Mısır Kapı Vizesi

Mısır Kapı Vizesi: 2023 Başvuru Şartları ve Gerekli Prosedürler

Mısır kapıda vize; Türk vatandaşları için iki farklı tür olarak verilmektedir.

Güney Sina Vilayeti havalimanlarına ve limanlarına gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen, Akabe Körfezi ve St. Catherine bölgesine ziyaret mührü bulunan ve Dahab Nuweiba, Şarm El Şeyh, Saint Catherine ve Taba şehirlerinde bulunmaya izin veren, vize ücreti ödemeksizin 15 günlük giriş hakkı tanıyan vize, Sharm El Sheikh kapı vizesidir.

Diğer bir tür Mısır kapı vizesi ise 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük Türk vatandaşlarına verilen ve 45 yaş üstü Mısır vizesi olarak da adlandırılan vizedir; bölge ve şehir fark etmeksizin sınır kapılarında bir ay oturumlu olarak verilmektedir.

Mısır Kapıda Vize Uygulaması Kimler için Vardır?

Mısır kapı vizesi uygulanan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • 20 yaş altı Türk vatandaşları
 • 45 yaş üstü Türk vatandaşları
 • Dahab, Nuweiba, Şarm El Şeyh, Saint Catherine ve Taba şehirlerini ziyaret edecek Türk vatandaşları

Mısır Kapı Vizesi Türleri Nelerdir?

Mısır’a yapılacak seyahatlerde verilen iki tür Mısır kapı vizesi aşağıda açıklanmıştır.

 • Mısır kapı vizesi: Mısır’a yapılan ziyaretlerde, bölge ya da şehir fark etmeksizin, 20 yaşından küçük ya da 45 yaşından büyük Türk vatandaşlarına 30 gün süreyle verilen kapı vizesidir. Mısır kapı vizesinin, sınır memurlarının güvenlik önlemleri nedeniyle verilmediği durumlar ile sıkça karşılaşılmaktadır; bu sebeple Mısır’a seyahat edecek kişilerin, gitmeden önce Mısır Konsolosluklarından vize başvurusu yapmaları önerilmektedir.
 • Sharm El Sheikh vizesi: 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olan, Güney Sina Vilayeti havalimanlarına ve limanlarına gelen Türk vatandaşlarına Akabe Körfezi ve St. Catherine bölgesine ziyaret mührü bulunan ve Dahab, Nuweiba, Şarm El Şeyh, Saint Catherine ve Taba şehirlerinde konaklama izni veren kapı vizesidir.

Mısır Sınır Vizesi Nereden Alınır?

Mısır sınır vizesi, ülke genelinde çeşitli havalimanlarından ve ülkeye giriş noktalarından alınabilmektedir. Kahire Havaalanı ve Hurghada Havaalanı, Mısır sınır vizesi almak için en çok tercih edilen yerlerdir.

Sharm El Sheikh kapı vizesi sadece Güney Sina Vilayeti’nde bulunan Sharm El Sheikh Havaalanından alınabilmektedir.

Mısır Kapıda Vize Alınabilecek Havaalanları Hangileridir?

Mısır kapıda vize alınabilecek havaalanları aşağıda listelenmiştir.

 • Kahire Uluslararası Havaalanı
 • Saint Catherine Havaalanı
 • Hurghada Uluslararası Havaalanı
 • Şarm El Şeyh Uluslararası Havaalanı
 • Borg El Arab Uluslararası Havaalanı
 • Luxor Uluslararası Havaalanı

Mısır Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Mısır kapıda vize, Mısır’a giriş yapılacak olan sınır kapısından geçerli bir pasaport ile diğer gerekli belgelerin sunulması ile alınmaktadır.

Mısır Kapı Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mısır kapı vizesi için gerekli belgeler, 45 yaş üstü ya da 20 yaş altı Türk vatandaşları için, sadece geçerli pasaport ve vize harcı ödemesidir. Mısır kapı vizesi için istenen pasaportun en az 2 boş sayfası bulunmalı ve pasaport en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.

Sharm El Sheikh kapı vizesi için gerekli belgeler arasında gidiş-dönüş uçak bileti ile geçerli otel rezervasyonu gibi seyahat rezervasyonu belgeleri ve maddi yeterlilik kanıtı istenmektedir.

Sharm El Sheikh Kapı Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sharm El Sheikh kapı vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az iki sayfası boş, en az 6 ay geçerliliği olan ve son 10 yıl içinde alınmış pasaport olmalıdır.
 • Ulaşım: Gidiş-dönüştarihlerini gösteren bilet rezervasyonu gerekmektedir.
 • Konaklama: Tüm kalış tarihlerini içeren konaklama belgesi sunulmalıdır.
 • Mali yeterliliğe dair kanıt: Başvuru sahibinin nakit veya kredi kartı ile en az 2.000 Amerikan dolarına sahip olduğunu beyan etmesi gerekmektedir.

Sharm El Sheikh kapı vizesi için gerekli belgeler sınır kapısında kontrol edilmektedir, belgelerin eksik ya da hatalı olması durumunda sınırda Sharm El Sheikh vize alınabilmesi mümkün değildir; bu nedenle istenilen belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Mısır Kapı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Sharm El Sheikh vizesi ücretsizdir.

45 yaş üstü ya da 20 yaş altı Türk vatandaşlarına verilen Mısır kapı vizesi ücreti 25 Amerikan dolarıdır. Mısır kapı vizesi ücret ödemesinin Amerikan doları, euro ya da İngiliz sterlini cinsinden nakit olarak yapılması gerekmektedir; vize ücretinin kredi kartı veya banka kartı ile ödenmesi mümkün değildir.

Mısır Kapı Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Sharm El Sheikh vizesi 15 gün, 45 yaş üstü ya da 20 yaş altı Türk vatandaşlarına verilen Mısır kapı vizesi ise 30 gün süre için verilmektedir.

Kapı Vizesi ile Mısır'da Nereye Gidilebilir?

45 yaş üstü ya da 20 yaş altı Türk vatandaşlarına verilen kapı vizesi ile Mısır’da istenilen bölge veya şehre seyahat edilebilmektedir.

Sharm El Sheikh kapı vizesi ile sadece Güney Sina bölgesinde bulunan Dahab, Nuweiba, Şarm El Şeyh, Saint Catherine ve Taba şehirlerine seyahat etmek mümkündür.

Mısır Kapı Vizesi ile Kahire'ye Gidilebilir Mi?

Mısır kapı vizesi ile Kahire’ye gidilebilir. Sharm El Sheikh vizesi, Güney Sina bölgesi dışında geçerli olmadığı için, bu vize ile Kahire’ye gidilemez.

Kapı Vizesi ile Mısır'da Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Kapı vizesi ile Mısır’da gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Renkli Kanyon
 • Ras Muhammed Milli Parkı
 • Tiran Adası
 • Kahire Müzesi
 • Saint Catherine Manastırı
 • Luksor ve Karnak Tapınakları
 • Salah El-Din Kalesi
 • Wishiwashi Kanyonu

Mısır dünyadaki en turistik yerlerden biridir, dünyanın en ünlü ve etkileyici antik anıtlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Piramitlerin ve anıtların yanı sıra Mısır, doğa harikalarıyla doludur. Tropikal balıklarla dolu mercan resifleri ile çevrili Sina Yarımadası, tüplü dalış ve yüzme imkanının yanı sıra palmiye ağaçlarıyla çevrili kapalı plajlara sahiptir. Mısır'da gezilecek yerler arasında önde gelen Akabe Körfezi boyunca yer alan tatil köyleri, Şarm El-Şeyh’in lüks otelleri ya da Nuweiba’da bütçe dostu oteller ile turistlerin tatil için de tercih ettiği bir ülkedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: