Küba Sağlık Vizesi

Küba Sağlık Vizesi İşlemleri: 2023'te Küba'ya Tedavi İçin Nasıl Gidilir?

Küba hükümeti ulusal bir sağlık sistemine sahiptir ve vatandaşlarının tüm mali ve idari hizmetlerini üstlenmektedir. Küba’da tüm sağlık hizmetleri hükümet tarafından yönetilmektedir bu nedenle özel klinik veya hastane bulunmamaktadır.

Küba sağlık sistemi ülkenin biyoteknoloji alanına yoğunlaşmasıyla birlikte tıpta birçok alanda kayda değer başarılar elde etmiş, kanserde küba aşısı dünya çapında bilinen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Küba aşı tedavisi alanında oldukça gelişmiş seçeneklere sahip olup Küba akciğer kanseri aşısı bu başarıya örnek olarak gösterilebilmektedir.

Sağlık sorunları nedeniyle Küba’ya tedavi olmak amacıyla gidecek T.C vatandaşlarının Küba sağlık vizesi alması gerekmektedir.

Vizem.net Küba’ya tıbbi tedavi amacıyla seyahat edecek kişiler için vize danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba’da Tedavi Edilen Hastalıklar Hangileridir?

Küba’da tedavi edilen hastalıklar aşağıda listelenmiştir.

 • Küba akciğer kanseri tedavisi
 • Küba beyin tümörü tedavisi
 • Küba kolon kanseri tedavisi
 • Küba lösemi tedavisi
 • Küba vitiligo tedavisi
 • Küba sedef tedavisi
 • Küba’da als tedavisi
 • Küba ms tedavisi

Küba sahip olduğu imkanların azlığına rağmen dünya çapında tıp alanında önde gelen ülkeler arasında yer almakta ve belli başlı hastalıkların tedavisinde baş rol oynamaktadır. Küba sağlık sistemi diğer dünya ülkelerine kıyasla ileri düzeyde bir gelişmişlik göstermekte ve başarılarıyla aralarından sıyrılmaktadır. Küba sağlık sistemi, tüm hizmetlerini vatandaşların kapsamlı bir şekilde ücretsiz olarak yararlanabileceği şekilde düzenlenmiştir.

Küba’da Tedavi Olmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

Küba’da tedavi olmak isteyen kişilerin 2 aydan kısa sürecek tedaviler için turist kartı olarak düzenlenen sağlık vizesini alması gerekmektedir.

Küba sağlık vizesi 30 gün süreyle verilmekte ve Küba’da bulunulacak süre içinde ekstradan 30 gün için daha uzatılabilmektedir. Turist kartı olarak düzenlenen sağlık vizesi Küba’da toplamda 60 gün kalma hakkı sağlamaktadır. Kişinin Küba’daki tedavisinin 2 aydan uzun süreceği belirlenmişse uzun süreli Küba sağlık vizesi (D-10) başvurusu yapılması gerekmektedir.

Küba Sağlık Vizesi Nasıl Alınır?

Küba sağlık vizesi, kısa süreli Küba vizesi için Ankara Küba Büyükelçiliğine şahsen veya kargo yoluyla ya da akredite vize acenteleri üzerinden online başvuru yoluyla yapılmaktadır.

Uzun süreli Küba vize başvurusu sadece büyükelçiliğe şahsen veya kargo yoluyla yapılabilmektedir.

Küba’da Tedavi Olmak için Gereken Vize Evrakları Nelerdir?

Küba’da tedavi olmak için gereken vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan güncel ve geçerli bir pasaportun bulunması gerekmektedir.
 • Küba vize başvuru formu: Kişinin Küba Ankara Büyükelçiliği’nden aldığı Küba vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: En fazla 6 ay önce çekilmiş olma suretiyle kişinin 45x60 milimetre boyutların 1 adet biyometrik fotoğrafının bulunması gerekmektedir.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Kişinin gidiş dönüş tarihlerini içeren uçak biletinin olması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Kişinin Küba’daki seyahatini güvence altına alacak seyahat sağlık sigortası poliçesinin bulunması gerekmektedir.
 • İşyeri yazısı: Kişinin çalıştığı kurumdan seyahati hakkında onay ve izin yazısı alması gerekmektedir.
 • Vize ücreti makbuzu: Kişinin vize ücretini ödediğine dair makbuzu beyan etmesi gerekmektedir.

Yukarıda verilen evraklar, Küba’da kısa süreli tedaviler için alınacak Küba turist vizesi evraklardır. Uzun süreli Küba sağlık vizesi için hastaneden davetiye, sağlık raporları gibi ek belgeler talep edilebilmektedir ve kişisel duruma göre gereken evraklar dış temsilcilikten öğrenilebilmektedir.

Küba Sağlık Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Küba sağlık vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ödemesi gereken vize harcı büyükelçiliğe elden yapılan başvurular için 341.00 TL, kargo yoluyla yapılan başvurularda vize harcına ek olarak 388 TL’dir. Uzun süreli sağlık vizesi başvuru ücretleri için dış temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.

2022 yılı sağlık vizesi başvurusu için Küba vize ücreti; vize harcı, başvuru formu doldurma, seyahat sağlık sigortası işlemleri ve danışmanlık hizmetleri dahil toplam 95 Euro tutmaktadır.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Küba’da Tedavi Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Küba’da tedavi süresi, kısa süreli vize ile Küba’da tedavisine başlanan ancak tedavinin 2 aydan uzun süreceği anlaşılan kişiler için Küba’daki sağlık kuruluşunun vize uzatma işlemlerini tamamlaması ile uzatılmaktadır.

Küba’da tedavi süresi, tedavinin gerektirdiği kadar bir süre için uzatılabilmektedir. Küba’da hizmet alınan sağlık kurumu hastanın tedavi sürecine bağlı olarak tedavi süresinin uzatılmasına dair gerekli prosedürleri tamamlamaktadır.

Küba’da Tedavi Olanların Yanında Refakatçi Gidebilir Mi?

Evet, Küba’da tedavi olacak hastalarla birlikte yanında refakatçi olacak kişi kısa süreli Küba turist kartı alarak gidebilmektedir.

Yabancı Ülke Vatandaşları Küba’da Nerede Tedavi Olabilir?

Yabancı Ülke Vatandaşlar Küba'da Nerede Tedavi Olabilir?
Yabancı Ülke Vatandaşlar Küba'da Nerede Tedavi Olabilir?

Yabancı ülke vatandaşları için hizmet veren Servimed klinikleri bulunmaktadır. Servimed 25 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen hastalar için Küba’da sağlık hizmeti vermektedir ve diğer ülkelerdeki sağlık kuruluşları, seyahat acenteleri ve derneklerle bağlantı kurmaktadır. Yabancı ülke vatandaşları Küba’da Servimed tarafından sağlanan bağımlılık tedavisi programları, klinik ve cerrahi işlemler, retinitis pigmentosa programları, vitiligo sedef hastalığı ve alopesi hastalığının tedavisi programları ve estetik cerrahi programları hizmeti alabilmektedir.

Küba, sağlık hizmetlerinin yüksek kalitesiyle ve çeşitliliğiyle yurt dışından gelen kişiler için gelişmiş tedavi imkanları sunmaktadır. Küba sağlık turizmi, biyoteknoloji ve tıp alanındaki bilimsel ve teknik başarıları ve profesyonel doktor ve sağlık çalışanları ile Küba’daki turistler için yüksek kalitede sağlık hizmeti sunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: