Mısır Çalışma Vizesi

Mısır Çalışma Vizesi: Gerekli Belgeler ve 2023 Başvuru Şartları

Mısır çalışma vizesi, herhangi bir Mısır vatandaşının belirli bir pozisyon için kalifiye olmaması durumunda yabancı uyruklu işçilerin Mısır’da çalışabilmesi için verilen bir vize türüdür. Mısır çalışma vizesi başvurusu için Mısır’daki bir işverenden iş teklifi alınması gerekmektedir. Yabancı uyruklu bir işçinin Mısır çalışma izni ön başvurusunun onaylanması sonucunda, turist vizesi ile Mısır’a giriş yaptıktan sonra Mısır çalışma izni başvurusu tamamlanmaktadır.

Yabancı ülke vatandaşlarının çalışmak için Mısır’ı tercih etme sebeplerinin başında yaşam maliyetlerinin uygunluğu ve farklı sektörler için yüksek ücretli iş olanaklarının bulunması gelmektedir. Mısır’da faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi alan kişiler için vize alma sürecinin kolaylığı, yurtdışında çalışmak için Mısır’ın tercih edilme sebepleri arasındadır.

Vizem.net, geçerli bir iş teklifi almış ve çalışmak için Mısır'a gitmek isteyen kişilere vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Mısır Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

Mısır çalışma vizesi için gereken şartlardan ilki, başvuru sahibinin Mısır’daki bir işverenden iş teklifi almış olması gereğidir; Mısır’daki işverenin yabancı statüsünde işçi istihdam edebilmek için yetkili birimden onay alması gerekir.

Mısır’da bulunan işveren yabancı işçi ile iş sözleşmesi yapmalıdır; yabancı işçi ile iş sözleşmesi yapan işveren, işçi adına çalışma izni için ön başvuruda bulunmalıdır. Ön başvurunun onaylanması ile yabancı işçi Mısır’a giriş yaparak çalışma izni başvurusunu tamamlamalı ve çalışma izni almalıdır. Yabancı işçinin Mısır’a giriş yapması için turistik Mısır vizesi alması gerekmektedir.

Mısır Çalışma İzni Nedir?

Mısır çalışma izni, Mısır vatandaşlarının herhangi bir iş için kalifiye olmaması durumunda, ilgili pozisyonda çalışmak üzere yabancı uyruklu işçilere verilmektedir. Mısır’da yasal olarak çalışmak için yabancı işçilerin Mısır çalışma izni alması gerekmektedir. Mısır’da yabancı işçilerin çalışma izni alması için işveren tarafından bir yıllık çalışma iznine başvurulması gerekmektedir ve bu izin 3 yıla kadar yenilenebilmektedir.

Yabancı uyruklu her işçinin, Mısır çalışma izni başvurusunda bulunmadan önce Mısır Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan güvenlik izni alması gerekmektedir ve İşgücü ve Göçmenlik Bakanlığı tarafından çalışma izni talebinin onaylanması ile vize başvurusu yapılabilmektedir.

Mısır çalışma vizesi başvuru sürecinde yabancı işçiler, ön çalışma izni, geçici çalışma izni ve asıl çalışma izni olmak üzere 3 tür çalışma izni ile karşılaşmaktadır. Mısır ön çalışma izni başvurusu işveren tarafından yapılmaktadır ve yabancı işçinin ön başvuru onaylandıktan sonra en yakın Mısır Büyükelçiliğinden, Mısır turist vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Mısır’a turist vizesi alarak giriş yapan yabancı işçiler çalışma vizesine başvuru yapabilmektedir ve başvuru onaylanana kadar geçici çalışma izni başvurusunda bulunarak Mısır’da çalışabilmektedir. Mısır’da yabancı işçi tarafından başvurulan geçici çalışma izninden sonra güvenlik kontrolü yapılarak işçiye nihai çalışma izni ve oturma izni verilmektedir.

Mısır Çalışma İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mısır’a giriş yapılmadan önce alınması gereken ön çalışma izni başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Deneyim sertifikası: Başvuru sahibinin önceki işvereni tarafından verilen, kurum içindeki kıdemini ve beceri ile deneyimlerini listeleyen deneyim belgesini hazırlayarak sunmalıdır. Deneyim sertifikası en az üç yıllık deneyimi kapsamalıdır, eğer kapsamıyorsa önceki işverenlerden gelen mektuplar esas alınmaktadır ve bu mektupların antetli kağıda basılarak Mısır’da kullanılmak üzere mektubun verildiği ülkedeki ilgili Mısır Konsolosluğu tarafından yasallaştırılarak Arapça onaylı bir tercümesi ile birlikte sunulması gerekmektedir.
 • Daha önce çalışma izninin bulunmadığına dair dilekçe: Başvuru sahibi tarafından daha önce Mısır’da çalışma izninin bulunmadığını teyit eden bir imzalı dilekçenin hazırlanması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Mısır ön çalışma vizesi için yeni çekilmiş, renkli ve 4 cm x 6 cm boyutlarında 8 adet fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır; fotoğrafta gözler açık, ağız kapalı ve nötr bir ifade olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin en az 2 yıl geçerli olan pasaportunun bütün sayfalarının fotokopisinin çekilmesi gerekmektedir.

Mısır Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır çalışma vizesi, Mısırlı bir işverenin çalışma izni başvurusu yapması ve çalışma izni başvurusunun onaylanması ile alınmaktadır. Mısır çalışma vizesi almak için öncelikle Mısır’a giriş yapılması gerekmektedir ve yabancı uyruklu işçiler Mısır’a giriş yapmak için turistik Mısır vizesine başvuru yapmalıdır.

Ankara Mısır Büyükelçiliği veya İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan Mısır turist vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Mısır turist vizesi ile yabancı uyruklu işçilerin geçici olarak Mısır’da kalması sağlanmaktadır ve bu süre zarfında çalışma vizesine başvurulmaktadır. Mısır çalışma vizesi için başvuruda bulunan yabancı uyruklu kişilerin, istendiğinde gerekli belgeleri sağlamaları için Mısır’da bulunmaları gerekmektedir ve çalışma vizesi işlemleri sürerken çalışma hakları bulunmaktadır.

Mısır'a Giriş Yaptıktan Sonra Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mısır’a giriş yapıldıktan sonra, başvuru sahibinin polis karakolunda bulunan göçmenlik bürosuna kayıt yaptırması ve pasaportunu kayıt yaptırdığına dair damgalatması gerekmektedir. Mısır’a varıştan sonraki beş gün içerisinde, başvuru sahibi HIV kan testi yaptırmalıdır, başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler HIV kan testinden muaf tutulmaktadır. Başvuru sahibinin, sağlık raporunun düzenlenmesi ile geçici çalışma izninin verilmesi arasında geçen sürede Mısır dışına seyahat etmemesi gerekmektedir; aksi halde tıbbi muayenenin yeniden yapılması talep edilmektedir.

Mısır çalışma izni başvurusu için gerekli olan HIV kan testi sonuçlarının alınmasının ardından başvuru sahibi, nihai çalışma izni için Mısır Göç Ofisine başvuru yapabilmektedir. Nihai çalışma izni Mısır yetkilileri tarafından detaylı bir güvenlik izni süreci yürütüldükten sonra verilmektedir ve ara dönemde başvuru sahibinin işe başlaması için geçici çalışma izni ve oturma izni düzenlenmektedir. Mısır nihai çalışma izni için güvenlik izni onaylanmasının ardından, ek altı ay yani toplamda bir yıl geçerliliği olan nihai çalışma izni ve nihai oturma izni verilmektedir.

Mısır Çalışma Vizesi Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mısır çalışma vizesi başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Mısır çalışma vizesi b aşvuru formu: Mısır vize başvuru formu, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin en az 2 yıl geçerli olan pasaportunun orijinalinin sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık testi sonucu: Başvuru sahibinin sağlık testi sonuçlarının kopyası sunulmalıdır ve istenildiğinde gösterilebilmesi için orijinal belgelerin hazır olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Mısır çalışma vizesi için yeni çekilmiş, renkli ve 4 cm x 6 cm boyutlarında 3 adet fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır ve ileriye bakarken, gözler açık, ağız kapalı ve nötr bir ifadeyle fotoğraf çekinilmiş olması gerekmektedir.

Mısır Çalışma Vizesi Başvuru Harcı Ne Kadardır?

Mısır çalışma vizesi başvuru harcı kapsamında, altı aylık oturma vizesi ücreti 1.712 Mısır lirasıdır; çalışma izni başvurusu için gerekli olan ücret ilk yıl 5.000 Mısır lirası iken, üçüncü yıla kadar bu ücret her yıl 1.000 Mısır lirası tutarında artırılmaktadır. Dördüncü yıldan itibaren Mısır çalışma izni harcı, 10.000 Mısır lirasıdır ve altıncı yıla kadar bu harç her yıl 1.000 Mısır lirası tutarında artırılmaktadır.

Yedinci yıldan onuncu yıla kadar yıllık Mısır çalışma izni harcı her yıl 1.000 Mısır lirası tutarında artırılmaktadır ve çalışma izninin yenilenmesi durumunda 15.000 Mısır lirası ödenmektedir.

On birinci yıldan itibaren, çalışma izninin yenilenmesi ücreti her yıl 2.000 Mısır lirası tutarında artırılmak üzere 20.000 Mısır lirasıdır ve bu ücret en fazla 50.000 Mısır lirasına kadar artmaktadır. Mısır çalışma vizesi başvuru harçları başvuru sahibinin koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Mısır Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır sınırları içerisine giriş yapılmasının ardından yabancı işçi tarafından yapılan Mısır geçici çalışma izni başvurusu 5 gün içerisinde onaylanmaktadır ve yabancı işçi geçici çalışma izni ile çalışmaya başlayabilmektedir. Yabancı işçinin asıl Mısır çalışma iznine sahip olabilmesi için 2-3 ay süren güvenlik kontrolü sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Nihai Mısır çalışma ve oturma izni, güvenlik kontrolünün ardından verilmektedir.

Mısır Çalışma Vizesi Başvurusu Onaylandığında Ne Olur?

Mısır çalışma vizesi başvurusu onaylandığında, başvuru sahibine oturma ve çalışma izni verilmektedir.

Mısır ikamet izni ve nihai çalışma izni, bir yıl geçerlilik süresi ile düzenlenmekte ve toplamda beş yıla kadar yenilenebilmektedir.

Çalışanlar için Mısır Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışanlar için Mısır oturma izni başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle en yakın polis karakoluna giderek kimlik ile adres kaydı yaptırması gerekmektedir, daha sonra Mısır Göç Ofisi’nden randevu alarak gerekli belgeler eşliğinde oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Çalışma amacıyla Mısır oturum izni başvurusunda bulunacak olan kişiler, Mısır Göç Ofisi'nden randevu almadan önce sağlık testi yaptırmalıdır. Mısır Göç Ofisi'nden randevu alınarak gerekli evrakların teslim edilmesi ve başvuru harcının ödenmesi sonucunda çalışma amacıyla Mısır oturum izni başvurusu tamamlanmaktadır. Mısır oturma izni başvurusunun ardından başvuru sahibi genellikle 2-3 ay süren güvenlik kontrolünün sonuçlanmasını beklemelidir. Güvenlik kontrolünün olumlu sonuçlanmasının ardından başvuru sahibine ilk 6 aylık Mısır oturma izni verilmektedir ve bu izin 5 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Mısır için Çalışma Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Mısır için çalışma vize başvurusunun reddedildiği durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Mısır’a giriş yaptıktan sonra HIV kontrolü için kan testinin yaptırılmamış olması
 • Mısır çalışma vize başvurusu için sunulan bütün kişisel belgelerin Mısır’da kullanılmak üzere yasallaştırılmamış olması
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin önceden çalıştığı işyerindeki işvereni tarafından düzenlenen ve kurum içindeki kıdemlerini, beceri ve deneyimlerini listeleyen bir deneyim mektubunun beyan edilmemesi
 • Mısır’daki işvereninyabancıişçi istihdam kotasını aşmış olması
 • Çalışma vizesi için gereken evrakların Arapçaya tercüme edilmemiş olması
 • Mısır geçici çalışma izni alınması ile nihai çalışma izninin onaylanması arasındaki sürede Mısır dışına seyahat edilmesi
 • Mısır’da bulunan pozisyonun Mısır vatandaşı bir kişi tarafından doldurulabilecek nitelikte olması
 • Mısır’daki bir kuruluş, müşteri veya hizmet sağlayıcı tarafından sponsorluk alınmaması

İş Seyahatleri için Mısır Çalışma Vizesi Alınması Gerekir Mi?

İş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, iş ile ilgili proje ve kurumsal etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için 90 günden kısa süreli iş seyahatleri için Mısır çalışma vizesi alınması gerekmemektedir.

Mısır’a 90 günü aşmayan süreyle iş seyahatlerine gidecek kişilerin Mısır ticari vize alması gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: