Lüksemburg Transit Vize

Lüksemburg Transit Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Transit vize, seyahat etmek istenilen ülkeye giderken başka bir ülke üzerinden aktarma yapılan durumlarda ihtiyaç duyulan vize türüdür. Lüksemburg’un bir Schengen ülkesi olması sebebiyle, Lüksemburg üzerinden yapılan geçişlerde transit Schengen vizesi gerekmektedir. Transit Schengen vizesinin geçerlilik süresi 24 saattir.

Lüksemburg Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Lüksemburg transit vizesi aktarmalı uçuşlar arasında havaalanından geçiş için gerekmektedir. Havaalanı transit Schengen vizesi, sadece havaalanında aktarma yapacak kadar kalmaya izin vermektedir, ülkeye giriş yapılamamaktadır. Uçuşlar arasında ülkeye giriş yapıp konaklamak için kısa süreli Schengen vizesi alınması gerekmektedir.

Lüksemburg Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekiyor Mu?

Lüksemburg aktarmalı uçuşlar için transit vize gerekmektedir. Havaalanı transit Schengen vizesine başvuru yapmak için vize başvuru formu, son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, geçerli bir pasaport, uçak bileti rezervasyonu, seyahat sigortası ve vize harcının ödendiğine dair bir belge gerekmektedir. Başvurunun seyahate çıkılmadan en az 15 gün önce yapılması gerekmektedir.

Lüksemburg Havaalanından Vizesiz Geçiş Hangi Durumlarda Mümkündür?

Lüksemburg havaalanından vizesiz geçiş; diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) hizmet (gri) sahibi olmak, AB/AEA üyesi ya da İsviçre vatandaşı olmak, Schengen vizesine sahip olmak, Schengen ülkelerinden birinde oturma iznine sahip olmak ve Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu’nun sözleşme taraflarından birinin vatandaşı olan bir uçuş ekibi üyesi olmak durumlarında mümkündür.

Lüksemburg Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Lüksemburg transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Lüksemburg vize başvuru formu: Doldurulmuş ve imzalanmış kısa süreli Schengen vize başvuru formu gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, Schengen vize şartlarına uygun iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Geçerli pasaport: Geçerliliği dolmamış ve on yıldan eski olmayan, en az iki sayfası boş olan bir pasaport gerekmektedir.
  • Seyahat belgeleri: Varış noktasını ve dönüşü kanıtlayan seyahat biletleri ve seyahat edilen ülke tarafından onaylı vize gösterilmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sigortası: En az 30.000 Euro değerinde bir seyahat sağlık sigortasına sahip olmak zorunludur.
  • Vize harcı: Ödenen vize ücretini kanıtlayan bir belge gerekmektedir.

Yukarıdaki Lüksemburg vize evrakları haricinde ek evraklar uçuş bilgisine göre konsolosluk tarafından istenebilmektedir.

Lüksemburg Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Lüksemburg transit vize için destekleyici belgelere daha hızlı ve kolay bir şekilde vize onayı almak için ihtiyaç duyulmaktadır.

Lüksemburg transit vize için destekleyici belgeler aşağıda verilmiştir.

  • Davet mektubu: Varış ülkesinden alınmış imzalı bir davet mektubu transit vize onayını desteklemektedir.
  • Pasaportlar: Mevcut pasaportun yanı sıra önceki pasaportların bir kopyasını bulundurmak zorunlu olmasa da transit vize almayı kolaylaştırmaktadır.
  • Seyahat belgeleri: Varış noktasında yapılacak konaklama, aktivite, vb. kanıtlayıcı belgeler transit vize onayını desteklemektedir.

Lüksemburg Aktarma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lüksemburg aktarma vizesi başvurusu için ilk yapılması gereken Lüksemburg’un transit vize istediği ülkelere bakmaktır. Transit vize gerektiren bir ülkeden Lüksemburg’a gidilecekse ilk adım başvuru resmi siteden veya konsolosluktan alınmış başvuru formunu eksiksiz doldurmaktır. Sonraki adım gerekli evrakları toplamaktır. Başvuru sahibi biyometrik fotoğraf çekilen herhangi bir yerden iki adet biyometrik fotoğraf temin edebilmekte, pasaport sahibi değilse İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak pasaport alabilmektedir.Seyahat sigortası için başvuru sahibinin anlaştığı firmadan ıslak imzalı belgenin, vize harcının ödendiğine dair belgenin ve uçak biletlerinin evraklar arasında bulundurulması gerekmektedir.

Lüksemburg aktarma vizesi için gerekli evraklar toplandıktan sonra havaalanı, konsolosluk ya da resmi vize merkezinden randevu alınmaktadır. Gerekli belgeleri teslim etmek için başvuru sahibinin randevuya zamanında gitmesi, Schengen transit vize ücretlerine göre bir ödeme yapılması gerekip gerekmediğini randevu öncesinde kontrol etmesi ve başvuruyu tamamlaması gerekmektedir.

Lüksemburg Transit Geçiş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Lüksemburg transit geçiş vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Lüksemburg transit vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam200 EUR

6 yaşın altındaki çocuklar, okul gezisi için gelen öğrenciler ve onlara eşlik eden öğretmenler, bilimsel araştırma yürütmek için gelenler, seminer veya spor/ kültür/ eğitim etkinliklerine katılan en fazla 25 yaşında olan kar amacı gütmeyen kuruluşların temsilcileri, AB / AEA vatandaşları ve aile üyeleri, Rusya, Moldova, Ukrayna, Sırbistan, Karadağ, Bosna - Hersek, Arnavutluk, Gürcistan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Ermenistan, Azerbaycan ve Cape Verde vatandaşları Lüksemburg vize ücreti ödemekten muaftır.

Lüksemburg Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg transit vize başvurusu ortalama 14 günde çıkmaktadır. Konsolosluğun yoğun olduğu durumlarda başvuru sonuçlanma süresi 30 - 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Lüksemburg transit vize başvurusunun yapılacak seyahatten en az 15 gün en fazla 3 ay öncesinde yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lüksemburg Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Lüksemburg transit vize ile havaalanı transit bekleme bölgesinden çıkılamamaktadır. Kişinin havaalanından çıkış yapma ve ülkeye giriş yapma hakkı bulunmamaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: