Mısır Ticari Vize

Mısır Ticari Vize: 2023'te Mısır İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mısır ticari vize; iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, iş ile alakalı bir proje, kurumsal etkinlikler veya seminer gibi ticari bir amaç için Mısır’a gidecek kişilere verilmektedir. Mısır iş vizesi kısa süreli bir vize türü olduğu için hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Mısır’da bulunma hakkı tanımaktadır.

Vizem.net, iş gezisi için Mısır'a gitmek isteyen iş insanlarına Mısır ticari vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Mısır Türk Vatandaşlarından İş Vizesi İstiyor Mu?

Mısır Türk vatandaşlarından bazı koşullara göre iş vizesi istememektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar Mısır’da vizesiz bulunabilir. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamilleri ise Mısır seyahatlerinde vizeye tabidir.

Mısır Ticari Vize Hangi Durumlarda Alınmalı?

Mısır ticari vize; iş toplantısı, iş eğitimi, fuar, kongre, seminer, iş ile alakalı bir proje veya kurumsal bir etkinlik gibi iş ile alakalı sebeplerle Mısır’a kısa süreli seyahat gerçekleştirmek için alınmalıdır.

Mısır İş Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır iş vizesi, Ankara Mısır Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan alınabilmektedir. Mısır dış temsilciliklerinin vize başvurusu için herhangi bir aracı kurum ile anlaşması bulunmamaktadır. İstanbul'da ön başvuru için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra taratılarak dijital ortama yüklenmeli ve başvuru yapılacak İstanbul dış temsilciliğine mail yoluyla gönderilmelidir.

Ankara Büyükelçiliğine Mısır iş vizesi için ön başvurunun şahsen gidilerek yapılması gerekmektedir. Ön başvuru yapıldıktan sonra başvurunun onaylanması beklenmelidir. Ön başvuru onayı dış temsilcilik tarafından mail ile bildirilmektedir. Mail geldikten sonra ön başvuru yapılan dış temsilciliğe gidilerek başvuru tamamlanmalıdır.

İstanbul dış temsilciliğine yapılan başvurunun tamamlanması için randevu alınmalıdır; Ankara'dan yapılan başvurularda ise başvuruyu tamamlamak için belirlenen gün ve saatlerde dış temsilciliğe randevu almadan gidilebilir.

Ödemesi yapılmış uçak biletleri, otel rezervasyonları, banka hesap dökümü, ön başvuru esnasında taratılarak gönderilmiş tüm belgelerin orijinalleri, biyometrik fotoğraf, pasaport ve nakit olarak ödenmesi gereken vize başvuru harcı ile dış temsilciliğe gidilmelidir. Dış temsilcilik randevusunda ibraz edilmesi gereken evraklarda herhangi bir problem olmaması durumunda, başvuru sahibinin pasaportuna vize işlenmekte ve tüm vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Ticari Mısır Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ticari mısır vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Mısır vize başvuru formu: Tüm boşluklar eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalı ve belirlenen mail adresine gönderilmelidir.
  • Pasaport: En az 8 ay geçerliliği olmalıdır.
  • Kimlik: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı gereklidir.
  • Oturum belgesi: Yabancı uyruklular için Türkiye’deki yasal oturum durumunu gösteren belge gereklidir.
  • Fotoğraf: Beyaz arka planlı, yakın zamanda çekilmiş, biyometrik özellikli fotoğraf gerekmektedir.
  • Banka hesap dökümü: Geçmiş 3 ay kapsamalı ve her ay için en az 30.000 Türk lirası bakiye bulunmalıdır.
  • Davet mektubu: Katılınılacak konferans veya seminer ya da Mısır’da bulunan şirket tarafından yazılan davet mektubu gereklidir.
  • İşyeri yazısı: Türkiye’de çalışılan şirket tarafından yazılmış ve seyahat süresi boyunca çalışanın izinli olduğunu belirten mektup gereklidir.
  • Mısır ticari vize dilekçes i : Seyahat amacı ve süresi gibi bilgileri içeren, işveren tarafından yazılmış dilekçe gereklidir.

Mısır İş Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Mısır iş vizesi başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Seyahat hakkındaki bilgiler doğru beyan edilmeli ve kişisel bilgiler kimlikte yazılan ile aynı olarak yazılmalıdır.

Mısır vizesi başvuru sürecinde doldurulan form vizenin onaylanması için önemlidir. Mısır vize başvuru formu doldururken hata yapılması, vizenin onaylanmaması ile sonuçlanabilir.

Mısır vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Mısır İş Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Mısır İş Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Mısır Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Mısır ticari vize dilekçesi, diğer belgeler ile birlikte ibraz edilmesi gereken ve Mısır seyahatinin amacını, süresini ve planını belirten dilekçedir. Yurt dışında yapılacak iş ile ilgili olabildiği kadar fazla ayrıntı verilmelidir. Mısır vize dilekçesi, İngilizce veya Türkçe olarak yazılabilmektedir.

Mısır ticari vize dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Mısır Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?
Mısır Ticari Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Mısır Ticari Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Mısır ticari vize davet mektubunun Mısır’da katılım sağlanacak iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile alakalı bir proje veya kurumsal bir etkinlik sahibi veya düzenleyen şirket tarafından yazılması gereklidir. Mısır ticari vize davet mektubu seyahat edecek kişi ile Mısır’da bulunan firmanın ticari ilişkisi ve seyahat edecek kişinin Mısır’da katılacağı etkinliklerin tanımını içermelidir.

Mısır İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Mısır iş vizesi ücreti giriş sayısına göre değişim göstermektedir. Tek girişli vize hamiline bir defaya mahsus seyahat hakkı tanırken çok girişli vize hamilleri aynı vize ile birden fazla kez Mısır’a seyahat edebilmektedir. Tek girişli Mısır iş vizesi 65 Amerikan doları ve çok girişli Mısır iş vizesi 90 Amerikan doları olarak ücretlendirilmektedir.

Mısır iş vizesi masrafları, tek girişli vize için 2022 yılında; tüm Mısır vize ücreti, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme, noter işlemleri, randevu ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 215 dolar tutmaktadır.

Mısır İş Ziyareti Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Mısır iş ziyareti vizesi işlem süresine dair net bir bilgi yoktur. Bazı Mısır iş vizesi başvuruları 2 haftada sonuçlanırken, 10-11 ay sonra sonuçlanan başvurular da bulunmaktadır.

Mısır Ticari Vize Kaç Günlük Verilir?

Mısır ticari vize 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan iş ziyaretleri için verilmektedir.

Ticari Mısır Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Ticari mısır vizesi 3 ay geçerlidir. Mısır iş vizesi pasaporta işlendikten sonraki 3 ay içerisinde Mısır’a giriş yapılmalıdır. 3 ay içerisinde Mısır’a giriş yapılmaması halinde tekrardan vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Ticari Mısır Vizesi Almak Zor Mudur?

Ticari Mısır vizesi alma süreci, Mısır ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler nedeniyle zorlaşmaktadır. Mısır vizesi için talep edilen belgeler özellikle Schengen ülkelerine göre daha az ve kolay hazırlanabilir olmasına rağmen, dış temsilcilikler gerekli evraklarda sık ve ani değişiklikler yapabilmektedir.

Mısır vize başvurularında, İngilizce olarak talep edilen evrakların ani bir değişiklik ile Arapça talep edilmeye başlanması mümkündür; ani evrak değişikliklerinden zarar görmemek için danışmanlık hizmeti alınması tavsiye edilmektedir. Dış temsilciliklerin aldığı vize başvuruları, Mısır’a iletilmektedir ve bu noktada Mısır bürokrasisi oldukça yavaş ilerlediği için gerekli evraklarda yanlışlık olması halinde ticari vize alma süreci uzayabilmekte ve zorlaşabilmektedir.

Ticari Vize ile Mısır'da Çalışılabilir Mi?

Ticari vize ile Mısır'da, ticari vize hamiline çalışma hakkı tanımadığından, çalışılamaz. Mısır’da çalışmak isteyen bir kişi Mısır çalışma izni başvuru yapmalıdır.

Mısır çalışma izni almak için Mısır’da faaliyet gösteren bir işveren tarafından iş teklifi alınmalıdır. İşveren firma çalışan için çalışma izni aldıktan sonra Mısır çalışma vizesi başvurusu yapılabilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: