Mısır Şehirleri

Mısır Vilayetleri Şehirleri

Mısır’ın yerleşim birimleri üç ana idari bölüme ayrılmıştır. Muhafaza denilen ve pek çok Arap devletinde bulunan vilayetler, Mısır’daki en büyük idari bölümlerdir. Mısır’da toplam 27 vilayet vardır ve her vilayetin bir başkenti bulunmaktadır. 27 vilayette toplam 191 şehrin bulunduğu Mısır’da vilayetler de kendi içlerinde marakiz denilen idari bölümlere ayrılır ve bu idari bölümlerin altında ilçeler ve köyler bulunur.

Mısır’ın en kalabalık vilayetleri sırasıyla Kahire, Gize ve Şarkiye’dir. Kahire vilayetinin başkenti olan Kahire şehri aynı zamanda Mısır’ın başkentidir. Şehir merkezinde yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı ve banliyö bölgeleri ile birlikte toplam nüfusu 21,3 milyona ulaşan Kahire şehri hem Mısır’ın hem de tüm Arap dünyası ve Orta Doğu’nun en kalabalık şehri konumundadır. İskenderiye ve Gize, Kahire’nin ardından Mısır’ın en kalabalık diğer şehirleridir. Mısır’ın en büyük tatil merkezi olan ve ülkenin en güneyinde Kızıldeniz kıyısında yer alan ve sahilleri, gece kulüpleri, kumarhaneleri ve lüks otelleri ile ünlü Sharm El Sheikh ise tatil için Mısır’ı ziyaret eden turistlerin en çok tercih ettiği şehirdir.

Mısır Vilayetleri Nelerdir?

Mısır vilayetleri aşağıda listelenmiştir.

 • Asvan
 • Asyut
 • Beni Suveyf
 • Buheyre
 • Dekahliye
 • Dimyat
 • Feyyum
 • Garbiya
 • Gize
 • Güney Sina
 • İskenderiye
 • İsmailiye
 • Kafrü'ş-Şeyh
 • Kahire
 • Kalyubiye
 • Kızıldeniz
 • Kuzey Sina
 • Luksor
 • Matruh
 • Menufiye
 • Minye
 • Port Said
 • Sevhac
 • Süveyş
 • Şarkiye
 • Yeni Vadi

Mısır’da toplam 27 vilayet bulunmaktadır. 9,8 milyon nüfusa sahip Kahire, 9 milyon nüfusa sahip Gize ve 7,5 milyon nüfuslu Şarkiye bölgeleri Mısır vilayetleri arasında en fazla nüfusa sahip bölgeler olarak öne çıkmaktadır. 100 bin nüfusa sahip Güney Sina ise Mısır’ın en küçük bölgesidir.

Mısır Vilayetleri Haritası Nasıldır?

Mısır vilayetleri haritası aşağıda verilmiştir.

Mısır Vilayetleri Haritası Nasıldır?
Mısır Vilayetleri Haritası Nasıldır?

Mısır'ın Şehirleri Nelerdir?

Mısır’da toplam 191 şehir bulunmaktadır. Mısır’ın başkenti Kahire, şehir merkezinde 10 milyon, banliyöler ile birlikte toplam 21,3 milyon nüfusuyla hem Mısır’ın hem de tüm Arap dünyası ve Orta Doğu’nun en kalabalık şehridir. İskenderiye ve Gize, Kahire’den sonra Mısır’ın en kalabalık diğer şehirleri olarak öne çıkarken 11 bin nüfuslu bir çöl şehri olan El-Waha El-Bahariya ise Mısır’ın en az nüfusa sahip şehri konumundadır.

Mısır’ın güneybatısında yer alan Yeni Vadi, 440.000 kilometrekare yüzölçümüyle ülkenin en geniş bölgesi iken, 1.029 kilometrekarelik Dimyat ise Mısır’ın en küçük bölgesidir. Mısır’ın turizm merkezlerinin başında yer alan ve MÖ 2600-2500 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Gize Piramitleri’nin yer aldığı Gize şehri Mısır’ın tarihi açıdan en önemli bölgelerinin başında yer almaktadır.

Mısır Şehir Haritası Nasıldır?

Mısır şehir haritası aşağıda verilmiştir.

Mısır Şehir Haritası Nasıldır?
Mısır Şehir Haritası Nasıldır?

Mısır'ın Önemli Şehirleri Nelerdir?

Mısır’ın önemli şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kahire
 • İskenderiye
 • Sharm El Sheikh
 • Luksor
 • Asuan
 • Hurgada

Kahire Nerededir?

Kahire Nerededir?
Kahire Nerededir?

Mısır başkenti Kahire, şehir merkezinde 10 milyon, banliyöler ile birlikte toplam 21,3 milyon nüfusuyla Mısır’ın ve Orta Doğu’nun en büyük şehri olarak öne çıkmaktadır. 3.085 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan ve aynı adı taşıyan Kahire vilayetinin de en büyük şehri olan Kahire, Mısır’ın en gelişmiş şehri olarak bilinmektedir.

Kahire, Mısır’ın kuzey bölgesinde bulunmakta ve ülkenin büyük şehirlerinden olan Gize’nin yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Nil Nehri’nin bir bölümü Kahire şehrinin içinden geçmektedir. Çöl ikliminin görüldüğü Kahire’de yazın ortalama hava sıcaklığı 28°C civarında seyrederken yağışlar ise seyrek görülmektedir. Kahire, yaz aylarının oldukça nemli geçmesi ve hava kirliliğinin yüksek olması nedeniyle sıcak havalarda turistler için bunaltıcı olabilmektedir.

Mısır Kahire şehrini ülkenin temel ekonomik merkezi olarak belirlediği için Mısır ekonomisinin çeyreğine yakınını tek başına Kahire oluşturmakta ve pek çok devlet kurumu Kahire şehrinde yer almaktadır. Mısır’ın başkenti Kahire, eğitim konusunda da ülkenin en önde gelen şehri olarak kabul edilmekte ve Ayn Şems Üniversitesi, Kahire Üniversitesi ve Kahire Amerikan Üniversitesi başta olmak üzere pek çok devlet üniversitesi ve özel üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan El-Ezher Üniversitesi de yine Kahire’de eğitim veren üniversiteler arasındadır.

Mısır’ın en büyük şehri olması nedeniyle önemli bir turizm merkezi olan Kahire’de bulunan tarihi yapılar, saraylar, parklar, müzeler ve doğal güzellikler her yıl milyonlarca turistin şehri ziyaret etmesini sağlamaktadır. Kahire Kalesi, Han El Halili Çarşısı, Kahire Mısır Müzesi, Manial Sarayı, El Ezher Parkı, Mehmed Ali Paşa Camii ve Baron Empain Sarayı Kahire’yi ziyaret eden turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılar olarak öne çıkmaktadır.

İskenderiye Nerede?

İskenderiye Nerede?
İskenderiye Nerede?

İskenderiye, Büyük İskender tarafından MÖ 331 yılında kurulmuş bir Mısır şehridir. Aynı adı taşıyan İskenderiye vilayetinin başkenti olan ve toplam 5,3 milyon kişinin yaşadığı İskenderiye şehrinin yüzölçümü 2.679 kilometrekaredir. Önemli bir turizm merkezi olmasının yanı sıra şehirden geçen doğalgaz ve petrol boruları nedeniyle Mısır’ın önemli sanayi merkezlerinin başında gelmektedir. Mısır İskenderiye Limanı, ülkenin ithalat ve ihracatının yaklaşık %60’ının yapıldığı ana liman olduğu için Mısır’ın en önemli noktalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Mısır’ın kuzey sınırında ve Akdeniz’in kıyısında yer alması sayesinde İskenderiye’de çöl iklimi görülmesine rağmen hava sıcaklıkları Mısır’ın iç kesimlerindeki kadar yüksek değildir. Yaz aylarında ortalama 26°C olan hava sıcaklıkları yılın en sıcak dönemlerinde 30°C civarında seyretmektedir. İskenderiye’de soğuk aylarda yağışlar, şiddetli fırtınalar ve hatta dolu yağışı görülebilmektedir.

Dünyanın yedi harikasından biri olan ve MÖ 284-246 yılları arasında inşa edilen 100 metreden daha uzun Mısır İskenderiye Feneri, tarihte yaşanan depremler nedeniyle günümüze ulaşamamış olsa da İskenderiye şehrinin en bilinen yapıtı olarak öne çıkmaktadır. Akdeniz’e kıyısı olması ve Mısır’ın en büyük şehirlerinden biri olması nedeniyle İskenderiye Mısır sınırları içinde yaşamak isteyen farklı ülke vatandaşlarının en çok tercih ettiği şehirlerden birisi konumundadır.

Sharm El Sheikh Nerede?

Sharm El Sheikh Nerede?
Sharm El Sheikh Nerede?

Mısır’ın güneyinde yer alan ve 480 kilometrekarelik yüzölçümünde 74 bin kişinin yaşadığı küçük bir şehir olan Sharm El Sheikh, Mısır’ın en popüler tatil merkezidir. Güney Sina vilayetinde bulunan Sharm El Sheikh’in Kızıldeniz’in kıyısında yer alması sayesinde şehirde pek çok sahil bulunmakta ve şehrin ekonomisinin çok büyük bir kısmı tatil için Sharm El Sheikh’i tercih eden yerli ve yabancı turistlere dayanmaktadır.

Sharm El Sheikh’in yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 29°C seviyesinde, deniz sıcaklığı ise haziran ayında 26°C, temmuz ve ağustos aylarında ise 28°C seviyesindedir. Mısır Sharm El Sheikh’in deniz sıcaklığının kış aylarında bile 20°C’nin altına düşmemesi nedeniyle şehirde yılın her ayı tatil yapılabilmektedir.

Mısır’ın en önemli tatil kenti olan Sharm El Sheikh’in sahilleri, otelleri, gece kulüpleri ve kumarhaneleri turistlerin tatil için şehri ziyaret etmelerinin en büyük sebepleri olarak gösterilebilir. Mısır Sharm El Sheikh sahip olduğu mercan resifleri, su altı manzaraları ve her mevsim sıcak ve temiz deniz suyu sayesinde tüplü dalış yapmak isteyenlerin de tercih ettiği bir şehirdir.

Gize Nerede?

Gize Nerede?
Gize Nerede?

Gize, Nil Nehri’nin batı kenarında yer alan ve Gize vilayeti içerisinde 1.580 kilometrekarelik yüzölçümüne ve 9,2 milyonluk nüfusa sahip olan bir Mısır şehridir. Başkent Kahire’nin yaklaşık 30 kilometre güneybatısında yer alan Gize, başta Gize Piramitleri olmak üzere pek çok tarihi yapısıyla Mısır’ı ziyaret eden turistlerin ilk ziyaret ettikleri şehirlerden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Gize vilayetinin kuzeydoğusunda bulunan Gize şehrinde yaz aylarında ortalama sıcaklık değerleri 27°C iken sıcak günlerde bu değerler 35°C civarına kadar yükselmektedir. Çöl ikliminin hakim olduğu Gize’de düzensiz yağışlar görülürken kar yağışı ise oldukça nadir gerçekleşmektedir.

Gize Platosu üzerinde yer alan, tarihin en ünlü yapıtlarından biri olarak bilinen ve dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi’nin de içinde bulunduğu Gize Piramitleri ve piramitlerin yakınındaki Büyük Gize Sfenksi heykeli, Gize’nin en önemli turizm noktaları olarak öne çıkmaktadır. Gize Piramitleri Mısır ziyareti düzenleyen pek çok turistin ilk ziyaret ettiği nokta olarak bilinmekte ve şehrin ekonomik gelirinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Luksor Nerede?

Luksor Nerede?
Luksor Nerede?

Mısır’ın Luksor vilayetinin başkenti olan Luksor şehri, 420 bin kişilik nüfusa ve 416 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Nil Nehri’nin kıyısında yer alan Luksor, antik Mısır kentlerinin üzerine kurulu bir şehir olduğu için “dünyanın en büyük açık müzesi” olarak adlandırılmakta ve dünyanın pek çok bölgesinden binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kuzeyinde Kina ve güneyinde Asvan kentlerinin bulunduğu Luksor Mısır sınırları içerisinde yaz aylarının en sıcak yaşandığı şehirlerin başında gelmektedir. Coğrafi konumu nedeniyle çöl ikliminin hakim olduğu ve yıllık ortalama yağış miktarının Sahra Çölü’ndeki pek çok bölgeden bile daha düşük olduğu Luksor’da yaz aylarında ortalama sıcaklık 32°C iken bazı günlerde 40°C’nin üzerine çıkan hava sıcaklıkları görülebilmektedir.

Ekonomisinin büyük bir kısmını turizmin oluşturduğu Luksor şehrinde MÖ 1400 yılında inşa edildiği düşünülen Luksor Tapınağı, şehrin en önemli turistik noktası olarak öne çıkmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Mısır Luksor Tapınağı her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Mısır'ın Turistik Şehirleri Nelerdir?

En çok tercih edilen Mısır tatil şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Sharm El Sheikh
 • Kahire
 • Hurgada
 • Gize
 • İskenderiye
 • Luksor

Mısır’ın tarihi güzellikleri, coğrafyası ve özellikle Sharm El Sheikh şehrinde bulunan sahilleri tatil için tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında bulunmaktadır. Turistik amaçla Mısır’ı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır turistik vize sahibi olmaları gerekmektedir.

Mısır Piramitleri Hangi Şehirde Yer Alır?

Mısır Piramitleri Hangi Şehirde Yer Alır?
Mısır Piramitleri Hangi Şehirde Yer Alır?

Mısır piramitleri, Gize vilayetinin başkenti olan Gize şehrinde yer almaktadır.

Yaşamak için En İyi Mısır Şehirleri Hangileridir?

Yaşamak için en iyi Mısır şehirleri arasında İskenderiye, Kahire ve Sharm El Sheikh

bulunmaktadır. Kahire ve İskenderiye, Mısır’ın en büyük şehirleri arasında yer aldığı için bu iki şehirde yaşam standardı pek çok Mısır şehrine göre çok daha yüksek seviyededir. Sharm El Sheikh ise Mısır’ın doğal güzellikleri ile ünlü bir şehri olması ve özellikle tatil merkezi olarak oldukça popüler bir nokta olması sayesinde özgür ve güzel bir Mısır şehrinde yaşamak isteyenlerin tercih ettiği şehirlerden biri konumundadır.

Üniversite Eğitimi için En İyi Mısır Şehri Hangisidir?

Üniversite eğitimi için en iyi Mısır şehri başkent Kahire olarak öne çıkmaktadır. Kahire’nin Mısır’ın en gelişmiş şehri olması sayesinde şehirdeki eğitim seviyesi de diğer Mısır şehirlerinden yüksektir. Başkent Kahire’deki en iyi üniversiteler, uluslararası öğrencilerin de tercih ettiği Kahire Üniversitesi, Ayn Şems Üniversitesi, El-Ezher Üniversitesi ve Kahire Amerikan Üniversitesi’dir.

Dil Eğitimi için En İyi Mısır Şehri Hangisidir?

Dil eğitimi için en iyi Mısır şehri başkent Kahire’dir. Kahire’de, başta farklı seviye Arapça kursları olmak üzere İngilizce ve Fransızca dil eğitim kursları bulunmakta ve kurs fiyatları bir aylık eğitim için ortalama 300-600 euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Kahire, Mısır’ın en büyük şehri olduğu için hem dil kurslarının sayısıyla hem de kurslardaki eğitmenlerin kalitesiyle diğer Mısır şehirlerinden daha avantajlı konumdadır. İskenderiye şehri ise Kahire’den sonra Mısır dil okulları bakımından en zengin ikinci şehir olarak öne çıkmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: