

Küba Vizesi ile Küba’ya Kaç Kez Girilebilir?

Küba vizesi ile Küba’ya yalnızca bir kez girmek mümkündür.

Küba vizesi tek girişli olarak verilmektedir ve ülkeden çıkış yapan kişilerin Küba’ya yeniden girmek ve tekrar Küba seyahati yapmak için yeniden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Küba turist vizesi multi veya çift girişli olarak düzenlenmez.

Küba Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Küba, aktarma süresinin 72 saati geçmediği durumlar için Türkiye’den transit vize istememektedir. Küba üzerinden aktarma süresi 72 saati aşmayacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aynı zamanda Küba’ya giriş yapma hakları da bulunmaktadır; ancak kişinin ülkeye giriş yapmak için Küba üzerinden aktarma yaptığını ve aktarma suresinin 72 saati aşmayacağını Küba’dan ayrılış uçak bileti ile kanıtlaması gerekmektedir.

Küba Havana Vize İstiyor Mu?

Küba Havana vize istemektedir. Küba’nın başkenti olan Havana’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Küba turist kartı alması gerekmektedir.

Küba turist kartı ile Küba’ya seyahat eden kişilerin, Küba’nın başkenti Havana içerisinde yer alan Havana Havalimanından turist kartı ile giriş yaptıktan sonra, Küba içerisinde 30 güne kadar kalma hakkı bulunmaktadır. Küba turist kartı süresi, kişinin Küba’da bulunduğu süre içerisinde 30 gün daha uzatılabilmektedir.

Küba’da Tedavi Olmak için Hangi Vize Alınır?

Küba’da tedavi olmak için, başvuru sahibinin göreceği tedaviye bağlı olarak kısa süreli ya da uzun süreli sağlık vizesi başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Küba’da tıbbi tedavi görmek isteyen kişiler, ilgili Küba dış temsilciliklerine tedavi ile ilgili belgeleri sunarak Küba sağlık vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Küba’da görülmesi planlanan tedavinin 60 günden uzun süreceği durumlarda, ilgili tıbbi kurum tarafından bilgilendirme yapılarak tedavinin tamamlanabilmesi için vize süresi uzatılabilmektedir.

Küba Vize Başvurusu için Randevu Alınır Mı?

Hayır, Küba vize başvurusu için randevu alınması gerekmemektedir. Küba vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliğine çalışma saatleri içerisinde şahsen başvuruda bulunabilmektedir.

Ankara Küba Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Ankara Küba Büyükelçiliği çalışma saatleri; hafta içi her gün 09:00 ile 14:00 saatleri arasındadır. Küba vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, gerekli evrakları hazırladıktan sonra Ankara Küba Büyükelçiliği çalışma saatleri içerisinde şahsen vize başvurusu yapmaları mümkündür.

Küba Vizesi Almak için Parmak İzi Verilir Mi?

Hayır, Küba vizesi almak için parmak izi verilmesi gerekmemektedir.

Küba Vize Mülakatı Yapılır Mı?

Hayır, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan Küba vizesi başvuruları için vize mülakatı yapılmamaktadır. Bazı nadir durumlarda uzun süreli (D tipi) Küba vizesi başvuruları için ilgili büyükelçilik tarafından vize başvuru sahibi ile görüşme talep edilebilmektedir.

Türkiye Dışından Küba Vizesi Alınabilir Mi?

Evet, Türkiye dışından Küba vizesi almak mümkündür. Türkiye dışında bulunan kişiler ya da yurt dışı gezisi sırasında Küba’yı da ziyaret etmek isteyen kişilerin Küba’ya gidiş bileti aldıkları hava yolu şirketi ile iletişim kurarak vize işlemleri hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

Birçok hava yolu şirketinin Küba ile vize anlaşması bulunmaktadır ve bu nedenle Küba vizesi işlemleri havaalanında uçağa binmeden önce yapılabilmektedir.

Küba Vizesi Amerika Vizesine Engel Mi?

Hayır, Küba vizesi Amerika vizesine engel teşkil etmemektedir. Kişinin Küba’yı ziyaret etmiş olması, Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yaparken sorun olmamaktadır.

Küba Vizesi ile Amerika Üzerinden Küba’ya Gidilebilir Mi?

Hayır, Küba vizesi ile Amerika üzerinden Küba’ya gitmek mümkün değildir. Amerika Birleşik Devletleri, başka ülkelerden alınmış olan Küba vizelerini tanımamaktadır. Küba vizesi ile Amerika üzerinden Küba’ya gitmek isteyen kişilerin, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Küba dış temsilciliklerinden, hava yolu şirketlerinden ya da seyahat acenteleri üzerinden ayrıca Küba vizesi almaları gerekmektedir.

Küba Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Vizem.net Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Küba vize başvurlarında, evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine dek tüm işlemler için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin illerinde bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek ya da çağrı merkezine ulaşarak Küba danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: