18 Yaşın Altındakiler için Polonya Vizesi

18 Yaş Altı için Polonya Vizesi ve Gerekli Belgeler

18 yaş altı için Polonya vizesi başvurularında gerekli belgeler ve vize başvuru süreci farklılık göstermektedir.

Muvafakatname ve sponsorluk evrakları başta olmak üzere Polonya vize işlemleri sırasında çocuklar için talep edilen vize başvuru belgelerinin eksiksiz ve istenen kriterlere uygun olarak hazırlanmaması, vize reddine neden olabilmektedir.

Polonya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Bebekler ve Çocuklar için Polonya Vizesi Almak Gerekir Mi?

Bordo pasaport hamili T.C vatandaşlarının Polonya vizesi için yaş fark etmeksizin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

18 Yaş Altındakiler için Polonya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

18 yaş altındakiler için Polonya vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Muvafakatname: Tek başına seyahat edecek çocuklar için her iki ebeveynden onay alınarak, ebeveynlerinden yalnızca biri ile seyahat edecek çocuklar için diğer ebeveynden onay alınarak hazırlanan muvafakatnamenin noter onaylı olması gerekmektedir.
 • Ebeveyn veya vasi pasaportu: Pasaport aslıyla birlikte fotoğraflı sayfasının fotokopisi, ayrıca ebeveyn veya vasinin Schengen veya ulusal vizeye sahip olması halinde bunların fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Sponsorluk belgesi: 18 yaş altı kişinin 1. dereceden akrabası tarafından yazılmış, başvuru sahibi çocuğun hangi masraflarının hangi gelir vasıtasıyla karşılanacağını açıklayan sponsorluk belgesine ek olarak sponsorun gelir durumunu gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Çocuğun seyahat detaylarını içeren, Polonya Cumhuriyeti topraklarında planlanan kalış amacını teyit eden vize talep dilekçesi yazılması ve ebeveynler tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Velayet kararı: Çocuğun anne- babasının boşanmış olması halinde velayetin kimde olduğunu gösteren mahkeme kararının sunulması gerekmektedir.
 • Ölüm belgesi: Çocuğun anne veya babasının vefat etmiş olması halinde ölüm belgesinin sunulması gerekmektedir.

Başvuru esnasında çocuğun kendisine ait bir pasaportunun ve ebeveyni tarafından doldurulan ve imzalanan vize formunun teslim edilmesi gerekmekte olup istenilen belgelerin son 3 ayda alınmış olması ve aslıyla beraber fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Çocukların Polonya Vize Başvurusu için Muvafakatname Belgesi

Çocukların Polonya vize başvurusu için muvafakatname belgesi, 18 yaşından küçük kişilerin yurt dışı seyahatlerinde noterden alınması gereken bir belgedir ve amacı çocukların yurt dışına kaçırılmasına engel olmaktır.

Muvafakatname; çocuğun tek başına veya ebeveynlerinden yalnızca biriyle seyahat etmesi, ebeveynlerinin boşanmış olması, vefat etmesi, yurt dışında yaşaması vb. durumlarına göre farklı olarak hazırlanmaktadır.

Reşit Olmayanlar için Polonya Vize Başvuru Dilekçesi

Reşit olmayanlar için Polonya vize başvuru dilekçesi; reşit olmayan başvuru sahibinin ebeveyni tarafından Türkçe ya da İngilizce olarak, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı, çocuğun kiminle seyahat edeceği, yalnız seyahat ediyorsa Polonya'da kim tarafından karşılanacağı ve nerede konaklayacağı ilgili iletişim ve adres bilgileri belirtilerek yazılmalı ve imzalanmalıdır.

18 Yaş Altı Polonya Vize Başvurusu için Sponsorun Hazırlaması Gereken Belgeler

18 yaş altı Polonya vize başvurusu için sponsorun hazırlaması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Hangi giderlerin karşılanacağını belirten Polonya sponsorluk yazısı
 • Son 3 aya ait güncel ve yeteri kadar meblağ bulunan, düzenli gelir kaynağı gösteren, banka tarafından kaşeli ve imzalı hesap dökümü
 • Kredi kartlarıyla beraber bankadan kredi kartında ne kadar para olduğunu belirten yazı veya işyerinden alınmış çalışanın pozisyonuyla beraber son 3 aya ait maaş bilgisinin belirtildiği yazı
 • Başvuru sahibi emekli ise emekli maaşı alındığını gösterir belge

18 yaşından küçüklerin vize başvurusu için Polonya vize sponsor mektubu, birinci dereceden bir akraba tarafından uygun formatta hazırlanıp imzalanmalıdır.

18 Yaşından Küçüklerin Polonya Vize Başvurusu Kim Tarafından Yapılır?

18 yaşından küçüklerin Polonya vize başvurusu; çocuk adına ebeveynleri veya vekalet verilmiş 3. kişi tarafından yapılmaktadır ve reşit olmayanlar kendileri için başvuru yapamamaktadır.

Anne ve babası boşanmış çocuklar için Polonya vize başvurusu, velayet sahibi ebeveyn tarafından mahkeme kararı sunularak yapılabilmektedir.

Çocukların ve Bebeklerin Polonya Vize Randevusuna Gitmeleri Gerekir Mi?

Çocukların ve bebeklerin Polonya vize randevusuna yanlarında ebeveynleri veya vize aracı kurumunun personeli olmayan bir yetişkin ile gitmeleri gerekmektedir.

Polonya Vize İşlemleri Sırasında Çocuklardan Parmak İzi Alınır Mı?

Polonya vize işlemleri sırasında 0- 12 yaş aralığındaki çocuklardan parmak izi alınmazken, 12- 18 yaş aralığındaki çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

Yaş ve Çalışma Durumuna Göre Diğer Polonya Vizesi Türleri Nelerdir?

Yaş ve çalışma durumuna göre diğer Polonya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenciler için Polonya vizesi
 • SGK'lı çalışanlar için Polonya vizesi
 • Memurlar için Polonya vizesi
 • İşverenler için Polonya vizesi
 • Çiftçiler için Polonya vizesi
 • Emekliler için Polonya vizesi
 • Çalışmayanlar için Polonya vizesi
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: