Mısır Turistik Vize

Mısır Turistik Vize Başvurusu: 2023 Şartları ve Gerekli Evraklar

Mısır turist vizesi, Mısır’a 90 günü aşmamak kaydı ile kısa süreli yapılacak seyahatler için verilen bir vize türüdür. Mısır turist vizesi hamiline 180 gün içerisinde 90 güne kadar Mısır’da kalma ve tatil, gezi, ziyaret gibi faaliyetlerde bulunma hakkı vermektedir.

Vizem.net, turistik amaçla Mısır'a gitmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Mısır Türk Vatandaşlarından Turistik Vize İstiyor Mu?

Mısır, umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Mısır’a yapacakları seyahatleri için vize istemektedir. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşmayan Mısır seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

45 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler için Mısır kapıda vize uygulaması bulunmakta; ancak güvenlik önlemleri nedeni ile zorluk çıkabildiği ve kapıda vize alma durumu kesin olmadığı için Mısır’a gitmeden önce vize alınması tavsiye edilmektedir.

Mısır Turist Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Mısır turist vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Mısır seyahat masraflarını karşılayabilecek yeterli gelire, birikime ya da geçerli bir sponsora sahip olmak gerekmektedir.
 • Mısır seyahati bitiminde başvuru sahibinin tekrar ülkesine geri döneceğini belgeler ile kanıtlaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin daha önce herhangi bir vize ihlalinde bulunmamış olması gerekmektedir.

Mısır Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mısır turist vizesi başvurusu, Türkiye’deki Ankara Mısır Büyükelçiliğinin Konsolosluk bölümünden ya da İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan yapılabilmektedir. Mısır dış temsilciliklerinin herhangi bir aracı kurum ile anlaşması bulunmamaktadır. İstanbul dış temsilciliğinden yapılan Mısır vizesi başvurusunda, ön başvuru için ilk olarak vize için gerekli evraklar hazırlanmalı, taratılarak dijital ortama yüklenmeli ve başvuru yapılacak ilgili dış temsilciliğe mail gönderilmelidir. Ankara’da bulunan dış temsilcilikten yapılacak başvurularda ise ön başvuruların fiziken konsolosluğa gidilerek yapılması gerekmektedir. Ön başvuru yapıldıktan sonra başvurunun onaylanması için beklenir ve Mısır ön vize başvurusu onaylandıktan sonra dış temsilcilik başvuru sahibine mail yoluyla bilgilendirme yapmaktadır. Mısır turist vizesi için ön başvuru onay mailini alan kişilerin, vize başvurularını tamamlamak üzere ilgili Mısır dış temsilciliğine şahsen gitmeleri gerekmektedir.

İstanbul’da Mısır turistik vize başvurusunun tamamlanabilmesi için randevu alınması gerekmekte; Ankara’da ise işlemler için belirlenen gün ve saatte randevu alınmaksızın dış temsilciliğe gidilebilmektedir. Başvuru sahibi Mısır dış temsiliğine ödemesini yaptığı uçak bileti, banka hesap dökümü, otel rezervasyonu, taranıp gönderilen tüm belgelerin orijinal halleri, pasaport, biyometrik fotoğraf ve vize başvuru ücretini ödemek için nakit para ile gitmelidir. Mısır vize randevusunda beyan edilen evraklarda herhangi bir eksik ya da sorun olmaması durumunda, başvuru sahibinin pasaportuna vize işlenerek işlemler tamamlanmaktadır.

Mısır Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Mısır turistik vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Mısır turistik vize başvuru formu: Mısır vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Pasaport: En az 8 ay daha geçerli olan, 10 yıldan eski olmayanpasaportunve fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik: Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, TC vatandaşı olmayanlar için ise geçerli oturum izni sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru formuna eklenmek üzere arka fonu beyaz ve güncel 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin her ay için 30.000 TL bulunan son 3 ayın banka hesap dökümü gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Mısır’a gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Mısır seyahati sırasında kalınacak otelin rezervasyon bilgileri gerekmektedir.
 • Mısır turistik vize dilekçesi: Başvuru sahibi seyahat amacını ve planını belirten bir turistik vize dilekçesi hazırlamalıdır.

Mısır için gerekli standart evraklar yukarıda listelenmiştir; ancak başvuru sahibinin durumuna göre öğrenci belgesi ya da işyeri yazısı gibi ek belgeler talep edilebilmektedir. Mısır dış temsilcilikleri, vize başvurusu için gerekli evrakları sık ve hızlı bir şekilde değiştirmekte, bundan dolayı Mısır turist vizesi başvurusu yapmadan önce güncel evrak listesi hakkında Mısır dış temsilciliklerinden bilgi almak gerekmektedir.

Mısır Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Mısır turist vizesi başvuru formunun başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formunda, başvuru sahibinin adı, soyadı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri ve tarihi, medeni hali, işi, uyruğu, pasaport türü ve numarası, pasaportun veriliş ve bitiş tarihi, adresi, e-postası, telefon numarası, Mısır ziyaretinin amacı, Mısır’a giriş tarihi, giriş sayısı, kalış süresi, Mısır’a giriş kapısı ve beraberindeki kişilerin adları soyadları gibi bilgiler istenmektedir.

Mısır turist vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Mısır Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Mısır Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Mısır Turistik Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Mısır turistik vize başvurusu için gereken biyometrik fotoğrafın 40 mm genişliğinde ve 60 mm uzunluğunda olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın arka fonu beyaz olmalı ve fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır.

Mısır turistik vize başvurusu için örnek fotoğraf ölçüsü aşağıda verilmiştir.

Mısır Turistik Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Mısır Turistik Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Mısır Turist Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Mısır turist vizesi dilekçesi, başvuru sahibinin seyahat bitiminde ülkeye döneceğine dair ilgili makamları ikna etmek amacıyla yazılmaktadır. Vize dilekçesinde başvuru sahibinin Mısır’a neden seyahat edeceği ve seyahat planının detaylı bilgileri yer almalıdır. Turist vizesi dilekçesi konsolosluğa hitaben, resmi bir dille ve İngilizce ya da Türkçe olarak yazılmalıdır. Mısır turistik vize dilekçesinde, başvuru sahibi seyahat bitiminde ülkesine geri döneceğini kanıtlar nitelikte bilgiler vermeli ve belgeler ile desteklemelidir.

Mısır turistik vize dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Mısır Turist Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Mısır Turist Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Mısır vize talep dilekçesi uzman ülke danışmanları tarafından İngilizce olarak yazılmaktadır.

Turistik Mısır Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Turistik Mısır vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu tutulmamakta, ancak seyahat süresince meydana gelebilecek beklenmedik durumlara karşı önlem olarak yaptırılması önerilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası yurt dışında yaşanabilecek kaza ya da yaralanma gibi beklenmedik durumları karşılamaktadır. Seyahat sağlık sigortası yaptırılmadığında poliçe kapsamına girebilecek tüm masraflar kişinin kendisi tarafından karşılanmak zorundadır ve bu masraflar zaman zaman çok yüksek olabilmektedir. Mısır seyahat sigortası kaza, acil tahliye, yaralanma, seyahatin iptali, çalıntı, kayıp ya da hasarlı bagaj, hava şartları nedeniyle uçuşun gecikmesi ve yurt dışı cenaze masraflarını kapsamaktadır.

Mısır için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile yaptırılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Turistik Mısır Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Turistik Mısır vizesi randevusu alma işlemleri, başvuru yapılacak olan dış temsilciliğe göre değişmektedir.

Ankara Mısır Büyükelçiliğinin randevu sistemi bulunmamaktadır; vize için ön başvurularda ve başvuru onaylandıktan sonra vizenin teslim alınmasında, randevu almadan Ankara Mısır Büyükelçiliğine müracaat edilmesi mümkündür. Ankara Mısır Büyükelçiliği konsolosluk ve vize işlemleri hafta içi her gün 9:30-11:00 saatleri arasında kabul edilmekte ve konsolosluk bölümü her ayın son iş gününde hizmet vermemektedir.

İstanbul Mısır dış temsilciliğinden Mısır turist vizesi ön başvurusu, konsolosluğa gitmeye gerek kalmadan gerekli vize evraklarının konsolosluğa mail atılması ile yapılabilmektedir. İstanbul Mısır Başkonsolosluğuna ön başvuru yapıldıktan sonra, başvuru sahibi başvurunun onaylandığına dair bir mail almaktadır, mail alındıktan sonra konsolosluğun Facebook sayfası üzerinden vize randevusu oluşturmak gerekmektedir. İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan 09:00 ile 12:15 saatleri arasında vize randevusu alınabilmektedir.

Mısır Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Mısır turistik vize ücreti tek girişli vize için 30 ABD doları, çoklu girişli vize için ise 90 ABD dolarıdır.

2022 yılında tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme, noter işlemleri, randevu ve danışmanlık ücreti dahil turistik Mısır vizesi masrafları tek girişli vize için ortalama 165 dolar tutmaktadır.

Mısır Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Mısır turistik vizesinin kaç günde sonuçlanacağına dair dış temsilcilikler tarafından duyurulan net bir süre bulunmamaktadır. 2 hafta içerisinde sonuçlanan Mısır vizesi başvuruları olduğu gibi, 10-11 ay sonra sonuçlanan başvurular da bulunmaktadır.

Mısır Turist Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mısır turist vizesi takip ve sorgulama işlemi mail, telefon ya da Facebook üzerinden başvuru yapılan Mısır dış temsilciliğine mesaj atılarak yapılabilmektedir. Mısır vize sorgulama amacı ile dış temsilciliklere mail atıldığında, maillere geç dönülmektedir. Vize takibi için en hızlı geri dönüşler telefon ile ve Facebook üzerinden mesaj atılması ile olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan turistik Mısır vizesi için vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Mısır Turistik Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Mısır turistik vize 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak ziyaretler için verilmektedir.

Turistik Mısır Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Turistik Mısır vizesi almak Mısır ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler nedeni ile zorlaşmıştır. Mısır vizesi için istenilen gerekli evraklar özellikle Schengen ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha kolay hazırlanabilir olmasına rağmen, dış temsilcilikler ani ve sık evrak değişikliği yapmaktadır.

Türkiye’den Mısır dış temsilciliklerine yapılan başvurular Mısır’a iletilmektedir, ancak Mısır’da bürokrasi çok yavaş ilerlediğinden vize için gerekli evraklarda eksik ya da yanlışlık olması durumunda süreç uzamakta ve zorlaşmaktadır. Gerekli evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması için Mısır vizesi başvurusu öncesinde danışmanlık hizmetinin alınması tavsiye edilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

2022’de Mısır turist vizesi işlemleri ve turistik amaçlı Mısır seyahatleri hakkında uzmanlarımıza sıklıkla iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Mısır'a Turist Olarak Gitmek için Aşı Şartı Var Mıdır?

Mısır’a turist olarak gitmek için aşı sertifikası bulunmayan yolcuların uçuş saatinden 72 saat önce Covid-19 PCR testi yaptırmaları ve negatif test sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir. Mısır’a gitmeden önce aşı yaptırılması önerilmektedir ve yaptırılması tavsiye edilen aşılar kızamık, hepatit A, tifo, hepatit B, polio, kuduz, sarı humma ve sıtma aşılarıdır.

Turist Vizesi ile Mısır'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, turist vizesi ile Mısır’da çalışılamamaktadır. Yabancı ülke vatandaşlarının Mısır’da çalışabilmek için çalışma izni almaları gerekmektedir.

Turist Vizesi ile Mısır'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Turist vizesi ile Mısır’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Mısır piramitleri
 • Krallar Vadisi
 • Philae Tapınağı
 • Karnak Tapınağı
 • Keops Piramidi
 • Memphis ve Sakkara
 • Büyük Sfenks
 • El Mina Masjid Camisi
 • Küçük Mısır Parkı
 • Luxor Tapınağı
 • Sakkara Piramitleri

Sharm El Sheikh'e Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Sharm El Sheikh’e gitmek için Türkiye’den vize alınması gerekmemektedir. Sharm El Sheikh yabancılar için kapıda vize uygulaması sunmaktadır ve vizesiz olarak giriş yapılan limandan ya da havaalanından vize alınabilmektedir.

Kahire'ye Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Kahire'ye Gitmek için Vize Gerekir Mi?
Kahire'ye Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Kahire, Afrika’nın ve Arap dünyasının en büyük şehri ve Mısır’ın başkentidir. Büyük bir bölümü Nil Nehri’nin doğu kıyısında bulunan Kahire’nin nüfusu yaklaşık 20 milyondur.

Kahire’ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır dış temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir; alınan Mısır turist vizesi ile Kahire’ye giriş yapılabilmektedir. Mısır başkenti Kahire’ye seyahat etmek üzere İstanbul’daki ya da Ankara’daki Mısır dış temsilciliklerinden ön vize başvurusu yapmak gerekmekte ve daha sonra gerekli evrakların teslim edilmesi ile birlikte vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Mısır'a İş Seyahatine Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Mısır’a iş seyahatine gitmek için kısa süreli vize türlerinden biri olan ticari vizeye başvurmak gerekmektedir. Mısır’da iş toplantısı, kongre, fuar, seminer, iş eğitimi, kurumsal bir etkinlik ve iş ile alakalı bir proje gibi etkinliklere katılım göstermek için Mısır turist vizesi gibi kısa süreli olarak verilen ticari vize almak gerekmektedir.

Mısır ticari vize 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde verilmektedir. Mısır’a iş seyahati gerçekleştirecek vatandaşların Mısır ticari vize başvuruları için ilgili kurumdan alınmış davet mektubunu beyan etmeleri gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: