Küba Vizesi için Pasaport Özellikleri

Küba Vize Başvurusu için Pasaport Gereklilikleri

Küba vizesi almak isteyen kişiler belirli başvuru şartlarını yerine getirmekle yükümlüdür ve bu şartların başında geçerli bir pasaporta sahip olmak gelmektedir.

Vize başvurusunda bulunacak kişiler Küba tarafından kabul edilen ve üstüne vize işlenebilir durumda olan geçerli bir pasaport ibraz etmek zorundadır. Küba vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan pasaport, öngörülen gereklilik şartlarını sağlamadığında, kişilerin vize başvuruları kabul edilmez.

Küba Vizesi için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Küba vizesi için sunulacak pasaportun başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin yetkili makamlarından alınmış olması, Küba’ya giriş yapılması planlanan tarihten itibaren en az 6 ay daha geçerli olması ve 10 yıldan eski olmaması gereklidir.

Küba vizesi için hasar görmemiş ve içeriğindeki tüm bilgilerin güncel olduğu bir pasaport sunulmalıdır.

Küba Vize İşlemleri için Pasaport Nasıl İbraz Edilir?

Küba vize işlemleri için pasaport fotokopisinin, ilk sayfası ve vize bulunan sayfalarının yüksek çözünürlüklü ve renkli fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.

Küba vize başvurusu sırasında diğer evraklar ile birlikte pasaport fotokopisi başvuru sahibi tarafından Küba Ankara Büyükelçiliğine şahsen teslim edilebilir veya posta yoluyla gönderilebilir.

Küba Ankara Büyükelçiliğine posta yoluyla yapılacak başvurularda Yurtiçi Kargo, DHL, PTT, MNG veya UPS kargo servisleri kullanılmalıdır ve gerekli vize evraklarına ek olarak vizenin teslim edileceği adresin yazılı olduğu bir zarf ve posta pulu da gönderilmelidir.

Kargo yoluyla yapılan başvurularda 2022 yılı için 341 TL olan vize ücretine ek olarak 388 TL ek ücret de ödenerek dekont Büyükelçiliğe verilmelidir.

Küba Vizesi Almak için Pasaport Aslının Teslim Edilmesi Gerekir Mi?

Hayır, Küba vizesi almak için pasaport aslının teslim edilmesi gerekli değildir. Küba vizesi pasaporta basılan bir vize olmadığından ve ülkeye giriş izni kağıdı şeklinde düzenlendiğinden dolayı, vize başvurusunda pasaport aslı yerine fotokopisinin sunulması yeterlidir.

Küba Vize Başvurusu için Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Küba vize başvurusu için eski pasaportun sunulması opsiyoneldir. Küba vizesi başvurusunda bulunacak kişinin eski pasaportu bulunuyorsa fotokopilerinin vize başvurusuna eklenmesi başvuru sahibinin lehine olmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: