Küba Aile Ziyareti Vizesi

Küba Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Küba aile ziyareti vizesi, Küba’da yaşayan aile bireyi ya da bireylerini ziyaret etme amacıyla alınan kısa süreli vize türüdür. Küba aile ziyareti vizesine sadece Küba vatandaşlığı bulunan kişinin eşi ve çocukları başvurabilmektedir.

Küba aile ziyareti vizesi başvurusunda Küba Devleti tarafından talep edilen tüm belgeler eksiksiz bir şekilde Küba Büyükelçiliği’ne teslim edilmelidir. Küba aile ziyareti vizesi için gerekli olan evraklar Küba vize şartları kapsamında düzenlenmektedir.

Vizem.net, Küba aile ziyareti veya aile birleşimi amaçlarıyla Türkiye’den yapılan vize ve oturum izni başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Küba Aile Vizesi Türleri Nelerdir?

Küba aile vizesi kapsamında düzenlenen kısa süreli A2 Küba aile vizesi ve uzun süreli E1 Küba oturum vizesi olmak üzere iki tür vize vardır.

A2 Küba aile vizesi, 30 gün süreyle Küba’da bulunan aile üyesinin ziyaret etmek amacıyla alınmaktadır ve vize hamili Küba’dayken vize süresi 90 güne kadar uzatılabilmektedir.

E1 Küba oturum vizesi, aile birleşimi amacıyla alınan vize türüdür. E1 Küba oturum vizesi alabilmek için Küba’da bulunan aile üyesinin Küba vatandaşı olması gerekmektedir, E1 Küba oturum vizesi alan kişiler Küba’da uzun süreli oturum hakkına sahip olmaktadır.

Küba Aile Vizesi Şartları Nelerdir?

Küba aile vizesi şartları; Küba’da yaşayan aile üyesi ile evli olunmasını ya da birinci dereceden yakın akraba olunmasını gerekmektedir. Küba aile ziyareti vizesinden ikinci dereceden akrabalar yararlanamamaktadır.

Küba ile ziyareti vizesine başvurabilmek için aile üyeleri arasında kan bağı olduğu kanıtlamak zorunludur ancak evlat edinilen çocuklar için bu durum geçerli değildir. Kan bağı olmamasına karşın evlat edinilen çocuklar, Küba aile ziyareti vizesinden yararlanabilmektedir.

Küba Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Küba aile vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından bizzat doldurup imzalanmış Küba aile vizesi başvuru formu beyan edilmelidir.
  • Pasaport: Vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olacak şekilde düzenlenmiş pasaport sunulmalıdır.
  • Fotoğraf: Pasaport boyutunda biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
  • Aile bağlarını kanıtlayan belge: Evlilik cüzdanı, doğum belgesi gibi aile bağlarını kanıtlar düzeyde belge sunulmalıdır.
  • Vize harcı belgesi: Vize harcının ödendiğine dair belge sunulmalıdır.
  • Davet mektubu: Küba’da ikamet eden aile üyesi tarafından gönderilmiş davet mektubu sunulmalıdır.
  • Uçuş rezervasyonu: Küba’ya seyahat edilecek tarihi gösteren uçak bileti belgesi sunulmalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası: Acil durumlarda vize hamilinin masraflarını karşılar nitelikte seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
  • Posta yoluyla başvuruda bulunacak vatandaşların göndermesi gereken ek belgeler: Konsolosluk tarafından belgelerin geri gönderilebilmesi için adres bilgileri ve yeterli pulu olan ön ödemeli bir zarf gönderilmelidir.

Küba’ya Aile Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Küba aile vizesi başvurusu Küba Ankara Büyükelçiliğine bizzat gidilerek ya da gerekli evrakları kargo yoluyla göndererek yapılabilmektedir. Küba büyükelçiliğinden bizzat yapılması planlanan başvurular için randevu alınmasına gerek yoktur, çalışma saatleri içinde büyükelçiliğe gidilerek evraklar teslim edilebilmektedir. Kargo yoluyla yapılan evrak teslimlerinde Küba Büyükelçiliği tarafından vize harcına ek olarak kargo ücreti talep edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Küba aile ziyareti vizesi başvurularında evrak kontrolü ve vize sorgulama işlemleri dahil tüm süreç uzman danışmanlar tarafından yürütülmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Küba Aile Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Küba aile ziyareti vizesi ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Küba Göçmenlik Müdürlüğü tarafından onaylanması gereken ve oturum izni olarak verilen Küba aile birleşimi vizesi için sonuçlanma süresi daha uzun sürmektedir.

Küba Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Küba aile ziyareti vizesi süresi 30 gündür ancak Küba Göçmenlik Müdürlüğü’ne başvuruda bulunularak uzatılabilmektedir. Küba aile ziyareti vizesinin süresini uzatmak için Küba Göçmenlik Müdürlüğü’ne vize uzatma talebi mektubu yazılmalıdır.

Küba aile ziyareti vizesi mevcut vizenin bitiş gününden itibaren en fazla 90 güne kadar uzatılabilmektedir.

Aile Birleşimi için Küba Oturum İzni Nasıl Alınır?

Küba aile birleşimi için Küba oturum izni Küba Konsolosluğu’na başvurularak alınabilmektedir. Küba oturum izni için Konsolosluğa başvururken beyan edilmesi gereken belgeler arasında; pasaport, biyometrik fotoğraf, vatandaşı olunan ülkeden son üç ay içerisinde alınmış polis izin belgesi, son altı ay içerisinde alınmış kan testleri ve bulaşıcı hastalık tarama sonuçları, doğum belgesi, varsa Küba Devleti tarafından onaylanan evlilik belgesi, başvuru sebebini açıklayan belge, Küba vatandaşı olan bireyin vatandaşlık kaydı kartı yer almaktadır.

Küba oturum izni başvurusu için tüm belgeler İspanyolca dilinde düzenlenmelidir. İspanyolca olmayan tüm belgeler yeminli bir tercümana tercüme ettirilmelidir. Tercüme edilen bütün belgelerin orijinal ve çevirisi yapılmış hali Küba Konsolosluğu’na sunulmalıdır. Başvuruda bulunan vatandaşın Küba oturum izni alabilmesi için gerekli tüm belgeleri Türkiye’deki yetkili makamlara ve Küba Konsolosluğa onaylatması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: