Lüksemburg Mühendis Vizesi

Lüksemburg Mühendis Vizesi Başvuru Süreci 2023

Lüksemburg mühendis vizesi, Lüksemburg’ta bilgisayar mühendisi, elektrik mühendisi, elektronik mühendisi, otomotiv mühendisi, gıda mühendisi, makine mühendisi, inşaat mühendisi, kimya mühendisi gibi mühendislik dallarında çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilere verilen ve hamiline Lüksemburg’ta çalışma ve ikamet hakkı sunan vize türüdür.

Lüksemburg mühendis vizesi alan kişilerin kendi işlerini kendi bulmaları ve işyeri ile kontrat yapmaları gerekmektedir. Lüksemburg mühendis vizesi alan kişilere eğitim ve iş imkanı taahhüdü verilmemektedir. Yeni mezun mühendis vizesi hamilleri, vize geçerlilik süresince Lüksemburg’a dilediği kadar giriş- çıkış hakkına sahip olmaktadır.

Lüksemburg Mühendis Vizesini Kimler Alabilir?

Üniversitelerin mühendislik fakülteleri kapsamında bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği, uzay mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, kimya mühendisliği, endüstri mühendisliği, çevre mühendisliği ve gıda mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişilerin Lüksemburg mühendis vizesine başvuru yapabilmektedir.

Üniversitelerin 4 yıllık lisans mühendislik bölümlerinden veya 2 yıllık yüksek lisans mühendislik bölümlerinden eğitim almış kişiler Lüksemburg mühendis vizesine başvuru yapabilmektedir. Yeni mezun mühendislik vizesi için başvuru sahiplerinin son 2 yıl içinde girdiği IELTS dil sınavından en az 6,0 puan alması gerekmektedir.

Lüksemburg Mühendis Vizesi Nasıl Alınır?

Lüksemburg mühendis vize başvurularında öncelikle vize başvuru belgelerinin hazırlanması gerekmektedir. Lüksemburg vize başvuru merkezinden online olarak randevu alınması ve randevu tarihinde belgelerin vize başvuru merkezine veya akredite acentelere sunulması gerekmektedir.

Lüksemburg mühendis vizesi başvurusunda evrakların teslim edilmesi ve biyometri işlemlerinin tamamlanması sonucunda vize başvuru sahibi olan kişiler gerekli görülürse vize mülakatına davet edilmektedir. Lüksemburg mühendis vize başvurularını değerlendiren yetkili kurum Lüksemburg Konsolosluğu’dur ve başvurular ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Lüksemburg Mühendis Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Lüksemburg mühendis vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması, planlanan Lüksemburg seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliğinin olması ve sayfaları arasında en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
  • Pasaport ve vize fotokopileri: Varsa başvuru sahibine ait eski vizelerin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopileri eklenmelidir.
  • Lüksemburg mühendis vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından online olarak doldurulmuş vize başvuru formunun çıktı alınarak imzalanmış olması gerekmektedir.
  • Lüksemburg mühendis vizesi başvuru dilekçesi: Vize başvuru sahibi tarafından resmi dil kullanılarak Lüksemburg Büyükelçiliği’ne hitaben yazılan dilekçede seyahat amacı ve Türkiye’ye geri dönüş niyeti ifade edilmelidir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Lüksemburg seyahat tarihlerini kapsayan ve 30.000 Euro teminat tutarlı seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip ve son 3 ay içinde çekilmiş 35x45 mm ölçülerindeki 1 adet fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
  • Konaklama belgeleri: Lüksemburg seyahati boyunca konaklama yapılacak adrese dair rezervasyon veya kira sözleşmesinin sunulması gerekmektedir.
  • Ulaşım belgeleri: Vize başvuru sahibinin Lüksemburg’a ulaşım için kullanacağı araçlara dair bilet ya da belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Finansal belgeler: Vize başvuru sahibinin son 3 aylık banka hesap hesap hareketlerini gösteren hesap cüzdanı ile son 3 aylık maaş bordrosunun sunulması gerekmektedir.
  • İkametgah: Vize başvuru sahibinin Türkiye’deki ikametini gösteren belge, e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınabilmektedir.

Lüksemburg işçi izni vizesine başvurmak için gerekli evraklar arasına Lüksemburg’ta çalışılacak işyerinden alınan kabul mektubunun eklenmesi gerekmektedir. Lüksemburg çalışma izni vizesi başvuruları Lüksemburg Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir.

Lüksemburg Mühendis Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Lüksemburg mühendis vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Lüksemburg mühendislik vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Lüksemburg Mühendis Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg mühendis vizesi için yapılan başvuruların sonuçlanma süresi ortalama 15 gün sürmektedir. Lüksemburg dış temsilciliğinin gerekli gördüğü durumlarda veya yaşanan yoğunluklar ve başvurunun tatil günlerine gelmesi gibi sebeplerle başvuruların değerlendirilmesi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Lüksemburg Mühendis Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Lüksemburg mühendis vize başvuruları, VFS Global vize başvuru merkezine yapılmaktadır.

Vizem.net Lüksemburg mühendis vize başvurularında danışmanlık ve vize takip hizmeti veren akredite acentedir. VFS Lüksemburg vize başvuru merkezi randevuları online olarak alınmaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: