Lüksemburg Vize Reddi

Lüksemburg Vize Reddi Nedenleri ve İtiraz Başvurusu Hazırlığı

Lüksemburg vize başvuruları geçersiz bir pasaport sunmak, maddi yeterliliği kanıtlayamamak, hatalı veya eksik bilgi beyan etmek gibi nedenlerle reddedilebilmektedir.

Lüksemburg vize başvuru sürecinin doğru yürütülmesi ve başvurularının olumlu sonuçlanması için Lüksemburg vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır.

Lüksemburg vize başvurusu ve itiraz işlemleri: 0850 241 1868

Lüksemburg Vizesi Ret Kararı Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Lüksemburg vizesi ret kararı, Türkiye’den yapılan Lüksemburg vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahip Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği vize birimi tarafından verilmektedir.

Lüksemburg Vize Başvurusunun Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

Lüksemburg vize başvurusunun reddedilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Aranan kriterlere sahip olmayan, geçersiz veya hasarlı bir pasaport sunulması
 • Başvuru sahibinin Lüksemburg politikasına ve iç güvenliğine bir tehdit olarak görülmesine sebep olabilecek suç kaydının bulunması
 • Kurumlardan yazı istenmesi halinde geçersiz ve resmi olmayan bir mektup sunulması
 • Lüksemburg’a gerçekleştirilecek seyahat planının destekleyici belgelerle kanıtlanamaması
 • Lüksemburg Büyükelçiliğine sahte seyahat belgesi sunulması veya başvuruda sahte kimlik kullanılması
 • Otel rezervasyonu gibi konaklama kanıtı ibraz edilmemesi
 • Lüksemburg’a yapılması planlanan seyahatin amacı ve koşulları için yeterli gerekçe ve belge sunulmaması
 • Yapılacak seyahat masrafları için maddi yeterliliklerin karşılanamaması
 • Yapılan önceki seyahatlerde Schengen vizesi sınırlamalarına uyulmaması
 • Lüksemburg’da kalış süresine uygun kapsamlı bir seyahat sağlık sigortasına sahip olunmaması
 • Elçilik veya konsolosluk tarafından doğrulanamayan doğum veya evlilik belgelerinin sunulması

Lüksemburg’un da dahil olduğu Schengen ülkeleri vize reddi bildirimlerinde ortak form kullanmakta ve vize reddine gerekçe olarak 16 madde tanımlanmaktadır. Lüksemburg vize başvurularında en sık 3. ve 9. maddeler gerekçe gösterilerek vize ret kararı verilmektedir.

Lüksemburg Vize Reddi 3. Madde Nedir?

Planlanan kalış süresi için yeterli geçim kaynağına sahip olunduğuna dair kanıt sunulmaması durumunda Lüksemburg vize reddine 3. madde gerekçesiyle karar verilmektedir.

3. maddeden ret almamak için seyahat süresince maddi yeterliliğe sahip olunduğunu kanıtlayan 3 aylık banka hesap dökümü, maaş bordrosu, kredi kartı ekstresi veya mali tablo gibi belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması gerekmektedir.

Lüksemburg 3. maddeden vize reddi için maddi yeterliliğe sahip olunduğuna dair sunulması gereken belgeler ve vize reddine itiraz mektubu ile itiraz edilmelidir.

Lüksemburg Vize Reddi 13. Madde Nedir?

Vizenin sona ermesinden önce Lüksemburg topraklarını terk etme niyetinin tespit edilememesi durumunda Lüksemburg vize reddine 9. madde sebebiyle karar verilmektedir.

9. madde dolayısıyla başvurunun reddedilmemesi için dönüş uçak bileti rezervasyonları, dönüş yapılacak ülkede bulunan aile üyelerini gösteren belgeler, iş sözleşmesi veya öğrenci belgesi gibi seyahat bitiminde ülkenin terk edileceğini destekleyici belgeler sunulmalıdır.

Lüksemburg 9. madde ile vize reddine dönüş uçak bileti, öğrenci belgesi veya evlilik cüzdanı gibi destekleyici belgeler ile birlikte vize itiraz dilekçesi sunularak itiraz edilmektedir.

Lüksemburg Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Lüksemburg vize reddine itiraz etmek için, başvuru sahibini temsil eden bir avukat aracılığıyla Lüksemburg İdari Mahkemesine itiraz başvurusu yapılabilmektedir.

Vize ret kararının bildirilmesini takip eden üç ay içerisinde Lüksemburg vize itiraz dilekçesi idari mahkemenin; 1, Rue du Fort Thüngen, L-1499 Luxembourg, Luxembourg adresine gönderilmelidir.

Lüksemburg Vizesi Ret Kararından Sonra Yeni Başvuru Nasıl Yapılır?

Lüksemburg vize ret kararından sonra tekrar vize başvurusu bekleme süresi olmaksızın yapılabilmektedir. Yeni başvuru yapmadan önce daha önceki ret nedenlerinin gözden geçirilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Lüksemburg vize ret kararı almış kişilerin yeni başvurularında danışmanlık hizmeti sunan Vizem.net, %86,1 vize onaylanma oranına sahip akredite kuruluştur.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: