Küba Üniversiteleri

Küba Üniversiteleri: 2023'te Küba'da Üniversite Okumak için Şartlar

Küba’da hepsi devlet üniversitesi olmak üzere 60’dan fazla üniversite vardır. Çoğu ülkede olduğu gibi, Küba’da üniversite eğitimi sistemi de lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere 3 aşamaya ayrılmaktadır. Üniversitelerin lisans bölümleri genellikle 4 sene sürmekteyse de, Küba’daki en popüler bölümlerden biri olan tıp gibi bazı bölümler 5 ya da 6 yıl sürebilmektedir.

Küba’daki üniversiteler, hükümet ve Küba insanları için yüksek önceliğe sahiptir. Son 10 yılda ülkenin eğitime yaptığı yatırımlar, Küba’ya eğitim alanında küresel bir itibar kazandırmıştır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba’da Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

Küba’da üniversite eğitim sistemi 3 aşamadan oluşmaktadır; bunlar lisans, yüksek lisans ve doktora olarak sıralanmaktadır. Küba’da lisans eğitimi yükseköğretimin ilk ve ana aşamasıdır. Genel olarak lisans eğitimleri 4 ya da 5 yıl sürmektedir; işçilere verilen kurslar daha uzun süreli olabilmektedir. Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere bir diploma verilmektedir. Küba üniversite eğitim sisteminin her akademik yılında 12 haftalık 3 yarıyıl ve 8 haftalık yaz yarıyılı bulunmaktadır.

Küba’da lisans eğitimi tamamlandıktan sonra öğrenciler yüksek lisans eğitimi alabilmektedir. Küba yüksek lisans eğitimlerinin her biri ortalama 200 saat teorik eğitim, pratik çalışma, endüstriyel staj ve bir final projesi aşamalarından oluşmaktadır. Yüksek lisans eğitimi, final tezi yazılması veya kredilerin tamamlanması ile bitirebilmektedir.

Latin Amerika’da bulunan 400 üniversite arasında yapılan araştırma sonucunda, QS sıralamasına göre Küba’da yer alan Havana Üniversitesi 51, Santiago de Cuba Doğu Üniversitesi 191-200, Havana Teknoloji Üniversitesi 201-250, Central Marta Abreu Üniversitesi 201-250, Cienfuegos Carlos Üniversitesi 251-300, Holguin Üniversitesi ise 301-400 sıralamalarında yer almaktadır.

Küba’nın En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

Küba’nın en iyi üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Universidad de la Habana
 • Universidad Central Marta Abreu de Las Villas
 • Universidad de Oriente
 • Universidad Tecnológica de la Habana Jose Antonia Echeverria
 • Universidad de Moa Dr Antonia Nunez Jimenez
 • Universidad de Las Ciencias Informáticas
 • Universidad de Pinar del Río Hermanos Saiz Montes de Oca
 • Universidad Agraria de la Habana Fructuoso Rodriguez Perez
 • Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas
 • Universidad de Cienfuegos Carlos Rafael Rodriguez
 • Universidad de Las Tunas
 • Universidad de Granma
 • Universidad de Holguín
 • Universidad de Matanzas

Havana Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Havana Üniversitesi
Havana Üniversitesi

Havana Üniversitesi Küba’nın başkenti Havana şehrinin Vedado bölgesinde, 1728 yılında kurulmuştur. Hem ülkenin hem de Amerika kıtasının ilk üniversitesidir. Üniversitenin 16 fakültesi, 14 araştırma merkezi bulunmaktadır ve toplam 25 anadal programına her yıl yaklaşık 6.000 öğrenci kayıt olmaktadır. Hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim verilen Havana Üniversitesinin yaklaşık 15.000 öğrencisi bulunmaktadır. Öğrencilerin sadece %5’inin yabancı olduğu bilinmektedir.

Havana Üniversitesi, dünya üniversiteleri arasındaki QS sıralamasında 501-510 sırasında yer almaktadır. Havana Üniversitesinde eğitim ücretleri, tercih edilen programlara göre değişmektedir; kısa süreli kurslar için ücretler 3.500 dolardan başlar ve programın gelişmesine ve süresine göre artar. Kuzey Amerikalı öğrenciler için ILMA deneme bursu verilen burslara bir örnektir.

Santiago de Cuba Doğu Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Santiago De Cuba Üniversitesi
Santiago De Cuba Üniversitesi

Santiago de Cuba Doğu Üniversitesi Küba’nın Santiago de Cuba şehrinde, 1947 yılında kurulmuştur ve 12 fakültesi bulunmaktadır. Santiago de Cuba Doğu Üniversitesi, Latin Amerika Üniversiteleri arasındaki QS sıralamasında 81. sırada yer almaktadır. Üniversitenin yaklaşık 20.000 öğrencisi bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerin de kayıt olması mümkündür.

Santiago de Cuba Üniversitesinde çok fazla burs imkanı bulunmamaktadır. Kuzey Amerikalı öğrenciler için ILMA deneme bursu ve yerli öğrenciler için Ruanda Eğitim Kurulu bursları öğrencilere verilen burslardır. Santiago de Cuba Üniversitesinin dönem öğretim ücretleri programa göre 4.000 Euro civarında başlamaktadır.

Havana José Antonio Echeverría Teknoloji Üniversitesi Nasıldır?

Havana José Antonio Echeverría Teknoloji Üniversitesi
Havana José Antonio Echeverría Teknoloji Üniversitesi

Havana Jose Antonio Echeverria Teknoloji Üniversitesi Küba’nın Havana şehrinde 2 Aralık 1964 tarihinde kurulmuştur. Üniversitede 7.500’den fazla öğrenci bulunmaktadır. Üniversitenin 13 farklı bölüm eğitimi sunan 9 fakültesi ve 12 araştırma merkezi vardır. Havana Jose Antonio Echeverria Teknoloji Üniversitesi, Latin Amerika üniversiteleri arasındaki QS sıralamasında 201-250 sırasında yer almaktadır. Üniversitenin eğitim programları ücretleri 4.800 Dolar civarından başlamaktadır.

Uluslararası öğrencilerden kayıt kabul edilmektedir. Havana Jose Antonio Echeverria Teknoloji Üniversitesi de öğrencilerine az sayıda da olsa burs imkanları tanımaktadır.

Küba Üniversitelerinde İngilizce Eğitim Alınabilir Mi?

Küba üniversitelerinde İngilizce eğitim almak, eğer bir dönem için yurtdışına gidiliyor ise, mümkündür.

Küba’da tamamen İngilizce öğretilen bir program bulmak, Küba’nın eğitim politikası göz önüne alındığında oldukça zordur. Küba üniversiteleri uluslararası öğrenciler için dil dersleri sunmaktadır; bu sadece okul için değil, aynı zamanda öğrencilerin sınıf dışında iletişimi için de faydalı olmaktadır.

Küba Üniversiteleri Fiyatları Ne Kadardır?

Küba’da üniversite ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Marta Abreu Las Villas Üniversitesi: Üniversitenin lisans programlarının ücreti 23.500, yüksek lisans programlarının ücreti 4.500 ve doktora programlarının ücreti ise 6.500 dolardır. Ücretler tüm eğitim programı için belirlenen ücretlerdir.
 • Havana Üniversitesi: Havana Üniversitesinin lisans programlarının tüm ücreti 28.200 dolardır.
 • Holguin Üniversitesi: Holguin Üniversitesi Küba’daki en ucuz üniversitedir. Yıllık lisans öğretim ücreti 1.000 dolardır.
 • Havana Jose Antonio Echeverria Teknoloji Üniversitesi: Üniversitenin lisans programlarının tüm ücreti, 28.200 dolardır, bu miktar her yıl için farklı ödemeler halinde tamamlanmaktadır.
 • Havana Tıp Bilimleri Üniversitesi: Havana’nın en iyi tıp okullarından biri olan Havana Tıp Bilimleri Üniversitesinin yıllık öğrenim ücretleri 20.000 ile 40.000 Dolar arasında değişmektedir.

Küba’da Üniversite Öğrencisinin Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

Küba’da üniversite öğrencileri için yaşam maliyetleri oldukça makul seviyededir. Küba’yı birçok ülkeden öğrenciler iyi bir eğitim ve sağlık sistemine sahip olmasından dolayı tercih etmektedir. Küba’nın ulusal parası pesodur ancak ülkede Dolar da çok fazla kullanılmaktadır.

Küba ucuz bir ülkedir. Küba’da ortalama bir öğle yemeği ücreti 5 dolar, ulaşım ücreti 1 dolar, 1 fincan kahve 1 dolar, 1+1 dairenin aylık kirası 115 dolar, aylık internet faturası 155 dolar, kırmızı etin kilosu 7,32 dolar, 1 litre süt 2,21 Dolar ve 1 kilo domates 1,58 dolardır.

Küba’da bir öğrencinin ortalama aylık gideri 500 Dolar civarındadır. Küba yaşam maliyetleri oldukça uygundur. Yurt dışından gelen öğrenciler Küba’da okurken rahat bir şekilde geçinebilmektedir.

Küba’da Üniversite Okumak için Gerekenler Nelerdir?

Küba’da üniversite okumak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Küba üniversitesinden alınan kabul mektubu
 • Lise ya da lisans diploması
 • Küba öğrenci vizesi
 • Küba seyahat sağlık sigortası
 • İspanyolca dil yeterliliği

Küba’da üniversite okuyabilmek için, İspanyolca dilini konuşamayan öğrencilerin 1 yıllık yoğun İspanyolca kursuna kayıt olmaları gerekmektedir. Yabancı öğrenciler zorunlu İspanyolca dersleri almaktadır. Hazırlık sınıflarında da İspanyolca dersleri verilmektedir.

Küba için Üniversite Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Küba’da bir üniversiteye gitmeden önce ilk olarak öğrenci vizesi almak gerekmektedir. Öğrenci vizesini almak için pasaport, vize başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf, üniversiteden kabul mektubu, üniversiteden ödeme yapıldığına dair dekont, lise ya da üniversite diplomalarının kopyası, sponsor mektubu, son 3 aylık banka hesap dökümü, uçuş rezervasyonu ve aşı kartı evrakları tamamlanarak, Ankara Küba Büyükelçiliğine şahsen ya da posta yolu ile evraklar teslim edilmelidir.

Vizem.net Küba’da üniversite eğitimi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur. Küba öğrenci vizesi için gerekli evraklar için Vizem.net uzmanlarından yardım alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: