Mısır Vizesi için Pasaport Özellikleri

Mısır Vizesi için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Pasaport, Mısır vize başvurularında sunulması gereken zorunlu belgelerden birisidir başvuruda sunulacak pasaportlar için çeşitli şartlar öngörülmektedir.

Pasaport, Mısır vize başvuru için istenen belgeler ile birlikte beyan edilmelidir.

Mısır vize başvurusu için: 0850 241 1868

Mısır Vize Başvurusu için Pasaport Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Mısır vizesi için pasaport süresi en az 8 ay olmalıdır. Pasaportun hasar görmemiş olması ve içerisindeki bilgilerin güncel olması gerekmektedir.

Mısır ile Türkiye arasındaki ikili siyasi ilişkiler nedeniyle Mısır Türk vatandaşları için vize sürecini zorlaştırmaktadır; bu sebeple vize değerlendirme süresi net değildir ve bir yıl sonra dahi sonuçlanan vize başvuruları mevcuttur.

Zorlaşan vize süreçleri ve değerlendirme süresinin belirsizliği nedeniyle, Mısır vize başvurusu için asgari geçerlilik süresinin üzerinde bir geçerlilik süresine sahip pasaport ile başvuru yapılması önerilmektedir.

Mısır Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Mısır vizesi için geçerlilik kriterlerini sağlayan pasaportun, ilk sayfasının ve vize bulunan diğer sayfalarının fotokopilerinin ibraz edilmesi yeterlidir; pasaport aslının teslim edilmesi gerekmemektedir.

Mısır Ankara Büyükelçiliğinden başvuru yapacak kişilerin pasaport fotokopisi ve diğer gerekli vize evraklarını, fiziken yapılacak vize başvuruları için ayrılan saatlerde teslim etmeleri gerekir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak başvurularda ise pasaport ve diğer gerekli evraklar taranarak dijital ortama yüklenir ve Başkonsolosluğa randevu almak için mail atılır.

Mısır Vize Başvurularında Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Mısır vize başvurularından eski pasaportun sunulması zorunlu değildir. Başvuru sahibinin varsa geçerliliği sona ermiş eski pasaportlarını ibraz etmesi, ve daha önceden Mısır vizesi almış olması vize başvurularında seyahat geçmişin değerlendirilmesi açısından avantaj sağlamaktadır.

Çifte Vatandaşlığı Olanlar Mısır Vizesine Hangi Pasaportla Başvurabilir?

Çifte vatandaşlığa sahip olanlar, bu vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Mısır vizesine Türk pasaportu ile başvurmak zorundadır.

Mısır Vizesi için Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Başvuru Yapılabilir Mi?

Mısır vizesine Türkiye’den yabancı pasaport ile Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancılar,Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren oturum izinleri ile başvurabilmektedir.

Belirli ülke pasaportuna sahip olan kişiler için Mısır vizesi almak daha zordur ve bu kişilerin başvurularının işleme konulması birkaç hafta sürmektedir.

Afganistan, Cezayir, Bangladeş, Burundi, Çad, Komorlar, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Gana, Endonezya, İran, Irak, İsrail, Kosova, Lübnan, Liberya, Mali, Moritanya, Moldova, Fas, Myanmar, Nijer, Nijerya, Tunus, Pakistan, Filistin, Filipinler, Ruanda, Sierra Leona ve Somali ülkelerinin pasaportuna sahip kişilerin Mısır vizesi için şahsen başvurmaları ve Mısır’daki yetkili makamlardan vize onayı almaları gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: