Mısır Aile Ziyareti Vizesi

Mısır Aile Ziyareti Vizesi Başvuru ve Takip İşlemleri

Mısır aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Mısır’da yaşayan bir aile üyesini veya arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Mısır aile ve arkadaş vizesi edinmek için gerekli evrakların yanında Mısır’da ziyaret edilecek kişinin yazdığı bir davet mektubu istenmektedir. Mısır aile ve arkadaş vizesi kısa dönem vizesidir. Mısır aile ve arkadaş vizesi, seyahatin amacına göre hamiline 180 günde 90 güne kadar Mısır’da bulunma hakkı tanımaktadır Vizem.net, Mısır'da yaşayan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan yüksek onay oranına sahip akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Aile Ziyareti için Mısır Vizesi Nereden Alınır?

Aile ziyareti için Mısır vizesi Ankara Mısır Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne ya da İstanbul Mısır Başkonsolosluğuna başvurarak veya akredite acenteler aracılığı ile alınmaktadır.

Mısır Akraba Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır akraba ziyareti vizesi ön başvuru ve normal başvuru sürecinin ardından alınmaktadır. Mısır aile ve arkadaş vizesi almak için başvuru süreçleri İstanbul’da ve Ankara’da farklı işlemektedir. İstanbul Mısır Başkonsolosluğuna yapılacak Mısır akraba ziyareti vizesi ön başvurusu için gerekli evraklar dijital ortama yüklenmek üzere hazırlanmalı ve taratılmalıdır. Hazırlanan Mısır akraba ziyareti vizesi ön başvuru evraklarının İstanbul Mısır Başkonsolosluğuna mail olarak gönderilmesi ile başvuru tamamlanmaktadır. Ankara’da Mısır akraba ziyareti vizesi ön başvurusu için şahsen Ankara Mısır Konsolosluk Bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Mısır’a akraba ziyareti vizesi almak için yapılan Mısır vizesi ön başvurunun onaylanması gerekmektedir. Mısır vizesini akraba ziyareti için edinecek kişilerin ön başvuru onayı dış temsilcilik tarafından mail aracılığıyla gönderilmektedir. Mısır akraba vizesi ön başvuru onayı alan kişilerin ön başvuruyu yaptıkları dış temsilcilikten başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. İstanbul’da Mısır akraba ziyareti vizesi başvuru sürecinin tamamlanması için randevuyla, Ankara’da işlemler için belirlenen gün ve saatlerde randevusuz gidilmektedir.

Mısır akraba ziyareti vize başvurusunda dış temsilcilikte ödenmesi yapılan uçak bileti, otel rezervasyonları, güncel banka hesap dökümü, taranıp gönderilmiş tüm belgelerin orijinalleri, biyometrik fotoğraf, pasaport ve nakit olarak ödenmesi gereken vize başvuru ücreti istenmektedir. Mısır vizesi için gereken belgelerde randevu esnasında herhangi bir eksiklik veya hata bulunmuyorsa akraba ziyareti için Mısır’a gidecek kişinin vize başvurusu pasaportuna işlenmektedir. Mısır’a akraba ziyareti vizesi ile Mısır’a arkadaş ziyareti için vize aynı koşullara sahiptir.

Mısır Aile ve Arkadaş Ziyareti için Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Mısır aile ve arkadaş vizesi için gerekli vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Mısır vize başvuru formu: Formdaki boşluklar eksiksiz ve hatasız olarak doldurulduktan sonravisa.egypt.istanbul@gmail.comadresine mail atılmalıdır.
  • Pasaport: Pasaportun en az 8 ay daha geçerli olması gerekmekte ve fotokopisi istenmektedir.
  • Kimlik: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, Türkiye’de ikamet eden diğer ülkelerin vatandaşları için geçerliliği bulunan oturma izni istenmektedir.
  • İkametgah belgesi: Türkiye’de ikamet edilen adrese ait ikametgah belgesi istenmektedir.
  • Fotoğraf: Son dönemlerde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf, başvuru formuna eklenmiş hâlde istenmektedir.
  • Mısır ziyaret vizesi dilekçesi: Mısır’da ziyaret edilecek akraba veya arkadaş tarafından seyahatin amacına dair yazılmış vize talep dilekçesi istenmektedir.
  • Davet eden kişinin bilgileri: Mısır’da ziyaret edilecek akraba veya arkadaşın adres ve iletişim bilgileri açıkça belirtilmelidir.

Mısır akraba vizesi gerekli belgeler olarak listelenen belgelerin yanında başvuru sahibinin statüsüne göre davet mektubu, öğrenci belgesi ya da iş yeri yazısı gibi ek farklı belgeler talep edilmektedir.

Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosluğu vize başvurularında gereken evraklara dair çok sık ve hızlı değişiklikler yapmaktadır. Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna bağlı dış temsilciliklerden Mısır vizesi için gerekli evraklar için güncel bilgilerin teyit edilmesi gerekmektedir.

Mısır Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Mısır ziyaret vizesi başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru sahibinin bilgilerinin ve ziyaret edeceği aile üyesi, akraba veya arkadaşına ait adresinin ve iletişim belgelerinin istendiği Mısır ziyaret vizesi için doldurulan başvuru formuna başvuru sahibinin biyometrik fotoğrafının eklenmesi gerekmektedir. Mısır ziyaret vizesi başvuru formundaki bilgiler dikkatlice doldurulmalı ve verilen bilgiler doğru girilmelidir.

Mısır Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Mısır Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Mısır Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? #2
Mısır Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? #2

Mısır Aile Ziyareti Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Mısır aile vizesi için randevu, Ankara’da ve İstanbul’da farklı şekilde alınmaktadır. Ankara Mısır Büyükelçiliğinin Mısır aile ziyareti için ön başvurularda ve sonraki başvuru tamamlama sürecinde bir randevu sistemi bulunmamaktadır. Mısır aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen kişiler vizelerini teslim almak için konsolosluğa belirlenen saatlerde müracaat etmektedir. Ankara Mısır Büyükelçiliği, konsolosluk ve vize işlemleri hafta içi her gün 09.30-11.00 arasında kabul edilmektedir. Mısır Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü her ayın son iş günü çalışmadığından ilgili tarihlerde işlem yapılmamaktadır.

İstanbul'da Mısır aile ziyareti vizesi ön başvuruları için belgelerin konsolosluğa mail atılması yeterlidir. İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan Mısır seyahati için vize ön başvurusunun onaylandığına dair mail alan başvuru sahiplerinin ilgili maili aldıktan sonra konsolosluğun fsayfası üzerinden vize başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Başvuru sürecini tamamlayan kişilerin İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan 09:00-12:15 saatleri arasında bir saat için facebook sayfası üzerinden vizelerini teslim almak üzere randevu oluşturmaları gerekmektedir.

Mısır Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti Ne Kadardır?

Mısır aile ve arkadaş ziyareti vize ücreti çoklu giriş vizelerinde 90 ABD doları, tek giriş vizelerinde 65 ABD dolarıdır. Mısır çoklu giriş vizeleri sahiplerine 180 gün içinde her giriş için en fazla 30 gün kalma izni vermekte iken tek girişte 180 gün içinde 90 güne kadar ülkede kalma hakkı tanınmaktadır.

Mısır ziyareti vizesi işlemleri için aracı akredite acenteler başvuru sahipleri adına gereken tüm işlemleri tamamlamaktadır. Mısır’da geçerli tek girişli vize için Mısır vize ücreti, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme, randevu ve danışmanlık ücretinin toplam maliyeti 2022’de yaklaşık 195 ABD dolarına mâl olmaktadır.

Mısır Ziyaret Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Mısır ziyaret vizesinin onaylanma sürelerine dair net bir bilgi yoktur. Mısır ziyaret vizesi başvurularının onaylanma süresi 2 haftadan 10-11 aya kadar uzayabilmektedir.

Mısır Aile Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Mısır aile ziyareti vizesi takip işlemi mail, telefon ya da Facebook üzerinden başvuru işlemlerinin yapıldığı dış temsilciliğe mesaj atılarak yapılmaktadır. Dış temsilciliklere Mısır vize sorgulama işlemleri için telefonla ve Facebook üzerinden hızlıca ulaşılabilmektedir ancak dış temsilcilikler atılan maillere genellikle geç geri dönüş yapmaktadırlar.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Mısır aile ve arkadaş ziyareti vizesi için vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Mısır Ziyaret Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Mısır ziyaret vizesi 3 ay boyunca geçerlidir. Mısır ziyaret vizesinin pasaporta işlendiği tarihten sonra 3 ay içerisinde Mısır’a giriş yapılması gerekmektedir. Mısır’a ziyaret için vizesi onaylanmış kişiler 3 ay içerisinde giriş yapmadıkları takdirde tekrar vizeye başvurmaları gerekmektedir.

Mısır Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Mısır aile ziyareti vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar sürecek ziyaretler için verilmektedir.

Mısır Ziyaret Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Mısır ziyaret vizesi ile vize alan kişi kısa süreli vize olması nedeniyle 180 gün içerisinde 90 gün Mısır’da kalma hakkına sahip olmaktadır. Mısır ziyaretçi vizesi, C tipi vize olarak alındığı için sahibine çalışma veya oturma hakkı tanınmamaktadır.

Mısır’da uzun süre kalmak veya yerleşim hakkı edinmek isteyenlerin uzun süreli alternatiflere başvurmaları gerekmektedir. Uzun süreli D tipi Mısır vizesi almak isteyen ve nihayetinde oturma izni almak isteyen kişilerin Mısır’da bir aile üyesi bulunuyorsa aile birleşimi vizesine başvurması gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: