Küba Turist Vizesi

Küba Turist Vizesi: 2023'te Küba Turist Kartı Nasıl Alınır?

Küba turist vizesi, Küba’ya seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken, en fazla 30 günlük süre için verilen kısa süreli bir vize türüdür. Küba turist vizesi, bir çeşit giriş kartı olarak düzenlenmekte ve Küba turist kartı adı ile anılmaktadır. Küba turist kartı, Küba’ya giriş çıkışlarda seyahat eden kişide bulunmalıdır.

Vizem.net, Küba vize işlemleri için danışma hizmeti veren bir akredite acentedir. Küba turist vizesi başvurusu yapacak kişilerin Vizem.net ofisine gelmesine gerek kalmadan vize işlemlerini yapmaları mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba Turist Kabul Ediyor Mu?

Küba turist kabul etmektedir. Ancak, Küba’ya giriş çıkışlar Covid-19 nedeniyle birtakım kısıtlamalara tabi tutulmaktadır. Covid-19 nedeniyle Küba’ya girişlerde uygulanan kısıtlamalar değişkenlik gösterdiğinden, Küba’ya seyahat edecek kişilerin seyahat öncesinde giriş şartlarını kontrol etmesi önerilmektedir.

Küba’ya turistik amaç ile seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin Küba turist vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri ise Küba’ya yapacakları 90 günü geçmeyen ziyaretlerde vizeden muaftır. 90 günden uzun süre Küba’da kalacak kişilerin vize alması gerekmektedir.

2022 Yılında Küba’ya Turist Olarak Nasıl Girilir?

2022 yılında Küba’ya turist olarak girmek için geçerli bir Küba vizesine sahip olmak ve giriş yapmak için gerekli şartları sağlamak gerekmektedir. Küba’ya seyahat etmeden 72 saat önce sonucu negatif çıkmış bir PCR testinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Küba’ya giden her birey, vardıktan sonra havaalanında PCR testine tabi tutulmaktadır.

Küba’ya giriş yapabilmek için 15 Kasım 2021 tarihinden itibaren yolculardan Covid-19 aşılarının tamamlandığını gösteren bir aşı sertifikası istenmektedir. Küba’ya seyahat edecek kişilerin uçak kalkışından önce ve vardıktan sonra, https://dviajeros.mitrans.gob.cu/ adresi üzerinden online sağlık beyanı formunu doldurması istenmektedir. Küba’ya giriş yapan tüm uluslararası yolcuların veya Kübalı vatandaşların sağlık beyanı formu sunmaları zorunludur.

Küba sağlık beyanı formu için giriş sayfası görseli aşağıda verilmiştir.

Küba Sağlık Beyanı Formu Örneği
Küba Sağlık Beyanı Formu Örneği

Küba Turist Kartı Nedir?

Küba turist kartı, Küba turist vizesi başvurusu onaylanan kişilere verilmektedir. Pasaporta yapıştırılmayan Küba turist vizesi, iki parçalı bir kart olarak verilmektedir ve turist vizesi olarak kullanılmaktadır. Küba turist kartının ilk parçası Küba’ya girişlerde sınır memuru tarafından alınmaktadır. Kartın ikinci kısmı ise Küba’dan ayrılırken teslim edilmektedir.

Küba Turistik Kart Rengi Neye Göre Değişir?

Küba turistik kart rengi, nereden seyahat edildiğine göre değişmektedir. Pembe Küba turistik kartı, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına veya oradan seyahat eden kişilere verilmektedir.

Yeşil Küba turistik kartı ise Amerika dışında kalan her yerden seyahat eden kişilere verilmektedir. Pembe Küba turistik kartı için, yeşil turistik karttan daha yüksek bir ücret ödenmektedir.

Küba Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Küba turistik vize başvurusu, Ankara Küba Büyükelçiliğinden, vize başvuru merkezlerinden ve yetkili seyahat acenteleri üzerinden yapılmaktadır. Ankara Küba Büyükelçiliğine şahsen veya kargo ile başvurulması mümkündür. Akredite acenteler üzerinden online başvuru yapılabilmektedir.

Küba Turist Kartı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba turist kartı için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Küba turist vizesi başvuru formu: Vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Küba’dan ayrılmak istenen tarihten itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Fotoğraf: Pasaport ve vize için uygun boyutlarda olmalıdır.
 • Uçak bileti: Gidiş ve geliş tarihlerini içermelidir.
 • Sağlık sigortası: Küba’da geçirilen süre boyunca geçirilen kazaları, hastalıkları ve gerekmesi halinde geri dönüşü kapsamalıdır.
 • Ödeme belgesi: Küba turist vizesi ücretinin ödendiğini gösteren dekont sunulmalıdır.

Küba turist vizesi için gerekli belgelerin büyükelçiliğe posta ile yollanması durumunda, ön ödemeli bir zarf ve belgelerin iade edilmesine karşılık bir adres eklenmelidir.

Küba turist vizesi için yapılacak başvuruların Vizem.net üzerinden yapılması durumunda pasaportun kimlik bilgileri sayfasının taranarak gönderilmesi başvuru yapmak için yeterlidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Küba turist vizesi harç ücreti, Küba Büyükelçiliğine şahsen yapılan başvurularda 341 TL’dir. Küba turist vizesi başvurularında belgelerin kargo ile gönderilmesi durumunda vize ücretine ek olarak 388 TL daha ödenmesi gerekmektedir.

Vize danışmanlık, yeminli tercüme ve seyahat sağlık sigortası dahil 2022 yılı için toplamda 120 Euro tutmaktadır

Turistik Küba Vizesi Kaç Günde Alınır?

Turistik Küba vizesi başvuruları 1 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanan Küba vizesi, başvuru yapan kişinin ikamet ettiği yere göre 2-3 gün içerisinde teslim edilmektedir.

Küba Turist Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Küba turist vizesi, 6 ay içerisinde kullanılmak için 30 gün süre ile verilmektedir. Küba turist vizesini, Küba’da bulunurken 30 gün daha uzatma imkanı bulunmaktadır. Küba turist vizesi alan kişiler ek süre dahil toplamda 60 gün Küba’da kalabilmektedir. 6 ay içerisinde kullanılmayan Küba turist kartı geçerliliğini yitirmektedir.

Küba Turistik Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Küba turistik vize süresi, Küba’da bulunulan sürede kalınan otele başvurularak veya göçmenlik ofisine gerekli evraklar bırakılarak uzatılabilmektedir. Küba turistik vizesini uzatmak için pasaport, Küba vizesi, konaklama bilgileri (otel rezervasyonu veya yasal olarak uygun kiralık ev), seyahat sağlık sigortası, uçak bileti rezervasyonu ve Küba’da bulunan bir bankadan alınan vize uzatma başvurusu ücretinin ödendiğine dair dekontun beyan edilmesi gerekmektedir. Küba turistik vizesini uzattıktan sonra 30 gün daha Küba’da kalabilmek mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

Küba turist vizesi ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Küba’ya Seyahat Edenlerden Hangi Belgeler İstenir?

Küba’ya seyahat edenlerden hangi belgeler istendiği aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun Küba’ya varış tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Turist kartı: Küba turist vizesi başvurusu sonucunda verilmektedir.
 • Uçuş belgeleri: Küba’ya geliş ve gidişteki uçuş saatlerini gösteren bilet ve benzeri belgeler gösterilmelidir.
 • Seyahat sigortası: Seyahat sigortası, Küba’ya yapılan seyahatlerde 2010 yılından beri zorunlu hale gelmiştir ve girişlerde gösterilmesi istenmektedir.

Turist kartı, Küba seyahati yapan kişilerin hem giriş hem de çıkışlarda yanında bulunmalıdır. Turist kartı, Küba turist vizesi olarak geçen bir belge niteliğindedir. Seyahat eden kişilerin, yolculuk öncesinde Küba’ya giriş için gerekli olan belgelerin eksiksiz olduğunu kontrol etmesi önerilmektedir.

Küba Kapıda Vize Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Küba’da kapıda vize uygulaması yoktur. Ancak Küba’ya seyahat eden kişinin hatalı bir turist kartı ile seyahat etmesi durumunda havayolu şirketi varışta başka bir seyahat kartı alınmasını talep edebilmektedir.

Bebekler için Küba Turist Kartı Gerekir Mi?

Evet, bebekler için Küba turist kartı gerekmektedir. Yaşı küçük olan kişiler, ebeveynlerinin pasaportlarına kayıt olsalar dahi turist kartına sahip olmalıdır.

Küba Turist Vizesi ile Amerika Üzerinden Küba’ya Gidilebilir Mi?

Hayır, Küba turist vizesi ile Amerika üzerinden Küba’ya gidilmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri, başka ülkeler üzerinden alınan Küba vizesini tanımamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri üzerinden Küba’ya gidecek kişilerin, ABD havaalanında yeni Küba vizesi alması gerekmektedir.

Küba Turist Parası Nedir?

Küba turist parası, Küba’ya turist olarak gelen kişilerin kullandığı para birimidir.

Küba’da Küba Pesosu (CUP) ve Küba Konvertibl Pesosu (CUC) olmak üzere iki para birimi kullanılmaktadır. Küba’ya turistik amaçla gelen kişiler, yalnızca Küba Konveribl Pesosu olarak adlandırılan para birimini kullanabilmektedir. Turistlerin kullandığı Küba para birimi olan konvertibl peso yalnızca “CADECA” adlı verilen döviz bürolarından veya bankalardan alınmaktadır.

Küba Konveribl Pesosu görselleri aşağıda verilmiştir.

Küba Konveribl Pesosu
Küba Konveribl Pesosu

Küba’da Gezilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

Küba’da gezilecek turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Eski Havana (Havana Vieja)
 • Trinidad
 • Santa Clara
 • San Pedro del Morro Kalesi
 • San Pedro del Roca Kalesi
 • El Capitolio (Ulusal Meclis Binası)
 • Plaza de la Catedral (Havana Katedrali)
 • Museo de la Revolucion (Devrim Müzesi)
 • Peninsula de Zapata ( Ulusal Park)
 • Caya Coco

Seyahat edecek kişiler için Küba’da gezilecek yerler, hem tarihi hem de doğal birçok güzelliği barındırmaktadır. Küba’da katedral, kale, müze gibi tarihe ışık tutan eserlerin yanı sıra birçok ada ve doğal park bulunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: