18 Yaşın Altındakiler için Lüksemburg Vizesi

18 Yaş Altı için Lüksemburg Vize Başvurusu ve Güncel Evrak Listesi

Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın vize politikası gereği, yaştan bağımsız olarak tüm T.C vatandaşlarının bir muafiyet kapsamında değillerse, seyahatleri için vize alması gerekmektedir.

18 yaş altındaki kişilerin Lüksemburg vize işlemleri için standart vize başvuru süreci ve gerekli vize evrakları farklılık gösterir. Vize başvuru süreci ebeveynleri tarafından yürütülür ve gerekli belgelere ek olarak istenen kriterlere uygun muvafakatname ve sponsorluk belgelerinin hazırlanması gereklidir.

18 yaş altı Lüksemburg vize işlemleri: 0850 241 1868

Reşit Olmayan Kişilerin Lüksemburg Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Reşit olmayan kişilerin Lüksemburg vize başvuru işlemlerinin, ebeveynleri veya vekalet verilmiş üçüncü bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir; reşit olmayan kişiler vize başvurularını kendileri yapamamaktadır.

Anne ve babası boşanmış çocuklar için vize başvurusu, velayet sahibi ebeveyn tarafından velayete ilişkin mahkeme kararı sunularak yapılabilmektedir.

18 Yaşından Küçükler için Gerekli Lüksemburg Vize Evraklar Nelerdir?

18 yaşından küçükler için gerekli Lüksemburg vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Muvafakatname: Çocuğun her iki ebeveyni ile birlikte seyahat etmeyecek olması halinde, çocuğun seyahat edebileceğine dair ebeveynlerden noter onaylı izin belgesi alınmalıdır.
 • Sponsorluk belgesi: 1. dereceden akraba tarafından, vize başvurusunda bulunan 18 yaş altı kişinin seyahat masraflarını karşılayacağına dair dilekçe ve sponsorun gelir durumunu gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Doğum belgesi: İl veya ilçe nüfus müdürlüklerinden alınmış, başvuru sahibi çocuğun doğum belgesinin bir kopyası gerekmektedir.
 • Ebeveyn kimlik belgesi: Ebeveynler için imza örneğini gösterir nitelikte birer kimlik belgesinin kopyası, ayrı belgeler olarak sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibi ile sponsor arasındaki aile bağını kanıtlayan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e-devlet veya nüfus müdürlüklerinden alınarak sunulmalıdır.
 • Velayet kararı: Başvuru sahibi çocuğun anne ve babası boşanmış ise velayetin kimde olduğunu gösteren noter onaylı mahkeme kararı beyan edilmelidir.
 • Ölüm belgesi: Başvuru sahibi çocuğun anne veya baba vefat etmiş ise ölüm belgesi ibraz edilmelidir.

Reşit olmayan başvuru sahibinin kendine ait pasaportunun, biyometrik fotoğrafının, ebeveyni tarafından doldurularak imzalanan vize formunun ve gerekiyorsa çocuğun okulundan alınmış izin belgesinin, Lüksemburg vize başvurularında sunulması gerekmektedir.

Lüksemburg Vize Muvafakatnamesi Hangi Durumlarda Yazılır?

Lüksemburg vize muvafakatnamesi, 18 yaşından küçük vize başvuru sahibinin yalnız olarak ya da ebeveynlerinden sadece biri veya yasal vasisi ile seyahat etmesi halinde yazılmaktadır ve muvafakatnamenin noter onaylı olarak sunulması gerekmektedir.

Çocuğun kimle seyahat edeceği, ebeveynlerin boşanmış olması, ebeveynlerin vefat etmesi ya da ebeveynlerin yurt dışında yaşaması gibi farklı durumlara uygun olarak Lüksemburg vizesi için muvafakatname belgesinin içeriği değişebilmektedir.

Lüksemburg Vizesi için Çocukların Biyometrik Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların Lüksemburg vizesi biyometrik fotoğrafları son 3 ay içerisinde çekilmeli ve çene noktasından saçın tepesine kadar tam yüzü göstermelidir; beyaz bir arka planda çekilmiş olan fotoğrafta bebeklerin ve çocukların tek olması, yani onları destekleyen herhangi bir araç veya kişinin görünmemesi gereklidir.

Nötr bir ifade ile ağız kapalı ve gözler açık olarak düz bir şekilde kameraya bakılması gereken fotoğrafın kabul edilebilmesi için Lüksemburg vize fotoğrafı ölçülerine mutlaka uygun olması gerekmektedir.

Çocukların Lüksemburg Vize Randevusuna Gitmesi Gerekir Mi?

Çocukların Lüksemburg vize randevusuna, ebeveynleri ile veya aracı kurumun personeli olmayan bir yetişkin ile birlikte gitmesi gerekmektedir.

Lüksemburg Vizesi için Çocuklardan Parmak İzi Alınır Mı?

Lüksemburg vizesi için 0-12 yaş aralığındaki çocuklardan parmak izi alınmaz; 12-18 yaş aralığındaki çocukların ise Lüksemburg vize başvurularını gerçekleştirebilmek için parmak izi vermeleri gerekmektedir.

Yaş ve Meslek Durumuna Göre Diğer Lüksemburg Vizeleri Nelerdir?

Yaş ve meslek durumuna göre diğer Lüksemburg vizeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenciler için Lüksemburg vizesi
 • Çalışmayanlar için Lüksemburg vizesi
 • Çalışanlar için Lüksemburg vizesi
 • Emekliler için Lüksemburg vizesi
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: