Mısır Üniversiteleri

Mısır Üniversiteleri ve 2023’de Mısır'da Okuma Şartları

Mısır çok kapsamlı bir yüksek öğretim sistemine sahip olmakla birlikte eğitim seviyesindeki Mısırlıların yaklaşık %30'u üniversiteye gitmektedir. Mısır mevcut eğitim sisteminde 17 devlet üniversitesi ve 16 vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Yükseköğretim Bakanlığı, Mısır’daki yükseköğretim düzeyini denetlemektedir.

QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında 2021'de yer alan 6 kurumunun yanı sıra Mısır, QS Arap Bölgesi Üniversite Sıralaması 2021'de, 7’si ilk 50'de olmak üzere 20 temsilciye sahip olmuştur. Mısır'da devlet üniversitelerinde yükseköğrenim ücretsizdir ve Mısırlı öğrenciler yalnızca kayıt ücreti ödemektedir.

Uluslararası öğrenciler için Mısır'da okumak, kendi kültürlerinden çok farklı bir kültürü keşfetme şansı sunmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Mısır, Mısır’da üniversite okumak isteyenlere Büyük Piramitler, Karnak Tapınakları ve Krallar Vadisi gibi dünyanın en ünlü tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etme imkanı yaratmaktadır. Nil, Akdeniz ve Kızıldeniz'de gemi yolculukları ve Kahire'nin canlı şehir merkezinin sunduğu alternatifler de Mısır’ı, üniversite okumak için cazip bir merkez haline getirmektedir. Mısır’da resmi dil modern standart Arapça olsa da İngilizce ve Fransızca konuşan öğrenciler de iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşamamakta ve bu diller yaygın olarak konuşulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Mısır Arap Cumhuriyeti'nde Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Mısır Arap Cumhuriyeti'nde üniversiteler hem akademik hem de yüksek mesleki eğitim sağlamaktadır. Mısır üniversitelerinde lisans derecesi veren sanat, hukuk ve bazı öğretmen yetiştirme fakülteleri gibi çoğu programın ortalama süresi 4 yıldır. Mısır üniversitelerinde 5 yıllık eğitim süresi diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik, mühendislik ve güzel sanatlar için geçerlidir. Mısır’da lisans düzeyi, mezunların işgücü piyasasına girmelerine veya daha fazla eğitime devam etmelerine izin veren yeterlilik düzeyi olarak belirlenmiştir.

Mısır yükseköğretim reform stratejisi, tüm reform alanlarını ele alan 25 projeyi içermektedir. Mısır’da reform bağlamında yapılan düzenlemeler arasında lisansüstü çalışmaları ve bilimsel araştırmaları geliştirmek ve altı öncelikli programın sürekli uygulanmasına ek olarak öğrencilerin müfredat dışı etkinliklerini ele almak amaçlanmıştır. Mısır’da yüksek öğrenim düzeyinde gerçekleştirilen reformlar sayesinde kaliteli eğitim standartlarına ulaşmak hedeflenmektedir.

Mısır Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Kaçıncıdır?

Mısır, kapsamlı bir yüksek öğretim sistemine ev sahipliği yaparak ve Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasında en çok temsil edilen Afrika ülkesi konumundadır. QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2021 verilerinde Mısır’dan 6 kurum yer almış ve Mısır, QS Arap Bölgesi Üniversite Sıralaması 2021'de 7 tanesi ilk 50'de olmak üzere 20 temsilciye sahip olmuştur. Dünya Üniversite Sıralaması 2022 sonuçları içerisinde 23 Mısır üniversitesi yer almaktadır.

En İyi Mısır Üniversiteleri Hangileridir?

2022 yılı QS verilerine göre en iyi Mısır üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

  • Kahire Amerikan Üniversitesi
  • Kahire Üniversitesi
  • Ayn Şems Üniversitesi
  • İskenderiye Üniversitesi
  • Mansoura Üniversitesi

Kahire Amerikan Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Kahire Amerikan Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Kahire Amerikan Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Kahire Amerikan Üniversitesi 1919'da kurulan İngilizce dilinde eğitim veren ve ABD tarafından akredite edilen bir yükseköğretim kurumudur. Kahire Amerikan Üniversitesi 40 lisans, 52 yüksek lisans ve 2 doktora programına sahiptir ve QS 2022 Dünya Üniversiteleri sıralamasında 411. sırada yer almaktadır. Mısır'daki en büyük İngilizce akademik kütüphane koleksiyonuna, üç modern tiyatroya ve 13 disiplinler arası araştırma merkezine sahip olan Kahire Amerikan Üniversitesi’nin modern Kahire kampüsü, Mısır ve bölgenin geleceği için ileri araştırma, yenilikçi öğretim, yaşam boyu öğrenme ve sivil katılım için son teknoloji imkanlarına sahip bir tesistir.

Kahire Amerikan Üniversitesi 2021 yılı verilerine göre 6.857 öğrenciye sahiptir ve uluslararası öğrencilerin oranı, toplam öğrenci sayısının %4.3’üdür. Kahire Amerikan Üniversitesi, öğrencilerine çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Kahire Ermeni Evanjelik Cemaat Kilisesi bağışlanan burs fonu, Filistin burs fonu, öğrenci birliği burs fonu, lisansüstü burs fonu gibi birçok burs öğrencilerin öğrenim, burs, konferans ve araştırma hibelerini desteklemektedir.

Kahire Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Kahire Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Kahire Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Mısır'ın en eski üniversitelerinden Mısır Üniversitesi olarak bilinen Kahire Üniversitesi 1908'de kurulmuştur. Kahire Üniversitesi QS 2022 sıralamasında dünyada 561-570 bandında bulunmakta ve Arap bölgesinde 12. sırada yer almaktadır. Kahire Üniversitesi’nin ana kampüsü, Kahire'nin yaklaşık 20 km güneybatısındaki Giza'da bulunmaktadır. Kahire Üniversitesi, petrol mühendisliği için dünya çapında ilk 50'de bir konuma sahip olarak, branşa göre sıralamalarda 8 kez yer almıştır.

Kahire Üniversitesi farklı disiplinlerde 26 fakülte ve enstitüye sahiptir ve toplam hacmi

220.000 öğrenci olan yüksek ücretli bir üniversitedir. Kahire Üniversitesi’nde uluslararası öğrenci oranı %5.5’tir. Fullbright Mısır burs programı, Arturo Falaschi bursu, Erasmus bursları ve Yetenekli Genç Bilim Adamı Programı gibi burslarla öğrencileri desteklemektedir.

Ayn Şems Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Ayn Şems Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Ayn Şems Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

1950'de kurulan Mısır'daki en eski üçüncü üniversite olan Ayn Şems Üniversitesi dünyada 801-1.000 arasında ve Arap bölgesinde 15. sırada yer almaktadır. Kahire'de bulunan Ayn Şems Üniversitesi 19 fakültede yaklaşık 220.614 öğrenciye eğitim veren büyük bir kurumdur. Ayn Şems üniversitesindeki uluslararası öğrenci sayısı 5890 ve uluslararası öğrencilerin oranı %6.3’tür.

Ayn Şems tıp eğitimi almak için dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yer almaktadır. Ayn Şems Üniversitesi; eczacılık, hemşirelik, mühendislik, sanat, işletme, eğitim gibi çok çeşitli fakülteleri ve alt bölümleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayn Şems Üniversitesi, Kadın Fakültesi tarafından sunulan yüksek lisans bursları, Qalaa Vakfı bursları ve Fullbright bursları gibi çeşitli olanaklar sunmaktadır.

İskenderiye Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

İskenderiye Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
İskenderiye Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

İskenderiye Üniversitesi Mısır’ın İskenderiye kentinde 1938'de Kahire Üniversitesi'nin bir şube kampüsü olarak kurulmuş, 1942'de ayrı bir kurum haline gelmiş ve 1952'de İskenderiye Üniversitesi adını almıştır. İskenderiye Üniversitesi dünyada 801-1.000 aralarındayken, Arap bölgesinde 18. sırada yer almaktadır.

İskenderiye Üniversitesi 22 fakültesi, kayıtlı yaklaşık 152.305 öğrencisi ve %3.4 oranında uluslararası öğrencisiyle büyük bir Mısır devlet üniversitesidir. İskenderiye Üniversitesi'nde sosyal, tıp, mühendislik, matematik gibi farklı bilim türleri eğitimi ve uzmanlıkları verilmektedir. İskenderiye Üniversitesi BeArt Ön Ayarlı Akademik Burslar, Leakey Vakfı Araştırma Bursları ve Khyentse Vakfı Budist Çalışmaları Bursları gibi destekler sunmaktadır.

Mansoura Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Mansoura Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Mansoura Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Mansoura Üniversitesi 1962'de Kahire Üniversitesi'ne bağlı bir tıp fakültesi olarak inşa edilmiş, 1972'de Doğu Delta Üniversitesi adı altında bir üniversite olarak kurulmuş ve adı daha sonra Mansoura Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Mansoura Üniversitesi’nin ana kampüsü Mansoura şehrinin merkezinde yer almaktadır ve 17 fakültenin yanı sıra üç büyük konaklama kompleksi, bir öğrenci hastanesi, restoranlar, bir yemekhane ve iyi donanımlı bir spor kompleksinden oluşmaktadır.

Mansoura Üniversitesi aynı zamanda, Afrika'daki türünün en büyüğü olan bir çocuk hastanesi, bir tıbbi deneysel araştırma merkezi ve bir üroloji ve nefroloji merkezi de dahil olmak üzere dokuz büyük hastane ve tıp merkezi ile tanınmaktadır.

Mansoura Üniversitesi QS 2022 Dünya Üniversite sıralaması listesinde yer almamasına rağmen, Times Higher Education'a göre dünyada 401–500 bandında sıralanmakta ve QS 2022 Arap Bölgesi Üniversite sıralamasında 28. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 181.963 öğrencisi, 3.285 uluslararası öğrenci sayısı ve %2.9 uluslararası öğrenci oranı ile Mansoura Üniversitesi, Mısır'ın en büyük üniversitelerinden biridir.

Mısır'da Üniversite Okuma Şartları Nelerdir?

Mısır’da üniversite okuma şartları arasında Mısır ve diğer Arap ülkelerinden genel ikincil eğitim sertifikası, Amerikan lise diploması, Fransız ortaokulu sertifikası, Alman ortaokulu sertifikası, İngiliz ortaokul sertifikaları, uluslararası bakalorya, Kanada lise diploması, Nil sertifikası, Nijeryalı ikincil sertifikalarından en az birine sahip olmak vardır.

Başvuru sahipleri, Mısır ortaokulu genel sertifikası veya onaylı eşdeğer sertifikaları almış olmalıdır. Mısır üniversitelerine kabul için başvuran tüm yeni öğrencilerin Cambridge English Placement Teste girmeleri zorunludur; öğrenciler puanlarına göre bir İngilizce dil kursuna yerleştirilmektedir.

Mısır'da Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

Mısır'da üniversite öğrenim ücretleri kredi başına saat esasına göre ücretlendirilmektedir. Mısır’da kişinin okuduğu fakülteye ya da bölüme göre toplam kredi saati değişiklik gösterse de genellikle her biri yaklaşık 500 ABD doları tutarında olan 15-20 kredilik ders alınmaktadır. Kahire'deki Amerikan Üniversitesi'nde, uluslararası lisans öğrencileri aldıkları kredi saatlerinin sayısına bağlı olarak yılda 14.556-19.400 ABD doları arasında değişen ödemeler yapmaktadır.

Yabancı Öğrenciler için Mısır Üniversite Bursları Nelerdir?

Yabancı öğrenciler için Mısır üniversite bursları aşağıda verilmiştir.

  • Otago Üniversitesi Uluslararası Araştırma Yüksek Lisans Bursu: İşletme, sağlık bilimleri ve beşeri bilimler alanlarında tez temelli yüksek lisans derecelerinde okuyan öğrencilere burs imkanı tanınmaktadır. Yüksek lisans burs başvurusu için üniversiteden kabul almış olmak ve tez tabanlı bir programı seçmiş olmak yeterlidir. Burs kabulü için ağırlıklı olarak akademik başarıya ve başvuru sahibinin araştırma potansiyeline bakılmaktadır.
  • Khyentse Vakfı Budist Çalışmaları Bursları: Budizm'in tüm geleneklerinden, okullarından ve mezheplerinden öğrencilerden, uygulayıcılardan ve akademisyenlerden gelen başvurular kabul edilmektedir. Budist çalışmaları bursları, kişinin çalışmalarıyla ilgili öğrenim ücretini veya diğer masraflarını karşılamaktadır.
  • Leakey Vakfı Araştırma Bursları: Gelişmiş doktora öğrencileri ve yerleşik bilim adamları Leakey Vakfı Araştırma Bursları için uygundur. Vatandaşlık kısıtlaması yoktur ancak tüm başvurular İngilizce olarak yapılmalıdır.
  • BeArt Ön Ayarlı Akademik Burslar: Burs Programı, akredite bir üniversite veya kolej tarafından kabul edilen bir lisans, yüksek lisans veya lise son sınıf öğrencilerine açıktır. Burs, herhangi bir demografiden dünyadaki herkes tarafından kullanılabilmektedir.
  • Boehringer Ingelheim Doktora Bursları: Uluslararası lider bir laboratuvarda temel biyomedikal araştırmalarda iddialı bir doktora projesini sürdürmek isteyen dünya çapında seçkin genç bilim insanlarına 2 ila 3,5 yıllık doktora bursları verilmektedir.

Mısır'da Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafları Ne Kadardır?

Mısır’da üniversite öğrencilerinin aylık masrafları konaklama için büyük şehirlerin merkezinde tek yatak odalı bir daire yaklaşık 180 dolara mal olurken, şehir merkezinden uzakta 98 dolardır.

Mısır’da kamu kurumunda bir doktora danışmanın maliyeti ortalama 50 dolarken, özel bir doktor için şehre bağlı olarak 70 ila 150 USD arasında değişen ücretler talep edilmektedir. Tek bir kişinin aylık masrafı 417 dolar olan Mısır'da yaşam maliyetleri ortalama olarak Türkiye'den %4.97 ve Amerika Birleşik Devletleri'nden %62.22 daha düşüktür.

Mısır'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Mısır’da üniversite okumanın avantajları arasında saygın ve köklü üniversitelerde öğrenim görme, çeşitli burslarla destek alma imkanı, Mısır dilini ve kültürünü öğrenme, başka bir ülkede yaşamanın zorluklarının üstesinden gelme ve dünyayı daha iyi anlama fırsatına sahip olmak yer almaktadır.

Mısır'da Üniversite Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

Mısır’da üniversite okumanın dezavantajları arasında farklı bir kültüre girmiş olmanın yarattığı kültürel şok gösterilebilir. Mısır, Avrupa ülkelerine kıyasla daha fazla kaos olan, karışık ve gürültülü bir yer olarak nitelendirilmektedir. Mısır’da İngilizce konuşan nüfus sayısı oldukça fazla olmasına rağmen hakim dil Arapça olduğu için akıcı bir şekilde Arapça konuşmamanın zorluğu yabancılar için bir dezavantaj olarak tanımlanmaktadır. İyi bir eğitim ve sağlık hizmeti almanın pahalı olduğu Mısır’da tüm bunlara ek olarak çok fazla araba trafiği vardır.

Türk Vatandaşları Mısır'da Üniversite Okumak İçin Vize Almalı Mıdır?

Türk vatandaşları Mısır’da üniversite okumak için öğrenci vizesi almalıdır.

Mısır öğrenci vizesi almak iki aşamalı bir süreçtir; ilk aşamada öncelikle Mısır turist vizesi alınmalı ve Mısır’a giriş yapılmalıdır ve ardından Mısır’da yetkili otoriteye başvurarak Mısır öğrenci vizesi alınabilmektedir.

Vizem.net, Mısır'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere vize ve eğitim danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Mısır'da Okuyan Öğrencilerin Aile Üyeleri Mısır'a Gidebilir Mi?

Mısır’da okuyan öğrencinin aile üyesi, aile ziyareti vizesi alarak 90 gün süreyle Mısır’da kalma hakkı edinebilmektedir. Öğrencinin aile üyesi 90 günden daha uzun süre Mısır’da kalmayı planlıyor ise Mısır oturum izni alması gerekmektedir.

Ankara Mısır Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü’nden ya da İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’ndan veya akredite acenteler aracılığı ile Mısır aile ziyareti vizesi alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: