Mısır'da Asgari Ücret ve Maaşlar

2023 Mısır Asgari Ücreti ve Meslek Maaşları

Mısır'da ulusal asgari ücret uygulaması sadece kamu çalışanları için belirlenmiştir, özel sektör çalışan ücretleri işverenler tarafından belirlenir. Mısır Anayasası’na göre ekonomik sistem herkese eşit fırsat sağlar, gelirler arasındaki farklılıkları azaltır ve asgari ücret hükümet tarafından değil ekonomik sistem tarafından belirlenir.

Mısır’da çalışan bir kişinin kazanacağı aylık ortalama maaş 2.330 ile 42.100 Mısır lirası arasında değişmektedir. Mısır’da en çok kazanan meslekler doktorluk, finans müdürlüğü, avukatlık ve akademisyenlik olarak sıralanabilir.

Mısır’da bir işverenden iş teklifi alan ve çalışma izni ön onayı almış kişiler Mısır vize başvurusu için akredite acente Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Mısır Asgari Ücret Ne Kadardır?

Mısır’da asgari ücret sadece kamuda çalışanlar için 1.200 Mısır lirasıdır. Mısır’da asgari ücret uygulaması özel sektör için geçerli değildir.

Mısır'da Ortalama Maaş Ne Kadardır?

Mısır’da ortalama maaş aylık 8.460 Mısır lirasıdır. Mısır’da çalışan bir kişinin aldığı maaş aylık 2.330 Mısır lirasından başlayıp 41.100 Mısır lirasına kadar çıkabilir.

Mısır Doktor Maaşları Ne Kadar?

Mısır Doktor Maaşları Ne Kadar?
Mısır Doktor Maaşları Ne Kadar?

Mısır’da doktor olarak çalışan biri ortalama 23.000 Mısır lirası kazanmaktadır. Mısır’daki doktor maaşları 8.440 Mısır lirasından başlayıp 38.800 Mısır lirasına kadar çıkabilir, bu oran ortalama yıllık 276.000 Mısır lirasına denk gelmektedir. Mısır’daki doktor maaşlarındaki en önemli etken tecrübedir. Mısır’da beş yıldan daha fazla tecrübeye sahip olan doktorlar, beş yıldan daha az iş deneyimine sahip olan ya da yeni başlayan doktorlardan %36, on yıldan fazla tecrübesi olan doktorlar ise beş yıldan fazla tecrübeye sahip olan doktorlardan %21 daha fazla kazanmaktadırlar. Mısır’da çalışan erkek doktorlar, kadın doktorlardan %19 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Mısır’da çalışan bir hemşire ortalama 6.520 Mısır lirası kazanmaktadır. Mısır’da çalışan bir hemşirenin alacağı maaş 3.830 Mısır lirasından başlayıp 10.700 Mısır lirasına kadar çıkmaktadır. Mısır’da çalışan bir hemşire iki yıldan beş yıla kadar tecrübeyle maaşını %26 oranında artırabilmektedir.

Mısır’da yüksek lisansı olan bir hemşire, lisans mezunu olan bir hemşireden ortalama %53 daha fazla kazanmaktadır. Mısır’da çalışan kadın hemşireler, erkek hemşirelerden %9 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Mısır’da mühendis olan biri ortalama 7.610 Mısır lirası kazanmaktadır. Mısır’daki mühendis maaşları 2.460 Mısır lirasından başlayıp 16.400 Mısır lirasına kadar çıkmaktadır. Mısır’da çalışmakta olan bir mühendis beş yıla yakın tecrübeyle, yeni başlayan birinden yaklaşık %32 daha fazla, beş yıldan fazla tecrübeyle ise yaklaşık %36 daha fazla kazanmaktadır.

Mısır’da mühendisler, çalıştığı alanlarda sertifikaları ya da diplomaları bulunmakta ise lise mezunu denklerinden yaklaşık %17, lisans mezunu mühendisler sertifika sahiplerinden yaklaşık %24, yüksek lisans sahipleri ise lisans mezunlarından yaklaşık %29 daha fazla kazanmaktadırlar. Mısır’da çalışan erkek mühendisler, kadın mühendislerden %19 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır Mimar Maaşları Ne Kadardır?

Mısır Mimar Maaşları Ne Kadardır?
Mısır Mimar Maaşları Ne Kadardır?

Mısır mimar maaşları ortalama 8.540 Mısır lirasıdır. Mısır mimar maaşları 4.100 Mısır lirasından başlayıp 16.400 Mısır lirasına kadar çıkmaktadır. Mısır mimar maaşları sahip olunan tecrübeyle aynı değerde artmaktadır.

Mısır’da iki yıldan beş yıla kadar tecrübesi bulunan mimarlar, yeni başlayan mimarlardan %32, beş yıldan fazla tecrübesi bulunan mimarlar, beş yıldan az tecrübesi bulunan mimarlardan %36 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır mimar maaşları sahip olunan eğitim seviyesiyle de artmaktadır. Mısır’da lisans mezunu mimarlar, sertifika sahibi mimarlardan %24, yüksek lisans sahibi mimarlar ise lisans mezunu mimarlardan %29 daha fazla kazanmaktadırlar. Mısır’da çalışan erkek mimarlar, kadın mimarlardan %23 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Mısır’da çalışan işçilerin maaşları ortalama 6.280 Mısır lirasıdır. Mısır işçi maaşları ortalama 2.330 Mısır lirasından başlayıp 15.700 Mısır lirasına kadar çıkmaktadır. Mısır’da çalışan bir işçi beş yıl kadar tecrübe kazandıktan sonra yeni başlayan bir işçiden yaklaşık %32 daha fazla kazanırken 10 yıllık tecrübesi bulunan işçi ise, beş yıl tecrübeli işçiden %21 daha fazla kazanmaktadır.

Mısır’da çalışan bir işçinin eğer çalıştığı alanda bir diploması ya da sertifikası varsa olmayan işçilden %17, işçi lisans mezunu ise sertifikası olan işçiden %24 daha fazla, işçi yüksek lisans mezunu ise lisans mezunundan %29 daha fazla kazanmaktadır. Mısır’da çalışan erkek işçiler, kadın işçilerden %13 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Mısır öğretmen maaşı ortalama 9.760 Mısır lirasıdır. Mısır öğretmen maaşı 4.680 Mısır lirasından başlayıp 17.800 Mısır lirasına kadar çıkmaktadır. Mısır’da çalışıp tecrübesi beş yılı geçen öğretmenler, yeni başlayanlardan ortalama %32, tecrübesi 10 yıldan fazla olan öğretmenler ise 5 yıl tecrübesi olanlardan %36 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır’da çalışan bir öğretmenin çalıştığı alanda yüksek lisansı varsa, lisans mezunu bir öğretmenden yaklaşık %29, öğretmenin doktorası varsa, yüksek lisans mezunu bir öğretmenden yaklaşık %23 daha fazla kazanacaktır. Mısır’da çalışan erkek öğretmenler, kadın öğretmenlerden %7 daha fazla kazanmaktadırlar.

Mısır Emekli Maaşları Ne Kadar?

Mısır’da emekli maaşı, aylık asgari ücretin %65'ine eşit olarak aylık sabit 900 Mısır lirasıdır. Mısır’da çalışan ve işveren emekli katkı payı oranları başlangıçta toplam ücret üzerinden sırasıyla %9,0 ve %12,0 olmaktadır.

Mısır İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

Mısır’da işsizlik maaşı en az 6 ay çalışmış olan kişilere verilmektedir. Mısır’da işsizlik maaşı 16 hafta boyunca veya çalışanın 24 ay çalışmış olması durumunda 28 hafta boyunca son aldığınız maaşın %60’ı olarak ödenmektedir.

Mısır'da En Çok Kazanan Meslekler Nelerdir?

MeslekMaaş
Doktor18.500 Mısır lirası - 51.700 Mısır lirası
Yargıç15.500 Mısır lirası - 43.400 Mısır lirası
Avukat12.600 Mısır lirası - 35.100 Mısır lirası
Banka Müdürü11.800 Mısır lirası - 33.100 Mısır lirası
Genel Müdür11.100 Mısır lirası - 31.000 Mısır lirası
Finans Direktörü10.300 Mısır lirası - 28.900 Mısır lirası
Ortodontist9.980 Mısır lirası - 27.900 Mısır lirası
Akademisyen8.870 Mısır lirası - 24.800 Mısır lirası
Pilot7.390 Mısır lirası - 20.700 Mısır lirası
Pazarlama Müdürü6.650 Mısır lirası - 18.600 Mısır lirası

Mısır'da Ortalama Maaş Yaşam Masrafları için Yeterli Midir?

Hayır. Mısır’da sahip olunan yaşam koşulları her bir şehir ile birlikte değişmektedir. Mısır yaşam masraflarına kira, fatura, market alışverişleri, kişisel alışveriş gibi harcamalar dahildir.

Mısır’da ortalama kazanılan maaş, yaşam masraflarını karşılamak için yeterli değildir. Mısır’da dört kişilik bir ailede, dört asgari maaş ile geçinmek oldukça zordur. Ortalama bir mısırlı için Mısır'da yaşam zorken, iyi kazanan biri için ortalama veya ucuz sayılmaktadır.

Mısır'da İş Fırsatları Nasıldır?

Mısır’da iş fırsatları genel olarak yabancılar için verimli olmakla kalmayıp ayrıca yerel halktan daha iyi maaş alma olasılıkları da sunmaktadır. Yabancı ülke vatandaşları için en rahat iş imkanı bulunacak sektörler, lojistik, eğitim, müşteri hizmetleri ve bilişimdir.

Mısır'daki boş pozisyonlar, kariyerlerini ilerletmek veya farklı bir alana girmek isteyen yabancılar için güzel olanaklar sağlamaktadırlar ancak ülkede ilaveten açık iş pozisyonu bulunmadığına dikkat etmek önem arz etmektedir. Mısır’da çalışmak isteyen yabancılar için Mısır iş ilanları internet, gazete ve iş bulma ajansları gibi platformlar üzerinde bulunmaktadır.

Çalışmak için Mısır'a Nasıl Gidilir?

Çalışmak için Mısır’a bir iş bularak ve Mısır çalışma vizesi alarak gidilmektedir. Mısır’da çalışmak isteyen bir işçi öncelikle bir işverenden teklif alınmış olmalıdır. Yabancı işçi çalıştırmak isteyen Mısır’daki işveren, işçi ile sözleşme yapmadan önce yetkili otoriteden yabancı işçi çalıştırabileceğine dair onay almış olmalıdır.

Mısır’da onayı aldıktan sonra işçi ile sözleşmeyi yapan işveren, işçisi namına çalışma izni için ön başvuru yapmalı ve ön başvuru onaylatılmalıdır. Ön başvuru da onaylandıktan sonra yabancı işçi Mısır’a giriş yaparak ve çalışma izni başvurusunu tamamlayarak çalışma iznini alabilmektedir.

Vizem.net, Mısır'dan iş teklifi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır çalışma vizesi başvurularında vize uygunluk tespiti, gerekli evrakların hazırlığı ve başvuru takip işlemleri için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: