Küba Çalışma İzni

2023'te Küba Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Küba’da yabancılar için iş imkanlarının, Küba’da yer alan neredeyse tüm işler için eleman alımının devlet tarafından yapılması nedeniyle, kıyasla düşük olduğu görülebilmektedir. Küba’da yabancıların turizm sektöründe, mesleki tecrübe aranan işlerde ya da yüksek düzeyde vasıflı eleman aranan işlerde istihdam edilmesi daha kolay olmaktadır.

Küba’da biyoteknoloji ve ilaç sektörünün son dönemlerde gelişmekte olması, bu sektörlerin devlet tarafından desteklenmesine ve vasıflı işçiler için Küba’da iş imkanları açısından artış göstermesine neden olmuştur. Küba’da çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşı kişilerin, mesleklerine uygun türde çalışma iznine başvuruda bulunmaları ve başvurudan önce Küba’da yer alan bir işverenden işe kabul edilmiş olmaları gerekmektedir.

Vizem.net, Küba’da faaliyet gösteren bir firmadan iş teklifi alan ya da Küba’da iş kurmak isteyen kişilerin vize ve çalışma izni başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Küba Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Küba çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Küba D-1 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen ve teknik, bilimsel ya da başka bir uzmanlık alanında vasıflı olan kişilere verilen çalışma vizesi türüdür.
 • Küba D-2 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen öğrencilere ve bilim insanlarına verilen çalışma vizesi türüdür.
 • Küba D-3 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen sanatçılara verilen çalışma vizesi türüdür.
 • Küba D-4 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen sporculara verilen çalışma vizesi türüdür.
 • Küba D-5 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen iltica eden kişilere ve göçmenlere verilen çalışma vizesi türüdür.
 • Küba D-6 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen gazetecilere verilen çalışma vizesi türüdür.
 • Küba D-7 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen tüccarlara ve iş insanlarına verilen çalışma vizesi türüdür.
 • Küba D-8 vizesi: Küba’da çalışmak isteyen din görevlilerine verilen çalışma vizesi türüdür.

Küba’ya ülkede çalışmak amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin, Küba vize türleri içerisinden mesleki durumlarına uygun olan vizeye başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Küba Çalışma İzni için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba çalışma izni için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • İş sözleşmesi: Küba çalışma iznine başvuruda bulunmak isteyen kişinin Küba’da yer alan bir işveren ile imzaladığı iş sözleşmesi belgesinin başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Küba çalışma iznine başvuran kişi adına düzenlenmiş, Küba’da geçerliliği bulunan, Küba’da bulunması planlanan tüm süreyi kapsayan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi çalışma izni başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Doğum belgesi: Küba çalışma iznine başvuran kişiye ait doğum belgesinin Küba çalışma izni başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Küba çalışma iznine başvuran kişinin sağlık durumunun elverişli olduğunu gösteren ve son 6 ay içerisinde düzenlenmiş bir sağlık raporu sunulmalıdır.
 • Göğüs filmi ve kan testi: Küba çalışma iznine başvuran kişinin HIV virüsünü taşımadığını göstermek amacıyla güncel tarihli göğüs filmi ve kan testi belgelerini çalışma izni başvurusunda ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Eğitim belgeleri: Küba çalışma iznine başvuran kişinin eğitim durumunu belirten diploma ve eğitim kurumlarından alınabilecek referans mektubu gibi eğitim belgeleri çalışma izni başvurusunda ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Biyometrik fotoğraf: Küba çalışma iznine başvuran kişiye ait, biyometrik standartlara uygun, kişinin yüzünün net bir biçimde görünür olduğu ve son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf çalışma izni başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Pasaport: Küba çalışma izni başvurusunda bulunan kişiye ait, planlanan Küba seyahatinin bitiş tarihinin ardından 2 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaport ve bu pasaportun tüm sayfalarının fotokopileri çalışma izni başvurusu için ibraz edilmelidir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Küba çalışma izni başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken Küba çalışma izni başvuru harcının ödendiğini gösteren dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Onay belgesi: Küba çalışma izni başvurusunda bulunacak kişinin, Küba dış temsilciliğinde yer alan kişinin mesleğine uygun ofisten alınmış ve kişinin Küba çalışma iznine başvuruda bulunmaya uygun olduğunu gösteren onay belgesi vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Sabıka kaydı belgeleri: Küba çalışma izni başvurusunda bulunacak kişi için son 3 ay içerisinde düzenlenmiş olan sabıka kaydı belgesinin başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Küba çalışma izni başvuru formu: Küba çalışma izni başvuru formu, başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde online ortamda doldurulmalı ve çıktı alınarak ıslak imzalı bir şekilde başvuru dosyasına eklenmelidir. Küba çalışma izni başvuru formu, ilgili dış temsilcilik ile iletişime geçilerek edinilebilir.

Küba çalışma izni için gerekli evraklar, kişinin başvuruda bulunduğu çalışma izni türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Küba Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Küba çalışma vizesi, uzun süreli (D tipi) bir vize olarak sınıflandırıldığı için bu vize türüne başvuruda bulunmak isteyen kişilerin Ankara Küba Büyükelçiliğine şahsen müracaat etmesi ya da kargo yoluyla başvuru yapması gerekmektedir. Ankara Küba Büyükelçiliğine şahsen yapılacak Küba çalışma vizesi başvuruları için randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır; kurumun çalışma saatleri içerisinde başvuru yapmak mümkündür. Ankara Küba Büyükelçiliğine kargo ile yapılacak başvurularda ise vize başvuru ücretine ek olarak bir ücret ödenmesi de gerekmektedir.

Küba Çalışma İzni Ücreti Ne Kadardır?

Küba çalışma izni ücreti, kişinin başvuruda bulunduğu D tipi (uzun süreli) Küba vizesi türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Güncel olarak uygulanan Küba çalışma vizesi ücretlerini öğrenmek için Küba dış temsilciliği ile iletişime geçilmesi önerilmektedir. Küba dış temsilciliği, çalışma izni ücretinin ödemesi için sadece banka havalesi kabul etmektedir.

Küba’da Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Küba çalışma izni, uzun süreli Küba vizesi başvurusu grubunda incelenmektedir ve ortalama 30 gün içerisinde çıkmaktadır.

Küba’da İşçi Hakları Nasıldır?

Küba’da işçi hakları, Küba İş Kanunu’na göre belirlenmekte ve düzenlenmektedir. Küba İş Kanunu’na göre Küba’da çalışan işçilerin; doğum izni ve tatil hakkı bulunmaktadır. İşçilerin Küba çalışma saatleri haftalık en fazla 44 saat olarak belirlenmiştir. Küba İş Kanunu içerisinde işçilerin sendika hakları, işsizlik hakları, emeklilik hakları ve iş alanında güvenlik konuları için de düzenlemeler bulunmaktadır. Küba’da çalışanlar için sağlık hizmetleri, emekli maaşları, maluliyet ödenekleri ve ebeveynlik izinlerinin tümü devlet garantisi altındadır.

Sık Sorulan Sorular

Küba’da çalışmak ve ilgili çalışma izinleri ile ilgili merkezimize en sık iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Küba Çalışma İzni Almak için Dil Şartı Aranır Mı?

Küba çalışma izni almak için dil şartı, başvuru şartları ve evrakları arasında yer almamaktadır. Küba çalışma izni başvuru sürecinde dil şartı aranmamasına rağmen yabancıların Küba’da ancak uluslararası şirketlerde ve turizm sektöründe istihdam edilebilmesi nedeniyle, Küba’da iş bulmak için İngilizce ve İspanyolca dillerini bilmek önem taşımaktadır.

Küba’da Öğrenciler için Çalışma İzni Verilir Mi?

Evet, Küba’da öğrenciler için çalışma izni verilmektedir.

Küba’ya Küba öğrenci vizesi ile seyahat eden öğrencilerin, yarı zamanlı işlerde haftalık 20 saat çalışma hakları bulunmaktadır ve öğrenciler haftada en fazla 35 saate kadar çalışabilmektedir.

Küba’da eğitim gördüğü süre içerisinde çalışmak isteyen öğrenciler; okul kantini, kütüphane ya da kafeterya gibi eğitim kurumuyla ilişkili yerlerde iş bulma imkanına sahiptir. Küba’da eğitim gördüğü süre içerisinde çalışmak isteyen öğrenciler aynı zamanda okulla ilişkisi olmayan gazete dağıtımı, bahçecilik ya da garsonluk gibi çeşitli işlerde de çalışabilmektedir.

Küba Turist Kartı ile Küba’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Küba turist kartı ile Küba’da çalışmak mümkün değildir.

Küba’ya turizm amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin Küba turist vizesi, çalışmak amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin ise mesleklerine uygun olan Küba çalışma vizesi türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yabancılar için Küba’da İş İmkanları Nasıldır?

Yabancılar için Küba’da iş imkanlarının diğer ülkelere kıyasla az olduğu görülebilmektedir.

Küba’da birçok sektörde iş pozisyonları devlet tarafından doldurulmaktadır ve bu nedenle iş imkanları kısıtlıdır. Son yıllarda Küba ekonomisinin özelleştiriliyor olması Küba iş imkanlarının artmasına neden olmaktadır. Küba’da güncel olarak kullanılan iki farklı döviz türünün olması da Küba’da iş imkanlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Küba’da çalışmak isteyen kişilerin, Küba’da aktif olarak işçi alımı yapan turizm, ilaç sektörü ve biyoteknoloji gibi alanlar için Küba iş ilanları takibi yapmaları önerilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: