Lüksemburg Erasmus Vizesi

Lüksemburg Erasmus İmkanları ve Lüksemburg Erasmus Vizesi

Lüksemburg’da Erasmus stajı, yüksek öğretim öğrencilerine yeni bir akademik deneyim ve kişisel gelişim fırsatı sunmaktadır. Lüksemburg staj vizesi alarak katılımın mümkün olduğu Erasmus uluslararası öğrenci hareketliliği deneyimi, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen farklı yaş gruplarındaki öğrencilere, sosyal ve kültürel bir zenginlik kazandırmaktadır.

Erasmus staj vizesi, yabancı öğrencilerin yurtdışında bulunan bir eğitim kurumu veya işyerinde, Erasmus programı kapsamında mesleki pratik ve yurt dışı deneyimi kazanması için verilen, kısa süreli bir vize türüdür. Erasmus öğrenci değişim programı ile Lüksemburg’da 90 günden fazla konaklayacak öğrencilerin uzun dönemli, D tipi vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Lüksemburg Erasmus Stajı Programı Nedir?

Lüksemburg Erasmus stajı programı, yükseköğretim kurumunda eğitim gören bir öğrencinin, Erasmus Üniversite Bildirisi bulunan bir Lüksemburg üniversitesi bünyesinde staj yapması anlamına gelmektedir. Lüksemburg’da sunulan staj programları, mesleki deneyimi ve kişisel beceriyi zenginleştirecek içeriklere sahip olmasıyla tanınmaktadır.

Erasmus Lüksemburg Vizesi Nasıl Alınır?

Erasmus Lüksemburg vizesi almak isteyen kişilerin, öncelikle Erasmus Lüksemburg vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmaları ve pasaport, seyahat sağlık sigortası, staj kabul mektubu ve mali yeterliliğe dair kanıt gibi, istenen vize başvuru belgelerini hazırlaması gerekmektedir.

Lüksemburg vize başvuru formu ve gerekli evraklar tamamlandıktan sonra, başvuru sahibinin ikamet ettiği yere bağlı olarak, ilgili Lüksemburg vize başvuru merkezinden online olarak randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde, Lüksemburg Erasmus vizesi başvuru evraklarıyla birlikte, vize başvuru merkezine şahsen gidilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru merkezinde, gerekli evraklar teslim edildikten sonra, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize başvuru ücretinin ödenmesi ile Lüksemburg Erasmus vizesi başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Lüksemburg vizesi onay alan başvuru sahibine ait pasaportun, vize başvuru merkezine iletilmesi halinde, pasaport teslim saatleri takip edilerek kimlik kartı ve teslimat fişi ibrazıyla pasaport teslim alınmalıdır.

Lüksemburg Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lüksemburg Erasmus vizesi için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Lüksemburg Erasmus vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulması, üzerinde güncel tarih ve başvuru sahibinin imzası bulunması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son on yıl içerisinde düzenlenmiş olması, en az iki adet boş sayfa içermesi ve Lüksemburg seyahatinin bitişinden itibaren en az üç ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Lüksemburg üniversite kabul belgesi: Başvuran kişinin ilgili Lüksemburg Erasmus programına kabul edildiğini gösteren ve Erasmus program süresi ile detaylarını içeren kabul mektubunun, vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, biyometrik standartları karşılayan, beyaz arka plana sahip iki adet fotoğrafın, vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Akademik transkript: Başvuru sahibinin aktif olarak eğitim gördüğü eğitim kurumundan alınmış, öğrencinin mevcut not ortalamalarını ve aldığı dersleri gösteren akademik transkript belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Lüksemburg seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş, Lüksemburg Erasmus programı süresince ilgili sağlık ihtiyaçlarını karşılayan, tüm Schengen bölgesinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası poliçesinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Yabancı dil yeterlilik belgesi: Öğrencinin, Lüksemburg Erasmus değişim programında ihtiyaç duyacağı yabancı dil derecesini gösteren yeterlilik belgesini beyan etmesi gerekmektedir.

Lüksemburg’da bir Erasmus programına kabul alan kişilerin hazırlaması gereken Lüksemburg vize evrakları eksiksiz şekilde teslim edilerek yapılan başvurularda, Erasmus vizesi başvuru işlemleri, ek bir süreye gerek duyulmadan tamamlanmaktadır.

Lüksemburg Erasmus Staj Sağlık Sigortası Nedir?

Lüksemburg Erasmus staj sağlık sigortası, öğrencilerin Lüksemburg’daki tüm eğitim dönemleri boyunca, doğabilecek sağlık giderlerini karşılamak üzere hazırlanan bir sigorta tipidir. Lüksemburg Erasmus staj programına kabul için alınması gereken sağlık sigortasının, en az 30.000 Euro tutarında teminatlı olarak düzenlenmesi ve tüm Schengen bölgesinde geçerli olması gerekmektedir.

Lüksemburg Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

Lüksemburg Erasmus öğrenci vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Lüksemburg Erasmus vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
Randevu almaÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti80 EUR
Toplam280 EUR

Lüksemburg Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg staj vizesinin onaylanması ve teslim edilmesi ortalama 5 ile 15 hafta arasında sürmektedir. Lüksemburg Konsolosluğu’nda oluşabilecek yoğunluk durumu ile başvuru sahibinin geç randevu alması veya eksik evrak beyanı yapması halinde, vize başvuru süreçlerinde aksamalar olabilmektedir.

Lüksemburg Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Lüksemburg Erasmus vizesi başvuruları, VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net, 2019 ve 2020 yılları içerisinde Schengen Erasmus staj vizesi başvurularında %97,3 onay yüzdesi alarak en yüksek onay oranına sahip akredite acente olmuştur.

Lüksemburg Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na Erasmus Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hayır, Lüksemburg Büyükelçiliği ve Konsolosluğu, şahsen yapılan Erasmus vize başvurularını kabul etmemektedir.

Lüksemburg Erasmus Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Lüksemburg’da uzun süreli çalışma ve oturma izni işlemleri, ülkenin Yabancılar Dairesi Göçmenlik Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Türkiye’den alınan D tipi vize ile 90 günden fazla Lüksemburg’da bulunma izni edinildikten sonra, Lüksemburg oturma izni için başvuru yapılması gerekmektedir.

Lüksemburg’da Erasmus Programına Katılabilinecek Üniversiteler Hangileridir?

Lüksemburg’da Erasmus programına katılabilinecek üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Lunex Üniversitesi (Differdange)
 • Lüksemburg Üniversitesi (Esch-sur-Alzette)
 • Uluslararası Lüksemburg Üniversite Enstitüsü (Esch-sur-Alzette)
 • Uluslararası Max Planck Araştırma Enstitüsü (Lüksemburg)

Lüksemburg, Avrupa standartlarında eğitim sunan ve kişinin özgeçmişine yüksek katkıda bulunacak eğitim kurumlarına sahiptir. Eğitim kalitesi ile öne çıkan Lüksemburg’da üniversite okumak öğrencilere zengin akademik kazanımlar sağlamaktadır.

Lüksemburg’da Erasmus Öğrencisi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Lüksemburg’da Erasmus öğrencisi olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Lüksemburg’da bir Erasmus programına dahil olmak, ülkenin Belçika, Almanya ve Fransa ile çevrelenen konumu sayesinde, öğrencilere farklı kültürel deneyimler yaşama fırsatı tanımaktadır.
 • Uygun fiyatlı süpermarket ve restoran seçenekleri sayesinde, Lüksemburg’da öğrencilere düşük maliyetli bir yaşam olanağı sunulmaktadır.
 • Lüksemburg, sunduğu çeşitli alternatiflerle her öğrencinin bütçesine uygun konaklama seçenekleri sunmaktadır.
 • Çok dilli ve çok kültürlü bir ülke olması sebebiyle Lüksemburg, Erasmus öğrencilerine zengin bir kişisel gelişim şansı tanımaktadır.
 • Lüksemburg, farklı Erasmus stajı ve öğrenci hareketliliği sunan eğitim kurumları ve şirketleri sayesinde, birçok öğrenci için mesleki gelişim avantajı sağlamaktadır.

Lüksemburg’da Erasmus, düşük maliyetli konaklama, ulaşım ve eğitim ücretleriyle, yurt dışında staj yapmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Lüksemburg, özellikle banka ve finans alanlarındaki nitelikli eğitim düzeyi ile Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla son yıllarda tercih edilirliği artan bir ülke haline gelmiştir. Avrupa ülkeleri arasında, hukuk, ekonomi ve turizm gibi alanlarda öne çıkan Lüksemburg; diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha küçük bir ülke olması sebebiyle, öğrencilerin bulunduğu çevreye uyum sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Erasmus programlarına katılarak farklı kültürleri tanımak için kazançlı bir ülke olan Lüksemburg öğrenci vizesi ile seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır.

Lüksemburg’da Erasmus Öğrencisinin Aylık Harcamaları Ne Kadardır?

Lüksemburg’da yaşayan bir Erasmus öğrencisinin, uygun fiyatlı bir restoranda harcayacağı ortalama ücret 15 Euro’dur. Lüksemburg’da eğitim ücretleri, Erasmus öğrencisinin kabul edildiği programa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Öğrenciler için, ayda 75 Euro’ya mal olan ve Lüksemburg’un her yerine ücretsiz tren ve otobüs hizmeti sağlayan bir ulaşım kartı seçeneği bulunmaktadır.

Lüksemburg’da yaşamak, Erasmus programına dahil olan bir öğrenci için maliyetli bir süreç değildir. Lüksemburg ev kiraları, ortalama bir apartmanda bulunan bir daire için, 600 ile 800 Euro aralığında değişmektedir. Birçok öğrenci Lüksemburg’da Erasmus programına dahil olduğu eğitim kurumunun sağladığı odalarda konaklamaktadır.

Lüksemburg Erasmus Hibe Miktarı Nedir?

Lüksemburg Erasmus programına öğrenim hareketliliği amacıyla kabul edilen öğrencilere aylık 450 Euro, Erasmus staj hareketliliği amacıyla kabul edilen öğrencilere ise aylık 600 Euro hibe tahsil edilmektedir.

Lüksemburg Staj Vizesi Nedir?

Lüksemburg staj vizesi, Lüksemburg’da 90 günden fazla konaklayarak ilgili olunan alanda staj yapmak ve mesleki deneyim kazanmak isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. Erasmus staj vizesi, aktif öğrenciliği devam eden başvuru sahibinin, Lüksemburg’da yaşayacağı staj deneyimi için Erasmus programına başvurması halinde alması gereken bir vizedir. Lüksemburg Erasmus staj deneyiminin 90 günden fazla sürecek olması halinde uzun süreli (D tipi) vize alınması gerekmektedir.

Lüksemburg’da Staj Hangi Şirketlerde Yapılabilir?

Lüksemburg’da Erasmus programı ile staj yapılabilecek şirketler aşağıda listelenmiştir.

 • Woman in Digital
 • Better Help
 • European Investment Bank
 • Ferrero Lüksemburg

Lüksemburg’da Hangi Alanlarda Staj Yapılabilir?

Lüksemburg’da staj imkanı olan alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • İşletme çalışmaları
 • Lüksemburg bankacılık sektörü
 • Lüksemburg finans sektörü
 • Yönetim ve beşeri bilimler alanı
 • Lüksemburg hukuk çalışmaları
 • Bilgisayar ve yazılım bilimi
 • Lüksemburg turizm sektörü
 • Lüksemburg iletişim ve dijital pazarlama sektörü
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: