Mısır Transit Vize

Mısır Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Transit vize, bir ülkeye aktarma ile gidileceği durumlarda aktarma yapılacak ülkeden alınılması gereken bir vize türüdür.

Mısır transit vizesi, transit geçiş yapacak kişilerin yolculukları sırasında Mısır’dan geçmeleri gerektiği takdirde Mısır devletinin talep ettiği bir geçici vize türüdür. Transit vizeye sahip olan yolculara ülkede geçirdikleri zaman içerisinde havaalanından ayrılıp çevre yerleri ziyaret etme imkanı sunulmaktadır. Mısır Transit vize, Mısır’da 6 saatten fazla süre geçirilmesi gereken durumlarda yolculardan talep edilmektedir.

Vizem.net, seyahatlerinde Mısır üzerinden aktarma yapacak kişilerin transit vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Mısır Transit Vize İstiyor Mu?

Mısır istisnai durumlarda transit vize istemektedir. Mısır’da havaalanından aktarma yapacak kişilerin aktarma esnasında ülkede geçireceği süre 6 saati geçmiyorsa havaalanından ayrılmaması koşuluyla transit vize edinmeleri talep edilmemektedir. Mısır’da geçirilecek sürenin 6 saati geçeceği durumlarda ve ülkeden hava yolu harici yapılacak olan tüm geçişlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize alması gerekmektedir.

Kimlerin Mısır için Transit Vize Alması Gerekmez?

Mısır’a vizesiz girme hakkı olan kişilerin yapacağı transit geçişlerde için Mısır transit vize alması gerekmez. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Mısır Devleti’nin vize talep etmediği Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Kuveyt, Lübnan, Makao, Malezya, Suudi Arabistan ve Umman gibi ülkelerin vatandaşlarının transit vize alması gerekmemektedir.

Mısır Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır transit vizesi Ankara Mısır Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümünden ya da İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’ndan alınmaktadır. İstanbul Mısır Başkonsolosluğundan yapılacak Mısır vizesi başvurularında ön başvuru için gereken evraklar hazırlanıp taratılmalı, ardından dijital ortama yüklenip mail yoluyla gönderilmelidir.

Ankara’da yapılacak başvurularda ön başvuru vize başvurusu yapan kişinin fiziksel olarak konsolosluğa gitmesiyle yapılmaktadır. Mısır vizesi için ön başvurunun onaylanması halinde konsolosluk bölümü ön başvurunun onaylandığına dair mail yoluyla bildirmektedir. Ön başvurunun onaylandığına dair mail alınmasının ardından, Ankara Mısır Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne tekrar müracaat edilerek başvuru sonuçlandırılmalıdır.

İstanbul’da başvuru işlemini tamamlamak için randevu alınması gerekmektedir. Ankara’dan yapılacak başvurularda, işlemler için belirlenmiş gün ve saatlerde vize başvurusu yapacak kişiler randevu almadan işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Mısır dış temsilciliklerine vize başvurusu yaparken biyometrik fotoğraf, pasaport, ödemesi yapılmış uçak bileti, banka hesap dökümü, öncesinde taranıp dijital ortama yüklenerek gönderilen tüm belgelerin orijinalleri, otel rezervasyonları ve nakit olarak ödenecek olan vize başvuru ücreti ile gidilmesi gerekmektedir. Mısır dış temsilciliklerine yapılan vize başvurusu, başvuru sahibinin ilettiği belgelerle alakalı bir sorunla karşılaşılmaması durumunda pasaporta vize işlemi yapılarak başvuru işlemi sonuçlandırılmaktadır.

Mısır Transit Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mısır transit vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Mısır vizesi başvuru formu : Mısır vizesi başvuru formu,visa.egypt.istanbul@gmail.come posta adresinden talep edilerek elde edilebilir. Başvuru yapan kişilerin bu formu eksiksiz doldurmalarının ve formu aynı e posta adresine geri göndermelerigerekmektedir.
  • Pasaport : Mısır transit vizesi almak isteyen kişilerin en az 8 ay geçerliliği bulunan bir pasaport sahibi olmaları gerekmektedir.
  • Kimlik: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti kimliği sahibi olmaları gerekmektedir.
  • İkametgah adresi : E-devletten alınmış bir ikametgah adres kaydı gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf : Mısır vizesi başvuru formuna yapıştırılmış, yeni çekilmiş, arkası beyaz, biometrik bir fotoğrafa sahip olunması gerekmektedir.
  • Banka hesap dökümü: Mısır vizesi başvuru sahiplerinin başvuru tarihi dahilince banka hesaplarında en az 30.000 TL bulundurmaları gerekmektedir.

Mısır Transit Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Mısır transit vize randevusu, Ankara Büyükelçiliğinde ve İstanbul Mısır Konsolosluğundan farklı şekilde alınmaktadır. Ankara Mısır Büyükelçiliği’nin randevu sistemi bulunmamaktadır. Mısır vizesi ön başvurusu yapacak ya da ön başvurusu onaylanmış olup ve başvurusunu tamamlayarak vizelerini almak isteyen kişiler, müracaat için konsolosluk işlemleri için belirlemiş saatlerde başvuruda bulunarak işlemlerini yapabilirler. Ankara Mısır Büyükelçiliğinde konsolosluk işlemleri için müracaat etmek isteyen kişiler hafta içi her gün 9:30-11:00 saatleri arasında işlem yapabilmektedirler. Her ayın son iş günü, Mısır Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü hizmet vermemektedir.

İstanbul’da yapılacak olan transit vize başvurularında, ön başvuru işlemi için konsolosluğa gidilmesi gerekmez. İstanbul’da Mısır vizesi ön başvuru işlemi talep edilen belgelerin mailyoluyla konsolosluğa gönderilmesi ile yapılabilmektedir. İstanbul Mısır Başkonsolosluğuna başvuran kişilerin ön başvurularının onaylandığına dair mail aldıkları takdirde, İstanbul Mısır Konsolosluğunun Facebook sayfası üzerinden müracaatlarını tamamlayarak, vizelerini teslim almak amacıyla randevu oluşturmaları gerekmektedir. İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’ndan randevu 9:00-12:15 saatleri arasında alınmaktadır.

Mısır Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Mısır transit vize ücreti 60 dolardır.

Transit Vize Ne Kadar Süre Mısır'da Kalma Hakkı Sağlar?

Mısır transit vizesi, vize sahibine ülkede maksimum 6 saat kalma hakkı sağlar. Ülkede geçireceği süre 48 saati aşacak olan kişiler, seyahat türlerine göre ilgili Mısır vizesine başvurmalıdır. 180 gün içinde Mısır’da en fazla 90 gün geçirecek kişiler, ticari, turistik veya aile ziyareti gibi kısa süreli vizelere; ülkede geçireceği süre 90 günü aşacak olan kişilerin ise çalışma veya öğrenci vizesi benzeri uzun süreli vize türlerine başvurmaları gerekmektedir.

Mısır vizesi almak isteyen kişilerin, ülkede geçirecekleri süreyi göz önüne alarak farklı Mısır vizesi türlerine başvurmaları gerekmektedir.

Mısır Havaalanından Transit Vize Alınabilir Mi?

Mısır Havaalanından transit vize alınamaz. Mısır transit vizesi Mısır’a girmeden önce alınmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: