Küba'da Yatırım Fırsatları

2023'te Küba'da Ev Fiyatları ve Kiraları Nasıldır?

2022 yılında Küba’da ev fiyatları ve kiralar evin konumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Küba’da ev fiyatları daha az yerleşim olan bölgelerde 5.000 ve 25.000 Küba pezosu arasında ve daha çok yerleşim olan merkezi, turistik veya sahil bölgelerde 50.000 ve 1 milyon Küba pezosu arasında değişmektedir.

Küba’da şehir merkezinde bulunan tek yatak odalı bir dairenin ortalama aylık kirası 406.25 Dolar iken merkez dışındaki bölgelerde ortalama 230 dolardır. Küba’da şehir merkezinde bulunan 3 yatak odalı bir dairenin ortalama aylık kirası 1,268.25 Dolar ve merkez dışındaki bölgelerde ortalama olarak 445 dolardır.

Küba kiralık evler Türkiye’ye kıyasla %128.9 daha yüksek, Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslandığında %64.17 daha düşüktür. Küba’da ev ve kira fiyatları göz önüne alındığında en pahalı şehirler Güines, Santiago de Cuba ve Havana’dır.

Küba Evleri Nasıldır?

Küba Evleri Nasıldır?
Küba Evleri Nasıldır?

Küba’da evler genellikle alçak ve tek katlıdır. Küba’da tek katlı evlerin çatıları ağır ve kırmızı renkte İspanyol kiremitleri ile döşenmiştir. Küba’da 2 ya da 3 katlı evlerin sayısı oldukça azdır. Küba’da evler genellikle taştan veya kaba çimentodan yapılmaktadır.

Küba’da zengin bölgelerde evlerin tavanları yüksektir ve mermer ile kaplıdır, fakir bölgelerde ise zeminler tuğladan oluşmaktadır. Küba’da evler her zaman caddedeki dükkanlar ile aynı hizada olmak zorundadır. Küba mimarisi tarih boyunca Barok, Art Deco gibi birçok sanat akımının etkisinde kalmıştır ve bu etki ülkenin birçok yanında kendini göstermektedir. Küba’da bulunan evler geleneksel ve kraliyet süslemelerinin izlerini taşımakta, Küba’nın tropikal havasının özelliklerini yansıtmaktadır.

Küba’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Küba’da ev kiraları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Oda sayısıŞehir merkezindeŞehir dışında
Tek yatak odalı daire471.43 dolar254.29 dolar
2 yatak odalı daire2.188 dolar662 dolar
3 yatak odalı daire2.465 dolar764 dolar

Küba’da kiralık ev fiyatları evin bulunduğu bölgeye, konumuna, merkeze yakınlığına, sahil şeridine yakınlığına ya da evin sahip olduğu özelliklere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Küba Ev Kiralama Siteleri Nelerdir?

Küba ev kiralama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Cuba-Junky (Akıllı telefon uygulaması bulunmaktadır.)
 • Casa Havana Particular
 • Cuba Booking Room
 • Cubaccommodation
 • Cuba Property Sales

Küba’da Casa Particular Kiralama Nedir?

Küba'da Casa Particular Kiralama
Küba'da Casa Particular Kiralama

Küba’da casa particular kiralama, kişinin bir ailenin oda veya dairelerini kiraladığı konaklama şeklidir ve ülke genelinde çok yaygındır. Küba’da kalacak kişi Küba casa konaklama seçeneğiyle yerel halkla yakından kaynaşabilmekte ve ekonomik olarak tasarruf edebilmektedir.

Küba casa particular rezervasyon yapılan casa türüne bağlı olarak oda ve kahvaltı ya da tatil kiralaması olarak çeşitli kiralama seçeneklerine sahiptir. Küba’da bazı casa particular kiralama seçenekleri ek bir ücret karşılığında kahvaltı ve diğer yemek hizmetlerini sağlayabilmektedir. Küba’da kalınan yere bağlı olarak casa particular konaklamada temel olarak bir yatak, klima ve banyo; ekstra olarak balkon, oturma odaları ve mutfak bulunmaktadır.

Casa Particular online olarak internet üzerinden ya da casa particular sahiplerine direkt başvurarak kiralanabilmektedir. Küba’da casa kiralamak diğer konaklama seçeneklerine kıyasla oldukça uygundur. Küba’da casa particular kiralayacak olan biri yaklaşık olarak 15 ABD doları ödemektedir. Küba’da ortak banyolu bir odası olan casa particular daha ucuza kiralanabilmektedir.

Küba Casa Particular Fiyatları Ne Kadardır?

Küba Casa Particular fiyatları bulunduğu şehre ve casa particuların özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Havana’daki casa particular fiyatları ortalama 300 Türk lirası, Santiago de Cuba’da 400 Türk lirası ve Trinidad’da 500 Türk lirasıdır.

Küba’da Ev Sahibi Olmak Mümkün Müdür?

Küba'da Ev Sahibi Olmak Mümkün Müdür?
Küba'da Ev Sahibi Olmak Mümkün Müdür?

Evet, Küba’da ev sahibi olmak mümkündür fakat bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Ülke dışından Küba’ya gelen yabancı kişiler Küba’da 3 şekilde ev satın alabilmektedir. Küba’da ev almak için kişinin bir Küba vatandaşı ile evli olması, Küba’da varsa bir akrabası adına ev alması veya başka bir yabancıdan ev satın alması gerekmektedir.

Kişi Küba’daki bir banka aracılığıyla sadece nakit olarak ödeme yapabilmektedir. Küba’da satıcı ve alıcı, mülk fiyatının %4’ü kadar vergi ödemek zorundadır. Kişi satın alacağı evi seçtikten sonra Konut Enstitü Ofisi tarafından değerlendirmeye alınarak ofis tarafından bilgilendirmektedir, değerlendirme sonuçlandıktan sonra evi alacak kişi ve satıcı noter aracılığıyla mülk devrini gerçekleştirmektedir. Belirtilen şartlar yerine getirildikten sonra yabancı bir kişi için Küba’da ev almak bir seçenek olabilmektir.

Küba Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Küba satılık ev fiyatları aşağıda tabloda verilmiştir.

Oda sayısıŞehir merkeziŞehir dışı
2 oda 2 banyo145.000 Euro60.000 Euro
1 oda 1 banyo280.000 Euro25.720 Euro
3 oda 2 banyo234.000 Euro66.600 Euro
3 oda 1 banyo225.000 Euro56.200 Euro

Küba’da satılık ev fiyatları evin kaç odalı veya kaç metrekare alana sahip olduğu gibi özelliklerinin yanı sıra evin konumuna, şehir içinde ya da dışında olmasına veya denize yakınlığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Küba’da Satılık Villa Fiyatları Ne Kadardır?

Küba’da satılık villa fiyatları mülkün bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Küba Lisboa’da bulunan 4 yatak odalı ve 3 banyolu 189 metrekarelik bir villa ortalama 565.000 Euro’ya, Beja bölgesinde bulunan 4 yatak odalı ve 4 banyolu 276 metrekarelik bir villa ortalama 208.00 Euro’ya satılmaktadır. Küba’da satılan villanın bulunduğu konum, fiyatı oldukça etkilemektedir.

Küba Satılık Emlak Siteleri Nelerdir?

Küba satılık emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Properstar
 • Zillow
 • CasaSapo
 • SothebysRealty
 • Kyero
 • DetrasDeLaFachada

Küba’da Ev Alarak Oturum İzni Alınır Mı?

Küba’da ev alarak oturum izni almak için kişinin bir Küba vatandaşı ile evli olması veya Küba vatandaşı ile akrabalığı olması gerekmektedir.

Küba’da sadece ev alınarak doğrudan oturum izni verilmemektedir. Kişinin Küba kalıcı oturum izni alabilmesi için belirtilen şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Küba Ev Satın Alana Vatandaşlık Verir Mi?

Hayır, Küba’da ev satın alan kişiye vatandaşlık verilmemektedir.

Küba’da yalnızca kalıcı oturum iznine sahip olan ve 5 yıllık süre ile Küba’da yaşayan kişilere ya da bir Küba vatandaşı ile evli olan ve 2 yıllık süre ile burada yaşayan kişilere vatandaşlık başvuru hakkı tanınmaktadır. Küba’da Küba vatandaşlık şartları yerine getirilmediği takdirde vatandaşlık hakkı verilmemektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: