Sharm El Sheikh Gezi Rehberi

2023 Mısır Sharm El Sheikh Gezi Rehberi

Sharm El Sheikh, Sina Yarımadası'nın güney ucunda, Kızıldeniz boyunca kıyı şeridinde yer alan bir Mısır şehridir. Sharm El Sheikh, Mısır'da turizm için önemli bir merkezdir ve aynı zamanda birçok uluslararası konferans ve diplomatik toplantıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Sharm El Sheikh, dünyanın en iyi dalış noktalarından biridir ve çöl ile denizin bir arada olduğu manzaraya sahiptir. Na'ama Körfezi kısmı Mısır Şarm El Şeyh gece hayatının ve yemek yemenin merkezidir; Sharm El Sheikh kulüplerinin, kafelerinin, restoranlarının ve mağazalarının çoğu burada yer almaktadır.

Kızıldeniz'in denizaltı dünyasını keşfetmenin en iyi ve en rahat yolu olan şnorkelli yüzme için Şarm El-Şeyh'te çok sayıda plaj bulunmaktadır. Şarm El-Şeyh'te plaj aktiviteleri arasında, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, yelken, tekne gezintisi ve kano yapma imkanları da yer almaktadır; bedevi rehberleriyle cip, deve veya doğa yürüyüşü yaparak farklı manzaralar keşfedilebilmektedir. Ünlü Mt Sinai ve St Catherine Manastırı'nın yanı sıra birçok muhteşem kanyon da Sharm El Sheikh tatil beldesinde görülmeye değer yerler arasındadır.

Şarm El Şeyh Nerededir?

Şarm El Şeyh Nerededir?
Şarm El Şeyh Nerededir?

Şarm El Şeyh, Mısır’ın Güney Sina bölgesinde bulunmaktadır ve dolayısıyla Asya'nın bir parçasıdır. Mısır coğrafi konumu itibariyle Süveyş Kanalı'nda Asya ve Afrika arasında bölünmüştür. Şarm El Şeyh’in bulunduğu Sina Yarımadası batıda Süveyş Körfezi ve Süveyş Kanalı ile doğuda Akabe Körfezi ve Negev arasında yer alırken, kuzeyde Akdeniz ve güneyde Kızıldeniz ile çevrilidir.

Şarm El Şeyh şehrine yakın mesafede bulunan şehirler arasında 232 km ile Tabuk, 243 km ile Qena, 290 km ile Luxor, 291 km ile Suez ve 295 km ile Sohag yer almaktadır.

Sharm El Sheikh İklimi Nasıldır?

Sharm El Sheikh sıcak çöl olarak sınıflandırılan subtropikal kurak bir iklime sahiptir. Sharm El-Sheikh yaz aylarında nemli olsa da, genellikle yağışın olmadığı sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Sharm El Sheikh’te mayıs ortasından eylül ayına kadar olan yaz mevsimi oldukça sıcaktır; ortalama sıcaklıklar ocak ayında 18 °C ila 23 °C ve ağustos ayında 33 °C ila 37 °C arasındadır. Sharm El Sheikh’te su sıcaklığı her mevsim ılık olsa da soğuk havalar bölgeyi zaman zaman etkilemektedir.

Mısır Sharm El Sheikh Hava Durumu Nasıldır?

Mısır Sharm El Sheikh yıl boyu ortalama sıcaklıklar kış mevsiminde 18 ila 23 °C (64 ila 73 °F) ve yaz mevsiminde 33 ila 37 °C (91 ila 99 °F) arasında değişmektedir. Hava durumu Sharm El Sheikh şehri verilerine göre kaydedilen en yüksek sıcaklık 3 Haziran 2013'te 46 °C (115 °F) ve en düşük sıcaklık 23 Şubat 2000'de 5 °C (41 °F) şeklinde ölçülmüştür

Sharm El Sheikh'e Ne Zaman Gidilir?

Sharm El Sheikh’e yüzme ve dalış amacıyla gitmek için en iyi zamanlar nisan ayı ile ekim ortasından kasım ortasına kadarki dönemdir.

Sharm El Sheikh’de Deniz Suyu Sıcaklığı Nasıldır?

Sharm El Sheikh’in kıyısında bulunduğu Kızıldeniz’in sıcaklığı yıl boyunca 21°C ila 28 °C arasında değişmektedir; kış mevsimi ortalama sıcaklığı 22°C, yaz mevsimi ortalama deniz suyu sıcaklığı ise 27 °C’ dir.

Sharm El Sheikh'de Yaşam Nasıldır?

Sharm El Sheikh'de Yaşam Nasıldır?
Sharm El Sheikh'de Yaşam Nasıldır?

Sharm El Sheikh’te kötü bir mahalle olmadığı gibi şehir oldukça güvenlidir ve tüm ihtiyaçların yakın mesafede karşılanabileceği yerler bulunmaktadır. Daire kiraları ve yaşam maliyeti Sharm El Sheikh’te çok pahalı değildir, bu yüzden göçebeler ve turistler için çekici bir alternatiftir. Stüdyo dairelerden villalara kadar geniş yelpazede seçim fırsatı sunan Sharm El Sheikh’te tek yatak odalı daire aylık ortalama 191 dolar, iki yatak odalı daire 383 dolarken, 766 dolara villa bulabilmek mümkündür. Sharm El Sheikh’teki dairelerde ısıtma sistemlerine ücret ödemeye gerek yoktur.

Mısır'da maaşlar çok yüksek olmasa da deneyime, dil bilgisine ve pozisyona bağlı olarak haftada 1 günlük dinlenme izni ile yaklaşık 400-600 dolar kazanılabilmektedir. Sharm El Sheikh’de çok sayıda spor salonu, eczane, iki özel hastane ve bir kamu hastanesi bulunmaktadır. Sharm El Sheikh’teki ana iş kolu turizmdir, yabancıların en çok çalıştığı yerler oteller, okullar ve restoranlardır. Şehirde dolaşmak için taksileri veya ucuz minibüsleri kullanmak mümkündür.

Sharm El Sheikh'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sharm El Sheikh gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Ras Muhammed Milli Parkı
 • SOHO Square
 • Eski Pazar
 • Na'ama Koyu
 • Cennet Katedrali
 • Tutankamon
 • Şarm El-Şeyh Ulusal Müzesi
 • Aziz Catherine Manastırı
 • Dahab Köyü

Ras Muhammed Millî Parkı Nerede?

Ras Muhammed Milli Parkı Nerede?
Ras Muhammed Millî Parkı Nerede?

Ras Muhammed Milli Parkı, Mısır'da Sina Yarımadası'nın güney ucunda, batıda Süveyş Körfezi'ne ve doğuda Akabe Körfezi’ne kıyısı olan bir milli parktır. Ras Muhammed Milli Parkı, Kızıldeniz’in turistik bölgesinde, Şarm El-Şeyh şehrine 12 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ras Muhammed Milli Parkı 1000'den fazla balık türüne, 40 tür yıldız balığına, 25 tür deniz kestanesine, 100'den fazla yumuşakça türüne ve 150 tür kabukluya ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil kaplumbağa ve şahin gagalı kaplumbağa gibi deniz kaplumbağaları Ras Muhammed Milli Parkı’nda düzenli olarak görülmektedir.

SOHO Square Nerede?

SOHO Square Nerede?
SOHO Square Nerede?

SOHO Square; restoranlar, fast-food, kafeler, barlar ve hem genç hem de yaşlı zevklere hitap eden kulüpler dahil olmak üzere bir dizi eğlence merkezinin bulunduğu meydandır. Montazah'ta bulunan mağazaların, restoranların ve gösterilerin olduğu bir açık hava merkezi olan Soho Meydanı, akşam 17:00 civarında açılmakta ve 23:30 civarında kapanmaktadır.

Eski Pazar Nerede?

Eski Pazar Nerede?
Eski Pazar Nerede?

Eski Pazar yerel halk arasında alışveriş yapmak için son derece popülerdir. Sharm El-Şeyh'in en ünlü ürünleri şifalı otlar ve baharatlar, Eski Pazar'da bol miktarda bulunmaktadır; baharatların yanı sıra çok sayıda tütün, mücevher, giysi ve deri ürünleri gibi Mısır gereçleri satan dükkanlar sıralanmıştır.

Eski Pazar alanının kenarında, Fatımi, Memluk ve Osmanlı cami tarzlarından etkilenen Al-Sahaba Camii yer almaktadır. Al-Sahaba Camii, namaz sırasında girilemeyen diğer zamanlarda ziyarete açık olan Sharm El Sheikh’teki en büyük ikinci camidir.

Sharm El Sheikh Piramitler Arası Kaç Km?

Sharm El Sheikh’te piramit bulunmamaktadır. Sharm El Sheikh’e en yakın piramitler, Kahire’de bulunan Giza Piramitleri’dir. Giza Piramitleri ile Şarm El-Şeyh arası 504 km'dir; uçakla ya da otobüsle piramitleri görmek için gezi turları düzenlenmektedir.

Sharm El Sheikh'te Neler Yapılır?

Sharm El Sheikh’te yapılabilecek aktiviteler aşağıda verilmiştir.

 • Ras Muhammed Milli Parkı ve Tiran’da şnorkelle yüzmek veya dalış yapmak
 • Eski Pazar’da baharat, şifalı otlar ve geleneksel kıyafetleri içeren alışveriş turu yapmak
 • SOHO Square’de alışveriş yapmak
 • Seascope'a giderek renkli denizaltı dünyasını izlemek
 • Sina çölünde buggy, jip gezileri yapmak veya ATV sürmek
 • Dahab köyünde rahatlatıcı manzaranın keyfine varmak
 • Aziz Catherine Manastırı’nı ziyaret etmek ve Musa Dağı'na tırmanış yapmak
 • Sharm El Sheikh Ulusal Müzesi’nde tarihsel ve kültürel açıdan bilgilenmek
 • Sharm El Sheikh dalışokullarında tekne gezilerine katılmak

Sharm El Sheikh Gece Hayatı Nasıldır?

Sharm El Sheikh’te insanlar sabahları ve öğleden sonraları hava çok sıcak olduğu için içeride kalma ve akşam gün batımından sonra dışarı çıkma eğilimindedir.

Sharm El Sheikh’te gece hayatının merkezi Naama Körfezi'ndedir. Hard Rock Cafe ve Pasha, haftada birkaç partiye ev sahipliği yapan ünlü kulüplerdir ve Little Buddha ise akşam yemeğinden sonra kulübe dönüşen bir restorandır. Çatı katından manzaranın keyfine varılabilecek Camel Bar da gece hayatı için alternatif seçenekler arasındadır.

Şarm El Şeyh'in Nesi Meşhurdur?

Şarm El Şeyh'in Nesi Meşhurdur?
Şarm El Şeyh'in Nesi Meşhurdur?

Şarm El Şeyh’te Mısır’ın ulusal yemeği olarak bilinen Koshari adı verilen sokak yemeği meşhurdur. Mercimek, pirinç, nohut ve makarnadan oluşan Koshari iki çeşit domates sosuyla servis edilmekte, üzerine kıtır kıtır olacak şekilde kavrulmuş soğanlar koyulmaktadır.

Tatil İçin Hurghada Mı Şarm El Şeyh Mi Daha İyidir?

Hurghada, Mısır'ın en tanınmış tatil beldesi, bir metropol ve turizm bölgesi olarak kabul edilmektedir. Hurghada, Mısır’ın en önemli ekonomik merkezlerinden biridir ve Kahire ile Marsa Alem arasında, doğrudan Kızıldeniz'in üzerinde yer almaktadır. Hurghada ortalama sıcaklığı, Şarm El Şeyh’ten daha düşük düzeydedir. Hurghada genel olarak, Şarm El Şeyh’ten daha ucuz ve daha hızlıdır. Hurghada’da konaklama ücretleri Şarm El Şeyh’ten daha uygundur.

Kahire ve Giza Piramitleri, Şarm El-Şeyh ve Hurghada’ya neredeyse eşit mesafededir. Şarm El Şeyh, Nil'deki firavun bölgelerine Hurghada'dan daha yakındır. Sharm El Sheik özellikle iyi su kalitesi ve pek çok bozulmamış mercan resifini temsil etmekte, yani şnorkelli yüzme veya dalış için uygun bir destinasyon olmaktadır. Hurghada, özellikle dalışa yeni başlayanlar için uygundur, Şarm El Şeyh'te bozulmamış resif oranı daha fazladır. Hurghada hareketli ve aksiyonlu tatil arayanlar için uygunken, daha sessiz bir tatil için veya dalış ve şnorkelle yüzmeye odaklananlar için Şarm El Şeyh uygun görünmektedir.

Sharm El Sheikh'e Nasıl Gidilir?

Sharm El Sheikh’e uçakla, tekneyle ya da karayoluyla gitme seçeneği bulunmaktadır. Uluslararası hızlı feribotlar, haftada dört kez çalışan, yolculuğun 1.5 saat sürdüğü hızlı tekneler işletmektedir. Karayolu ile Nuweiba ve Dahab üzerinden İsrail’in doğu kıyısı ya da Kahire'den batı kıyısı üzerinden gidilebilmektedir; her iki güzergah için günlük otobüs seferleri bulunmaktadır.

Kahire'den Doğu Delta otobüsleri yaklaşık 8 saat, Superjet otobüsler ise 6 saat sürmektedir. Kış mevsiminde her gün bir sürü charter turisti ağırlayan Sharm El Sheikh Havalimanı, Sina'nın en büyüğüdür ve Kahire'den iç hat uçuşları Nile Air ve EgyptAir tarafından sunulmaktadır.

Mısır Sharm El Sheikh Uçak Bileti Ne Kadar?

Mısır Sharm El Sheikh uçak biletleri fiyatları aktarmalı ve aktarmasız uçuşlara göre değişiklik göstermektedir. Eylül 2022, Sharm El Sheikh yönüne uçmak için en ucuz aydır. Aktarmasız uçuşlar için İstanbul Sharm El Sheikh uçak bileti ortalama fiyatı 2.000-4.000 Türk lirası arasında değişmektedir. Antalya Sharm El Sheikh uçak bileti fiyatları ise 3.000-6.000 Türk lirası aralığındadır.

Sharm El Sheikh'de Nerede Kalınır?

Sharm El Sheikh en iyi otelleri aşağıda listelenmiştir.

 • Albatros Palace Sharm
 • Rixos Sharm El Sheikh
 • Sunrise Montemare Resort
 • Albatros Laguna Vista Resort
 • Sunrise Arabian Beach Resort
 • Sunrise Diamond Beach Resort

Sharm El Sheikh Otel Fiyatları Ne Kadar?

Sharm El Sheikh otel fiyatları ortalama olarak gecelik 2 kişilik bir oda için 120- 450 dolar arasında değişmektedir. Konum, ücretsiz wifi, park alanı, havuz, spa ve masaj gibi sunulan olanakların çeşitliliğine göre Mısır Sharm El Sheikh otelleri arasında fiyat farklılıkları bulunmaktadır.

Sharm El Sheikh'e Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Sharm El Sheikh’e gitmek amacıyla Mısır Sivil Havacılık Otoritesi tarafından 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Güney Sina Vilayeti havalimanlarına ve limanlarına gelen Türk vatandaşlarına, Akabe Körfezi ve St.Catherine bölgesine ziyaret mührü bulunan ve Dahab Nuweiba, Şarm El- Şeyh, Saint Catherine, Taba şehirlerinde bulunmaya izin veren 15 günlük turizm vizesi verilmesi kararlaştırılmıştır.

Mısır Sivil Havacılık Otoritesi, yabancı uyrukluların ülkeye girişleri aşamasında 1 yıl süreyle Sharm El Sheikh vize yönetmeliklerine uygun şekilde kolaylıklar sağlanmasına karar verildiğini içeren bilgilendirme metinlerini havayolu şirketlerine ve konsolosluklara iletmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: