Küba'da Asgari Ücret ve Maaşlar

2023'te Küba Asgari Ücret ve Meslek Maaşları Ne Kadardır?

Küba’nın asgari ücreti, bir çalışana yaptığı işi karşılığında yasal olarak ödenecek en düşük miktarı belirtmektedir. Küba’da güncel asgari ücret, aylık 2.100 Küba Pesosu’dur. Küba hükümeti asgari ücreti, ücretsiz eğitim ve tıbbi bakım ile tamamlamaktadır.

Küba kazancın en düşük olduğu ve asgari ücreti en az olan ülkelerden biridir. Küba ile Türkiye’nin birim olarak asgari ücreti karşılaştırıldığında, Türkiye’nin asgari ücreti büyük bir farkla Küba’dan yüksektir. Türkiye’de asgari ücret 4.250 TL iken Küba’nın 2.100 pesodur. Küba asgari ücreti Avrupa ülkelerinin asgari ücreti karşılaştırıldığında ise yine Küba’nınki çok düşük kalmaktadır. Fransa’da asgari ücret 1.589,47 Euro ve Küba asgari ücreti 2.100 pesodur. Birim olarak Fransa’nın asgari ücreti her ne kadar düşük görünse de alım gücü olarak Küba ile arasında çok büyük fark bulunmaktadır.

Küba Asgari Ücret 2021 Yılında Ne Kadardı?

Küba’nın asgari ücreti, Wageindicator.org’a göre 2021 yılında 2.100 pesodur.

Küba’da Saatlik Asgari Çalışma Ücreti Ne Kadardır?

Küba’da saatlik asgari çalışma ücretinin, Vikipedi kaynağına göre 2021 yılında, yaklaşık 0,44 Dolar olduğu olarak belirtilmektedir.

Küba Asgari Ücretinin Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

Küba asgari ücretin yıllara göre değişimi tablosu aşağıda verilmiştir.

YılAsgari Ücret (Küba pesosu)
2017225
2018225
2019400
2020400
20212.100

Küba’da Asgari Ücret ile Geçinmek Mümkün Müdür?

Küba’da asgari ücret ile geçinmek zordur. Küba’da 2020 yılından önce asgari ücret 400 peso iken 2022 yılında 2.100 peso olmuş ve bu artış ile Kübalıların alım gücü bir miktar yükselmiştir. Dünya geneline göre Küba asgari ücreti oldukça düşük kaldığından, artışa rağmen Küba asgari ücreti ile çalışan kişilerin geçinmesi kolay olmamaktadır. Küba’da çalışan kişilere yemek ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Ayrıca Küba’daki tüm çalışanların, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı da bulunmaktadır. Küba’da eğitimin de ücretsiz sağlandığı da göz önüne alındığında, asgari ücret her ne kadar düşük olsa da, halkın temel ihtiyaçlara ücretsiz erişiminin sağlandığı görülmektedir. Ancak yine de, Küba’da satın alma gücü çok düşüktür. Ülkede internet erişimine sahip olmak ya da sıklıkla sosyal aktivitelere katılmak lüks olarak görülmektedir.

Küba’da Ortalama Maaşların Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

Küba’da ortalama maaşların yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

YılOrtalama Maaş (Küba pesosu)
2015687
2016740
2017767
2018777
2019879
20201.194

2022 Yılında Küba’da Maaşlar Ne Kadardır?

2022 yılında Küba’da bir çalışanın kazandığı aylık ortalama maaş, 21.900 Küba pesosudur. En düşük ortalama maaş 5.550 Küba pesosu civarındayken, en yüksek maaş ortalaması ise 97.000 Küba pesosudur. Küba nüfusunun %25’i 11.600 Küba pesosundan az, %75’i ise 11.600 Küba pesosundan fazla kazanmaktadır.

Küba’da çalışanların çalışma süreleri arttıkça aldıkları maaş da artmaktadır. 2 yıllık deneyime sahip çalışanlar daha düşük kıdemlilerden %32, 5 yıllık deneyime sahip olan çalışanlar ise daha düşük kıdemlilerden ortalama %36 daha fazla kazanmaktadır. Küba’da maaşlara eğitim seviyesi de etki etmektedir. Lisans mezunu olan çalışanlar lise mezunu olanlara göre %17 daha fazla kazanmaktadırlar.

Küba’da meslek grupları arasında da maaş farkları bulunmaktadır. Küba’da bir pilot ortalama 35.500 Küba pesosu kazanırken, Küba’da çalışan bir sekreter ise 9.750 Küba pesosu maaş almaktadır. En çok kazandıran meslek grupları mühendislik, havacılık sektörü, sağlık sektörü ve yöneticilik alanlarıdır. Küba’da en az kazanan meslek grupları ise öğretmenlik, muhasebe ve finans, otomotiv ve sekreterliktir.

Latin Amerika ülkelerinden biri olan Brezilya’nın asgari ücreti 1.100 Brezilya realidir. Ülkenin ortalama maaşı ise 2.500 Brezilya realidir. Brezilya’da bir sekreter maaşı ortalama 2.260, mühendis maaşı ortalama 5.315, diş hekimi maaşı ortalama 11.200 ve bir doktor maaşı ortalama 9.090 Brezilya realidir. Brezilya ile Küba maaşları karşılaştırıldığında Küba birim olarak daha yüksektir; fakat Brezilya’nın alım gücü daha yüksektir.

Küba’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Küba’da öğretmen maaşları deneyim, uzmanlık alanı ve şehire göre değişmektedir. Küba’da çalışan bir öğretmenin ortalama maaşı 16.800 Küba pesosudur; öğretmen maaşları 8.000 Küba pesosundan başlamakta ve 26.000 Küba pesosuna kadar çıkabilmektedir. Küba’da bir lise öğretmeni, ilkokul öğretmeninden daha yüksek maaş almaktadır.

2 yıldan az deneyimi olan öğretmenler, 5 ile 10 yıl arasında deneyime sahip olan öğretmenlerden daha düşük maaş almaktadır. Aynı zamanda Havana’da çalışan bir öğretmen Las Tunas şehrinde çalışan öğretmene göre daha yüksek maaş almaktadır.

Küba’da Doktor Maaşı Ne Kadar?

Küba’da doktor maaşları deneyim, uzmanlık alanı ve şehire göre değişmektedir. Küba’da bir doktorun ortalama maaşı aylık 51.600 Küba pesosudur. Doktor maaşları ortalama 18.900 ile 87.100 Küba pesosu arasında değişmektedir. Branşlarına göre doktor maaşları da değişebilmektedir; dermatologun aylık maaşı 67.600 CUP, kardiyologun aylık maaşı ise 87.100 Küba pesosudur.

Aynı zamanda Havana şehrinde çalışan bir doktor, Holguin’de çalışan doktora göre daha yüksek maaş almaktadır. 5 yıldan fazla deneyime sahip olan doktorlar da yeni işe başlayanlara oranla daha fazla kazanmaktadırlar.

Küba İşçi Maaşları Ne Kadar?

Küba’da işçi maaşları yapılan işe göre değişmektedir. Küba’da asgari ücret 2.100 Küba pesosudur ve işçilere en az asgari ücret ödense de yaptıkları işe göre bu ücret artabilmektedir. Diğer işlerde olduğu gibi deneyimli işçiler, deneyimsizlere göre daha fazla kazanmaktadır; eğitimli işçilerin de daha çok kazandığı bilinmektedir.

Çalışılan şehre göre de işçi maaşları değişmektedir; Santiago de Cuba şehrinde çalışan işçiler Holguin’de çalışanlara oranla daha yüksek maaş almaktadırlar.

Küba’da En Çok Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Küba’dan en çok pilot, yönetici ve mühendislik meslekleri kazandırmaktadır. Pilotların aylık ortalama maaşı 35.500 Küba pesosu, yöneticilerin maaşı 38.100 Küba pesosu ve mühendislerin maaşı aylık 25.400 Küba pesosudur.

Küba İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Küba’da işsizlik maaşları, Global Subsidies İnitiative sitesinde belirtildiğine göre 2010 yılında Küba hükümeti tarafından geri çekilmiştir. Küba yaşadığı ekonomik kriz sebebiyle, vatandaşlarına verdiği işsizlik maaşlarını geri çekmiştir.

Küba’da iş olanakları çok fazladır ve çoğu işlere devlet tarafından yerleştirme yapılmaktadır; bu nedenle ülkenin işsizlik oranı düşüktür. 2019 yılında işsizlik oranı %2,2 iken, 2020 yılında Küba işsizlik oranı %3,87’ye yükselmiştir.

Küba’da Emeklilik Maaşı Ne Kadardır?

Küba’da kadınlar 60 yaşından sonra erkekler ise 65 yaşından sonra emekli olmaktadırlar. Küba’nın aylık ortalama emekli maaşı 200 Küba pesosudur. Emekli maaşları, emeklilikten sonra çalışılan her yıl için %2 artmaktadır. Küba Ekonomi Çalışmaları Birliği’nin 1998 yılında yayınladığı yazıya göre Küba’da en yüksek emekli maaşını ordu ve güvenli mensupları almaktadır. En düşük emekli maaşını ise serbest meslek sahipleri almaktadır.

Küba’da Çalışma Saatleri Nasıldır?

Küba’da çalışma saatleri, asgari ücret düşük olmasına rağmen, diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında yüksektir. Küba’da haftalık çalışma saati 44 saattir. Avrupa ülkelerinin genelinde ise haftalık çalışma saati 40 saattir.

Küba iş seçeneği olarak zengin bir ülkedir ve Küba’da yasal bir şekilde çalışmak için Küba çalışma izni almak gerekmektedir.

Küba’da İş İmkanları Nasıldır?

Küba’da iş imkanlarını değerlendirmek isteyen yabancı ülke vatandaşı kişiler, Küba’da iş aramak için turist kartı alarak 30 gün boyunca Küba’da bulunabilmektedir. Küba çalışma vizesi ile bir iş anlaşması yapılarak Küba’ya çalışmak üzere gitmek de mümkündür.

Yabancı kişiler kalifiyeli işlerde çalışmak istiyorsa, en iyi seçenek öğretmenlik olmaktadır; TEFL sertifikası olanlar Küba’da öğretmen olarak çalışabilmektedir. Küba’da en çok iş seçeneği başkent Havana’da bulunmaktadır. İşçi olarak çalışmak isteyenler ise Küba’nın ana ekonomik sektörlerinden biri olan tarım sektöründe iş bulabilmektedir.

Küba’da yabancı ülke vatandaşları iş bulmak için iş arama sayfalarını kullanabilmektedir veya şahsen Küba’ya giderek iş bulabilmektedir. Küba iş ilanları incelemek için Careerjet, Computrabajo, The Planet D ve Linkedin web siteleri kullanılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: