Lüksemburg İşçi Vizesi

Lüksemburg İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Lüksemburg işçi vizesi, Lüksemburg’da 90 günden daha uzun bir süre için, işletmeler tarafından Lüksemburg Ulusal İstihdam Ajansı aracılığıyla duyurulmuş açık bir pozisyonda çalışmak üzere alınması gereken, uzun dönemli (D tipi) bir vize türüdür.

Çalışmak amacıyla Lüksemburg’a seyahat edecek, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin alması gereken Lüksemburg çalışma vizesi süresi 1 yıl ve yenilenmesi koşulu ile en fazla 3 yıldır.

Lüksemburg İşçi Vizesi Şartları Nelerdir?

Lüksemburg işçi vizesi almak isteyen ve Avrupa Birliği ülke vatandaşı olmayan kişilerin, Lüksemburg Ulusal İstihdam Ajansı üzerinden bildirilen, açık bir iş pozisyonu için teklif almış olması gerekmektedir. İşçi vizesi ile Lüksemburg’da çalışmak isteyenlerin, başvurdukları iş pozisyonuna dair yeterli niteliğe veya eğitime sahip olduklarını gösteren belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Lüksemburg işçi vizesi ile çalışmak isteyenler, ilgili pozisyonların ulusal veya Avrupa işgücü piyasasında bulunan kişiler tarafından doldurulamayacak olması halinde; endüstri, inşaat, finans, zanaat, hizmet, ticaret, bilişim ve sağlık gibi meslek kollarında açık olan uygun pozisyonlara başvurabilmektedirler.

İşçi olarak Lüksemburg’a seyahat edecek ve ülkede 90 günden fazla kalacak olan vatandaşların, işçi vizesi başvurusunda bulunmak için, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı Göçmenlik Müdürlüğü’ne, geçici ikamet izni için yazılı olarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

Lüksemburg işçi vizesinin geçerlilik süresi bir yıldır. Lüksemburg’da çalışmaya devam etmek isteyen bir kişi, işçi vizesi süresinin dolmasından iki ay önce, vize süresini uzatmak için başvuru yaparak Lüksemburg’daki çalışma iznini üç yıla kadar uzatabilmektedir.

Lüksemburg’a İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Lüksemburg işçi vizesi almak için öncelikle, Lüksemburg’da faaliyet gösteren işverenin Ulusal İstihdam Ajansı’na bildirdiği açık pozisyon için oluşturulan sertifikanın ve ilgili iş için gerekli koşulların sağlandığına dair belgelerin bulundurulması gerekmektedir.

Lüksemburg’da bir pozisyonda çalışmak üzere iş bulan kişilerin, işçi vizesi başvurusunda bulunmak için; pasaport, vize başvuru formu ve seyahat sağlık sigortası gibi gerekli evrakları eksiksiz şekilde hazırlaması ve Lüksemburg Büyükelçiliği’nden veya VFS Global vize başvuru merkezlerinden, vize başvuru randevusu alması gerekmektedir.

Randevu tarihinde, Lüksemburg işçi vizesi için gerekli başvuru formu ve evraklarla birlikte, konsolosluğa veya vize başvuru merkezine şahsen gidilerek belgelerin teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması, gerekli başvuru ücretinin ödenmesi ve başvurunun tamamlanması gerekmektedir. İşçi vizesi başvurularının sonucu ve başvuru sürecinin uzunluğu, Lüksemburg Büyükelçiliği’nin insiyatifindedir.

Lüksemburg İşçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Lüksemburg işçi vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Lüksemburg işçi vizesi başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az iki boş sayfa içeren geçerli bir pasaportun bulunması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, biyometri standartlarını karşılayan, son altı ay içerisinde çekilmiş ve beyaz arka fonlu 2 adet fotoğrafın, başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Lüksemburg işçi vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş ve imzalanmış, Lüksemburg D tipi işçi vizesi başvuru formunun, vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Çalışma izni talep dilekçesi: Lüksemburg’a seyahat amacını net bir şekilde ifade eden, çalışma izni talep dilekçesinin, vize başvurusunda bulunan kişi tarafından yazılarak imzalanması ve teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Lüksemburg iş sözleşmesi: İşçi vizesine başvuran kişinin Lüksemburg’da çalışacağı işyeri tarafından hazırlanmış, işveren bilgileri ve iş pozisyonuna dair detayları içeren, tarihli ve imzalı iş sözleşmesinin, vize başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
  • Lüksemburg Ulusal İstihdam Ajansı iş sertifikası: Lüksemburg’da faaliyet gösteren işverenin başvurusu üzerine hazırlanmış, işverenin Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bir kişiyi istihdam etmesine izin veren orijinal iş sertifikasının beyan edilmesi gerekmektedir.
  • İkametgah belgesi: İşçi vizesi başvuru sahibinin, vatandaşı olduğu ülkeden alınmış resmi ikametgah belgesinin bulunması gerekmektedir.
  • Adli sicil kaydı: Vize başvuru sahibine ait tam tekmil hazırlanmış adli sicil kaydının olması gerekmektedir.
  • İş ve mesleki durum belgeleri: Başvuru sahibinin deneyim ve mesleki durumuna dair bilgileri içeren, diploma ve CV gibi belgelerin, işçi vizesi başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Lüksemburg seyahat sağlık sigortası: Lüksemburg işçi vizesi başvurusu için, seyahat tarihlerinin tamamını kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen bölgesinde geçerli bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.

Lüksemburg İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Lüksemburg işçi vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Lüksemburg işçi vizesi harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma80 EUR
Randevu almaÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti100 EUR
Toplam320 EUR

Lüksemburg İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg işçi vizesi başvuru sürecinin tamamlanma süresi ile ilgili net bir bilgi verilmemekle birlikte, tüm evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmesi halinde süreç ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Lüksemburg için yapılan işçi vizesi başvuruları, Lüksemburg D tipi vize başvuru sürecine benzer şekilde ilerlemektedir ve gerekli evrakların tam olarak beyan edilmesi durumunda, sonuçlanma süresinde bir değişiklik olmamaktadır.

Lüksemburg İşçi Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Lüksemburg işçi vizesi başvuruları için, VFS Global aracı kurumu üzerinden online olarak randevu alınabilmektedir. Vize randevusu alma işlemi için; VFS Global Lüksemburg web sitesinde bulunan randevu alma uygulamasında, başvuru sahibi adına bir hesap oluşturulması; ardından başvuru yapılacak vize merkezinin, talep edilen vize türünün, başvuru sahibine uygun randevu tarihinin ve saat aralığının seçilmesi gerekmektedir. VFS Global randevu alma uygulaması üzerinden, gerekli tüm detaylar belirtildikten sonra, randevu alma işlemi onaylanarak tamamlanmaktadır.

İşçi Vizesinin Lüksemburg’da Sağladığı Haklar Nelerdir?

İşçi vizesi sahibi olan kişilere, Lüksemburg’da bir yıl süre ile yasal olarak oturma ve Lüksemburg’da faaliyet gösteren bir iş yerinde çalışma izni hakları tanınmaktadır.

Lüksemburg İşçi Alımı Yapan Türk Firmalar Hangileridir?

Lüksemburg’da Türk işçi alımı için, işe alınacak kişinin deneyim ve becerileri açısından yeterli olduğunun belgelenmesi ve kendisine, Lüksemburg’da faaliyet gösteren bir işyeri tarafından iş teklifinde bulunulması gerekmektedir.

Lüksemburg’da faaliyet gösteren ve çoğunluğu inşaat sektöründe yer alan, Cheap Travel, Kaba İnşaat ve Sculptor Turkish Real Estate gibi, çok sayıda Türk şirketi bulunmaktadır. Lüksemburg’da bulunan Türk şirketleri genel olarak çalışanlarını Türk işçiler arasından seçmeye özen göstermektedir.

Lüksemburg’da bulunan bir Türk firmasında çalışmak isteyen mühendislerin, Lüksemburg mühendis vize başvurusu yaparak çalışma izni almaları gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: