Lüksemburg C Tipi Vize

Lüksemburg Kısa Süreli (C Tipi) Vize Nedir Nasıl Alınır?

Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize, Lüksemburg’a yapılacak 90 günden kısa süreli seyahatler için alınması gereken bir Schengen vizesi türüdür. Avrupa Birliği ülke vatandaşı olmayan ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan kişilerin, kısa süreli Lüksemburg ziyaretlerinde C tipi vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize, Lüksemburg’a turistik gezi, aile veya arkadaş ziyareti, balayı, ticari faaliyet, transit geçiş veya kısa süreli eğitim gibi amaçlarla gitmek isteyen kişilerin başvurusu üzerine verilmektedir. Lüksemburg C tipi vize sahiplerinin, 180 günlük dönemde 90 günü aşmamak koşulu ile Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkı bulunmaktadır. Lüksemburg’da 90 günden daha uzun bir süre için kalmak isteyen kişilerin kısa süreli (C tipi) vizeye değil, Lüksemburg uzun dönem (D tipi) vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Lüksemburg Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lüksemburg turistik vize
 • Lüksemburg balayı vizesi
 • Lüksemburg aile veya arkadaş ziyareti vizesi
 • Lüksemburg transit vize
 • Lüksemburg ticari vize
 • Lüksemburg konferans, sportif ve kültürel etkinlik vizesi
 • Lüksemburg eğitim ve araştırma vizesi
 • Lüksemburg tır şoförü vizesi

Lüksemburg C Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuran kişinin son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 adet karşılıklı boş sayfa içeren ve talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaportun, kimlik bilgilerinin bulunduğu, daha önce alınmış vizelerin bulunduğu ve işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopilerinin sunulacak belgeler arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, Uluslararası Sivil Havacılık kurallarına uygun, 25 mm ve 35 mm boyutlarında ve arka fonu beyaz biyometrik fotoğrafın vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize başvuru formu: Standart bir Schengen vizesi formu özelliklerini taşıyan Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize başvuru formunun, başvuran kişi tarafından dikkatli ve eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize talep dilekçesi: Lüksemburg kısa süreli vize talep dilekçesi, başvuran kişi tarafından resmi bir dilde ve Lüksemburg Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Vize talep dilekçesinde, seyahat amacının ve planının, açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Vize başvurusunda, başvuru sahibine ait güncel ikametgah belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Kısa süreli vize başvurusunda bulunan kişiye ait, yerleşim yeri ve aile bilgilerini içeren, nüfus kayıt örneği belgesinin alınması gerekmektedir.
 • Lüksemburg seyahat planı: Uçak biletlerinin yanı sıra, başvuran kişinin adına düzenlenmiş seyahat rezervasyonları sunulacak evraklar arasındadır. Kısa süreli vize başvurusu için iptal edilebilir rezervasyonların yapılması önerilmektedir.
 • Maddi yeterliliğe dair kanıt: Vize başvuru sahibinin, Lüksemburg’da kendi masraflarını karşılayabileceğine dair, son 3 aya ait banka hesap dökümü veya maaş bordrosu gibi evrakların beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Lüksemburg seyahat sağlık sigortası: Sigorta poliçesinin, başvuran kişinin adına ve tüm seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde satın alınmış olması gerekmektedir. Schengen ülkelerinde geçerli olması gereken seyahat sağlık sigortasının; hastane bakımı, yatarak tedavi, acil tedavi hizmetleri ve ülkeye geri dönüş masraflarını kapsayacak şekilde, en az 30.000 Euro teminatlı olarak düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Ülkeye geri dönüşü kanıtlayan belge: Lüksemburg’a seyahat edecek kişinin, seyahatin sonlanmasından sonra ülkesine geri döneceğini kanıtlar nitelikte; işveren beyanı, iş sözleşmeleri, başvuran kişinin kendi ülkesinde çalıştığını, eğitim aldığını, eğitim alan çocuğu bulunduğunu veya gayrimenkul sahibi olduğunu gösteren belgelerin randevu esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Talep edilen Lüksemburg kısa süreli vize türüne göre istenen belgeler değişebilmektedir ve hangi vize türüne başvuruluyorsa o türe uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. Yukarıda tüm Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize türleri için istenen belgeler listelenmiştir.

C Tipi Vize Lüksemburg Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize başvuru formu çevrimiçi olarak veya basılı şekilde doldurulabilir. Başvuru formundaki tüm bilgilerin eksiksiz, doğru ve güncel olması gerekmektedir, aksi takdirde yapılan vize başvurusunun reddedilme olasılığı bulunmaktadır.

Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize başvuru formunda doldurulması gereken bilgiler; başvuru sahibinin kimlik, iletişim, meslek ve pasaport bilgileri, işverenin ve çalışılan yerin adres ve telefon bilgisi, seyahat amacı, Lüksemburg’a davet eden kişinin veya kuruluşun ismi, adresi ve iletişim bilgileri, konaklanacak yerin ismi, seyahat harcamalarının karşılanma şekli, varsa yasal vasinin kimlik ve iletişim bilgileri ve son olarak varsa Lüksemburg’da yaşayan aile üyesinin kimlik bilgileridir.

Son sayfasında yer alan bilgilerin dikkatli bir şekilde okunması gereken Lüksemburg vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Başvuru formuna yazılan kimlik bilgilerinin, pasaport bilgileriyle aynı olması önem taşımaktadır.

Lüksemburg C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lüksemburg C tipi vize başvurusu için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 1. Talep edilen Lüksemburg C tipi vize türüne göre, pasaport, biyometrik fotoğraf, mali duruma dair kanıt ve konaklama belgesi gibi gerekli evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 2. Lüksemburg C tipi vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulması ve çıktısı alınarak ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.
 3. Başvuru sahibinin ikamet ettiği konuma göre, ilgili vize başvuru merkezi belirlenip, online olarak veya telefonla randevu alınmalıdır. Randevu alındıktan sonra randevu mektubu ve randevu onay e-postası başvuran kişiye ulaşır. Grup veya aile olarak vizeye başvuruluyorsa, her üye için ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir.
 4. Vize randevusu tarihinde, gerekli evraklarla birlikte vize başvuru merkezine şahsen gidilmesi, güncel vize başvuru ücretinin ödenmesi, fotoğraf ve parmak izi işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Türkiye’den Lüksemburg’a seyahat edecek vatandaşların kısa süreli (C tipi) vize başvuruları, VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net, 2017 ve 2019 yılları arasında yapılan Schengen vize başvurularında, %94.8 ile en yüksek onay oranına sahip olan akredite acentedir.

C Tipi Lüksemburg Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Lüksemburg turistik vize başvurusunda bulunmak için, öncelikle Schengen vize başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması ve diğer gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Lüksemburg’a yapılacak seyahatin detaylarını (kalınacak yer, otel rezervasyonu, ulaşım vs.) belirten ve başvuru sahibinin bu vize türüne uygun olduğuna dair tüm gerekçelerini ifade ettiği, vize talep dilekçesinin yazılması gerekmektedir.

Lüksemburg turistik vize başvurusu için istenen evrakların hazırlanmasından sonra, başvuru sahibinin ikamet ettiği yere bağlı olarak ilgili vize başvuru merkezinden randevu alınması ve randevu tarihinde gerekli evraklarla birlikte, başvuru merkezine şahsen gidilmesi gerekmektedir. Randevu sırasında, Lüksemburg turist vizesi başvuru ücretinin ödenmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize başvurusunun tamamlanması gerekmektedir.

C Tipi Lüksemburg Balayı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Lüksemburg balayı vizesi almak için, turistik vize başvuru sürecini oluşturan adımların takip edilmesi gerekmektedir. Lüksemburg C tipi balayı vizesi için istenen belgelerin hazırlanmasından sonra, başvuru sahibinin kendisine en uygun vize başvuru merkezinden randevu alması ve randevu tarihinde başvuru merkezine şahsen gitmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezindeki randevu işlemi bittikten ve belgelerin hepsi sunulduktan sonra, vize durumu uzaktan takip edilebilir.

Turistik vize başvuru sürecinden farklı olarak, Lüksemburg balayı vizesi başvurularında, kadın başvuru sahiplerinin soyadı değiştiyse, evlilik cüzdanı beyan edilerek vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

C Tipi Lüksemburg Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Lüksemburg kısa süreli eğitim vizesi başvurusu için, diğer kısa süreli vize türlerinden farklı olarak, öncelikle Lüksemburg’da bulunan bir eğitim kurumu tarafından başvuru sahibi adına düzenlenmiş kabul mektubunun alınması ve ardından vize başvuru sürecine başlanması gerekmektedir.

Kısa süreli bir eğitime katılmak için Lüksemburg’a gitmek isteyen başvuru sahiplerinin, Lüksemburg kısa süreli eğitim vizesi başvuru formu, eğitim kayıt belgesi ve eğitim ücretinin ödendiğini gösteren ödeme dekontu gibi evraklar ile başvuru dosyasını hazırlaması gerekmektedir. Lüksemburg kısa süreli eğitim vizesi için istenen evrakların hazırlanmasından sonra, ilgili vize başvuru merkezinden randevu alınarak vize başvurusu yapılmaktadır.

C Tipi Lüksemburg Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lüksemburg C tipi transit vize başvuru işlemlerine, transit vize başvuru formu doldurularak başlanmaktadır. Başvuru formu ile birlikte, vize talep dilekçesi, gidilecek ülkenin vizesi, bilet ve konaklama belgeleri gibi tüm gerekli evrakların başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Lüksemburg transit vizesinin güncel fiyatı öğrenilmeli ve ödemesi yapılmalıdır.

Lüksemburg transit vize başvurusu için gerekli evrakların hazırlanmasından sonra, başvuru sahibinin kendisine en uygun vize merkezinden randevu alması ve bu randevuda tüm evraklarını teslim ederek vize başvuru işlemini tamamlaması gerekmektedir. Tüm işlemler bittikten sonra Lüksemburg transit vize başvuru durumu uzaktan takip edilebilmektedir.

C Tipi Lüksemburg Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize türlerinden biri olan aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesine başvurmak isteyen kişiler için, Lüksemburg’da ikamet eden kişi tarafından hazırlanmış davet mektubunun vize işlemlerinde beyan edilmesi gerekmektedir.

Aile, arkadaş veya akraba ziyareti amacıyla Lüksemburg’a gitmek isteyen başvuru sahiplerinin; C tipi vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurması, Lüksemburg ziyaretinin detaylarını (ziyaret edilen kişinin yakınlık derecesi, ziyaret edilen kişinin kimlik ve adres bilgileri vs.) belirten bir vize talep dilekçesi hazırlaması ve istenen diğer evrakları tamamlaması gerekmektedir.

Tüm belgeler ve evraklar tamamlandıktan sonra, başvuru sahibinin Lüksemburg vize işlemlerine devam edebilmesi için, uygun olan vize başvuru merkezinden randevu alması; randevu tarihinde, güncel vize ücretini ödemesi ve tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir.

Lüksemburg C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize, tüm işlemlerin aksamadan ilerlemesi durumunda ortalama 7 günde çıkmaktadır. Randevu tarihinin geç bir tarihe alınması, evraklar üzerinde yapılan incelemenin uzaması veya konsoloslukta yaşanan yoğunluklar sebebiyle, Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize alma süreci uzayabilmektedir.

Günümüzde tüm dünyayı etkileyen Covid- 19 salgını vize işlemlerini aksatabilmektedir, bu nedenle seyahat tarihinden 1 ila 3 ay öncesinde, vize işlemlerine başlanması önerilmektedir.

Lüksemburg C Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Lüksemburg C Tipi vize başvuru randevusu, aracı kurum olarak hizmet veren VFS Global’in vize başvuru merkezlerinden alınabilmektedir. Vize başvuru randevuları, VFS Global müşteri hizmetlerini telefonla arayarak veya online olarak, ücretsiz alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Lüksemburg C tipi vize başvurularında, randevular deneyimli danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Lüksemburg C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı için geçerli olan Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Lüksemburg kısa süreli (C Tipi) vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
Randevu almaÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Lüksemburg kısa süreli (C tipi) vize başvurularında, 0 - 6 yaş arasındaki çocuklar için bir ücret alınmamaktadır. Her başvuruda, Lüksemburg vize ücreti dışında 312 Türk lirası hizmet harcı alınmaktadır ve reddedilen vize başvurularında, vize ücreti iade edilmemektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: