Mısır Öğrenci Vizesi

Mısır Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Mısır öğrenci vizesi Mısır'da okumak isteyen ve Mısır'daki eğitim kurumlarından birine kabul alan öğrenciler tarafından alınmaktadır. Öğrenci vizesi uzun süreli Mısır vizesi türlerinden biridir ve Mısır öğrenci vizesi sahipleri 90 günden fazla Mısır’da kalma hakkına sahiptir. Mısır’da eğitim almanın tercih edilme nedenleri arasında saygın ve en üst sıralarda yer alan üniversitelerin bulunması, düşük yaşam maliyetleri ve ülkenin kültür çeşitliliğine sahip olması vardır.

2017-2021 yılları arasında %98,1 oranında vize onayı elde eden akredite acente Vizem.net, eğitim almak için Mısır'a gitmek isteyen kişilere vize başvurularında danışmanlık sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Türk Vatandaşları Mısır Öğrenci Vizesi Almalı Mı?

Türk vatandaşları Mısır'da 90 günden fazla sürecek tüm eğitimler için pasaport türü fark etmeksizin öğrenci vizesi almalıdır. Öğrenci vizesi başvuruları Mısır'da göç ofisine yapılmaktadır; bu nedenle başvuracak kişilerin öncelikle Mısır'a giriş yapmaları gerekmektedir. Mısır öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle Mısır turist vizesi başvurusu yaparak alacakları Mısır turist vizesi ile Mısır'a giriş yapmaları gerekmektedir. Mısır’a giriş yaptıktan sonra Mısır'da öğrenci vizesi başvurusu yapılır.

Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahibi olan kişiler 90 güne kadar olan Mısır seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır; umuma mahsus pasaport sahibi kişiler ise Mısır seyahatleri için vize almalıdır.

Öğrenci Vizesi ile Mısır'da Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

Öğrenci vizesi ile Mısır’da alınabilecek eğitimler aşağıda listelenmektedir.

 • Mısır'da dil eğitimi
 • Mısır'da lisans eğitimi
 • Mısır'da yüksek lisans
 • Mısır'da doktora eğitimi
 • Mısır'da mesleki eğitim

Mısır Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

Mısır öğrenci vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Mısır’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul almak veya bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak
 • En az 12 kredi, lisansüstü öğrencileri için 9 kredi, ders almak
 • Mısır’da geçimini sağlayabilecek finansal kaynağa, birikime ya da sponsora sahip olmak
 • Mısır’da kalınacak süre boyunca gerekli olan konaklama imkanına sahip olmak
 • Mısır öğrenci vizesinden önce sahip olunan herhangi bir vizeyi ihlal etmemiş olmak
 • Temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak

Mısır Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır öğrenci vizesi 2 aşamalı bir süreç ile alınır. Öncelikle Mısır turist vizesi alınmalı ve Mısır’a giriş yapılmalıdır. Mısır’da yetkili otoriteye başvuru yapılarak Mısır öğrenci vizesi alınması mümkündür.

Öğrenciler için Mısır Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciler için Mısır turistik vize başvurusu Ankara Mısır Büyükelçiliği ya da İstanbul Mısır Başkonsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Mısır turist vizesi başvurusu iki aşamalıdır. Turist vizesi almak için ilk aşama olarak ön başvuru yapılarak gerekli belgeler sunulmalıdır. Vize ön başvurusu onaylandıktan sonra vize işlemlerine devam edilebilmektedir.

İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan yapılacak başvurularda, ön başvuru için gerekli evraklar hazırlanmalı, taratılarak dijital ortama yüklenmeli ve dış temsilciliğe mail olarak gönderilmelidir. Ankara Mısır Büyükelçiliğinde yapılacak başvurularda ise vize ön başvurusunun fiziken konsolosluğa giderek yapılması gerekmektedir.

Mısır dış temsilciliği tarafından ön başvuru onay maili aldıktan sonra dış temsilciliğe şahsen gidilerek Mısır turist vizesi başvurusu tamamlanmalıdır. İstanbul'dan yapılacak Mısır vizesi başvuru işlemlerini tamamlamak için randevu alınmalıdır; Ankara'daki konsolosluk vize işlemleri için ise belirlenen gün ve saatlerde dış temsilciliğe randevusuz gidilmektedir.

Mısır vize başvurusu için ödemesi yapılan uçak biletleri, otel rezervasyonları, banka hesap dökümü, taranarak gönderilen tüm belgelerin orijinalleri, biyometrik fotoğraf ve pasaport ile dış temsilciliğe gidilmelidir. Mısır vize ücreti randevuda nakit olarak ödeneceğinden, ilgili ücret de başvuru sahibi tarafından randevuya götürülmelidir. Randevuya götürülmesi gereken belgelerde bir problem olmaması halinde vize ücreti ödemesi yapıldıktan sonra başvuru sahibinin pasaportuna Mısır vizesi işlenerek işlemler tamamlanmaktadır.

Mısır'a Giriş Yaptıktan Sonra Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mısır’a giriş yaptıktan sonra öğrenci vize başvurusu için vize başvuru formu, Mısır'da eğitim alınacak okula başvuru yapılarak temin edilmelidir; aynı zamanda, ülkeye giriş yaptıktan sonra yedi gün içerisinde kimlik ve ikamet adres bilgileri en yakın yerel polis karakoluna kayıt ettirilmelidir.

Öğrenci vizesi başvuru formu doldurularak gerekli belgeler ile birlikte randevu alınmış olan Mısır göç ofisine teslim edilmelidir.

Mısır'daki eğitim kurumları genelde öğrencilerin vize başvurusu için gerekli evraklarını teslim alarak göç ofisine öğrenciler adına başvuru yapmakta ve randevu ayarlamaktadır. Öğrenci vize başvurusu yapan kişilerin Mısır göç ofisindeki randevuya fiziken katılmaları ve başvuru harcını ödemeleri gerekmekte, başvuru ancak göç ofisindeki randevunun ardından işleme alınabilmektedir.

Mısır Göç Ofisi başvuruyu onayladıktan sonra kişiye öğrenci vizesi verilir. Mısır öğrenci vizesi; okul kaydı, ücret ödemesi ve kayıt doğrulamasından sonra verilmektedir; vizeye uygunluk için Mısır’da en az 12 kredi saatlik, lisansüstü öğrenciler için ise 9 kredi saatlik ders katılımı gerektiren bir eğitim programına kayıt olunması gereklidir.

Mısır Öğrenci Vizesi Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mısır öğrenci vizesi başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Öğrenci vizesi almak için en az 2 yıl geçerliliğe sahip olan pasaportun orijinali sunulmalıdır.
 • Mısır öğrenci vize başvuru formu: Başvuru formu eksiksiz olarak ve güncel bilgilerle doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: Beyaz bir arka planda çekilmiş, 4 cm x 6 cm ölçülerinde 3 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflarda gözler açık, ağız kapalı şekilde ve nötr bir ifadeye sahip olunması gerekmektedir.
 • Başvuru ücreti: Mısır öğrenci vizesi başvuru ücreti başvuru sırasında ödenmelidir.

Mısır Öğrenci Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Mısır öğrenci vizesi başvuru ücretleri; altı aylık oturma vizesi ücreti olarak 1.712 Mısır lirasıdır. Suriye vatandaşları için vize 640 Mısır lirası, hızlı vize talebi ücreti ise 220 Mısır lirasıdır. Geç başvuru masrafları için para cezası 1.670 Mısır lirasıdır.

Öğrencinin onayını almaması ve uyruğuna göre ikamet süresini uzatamaması durumunda, Kahire Uluslararası Havalimanı'ndan ayrılırken yaklaşık 1.504 Mısır lirası ödemesi gerekmektedir.

Mısır Eğitim Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Mısır eğitim vizesi işlemleri yedi ile yirmi iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize işlem süresi başvuru sahibinin milliyetine göre değişmektedir.

Öğrenciler için Mısır Oturma İzni Nasıl Alınır?

Öğrenciler Mısır oturma izni almak için Mısır’a gittikten sonra ilk olarak en yakındaki polis karakolunda kimlik ve adres bilgilerinin kayıtları yaptırmalı, ardından Mısır göç ofisinden randevu alınmalıdır.

Mısır oturum izni başvurusu randevu tarihinde Mısır göç ofisine gerekli evrakların teslim edilmesi ve başvuru harcının ödenmesi ile tamamlanmaktadır. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından güvenlik değerlendirmesinin sonuçlanması beklenmelidir. Mısır oturma izni için güvenlik kontrolü genellikle 2 ile 3 ay arasında sürmektedir ve başvuru sahiplerinin güvenlik kontrolünden geçmeleri durumunda ilk sefer için 6 aylık Mısır oturma izni verilmektedir.

Mısır'da Eğitim Almanın Avantajları Nelerdir?

Mısır’da eğitim almanın avantajları aşağıda listelenmektedir.

 • Mısır’da öğrenciler için yaşama ve eğitim maliyetleri birçok ülkeye kıyasla daha düşüktür.
 • Mısır’da köklü eğitim kurumları ve kaliteli bir eğitimalmaimkanı bulunmaktadır.
 • Mısır’da yabancı öğrenciler için sunulan birçok burs imkanı vardır.
 • Çok kültürlübir ortamın bulunduğu Mısır’da dünyanın her yerinden insanlarla tanışma olanağı vardır.
 • Mısır’da eğitim alan yabancı öğrenciler için yeni bir dil ve kültürü öğrenme fırsatı bulunmaktadır.
 • Mısır’da eğitim alan kişiler için çok sayıda kariyer fırsatı bulunmaktadır.
 • Mısır’da geçirilen eğitim süresince birçok farklı aktivite yapma, yeni insanlarla tanışma ve farklı deneyimler yaşama imkanı bulunmaktadır.

Mısır'ın En İyi Üniversiteleri Nelerdir?

Mısır'da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Kahire Alman Üniversitesi (GUC)
 • Kafrelsheikh Üniversitesi
 • İskenderiye Üniversitesi
 • Zagazig Üniversitesi
 • Benha Üniversitesi
 • Ain Shams Üniversitesi
 • Assiut Üniversitesi
 • Mansoura Üniversitesi
 • Kahire Amerikan Üniversitesi (AUC)
 • Kahire Üniversitesi

Mısır’da turizm başta olmak üzere mühendislik, bilgi teknolojileri, tıp ve kimya birçok yabancı uyruklu öğrenci tarafından tercih edilen Mısır üniversiteleri bölümleridir.

Mısır'ın En İyi Dil Okulları Hangileridir?

Mısır’ın en iyi dil okulları aşağıda listelenmektedir.

 • Blue Beach Club School Of Arabic Language
 • Ahlan
 • Study & Live in your Teacher's Home in Kahire
 • Arabeya Arabic Language Center
 • Arabic Language Center
 • International Language Institute
 • Arab Academy

Mısır dil okulu ücretleri, 1 aylık kurslar için 400 ile 800 euro arasında, 2 haftalık kurslar için ise 200 ile 400 euro arasında değişmektedir; grup dersi yerine özel ders alınması tercih edildiğinde veya kurs süresi uzatıldığında, Mısır dil okulları ücretleri artmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: