Küba Öğrenci Vizesi

Küba Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Küba’da eğitim almak isteyen kişilerin alması gereken vize türü Küba öğrenci vizesidir. Küba öğrenci vizesine sahip olan kişiler, Küba’da dil eğitimi veya üniversite eğitimi alabilmektedir ve bilimsel araştırma yapabilmektedir. Küba’da üniversite okumak isteyen kişilerin Küba’da bulunan üniversitelerden kabul mektubu alması gerekmektedir.

Küba eğitim sistemi bünyesinde dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen uluslararası öğrenciler bulunmaktadır. Küba’da eğitim almak isteyen Türk vatandaşlarının Küba vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Vizem.net Küba’da okumak isteyen öğrenci adayları için okul kaydından vize başvurusuna dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Küba’da Okumak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Küba’da okumak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Küba’da lisans eğitimi almak isteyen kişilerin 25 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Küba’da bulunan eğitim kurumlarından kabul mektubu alınması gerekmektedir.
 • Küba’da alınacak eğitim seviyesinin bir alt düzeyine ait diploma sahibi olunması gerekmektedir.
 • Herhangi bir sağlık sorunu taşımamak gerekmektedir.
 • Küba’da sanat, müzik ve tiyatro branşlarında eğitim almak isteyen kişilerin her yıl ağustos ayının son haftasında gerçekleşen yeterlilik testine girmesi ve geçmesi gerekmektedir.

Küba Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Küba öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Küba öğrenci vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından doldurulan ve imzalanan vize başvuru formundaki bilgilerle diğer başvuru evraklarında yer alan bilgilerin uyumlu ve tutarlı olması gerekmektedir.
 • Küba eğitim kurumu kabul mektubu: Küba’da okumak için öğrenci vizesine başvuru yapan kişi adına Küba’daki eğitim kurumları tarafından düzenlenmiş kabul mektubunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Eğitim ücreti dekontu: Küba’da kabul alınan eğitim programına ait eğitim ücretinin ödendiğini gösteren dekontun sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait pasaportun en az 6 ay daha geçerlilik süresinin olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35x45 mm ölçülerinde 2 adet fotoğrafın Küba öğrenci vizesi başvurusu için verilmesi gerekmektedir.
 • Diplomalar: Küba’da eğitim alacak kişinin geçmişte sahip olduğu diplomalara ait fotokopilerin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Finans planı: Vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabına ait son 3 aya yönelik hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanının sunulması gerekmektedir.
 • Burs veya sponsor belgesi: Küba’da eğitim alacak kişiye verilecek burs veya sponsor desteğini kanıtlayacak belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Sponsora ait belgeler: Küba’da eğitim alacak kişiye hibe, burs ya da sponsor desteği sağlayacak kişiye ya da kuruma ait tanımlayıcı belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşımı kanıtlayıcı belgeler: Eğitim için Küba’ya planlanan uçak seyahatine dair bilet veya rezervasyonların ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Aşı kartı: Vize başvuru sahibinin yaygın hastalıklara karşı aşılandığını gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Küba öğrenci vizesi başvurusu için gerekli evraklar, eğitim programına ve süresine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Küba Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Küba öğrenci vize başvurusu, Ankara Küba Büyükelçiliği’ne şahsen veya evrakların kargo yoluyla gönderilmesi yoluyla yapılmaktadır. Ankara Küba Büyükelçiliği üzerinden vize başvurusu yapacak kişilerin randevu almasına gerek yoktur.

Şahsen vize başvurusu yapacak kişilerin Küba Büyükelçiliği çalışma saatleri içerisinde elden evrak teslimi yapması yeterli olmaktadır. Kargo yoluyla yapılan vize başvurularında Küba Büyükelçiliği vize harcı dışında ek bir ödeme talep etmektedir.

Küba Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Küba öğrenci vizesi başvuru ücretleri, Ankara Küba Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir ve güncellenmektedir. Küba öğrenci vizesi güncel ücretleri için Küba Büyükelçiliği ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Ankara Küba Büyükelçiliği yalnızca banka havalesi ile yapılan ödemeleri kabul etmektedir.

Küba Öğrenci Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Küba öğrenci vize başvurusu ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Küba’da Öğrencilerin Çalışma İzni Var Mıdır?

Evet, Küba’da öğrencilerin çalışma izni bulunmaktadır. Küba’da öğrencilerin yarı zamanlı olarak çalışmasına imkan verilmektedir.

Küba’daki uluslararası öğrencilerin çalışacağı iş türleri, sahip olunan beceri, uzmanlık ve okunan bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Küba’daki üniversitelerin kampüslerinde bulunan kafeterya, kütüphane, yemekhane ve ofis gibi yerlerde yarı zamanlı öğrenci çalışma imkanları fazladır.

Küba’da öğrenciler haftada en fazla 20 saat çalışabilmektedir. Küba’da tam zamanlı olarak çalışabilmek için Küba çalışma izni sahibi olunması gerekmektedir. Küba çalışma izni alabilmek için Küba’da bulunan işyerlerinden çalışma belgesi alınmalıdır.

Küba Turist Kartı Öğrenci Vizesine Çevrilebilir Mi?

Küba turist kartı ile Küba’ya turist olarak giden kişiler, Küba’daki ikamet süresi 4 haftayı geçtiğinde eğitim için kayıt olunan kurumdan alınan belgeler ile Küba öğrenci vizesi alabilmektedir.

Küba’da Öğrenciler için Yaşam Masrafları Nasıldır?

Küba’da öğrenciler için aylık bazda konaklama ortalama 200- 250 Euro, faturalar ortalama 50- 55 Euro, mutfak harcamaları ortalama 70- 80 Euro ve eğitim masrafları ortalama 40- 45 Euro tutmaktadır.

Küba’daki yaşam masrafları kişinin ihtiyaçlarına ve bulunulan şehre göre değişmektedir. Konaklama, yeme içme, faturalar, ulaşım ve eğlence gibi alanlarda yapılan masraflar kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Küba’da yaşam diğer Latin Amerika ülkelerine benzer bir şekilde seyretmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: