Meksika Çalışma İzni

Meksika'da Çalışmak: Meksika Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Yabancıların, Meksika’da yasal bir şekilde çalışmaları için sahip olmaları gereken izne Meksika çalışma izni adı verilmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin, Amerika ya da Avrupa’da olduğu gibi, Meksika’da çalışmak için Meksika da çalışma iznine başvurmaları istenmemektedir; bunun yerine, yabancılar oturum izni başvurusunda bulunmaktadır.

Vizem.net, Meksika'da kendi işini kurmak isteyen veya Meksika'daki bir işverenden iş teklifi alan kişilerin çalışma izni ve uzun dönemli vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Meksika Çalışma İzni Alabilir?

Meksika çalışma iznini Meksika’da yasal bir şekilde ikamet eden ve iş teklifi olan geçici oturum izni hamilleri alabilmektedir. Meksika daimi ikamet izni olanların Meksika’da çalışmak için çalışma izni almalarına gerek yoktur.

Meksika Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Meksika çalışma izni almak için başvuru; https://www.inm.gob.mx/tramites/publico/estancia.html internet adresi üzerinden başvuru formu online olarak doldurduktan sonra, gerekli evrakların Meksika’da ikamet edilen adresin çevresinde bulunan Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’nün ofislerinden birine teslim edilmesi ile yapılmaktadır.

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’nün göçmenlik prosedürlerini yerine getiren, Meksika bölgesi boyunca konumlanan 32 adet temsilci ofisi bulunmaktadır. Her türlü Meksika göçmenlik başvurusu, başvuru sahibinin ikamet ettiği veya işyerinin bulunduğu yerdeki Meksika Ulusal Göç Enstitüsü ofislerinden kabul edilmektedir. Meksika Ulusal Göç Enstitüsü ofisinin başvuru sahibine uzak olması durumunda, başvuru sahibi adresine en yakın olan ofisten telefon ile bilgi alabilmektedir.

Meksika Çalışma İzni Başvurusu Kabul Edilince Ne Olur?

Meksika çalışma izni başvurusunun kabul edilmesi durumunda, göçmenlik yetkilisi başvuru sahibine çalışma izni bulunan yeni göç belgesi hazırlamaktadır.

Meksika Çalışma İzni Başvurusu Reddedilirse Ne Olur?

Meksika çalışma izni başvurusunun reddedilmesi durumunda, göçmenlik yetkilisi ret cevabı ile birlikte kişiye oturum kartını iade etmektedir; oturum kartının hala süresi bulunuyorsa kişi Meksika’da bulunmaya devam edebilmektedir. Göçmenlik belgelerinin geçerli olmadığı veya gerekli süre içerisinde yenilenmediği hallerde, kişiye ülkeyi terk etmesi için en fazla 30, en az 20 günlük bir süre tanınmaktadır. Tanınan süre içerisinde başvuru sahibinin göçmenlik durumuna itiraz etmesi veya karara karşı uygun bir savunma yapabilmesi mümkündür.

Meksika Çalışma İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Meksika çalışma izni almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Başvuru formuhttps://www.inm.gob.mx/tramites/publico/estancia.htmladresinden online olarak eksiksiz doldurulmalı ve daha sonra çıktı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Geçici oturum izni kartı: Meksika geçici oturum izni kartının orjinali gerekmektedir.
 • Başvuru harcı makbuzu: Başvuru harcının ödendiğini gösteren makbuz alınmalıdır.
 • İş teklifi: Şirketin antetli kağıdına gerçek ya da tüzel kişi tarafından yazılmış, iş yerinin nerede olduğu, çalışma tarihleri ve yapılacak işi belirten bir iş teklifi mektubu gerekmektedir.

Meksika çalışma izni için gereken tüm belgelerin orijinalleri ibraz edilmelidir.

Meksika Çalışma İzni Başvuru Harcı Ne Kadar?

Meksika çalışma izni başvuru harcı 3.558,00 Meksika pesosudur.

Oturma İzni Olmayan Kişiler Nasıl Meksika Çalışma İzni Alabilir?

Oturma izni olmayan kişilerin Meksika’da bir işverenden iş teklifi alması durumunda, çalışma izni alabilmesi mümkündür. Meksika’da bulunan işverenin Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’nden yabancı kişi ile iş sözleşmesini imzalamadan önce onay alması gerekmektedir. İşveren yabancı kişi ile iş sözleşmesini imzaladıktan sonra, çalışan adına Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’nden çalışma izinli Meksika geçici oturma izni başvurusu yapmalıdır.

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne yapılan başvurunun kabul edilmesi durumunda, yabancı kişinin bulunduğu ülkedeki konsolosluğa randevu alarak başvurması halinde çalışma izinli geçici oturum vizesi alabilmektedir. Alınan vize ile birlikte Meksika’ya giriş yapıldıktan sonraki 30 gün içerisinde Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’ne başvuru yapılarak geçici Meksika oturum izni ve çalışma izni alınmalıdır.

Çalışma İzinli Meksika Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışma izinli Meksika vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az 1 sayfası boş, seyahat dönüşünden sonra 6 ay daha geçerli olan bir pasaport gerekmektedir.
 • Meksika çalışma vizesi başvuru formu: Çalışma vizesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurularak imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan, 6 aydan eski olmayan, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • NUT numarası: Meksika Ulusal Göç Enstitüsü tarafından verilen onay mektubundaki işlem numarası bulunmalıdır.
 • İş yeterliliğini kanıtlayan belgeler: Meksika’da çalışılacak işin gerektirdiği diploma, sertifika ya da CV gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çalışma izinli Meksika vizesi için gerekli standart evraklar yukarıda listelenmiştir. Başvuru sahibinin durumuna ve işine göre ek belgeler talep edilebilmektedir. Uzun süreli Meksika çalışma vizesi hamiline Meksika’da yasal bir şekilde yaşama ve çalışma hakkı vermektedir.

Meksika'da İş Kurmak için Çalışma İzni Alınması Gerekir Mi?

Meksika’da iş kurmak için çalışma izninin, iş sahibi olarak Meksika’da çalışılacak olması halinde alınması gerekmektedir.

Meksika’da bağımsız olarak çalışacak kişilerin çalışma izni alması gerekmektedir ve çalışma izni başvuruları https://www.inm.gob.mx/tramites/publico/estancia.html internet adresi üzerinden başvuru formunun çevrimiçi bir şekilde doğru bilgiler ile doldurulması ile yapılabilmektedir. Çevrimiçi bir şekilde başvuru formu doldurulduktan sonra çalışma izni için gerekli evraklar Meksika’daki ikamet adresine en yakın Meksika Ulusal Göç Enstitüsü ofisine teslim edilerek Meksika’da iş kurmak için çalışma izni başvurusu yapılmalıdır.

Meksika İş Sahibi Çalışma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Meksika iş sahibi çalışma izni için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Çevrimiçi olarakhttps://www.inm.gob.mx/tramites/publico/estancia.htmladresi üzerinden başvuru formu doldurularak çıktısı alınmalıdır. Başvuru formu çıktı alındıktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Geçici oturum izni kartı: Başvuru sahibinin geçici oturum izni kartına sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru harcı makbuzu: Başvuru harcının ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır.
 • İş teklifi: Gerçek ya da tüzel kişi şirketin antetli kağıdına yazılan, içeriğinde çalışma yerinin, çalışma süresinin ve güncel işveren kayıt sertifikasının bilgisinin bulunduğu bir iş teklifi gerekmektedir.
 • Başvuru mektubu: Meksika’da bağımsız olarak çalışacak kişiler, Meksika’da yapacakları mesleği ve mesleğin faaliyetlerini yürüteceği yerin bilgilerini içeren bir başvuru mektubu hazırlamalıdır.
 • Vergi kaydı: Meksika’da bağımsız olarak çalışacak kişiler, Meksika Federal Vergi Mükellefi Siciline kaydının olduğunu gösteren belgenin fotokopisini sunmalıdır.

Meksika iş sahibi olanların çalışma izni için hazırlamaları gereken belgelerin tümü orjinal olmalıdır.

Oturma İzni Olmayan Şirket Sahipleri Nasıl Meksika Çalışma İzni Alabilir?

Oturma izni olmayan şirket sahipleri için, şirketlerinin kişinin nam ve hesaplarına çalışma izinli Meksika geçici oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Şirketin, yabancıları işe almasına imkan tanıyan Meksika Ulusal Göç Enstitüsü kaydı başvurusu yaparak bu izin ile en az 3 ay vergi ödeyerek, faaliyet gösterdiği zaman, yabancılara iş teklifi yapması mümkün olmaktadır.

İş teklifi ile oturma izni olmayan şirket sahipleri, çalışma izni bulunan vize başvurusu yapabilmektedir. Başvuru Meksika’da onaylandığında, başvuru sahibinin vize almak ve görüşme yapmak için ülke dışındaki bir Meksika dış temsilciliğine gitmesi gereklidir.

Meksika Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Meksika öğrenci çalışma izni başvurusu Meksika çalışma izni başvurusu ile aynı şekilde alınmaktadır. Online olarak https://www.inm.gob.mx/tramites/publico/estancia.html adresinde başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve daha sonra gerekli belgelerin tamamı Meksika’da ikamet edilen adrese en yakın Meksika Ulusal Göç Enstitüsü ofisine teslim edilerek başvurunun tamamlanmalıdır.

Meksika’da geçici oturan öğrenciler için çalışma iznine, yalnızca yabancı öğrencinin yüksek eğitim, mezuniyet sonrası eğitim veya araştırma çalışmalarında kendi alanı ile ilgili olarak çalışması halinde başvurabilmektedir. Eğitim için Meksika öğrenci vizesi ile Meksika’ya gelen öğrencilerin yasal bir şekilde çalışabilmeleri için oturma ve çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir.

Meksika Öğrenci Çalışma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Meksika öğrenci çalışma izni için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru formu: https://www.inm.gob.mx/tramites/publico/estancia.html adresi üzerinden çevrimiçi olarak başvuru formu doldurulmalı, çıktısı alınmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Geçici oturum izni kartı: Öğrencilerin çalışma izni alabilmeleri için geçici oturum izni kartına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Başvuru harcı makbuzu: Başvuru harcının ödendiğini gösteren makbuz sunulmalıdır.
 • İş teklifi: Gerçek ya da tüzel kişi olan şirketin antetli kağıdına yazılan ve iş yerini, iş için gerekli süreyi ve işverenin güncel kayıt sertifikası bilgilerini bulunduran iş teklifi gerekmektedir.
 • Onay mektubu: Meksika çalışma vizesi için yalnızca öğrenci olanların sunması gereken bir evraktır. Meksika’da geçici ikamet eden öğrencinin, oturum kartı, ödeme belgesi, iş teklif mektubunun yanı sıra, ilgili eğitim enstitüsünden bir anlaşma mektubu sunması gerekmektedir.

Öğrenci çalışma izni için evrakların hepsinin orjinal olması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Meksika’da çalışma koşulları ve imkanları ile ilgili merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Meksika'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Meksika’da çalışma koşulları diğer Kuzey Amerika ülkeleri ile benzerlik göstermektedir. Meksika’da ortalama olarak haftalık çalışma saati 42 saattir ve bu süre vardiyalı olarak çalışıldığında 45 saate kadar çıkmaktadır. Meksika’da günlük 8 saat çalışılmaktadır ve 8 saatin aşılması durumunda normal ücretin 3 katı işçiye ödenmektedir. Yıllık izin çalışanın kıdemine göre değişmekle birlikte en az 6 gündür. Yıllık izin dışında Meksika’da çalışanlara anne ve babalık izinleri verilmektedir.

Meksika’da işsizlik oranı 2022’de düşüş yaşamıştır. 2021 yılında %4,7 olan işsizlik oranı, 2022 yılında %3,7’ye düşmüştür. 2022 yılında Meksika’da istihdam edilen nüfus 3,3 milyon kişi artarak 55,5 milyona ulaşmıştır.

Meksika'da Asgari Ücret Nedir?

Meksika’da asgari ücret, 1 Ocak 2022’den itibaren günlük 172,87 Meksika pesosudur. 2021 yılındaki asgari ücret gün başına 141,70 Meksika pesosu iken 2022 yılında asgari ücrette %23 oranında bir artış yapılmıştır. Meksika’da Kuzey Sınır Bölgesi için belirlenen asgari ücret ise 2022 yılı için iş günü başına %23 artış ile 260,344 Meksika pesosuna yükselmiştir.

Meksika’da verilen asgari ücret, tek bir kişinin çalışarak aile geçindirmesine yeterli olmamaktadır. Yaşanılan enflasyon ile birlikte son senelerde Meksika asgari ücret arttırılmışsa da, yaşam maliyetleri düşünüldüğünde verilen asgari ücret oldukça düşüktür.

Meksika'da İş İmkanları Nasıldır?

Meksika’da iş imkanları en çok gelişme gösteren ve Meksika’nın GSYİH’sine katkıda bulunan endüstri, otomotiv, elektronik, üretim ve hizmet sektörlerinde bulunmaktadır. Özellikle petrol ve madenciliğin bulunduğu endüstri sektörü Meksika’nın GSYİH’sinin %34’ünü oluşturmaktadır. Meksika’da iş fırsatlarının en çok olduğu meslekler, endüstri mühendisliği, sistem mühendisliği, muhasebe, uluslararası ilişkiler, işletme ve tıp alanlarıdır.

İş imkanları bakımından Meksika’nın en zengin şehirleri Monterrey, Guadalajara, Mexico City ve Tijuana’dır. Monterrey, Meksika’nın sanayi başkenti olarak bilindiğinden, şehirde sanayi alanında çok fazla iş imkanı bulunmaktadır. Guadalajara şehri ise üretim ve bilgi teknoloji sektörleri ile öne çıkmaktadır. Mexico City, Meksika’nın başkentidir ve finans, yönetim ve hizmet sektörlerinde iş olanakları geniştir.

Tijuana özellikle göçmen ve yabancıların en çok tercih ettiği şehirlerden biridir ve en çok turizm, sağlık ve imalat sanayi alanlarında iş istihdamı sağlamaktadır.

Meksika'da Nasıl İş Bulunur?

Meksika’da iş bulmak için en çok tercih edilen yöntemler iş bulma siteleri ve iş bulma ajanslarıdır. İnternet üzerinde çok sayıda iş bulma sitesi bulunmaktadır ve bu sitelerde çeşitli filtrelerde arama yapılarak kişiye uygun işin bulunarak başvuru yapılması mümkündür. İş bulma ajansları ise özellikle Meksika’yı tam tanımayan yabancılar için en uygun iş bulma yöntemlerinden biridir.

Meksika, Kuzey Amerika’nın Brezilya’dan sonraki en büyük ekonomisine sahiptir ve özellikle otomotiv ve endüstri alanlarında yabancılar için iş istihdamı sağlamaktadır. En çok istihdam bulunan alanlardaki işler için Meksika iş ilanları takip edilmelidir.

İş Gezisi için Meksika'ya Gidenlerin Çalışma İzni Alması Gerekir Mi?

İş gezisi, iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, seminer, fuar, iş ile ilgili bir proje ya da kurumsal bir etkinlik gibi ticari faaliyette bulunmak için 180 günü aşmayan kısa süreli Meksika seyahati yapacak kişilerin çalışma izni almalarına gerek yoktur; ticari vize almaları Meksika’ya girmek için yeterli olmaktadır. Meksika’ya giriş yapmak için T.C. vatandaşlarının, seyahat amaçlarına uygun bir vize almaları gerekmektedir.

Vizem.net, iş gezisi için Meksika'ya gidecek T.C. vatandaşlarının Meksika iş vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: