Küba Vizesi için Gerekli Evraklar

2023'te Küba Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştirmek istedikleri Küba seyahatleri için, Ankara Küba Büyükelçiliği tarafından belirlenen gerekli başvuru evraklarını hazırlayarak vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Küba vize başvuruları için vize başvuru sahibinden talep edilen gerekli evraklar ve vize ücretleri, her ülkede yer alan ilgili dış temsilcilikler tarafından belirlenmektedir ve uzun süreli (D tipi) Küba vizeleri için başvuru sahibinin durumuna göre ek belgeler istenebilmektedir. Vize başvuru sahibinin, vize işlemleri başlamadan önce talep edilen vize türüne bağlı olarak ilgili büyükelçiliğe ulaşması ve vizeye başvuru şartları, gerekli evraklar ve başvuru süreçlerine dair detaylı bilgi almaları gerekmektedir.

Küba vize evrakları ve başvuru işlemleri ile ilgili güncel bilgilere, Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan Küba Büyükelçiliğinin resmi internet sitesi olan http://misiones.minrex.gob.cu/en/turkey adresinden ulaşılabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak Küba vizesi başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba Turistik Vize (Turist Kartı) İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Küba turistik vize (turist kartı) için gereken evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Küba turistik vize (turist kartı) başvurusunda bulunan kişiye ait, planlanan Küba seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan geçerli bir pasaportun Küba turist vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.
 • Küba vize başvuru formu: Küba vize başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Küba vize başvuru formu içerisinde istenen tüm bilgilerin doğru olarak verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba turist vizesi başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş ve kişinin yüzünün net olarak göründüğü 1 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Küba turist vizesi başvuru sahibi adına Küba seyahati için oluşturulmuş gidiş ve dönüş ulaşım biletlerine ait rezervasyon belgeleri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Küba turist vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş, planlanan Küba seyahatinin tüm süresini kapsayan ve Küba’da geçerliliği olan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • İşyerinden alınacak izin yazısı: Küba turist vizesi başvuru sahibi adına kişinin işvereni tarafından düzenlenmiş ve öngörülen Küba seyahati tarihleri boyunca başvuru sahibinin işyerinden izinli olduğunu belirten kaşeli ve imzalı izin yazısı, vize başvurusunda ibraz edilmesi gereken belgeler arasındadır. İşyerinden alınacak yazı içerisinde; kişinin izinli olduğu tarihlere dair bilgiler, vize başvuru sahibi kişiye ait kişisel bilgiler, kişinin işteki pozisyonuna dair bilgiler, Küba seyahati için öngörülen tarihler ve kişinin maaş bilgileri belirtilmelidir.
 • Vize ücreti ödeme dekontu: Küba turist vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gerekli olan vize harcının ödendiğini gösteren dekont vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.

Küba’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, Küba dış temsilcilikleri tarafından talep edilen Küba turist vizesi başvuru evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlayıp vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Uzun Süreli Küba Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Uzun süreli Küba vizesi için gerekli evraklar; başvuru sahibinin seyahat amacına ve başvuru yapılan ülkeye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Uzun süreli Küba vizesi için gerekli evrakların tam listesi için Küba dış temsilciliğinden bilgi alınması gerekmektedir.

Vize başvuru sahibinin seyahat amacına bağlı olarak uzun süreli (D tipi) Küba vizesi için istenen standart evraklar aşağıdaki başlıklarda sayılmıştır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba ticari vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Küba Büyükelçiliği ticaret ofisi onayı: Küba ticari vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, bu vize türüne başvuruda bulunmak için Küba Büyükelçiliğinde yer alan ticaret ofisinden onay almaları ve onay belgesini vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Pasaport: Küba ticari vize başvurusu yapmak isteyen kişiye ait ve planlanan Küba seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 2 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba ticari vize başvurusu yapmak isteyen kişiye ait, biyometrik standartlara uygun 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Küba iş vizesi başvuru formu: Küba iş vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından ilgili Küba dış temsilciliğinin resmi web sitesi üzerinden doldurulmalı ve vize başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Küba iş vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş, planlanan Küba seyahati süresince geçerliliği bulunan, Küba’da geçerli olan ve acil tedavi, kaza ya da kişinin ülkeye iade edilmesi gibi durumları kapsayıcı nitelikte olan bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Küba ticari vize harcı, başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmeli ve ödeme işlemine ait dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Küba ticari vize harcının ödenmesi için kabul edilen ödeme yöntemleri, başvurunun yapıldığı dış temsilciliğe bağlı olarak değişebilmektedir ve başvuru sahibinin başvurusunun yapıldığı kurumdan kabul edilen ödeme yöntemleri ile ilgili bilgi alması gerekmektedir.

Küba’ya iş ile ilişkili amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin, Küba iş vizesi başvurularını posta yolu ile yaptıkları durumlarda; ücreti ödenmiş ve gerekli damgaların uygulanmış olduğu bir zarf ve orijinal evrakların vize merkezi tarafından kişiye iade edilmesi için başvuru sahibine ait adres bilgisinin de vize başvurusunda belirtilmesi gerekmektedir.

Basın Çalışanları Küba Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Basın çalışanları Küba vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Küba Büyükelçiliği basın ofisi onayı: Küba basın çalışanları vizesine başvuru yapmak isteyen kişilerin, bu vize türüne başvuruda bulunmak için Küba Büyükelçiliğinde yer alan basın ofisinden onay almaları ve bu onay belgesini vize başvuru dosyası içerisinde sunmaları gerekmektedir.
 • Pasaport: Küba basın çalışanları vize başvuru sahibi kişiye ait ve Küba seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 2 ay geçerliliği olan pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Küba basın vizesi başvuru formu: Küba basın vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından başvuru işleminin yapıldığı online sistem üzerinden doldurulmalı ve başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba basın vizesi başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişiye ait, biyometrik standartlara uygun 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Sponsorluk yazısı: Küba basın vizesi başvuru sahibinin işvereni tarafından yazılmış ve kişinin iş temelli amaçlarla gerçekleştirmeyi planladığı Küba seyahatinin tüm masraflarının işveren tarafından karşılanacağını belirten sponsorluk yazısı vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Ekipman listesi: Küba basın vizesi başvuru sahibinin Küba’da basın aktiviteleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağı; fotoğraf makinesi ya da kamera gibi ekipmanların listesi vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeler arasındadır.
 • Niyet yazısı: Küba basın vizesi başvuru sahibinin gerçekleştirmeyi planladığı Küba seyahatinin amacını ve kişinin Küba’da yapmak istediği basın çalışmasının detaylarını içeren bir niyet yazısı vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Küba basın çalışanları vizesi başvurusunda bulunan kişi adına düzenlenmiş, öngörülen Küba seyahati tarihleri süresince geçerliliği olan, Küba’da geçerliliği olan ve acil tedavi, seyahat süresince oluşabilecek kaza ya da kişinin ülkeye iade edilmesi gibi durumları kapsayıcı nitelikte olan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Küba basın çalışanları vizesi başvurusunun tamamlanabilmesi için ödenmesi gereken vize harcının ödendiğine dair dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Küba basın çalışanları vizesi başvuru harcını; nakit, havale ya da eft veya anlaşmalı bir banka aracılığıyla ödemek mümkündür.

Küba’ya basın çalışanı olarak iş temelli amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin, ilgili Küba dış temsilcilikleri tarafından başvuru sahiplerinden talep edilen Küba basın vizesi evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Küba Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Küba oturum izni: Küba aile ziyareti vizesi başvurusu için ilgili Küba dış temsilciliği tarafından verilmiş Küba oturum izni belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Pasaport: Küba aile ziyareti vizesi başvuru sahibine ait, seyahatinin öngörülen bitiş tarihinin ardından en az 2 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde diğer gerekli belgeler ile birlikte sunulması gerekmektedir.
 • Küba aile ziyareti vizesi başvuru formu: Küba aile vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından başvuru işlemlerinin yapıldığı Küba dış temsilciliğine ait resmi web sitesi üzerinden doldurulmalı ve vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba aile ziyareti vizesi başvuru sahibine ait, biyometrik standartlara uygun 1 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Aile durumu ile ilişkili belgeler: Küba aile ziyareti vizesi başvuru sahibine ait ve kişinin aile durumu ile ilişkili evlilik cüzdanı ya da doğum belgesi gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Küba aile ziyareti vizesi başvuru işlemlerinin sonuçlanabilmesi için ödenmesi gereken vize harcının ödendiğine dair dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisine eklenmesi gereken belgeler arasındadır. Küba aile ziyareti vizesi başvuru harcı; nakit, havale ya da eft veya anlaşmalı bir banka aracılığıyla ödenebilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Küba aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişi adına oluşturulmuş, tüm Küba seyahati tarihleri süresince geçerli olan, Küba’da geçerliliği bulunan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.

Küba aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, başvuru sahibi ve aile bireylerinden istenen Küba aile vizesi evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekmektedir.

Küba Öğrenim Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba öğrenim vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Doğum belgesi: Küba öğrenim vizesi başvuru sahibine ait doğum belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Lise diploması: Küba öğrenim vizesi başvuru sahibine ait lise diploması vize başvurusunda ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Kabul mektubu: Küba’da eğitim alınacak olan okuldan, vize başvuru sahibi adına hazırlanarak gönderilmiş, eğitim programına ilişkin bilgilerin yer aldığı bir okul kabul mektubu, vize başvurusunda sunulmalıdır.
 • İspanyolca dil yeterlilik belgesi: Küba öğrenim vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve kişinin İspanyolca dilinde talep edilen düzeyde yeterliliği bulunduğunu gösteren belgeler vize başvurusunda sunulmalıdır. Ana dili İspanyolca olan ülkelerden vize başvurusunda bulunan kişilerin İspanyolca dil yeterlilik belgesi sunmasına gerek bulunmamaktadır.
 • Pasaport: Küba öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait ve planlanan Küba seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 2 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaport bulunmalıdır.
 • Küba öğrenim vizesi başvuru formu: Küba öğrenim vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından başvuru işlemlerinin yapıldığı Küba dış temsilciliğinin resmi internet sitesi üzerinden eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba öğrenim vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, biyometrik standartlara uygun 1 adet pasaport fotoğrafı vize başvurusunda sunulmalıdır.
 • Sağlık raporu: Küba öğrenim vizesine başvuruda bulunan kişi için son 6 ay içerisinde yapılmış olan; kan testi, AIDS testi ve göğüs kafesi radyografi testi gibi testleri içeren ilgili kurumlardan onaylı sağlık raporu belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Küba öğrenim vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının ödendiğine dair dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Küba öğrenim vizesi başvuru harcı ödeme işlemleri; nakit, havale ya da eft veya anlaşmalı bir banka aracılığıyla yapılabilmektedir.

Küba’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin, gerekli Küba öğrenci vizesi evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekmektedir.

Küba Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Küba oturum izni: Küba çalışma vizesi başvurusu için ilgili Küba dış temsilciliği tarafından başvuru sahibi adına verilmiş Küba oturum izni belgesi vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • İş ile ilişkili belgeler: Küba çalışma vizesi başvuru sahibinin işi ile ilişkili; çeşitli sertifikalar, diplomalar ya da kişinin iş tecrübesini belirten başka yeterlilik belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Küba’da çalışılacak işveren ile çalışma vizesi başvuru sahibi arasında yapılan iş sözleşmesinin vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Küba çalışma izni başvuru sahibinin; Küba’da kalınması planlanan süre boyunca kendisine ve ailesine bakmaya yetecek finansal durumu olduğunu gösteren finansal yeterlilik belgeleri vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba çalışma vizesi başvuru sahibine ait, biyometrik standartlara uygun 2 adet pasaport fotoğrafı, diğer gerekli belgeler ile birlikte sunulmalıdır.
 • Sabıka kaydı belgeleri: Küba çalışma vizesi başvuru sahibi adına, kişinin ülkesinde görev yapan polis kurumu tarafından son 3 ay içerisinde oluşturulmuş ve kişinin herhangi bir suç kaydı olmadığını gösteren onaylı sabıka kaydı belgeleri vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Sağlık raporu: Küba çalışma vizesi başvuru sahibi adına son 6 ay içerisinde yapılmış; kan testi, AIDS testi ve göğüs kafesi radyografi testi gibi testleri içeren onaylı sağlık raporu belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Pasaport: Küba çalışma vizesi başvuru sahibine ait ve planlanan Küba seyahatinin öngörülen bitme tarihinin ardından en az 2 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Küba çalışma vizesi başvuru formu: Küba çalışma vizesi için ilgili Küba dış temsilciliğinden edinilen başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Küba çalışma vizesi başvuru işlemlerinin sonlanabilmesi için ödenmesi gereken vize harcının, nakit, havale ya da eft veya anlaşmalı bir banka aracılığıyla ödendiğine dair dekont belgesi vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Küba çalışma vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, Küba çalışma izni şartlarını yerine getirmeleri ve gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlayıp başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Küba Oturum İzni için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba oturum izni için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Küba oturum izni başvuru sahibinin ülkesinde görev yapan polis kurumundan son 3 ay içerisinde alınmış onaylı sabıka kaydı belgeleri
 • Küba oturum izni başvuru sahibi için son 6 ay içerisinde yapılmış; kan testi, AIDS testi ve göğüs kafesi radyografi testi gibi testleri içeren onaylı sağlık raporu
 • Küba oturum izni başvuru sahibinin seyahat nedenlerini belirten niyet yazısı
 • Evlilik cüzdanı ya da doğum belgesi gibi Küba oturma izni başvurusunu destekleyici belgeler
 • Küba oturum izni başvuru sahibine ait biyometrik fotoğraf
 • Küba oturum izni başvuru sahibine ait pasaportun fotokopisi

Küba’ya seyahat edip orada yaşamak isteyen kişilerin, Küba oturma izni şartlarını eksiksiz bir biçimde yerine getirmeleri gerekmektedir.

Küba Vize Evrakları Nasıl Beyan Edilmelidir?

Küba vize evrakları İspanyolca dilinde yazılmış olarak ibraz edilmelidir. İspanyolca dilinde olmayan Küba vize başvurusu evraklarının, yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmesi ve evrakların asılları ile birlikte tercüme edilmiş hallerinin de vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.

Küba vize başvurusunda ibraz edilen asıl ve tercüme edilmiş tüm belgelerin başvuru sahibinin ülkesinde yer alan yetkili kurumlar tarafından ve Küba dış temsilciliği tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: