Lüksemburg Turist Vizesi

Lüksemburg Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lüksemburg turist vizesi, 180 günlük bir süre içinde, en fazla 90 gün süreyle, Lüksemburg’a turistik amaçla giriş yapmayı mümkün kılan, kısa süreli (C tipi) bir Schengen vizesi türüdür. Lüksemburg turist vizesi, hamilinin Lüksemburg’a bir veya birden çok kez girişi için düzenlenebilmektedir ve sahibi olan kişiye, Schengen bölgesi ülkelerine vizesiz seyahat hakkı vermektedir.

Lüksemburg turistik vizesi, Lüksemburg’a turistik ziyaret amacıyla seyahat etmek isteyen kişilere verilmektedir. Kısa süreli Lüksemburg vize sahibi olan vatandaşların, Lüksemburg’da 90 güne kadar kalma hakkı bulunmaktadır.

Lüksemburg’a Vize Gerekiyor Mu?

Lüksemburg’a seyahat edecek olan, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, vize alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri,180 gün dahilinde 90 günü aşmamak koşuluyla, Lüksemburg seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Lüksemburg Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Lüksemburg turist vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. Lüksemburg turist vizesi başvuru formu doldurulur: Lüksemburg turistik vize başvuru formunun, doğru bilgilerle ve eksiksiz bir biçimde doldurulması ve başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.
 2. Lüksemburg turist vizesi için gerekli evraklar hazırlanır: Lüksemburg turist vizesi başvurusunda bulunmak için; pasaport, seyahat sağlık sigortası, konaklamaya dair kanıt ve ulaşım rezervasyonu gibi belgelerin, eksiksiz şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 3. Lüksemburg turistik vize başvuru randevusu alınır: Lüksemburg’a turist olarak seyahat edecek kişilerin, vize başvurusunda bulunmak üzere, VFS Global vize başvuru merkezlerinden veya Lüksemburg Büyükelçiliği’nden, telefon ya da e- mail yolu ile randevu alması gerekmektedir.
 4. Lüksemburg turist vizesi başvurusu tamamlanır: Randevu tarihinde, vize başvuru merkezi veya Lüksemburg dış temsilciliğinde, vize ücreti nakit olarak ödenmekte ve gerekli evraklar teslim edilerek vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Lüksemburg Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Lüksemburg turistik vize başvurusu için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: Lüksemburg vizesine başvuran kişiye ait ve Lüksemburg seyahatinin bittiği tarihten itibaren en az 3 ay süreyle geçerli olan bir pasaportun bulunması gerekmektedir. Pasaportta en az iki adet boş sayfa bulunmalıdır ve düzenlenme tarihi 10 yıldan yeni olmalıdır. Başvuru sahibine ait pasaportun; kişisel bilgilere dair sayfası, giriş ve çıkış bilgilerinin bulunduğu sayfa ve varsa önceden alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi, başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Lüksemburg turistik vize başvuru formu: Lüksemburg turist vizesi başvuru formunda yer alan bilgilerin, başvuru sahibi tarafından, çevrimiçi ortamda, eksiksiz ve dikkatli bir biçimde doldurulması ve çıktısı alınarak ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son üç ay içerisinde çekilmiş, biyometri standartlarını sağlayan ve arka fonu beyaz, 1 adet fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Lüksemburg turist vizesi başvuru sahibinin, başvuruyu yaptığı ülkede yasal olarak ikamet ettiğini gösteren ikametgah belgesinin, başvuruda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Lüksemburg seyahat planı: Lüksemburg turist vizesi için başvuran kişinin adına oluşturulmuş seyahat rezervasyonlarının, vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Lüksemburg’a seyahatin turistik olduğuna dair kanıt: Lüksemburg’a yapılacak ziyaretin turistik olduğu gösteren; işyeri izin belgesi, son 3 ayı kapsayan banka hesap dökümü veya tarihli konaklama rezervasyonu gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Lüksemburg seyahat sağlık sigortası: Lüksemburg vizesine başvuran kişinin adına düzenlenmiş, en az 30.000 Euro teminatlı, seyahat süresinin tamamını kapsayan ve Schengen bölgesinde geçerli bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.
 • Lüksemburg seyahatinden sonra ülkeden çıkış yapılacağına dair kanıt: Lüksemburg turistik vizesine başvuran kişinin, ülkesine geri döneceğini ispatlamak üzere; ülkesinde eğitim almaya devam ettiğini gösteren belgeler, ülkesinde çalıştığını gösteren belgeler veya sahip olunan taşınmazları gösteren belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir.

Lüksemburg Turist Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Lüksemburg turist vizesi için sunulan banka hesap dökümünde, son altı ay içinde en az 3.000 Euro değerinde bakiye bulunması gerekmektedir. Başvuran kişinin Lüksemburg vize banka hesap dökümü gerekli olan bakiyeyi içermiyor ise, seyahat masraflarını bir başkasının karşılayacağını gösteren belgenin beyan edilmesi gerekmektedir. Lüksemburg vizesine başvuran kişinin seyahat masrafları başka biri tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişinin banka hesap dökümü ve seyahati karşıladığını belirten bir evrak sunulmalıdır.

Lüksemburg Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Lüksemburg turistik vize başvuru formunun, onlinde olarak doldurulması ve tüm bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde girildikten sonra çıktısının alınması ve başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir. Lüksemburg turistik vize başvuru formunun doldurulduğu yer ve tarih bilgileri doğru biçimde belirtilmelidir.

Lüksemburg turistik vize başvuru formunda belirtilen yerlere; başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, adres ve iletişim bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat belgesi bilgileri, meslek bilgileri, işveren kurumun adı ve iletişim bilgileri, Lüksemburg’a seyahat amacı ve süresi, ikamet edilecek işletmenin bilgileri ve adresi gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda beyan edilen kimlik bilgilerinin, pasaportta yer alan bilgilerle uyuşması gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunan kişinin Avrupa Birliği vatandaşı olan birinci dereceden bir akrabası varsa; bu kişinin kimlik bilgileri, pasaport numarası ve başvuru sahibi ile olan akrabalık ilişkisi Lüksemburg turistik vize başvuru formunda belirtilmelidir. Lüksemburg seyahati masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin bilgilerin ve nerede ikamet edileceğine ilişkin bilgilerin vize başvuru formunda ibraz edilmesi gerekmektedir.

Lüksemburg Turistik Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Lüksemburg turistik vize dilekçe örneğinin, Lüksemburg Büyükelçiliği’ne hitaben yazılması gerekmektedir. Turistik vize dilekçesinde; Lüksemburg turist vizesine başvuran kişinin adı ve soyadı, pasaport numarası ve başvurduğu vize tipi gibi bilgilerin belirtilmesi, aynı zamanda vizeye başvuru nedeninin açıkça yazılması gerekmektedir. Lüksemburg turist vizesine başvuran kişinin, seyahat planı ve ülkesine dönme niyeti, vize dilekçe örneğinin içeriğinde net bir şekilde ifade edilmelidir.

Lüksemburg Turist Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Lüksemburg turist vizesi başvurusu, aracı kurum olarak hizmet veren VFS Global ve akredite acenteler aracılığı ile yapılmaktadır. Lüksemburg Konsolosluğu, şahsen yapılan turist vizesi başvurularını kabul etmemektedir. VFS Global’in Gaziantep, İzmir, Ankara ve İstanbul’da yer alan vize başvuru merkezlerinden, Lüksemburg turist vizesi başvuruları yapılabilmektedir.

Vizem.net, 2016 ve 2021 yılları arasında, acenteler tarafından yapılmış Schengen turist başvuruları arasında %95,1 ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Lüksemburg Turistik Vizesi Almak Zor Mu?

Hayır, Lüksemburg turist vizesi almak zor bir işlem değildir ve gerekli evraklar eksiksiz ve düzgün bir biçimde sunulduğu durumda kolayca alınabilmektedir.

Lüksemburg Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Lüksemburg turist vizesi ücreti aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Lüksemburg turistik vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmetleri40 EUR
Toplam210 EUR

Turistik amaçlı seyahatler için alınması gereken Lüksemburg turist vizesi başvurularında, Lüksemburg vize ücreti başvuru esnasında ödenmektedir.

Lüksemburg Turistik Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg turistik Schengen vizesi başvuruları ortalama 14 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Lüksemburg turistik vize başvurularında, konsolosluk tarafından ilave evrak talebi yapılabilmekte ve bu durumlarda vize değerlendirme süreci 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Lüksemburg Turist Vizesi ile Gidilebilecek Lüksemburg Turistik Yerleri Nerelerdir?

Lüksemburg turistik vizesi ile gidilebilecek turistik yerler aşağıda sıralanmıştır.

 • Lüksemburg Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi
 • Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi
 • Corniche Duvarları
 • Echternach ve Benedictine Manastırı
 • Bourscheid Kalesi
 • Walferdange Kalesi
 • Berdorf
 • Parc Merveilleux
 • The Old Quarter
 • Lüksemburg Notre Dame Katedrali
 • Beaufort Kalesi
 • Adolphe Köprüsü
 • Büyük Dük Sarayı
 • Lüksemburg Ardennes
 • Vianden

Lüksemburg turist vizesi, tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerlidir ve vize sahiplerine bu bölgelerin turistik yerlerini de ziyaret etme hakkı vermektedir. Tarihi mekanları ve doğal yapıları ile dikkat çeken Lüksemburg gezilecek yerler bakımından, Avrupa seyahatleri için tercih edilen bir ülkedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: