Küba Vatandaşlığı

2023'te Küba Vatandaşlık Şartları ve Gerekli Prosedürler

Küba’da, 2019 Anayasası 34. madde ve 1944 tarihli ve 358 sayılı kararname uyarınca doğum yolu ile veya yurttaşlığa kabul yolu ile vatandaşlık verilmektedir. Küba’da vatandaşlık başvuruları Göç ve Yabancılar Müdürlüğü tarafından alınarak değerlendirilmektedir.

Küba vatandaşlığı geçmişte yalnızca doğum yolu ile elde edilmekte olup, 2019 yılında yapılan anayasa değişikliği itibariyle yurttaşlığa kabul yolu ile de elde edilmektedir.

Küba Vatandaşı Olmak Zor Mudur?

Küba vatandaşı olmak, birçok kaynakta belirtilenin aksine 2019 yılında gerçekleştirilen anayasa değişikliğinden itibaren mümkündür ancak Küba yurttaşlığına geçiş kolay bir süreç değildir. Küba anayasasına göre Küba vatandaşları ile Küba vatandaşlığına sonradan geçiş yapan kişiler eşit sayılmaktadır ancak Küba’da vatandaşlık hakkı yerine genellikle kalıcı oturum statüsü verilmektedir.

Küba’da kalıcı oturum statüsü elde eden vatandaşlar, Küba vatandaşları ile kanun önünde eşit haklara sahip olmakla beraber, yalnızca oy kullanma hakkına ve politika hayatına dahil olma seçeneğine sahip değildir. Küba’da yabancı vatandaşların genel kanısı, vatandaşlık başvuru sürecini başlatmak yerine kalıcı oturum statüsüne sahip olmanın daha tercih edilebilir bir seçenek olduğudur.

Küba Vatandaşlığı Hangi Yollarla Alınabilir?

Küba vatandaşlığı alma yolları aşağıda verilmiştir.

  • Doğum yolu ile Küba vatandaşlığı
  • Yurttaşlığa kabul yoluyla Küba vatandaşlığı

Doğum Yoluyla Küba Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Küba Vatandaşlığı Başvuru Formu
Küba Vatandaşlığı Başvuru Formu

Doğum yoluyla Küba vatandaşlığı 2019 Anayasası’nın 34. maddesi uyarınca kendi ülkesine veya uluslararası organizasyonlara hizmet etmek için Küba’da bulunan yabancı vatandaşların çocukları hariç Küba’da doğan kişilere, Küba hükümetinin hizmeti altında olup yurt dışında doğan kişilere, Küba vatandaşı ebeveynlerin yurt dışında doğan çocuklarına veya Küba’da doğan ancak Küba vatandaşlığını kaybeden ebeveynlerin yurt dışında doğan çocuklarına verilmektedir.

Küba’da Doğan Bebek Küba Vatandaşı Olur Mu?

Hayır, anne veya babasından en az birisi küba vatandaşı olmayıp Küba’da doğan bebekler Küba vatandaşlığı alamaz.

Yurttaşlığa Kabul Yoluyla Küba Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Küba Vatandaşlığı Kimliği
Küba Vatandaşlığı Kimliği

Yurttaşlığa kabul yoluyla Küba vatandaşı olma şartları aşağıda verilmiştir.

  • Küba’da kalıcı oturum statüsü ile 5 yıl ikamet etmek gerekmektedir.
  • Küba vatandaşı ile evli olan veya Küba’da çocuk sahibi olan kişilerin kalıcı oturum statüsü ile Küba’da 2 yıl ikamet etmeleri gerekmektedir.
  • İspanyolca dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir.
  • Küba vatandaşlık sınavını geçmek gerekmektedir.
  • Küba vatandaşlık yemini etmek gerekmektedir.

Kübalı Biriyle Evlenmek Küba Vatandaşlığı Verir Mi?

Hayır, Kübalı biriyle evlenerek doğrudan vatandaşlık hakkı elde edilmemektedir. Kübalı biriyle evlenenlerin kalıcı oturum statüsü ile Küba’da ikamet etmeleri gereken süre daha kısa (2 yıl) tutulmuştur. Küba vatandaşı ile evlenen birinin dil yeterliliği, vatandaşlık sınavı, vatandaşlık yemini gibi şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Küba Ev Alana Vatandaşlık Verir Mi?

Hayır, Küba’da ev alarak vatandaşlık elde edilmemektedir.

Küba’ya Yerleşerek Küba Vatandaşı Olunur Mu?

Küba’ya yerleşerek Küba vatandaşı olmak için, kalıcı oturum izni ile ülkede 5 sene boyunca ikamet etmek gerekmektedir.

Küba’da kalıcı oturum izni ile ikamet eden yabancı vatandaşların, oy verme ve pasaport edinme haricinde Küba vatandaşları ile aynı hakları bulunmaktadır. Küba’ya yerleşmek için çoğu durumda vatandaşlığa geçiş yerine, kalıcı oturum statüsü ile ülkede ikamet etmeye devam edilmektedir.

Küba Vatandaşı Nasıl Olunur?

Anne veya babası Küba vatandaşı olup yurt dışında doğan kişilerin; doğdukları ülkeden alınmış Küba’ya vizesi ile beraber pasaport, nüfus müdürlüğünden ya da Yurt Dışında Yaşayan Kübalılar Nüfus Dairesi’nden alınmış kimlik kartı veya doğum kaydı ve başvuru sahibinin konaklama ve geçimini sağlamak için yeminli beyanda bulunacak referans sunması gerekmektedir. Yurt dışında doğup Küba vatandaşlığı almak isteyenlerin başvuruları Küba Göçmenlik ve Yabancılar Müdürlüğü’ne teslim edilmektedir.

Küba vatandaşlığını yurttaşlığa kabul yoluyla almak isteyenlerin, gerekli şartlar sağlandığında Küba Göçmenlik ve Yabancılar Müdürlüğü’ne başvuru yaparak Küba vatandaşlık ücreti ödemeleri, gerekli sınavlardan geçmeleri ve vatandaşlık yemini etmeleri gerekmektedir.

Küba Vatandaşlığına Geçmek Hangi Hakları Sağlar?

Küba vatandaşlığına geçmek aşağıdaki hakları sağlamaktadır.

  • Küba’da devlet eğitimine ücretsiz ve tam erişim sağlanmaktadır.
  • Küba’da sağlık sisteminden ücretsiz yararlanma hakkı bulunmaktadır.
  • Küba’da kanun önünde doğuştan vatandaş olan biri ile aynı haklara sahip olunmaktadır.

Küba vatandaşlarının hakları ile sonradan vatandaşlık kazanan kişilerin hakları aynıdır. Küba’da yaşam hakları tüm Küba vatandaşları için eşit olup bunlar yaşama, güvenlik, barış, eğitim, sağlık, kültür, spor gibi haklardır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: