Lüksemburg Yatırımcı Vizesi

Lüksemburg Yatırımcı Vizesi Başvuru Süreci 2023

Lüksemburg yatırımcı vizesi, Lüksemburg’da 90 günden daha uzun bir süre kalarak yeni bir iş kurmak veya yatırımda bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına verilen, uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür. Yatırımcı vizesi, Lüksemburg’da yatırım yapan kişi ve ailesine Lüksemburg’da oturum izni hakkı sağlamaktadır ve Lüksemburg yatırımcı vizesi sayesinde oturum izni alan kişiler, birçok ek haktan yararlanabilmektedir.

Lüksemburg yatırımcı vizesine sahip olan kişilerin Lüksemburg sınırları içerisinde yasal olarak 3 yıl boyunca oturum hakkı bulunmaktadır. Geçici oturum izni süresini uzatarak Lüksemburg’da aralıksız olarak 5 yıl boyunca ikamet eden kişiler için, uzun dönemli oturum iznine başvurma hakkı doğmaktadır.

Lüksemburg’da Yatırımcı Vizesi Şartları Nelerdir?

Lüksemburg’da yatırımcı vizesi için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Lüksemburg’da yapılacak yatırım projesi için Lüksemburg Ekonomi Bakanlığı’ndan veya Lüksemburg Maliye Bakanlığı’ndan onay almak
 • Lüksemburg’da endüstriyel, ticari veya zanaat faaliyetinde bulunan bir şirkete en az 500.000 Euro değerinde ve en az 5 yıl taahhütlü bir yatırım yapmak, ya da
 • Lüksemburg’da endüstriyel, ticari veya zanaat faaliyetinde bulunan yeni bir şirket kurmak, yeni kurulan bu şirkete en az 500.000 Euro değerinde yatırım yapmak, ilk üç yıl içinde şirket bünyesinde 5 kişiye istihdam sağlamak, ya da
 • Lüksemburg yönetim yapısına veya en az 2 çalışanı ve kendine ait ofisi olan yatırım yapısına, en az 3 milyon Euro tutarında yatırım yapmak, ya da
 • Lüksemburg’da bir finans kurumuna en az 20 milyon Euro tutarında depozito yatırmak ve depozitoyu en az 5 yıl boyunca taahhüt etmek.
 • Yatırım tutarını veya depozitoyu, yatırımcının kendisi, eşi ya da iş ortağı üzerinden gerçekleştirmek.

En az 500.000 Euro değerindeki yatırım projesinin belgelenip Lüksemburg Ekonomi Bakanlığı’na sunulması, 20 milyon Euro tutarındaki depozitonun ve 3 milyon Euro tutarındaki yönetim veya ekonomi yapısına yapılan ödemenin ise belgelenip Lüksemburg Maliye Bakanlığı’na sunulması, Lüksemburg vize şartları arasında yer alan önemli iki unsurdur.

Lüksemburg Yatırımcı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Lüksemburg yatırımcı vizesi almak için hazırlanması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport: Düzenlenme tarihi 10 yıldan eski olmayan, en az 2 adet sayfası boş ve Lüksemburg’dan çıkış tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olan bir pasaportun bulunması gerekmektedir. Kişisel bilgilerin, giriş-çıkış kaşelerinin ve daha önce alınmış Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopileri çekilmelidir.
 • Lüksemburg yatırımcı vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından, eksiksiz ve doğru olarak doldurulup imzalanmış Lüksemburg yatırımcı vizesi başvuru formunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Lüksemburg yatırımcı vizesi talep dilekçesi: Seyahat planına dair detayların belirtildiği ve başvuru sahibinin neden bu vizeye ihtiyaç duyduğunu açıklayan bir vize talep dilekçesinin yazılması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde, renkli ve standartlara uygun 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Konaklama yeri rezervasyonları: Başvuru sahibi tarafından Lüksemburg’da konaklanacak yer için yaptırılan rezervasyonların sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Lüksemburg’a yapılacak seyahatin, tarihli şekilde belgelenip (rezervasyon, bilet vb.) başvuru esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Maddi gelirlere dair kanıt: Finansal durumu gösteren; gayrimenkul tapusu, araç ruhsatı ve kira geliri kontratı gibi belgeler, işyeri sahibi 4B hizmet dökümü, şirket faaliyet belgesi, şirket vergi levhası, ticari sicil gazetesi kopyası, şirket imza sirküleri ve düzenli gelirleri gösterecek şekilde banka ve kredi kartlarının son 3 aya ait banka hesap dökümleri başvuru esnasında beyan edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro teminatlı, Schengen ülkelerinde geçerli ve tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortası, Lüksemburg yatırımcı vizesi başvuru evraklarının arasına eklenmelidir.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi: Başvuru sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus Müdürlüğü tarafından damgalanmış, ıslak imzalı ve aile üyelerinin hepsinin bilgisini içeren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Başvuru sahibinin nerede ikamet ettiğini gösteren güncel ikametgah belgesinin teslim edilmesi gerekmektedir.

Lüksemburg Yatırım Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Lüksemburg yatırımcı vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Lüksemburg yatırımcı vizesi harcı2560 TL
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
Randevu işlemiÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti100 EUR
Toplam560 TL + 200 EUR

Lüksemburg Yatırımcı Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Lüksemburg yatırımcı vizesi ile oturum izni alınabilmektedir. Lüksemburg’da yapılan yatırım projesinin veya depozito ödemesinin onay almasının ardından, 3 aylık süre içerisinde, gerekli evraklar teslim edilerek oturum izni başvurusu yapılmaktadır. Lüksemburg geçici oturum izni süresini uzatarak 5 yıl boyunca ülkede kesintisiz şekilde ikamet eden kişiler, uzun dönemli oturma izni alabilmektedir.

Lüksemburg Yatırımcı Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Hayır, Lüksemburg yatırımcı vizesi ile vatandaşlık alınamamaktadır.

Lüksemburg’da oturum izni bulunan kişilerin, vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için, devlet tarafından belirlenen Lüksemburg vatandaşlık koşullarını eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: