Polonya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Polonya Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Polonya vizesi almak isteyen kişiler için geçerli bir pasaportun sunulması zorunlu tutulmaktadır.

Vize başvurusu yapacak kişilerin vize şartlarını karşılayan bir pasaporta sahip olmaması durumunda yeni bir pasaport alması veya yenilemesi gerekmektedir. Pasaport ile birlikte Polonya vize başvurusu için gerekli evraklar başvuru tarihinde vize merkezine sunulmalıdır.

Polonya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Polonya Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Polonya vize başvurularında ibraz edilecek pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması, planlı dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması ve vize etiketinin basılabilmesi için en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.

Vize başvuru sahibinin önceki pasaportları olması durumunda başvuruya eklenmesi gerekmektedir.

Polonya vize başvurusunda teslim edilen pasaportta yer alan bilgilerin güncel olması zorunludur ve evlilik ya da boşanma gibi durumlarda ad soyad değişikliği yaşandıysa pasaportun da güncellenmesi gerekmektedir.

Bilgileri güncel olmayan pasaport ile yapılan Polonya vize başvuruları kabul edilmeyebilmektedir. 18 yaş üstü tüm kişilerin pasaportlarında imza olması şarttır.

Polonya Vizesi Türkiye'den Yabancı Ülke Pasaportu İle Alınabilir Mi?

Türkiye’de yasal olarak ikamet etme hakkı bulunan yabancı uyruklu kişilerin kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ve en az 3 ay daha geçerli Türkiye Cumhuriyeti oturum izinleri ile Polonya vizesine başvuru yapmaları mümkün olmaktadır.

Polonya Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Polonya vize başvurularında pasaportun aslı ile birlikte kişisel bilgilerin ve fotoğrafın bulunduğu sayfanın fotokopisi vize başvuru evrakları ve başvuru formu ile vize başvuru merkezine sunulmalıdır. Polonya vizesi için pasaporttaki boş sayfaların fotokopisinin çekilmesine gerek duyulmamaktadır.

Polonya Vize Başvurusu için Eski Pasaport Gerekir Mi?

Evet, Polonya vize başvurusu yapan kişiye ait varsa geçerliliği sona ermiş eski pasaportların ibraz edilmesi gerekmektedir.

Polonya Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınır?

Polonya vize işlemleri için VFS Global’e teslim edilen pasaportlar, vize başvurusu sonuçlandıktan sonra vize başvuru sahibi tarafından ya da belirlenmiş bir temsilci tarafından pasaport teslim saatleri içerisinde geri alınabilmektedir.

Kısa Süreli Pasaportla Polonya Vizesi Alınabilir Mi?

2022 yılında artan Schengen vize reddi kararlarının %20’sinden fazlası hatalı evrak sunumundan kaynaklanmaktadır ve kısa süreli pasaportlarla yapılan başvurular için olumsuz vize sonuçlarına daha sık rastlanmaktadır.

Polonya vize başvurularında, genel pasaport şartlarının sağlanması ve pasaport geçerlilik süresinin mümkün olduğunca uzun süreli olması Polonya vize reddi alınmaması için önem taşımaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: